Author photoSimona Schreinerová 12.04.2024 11:35

Kvalitný verejný priestor sa rozšíri. V najbližších mesiacoch pribudnú dokončené aj plánované Živé miesta

Program obnovy verejných priestorov Živé miesta aktuálne zahŕňa viac ako 40 lokalít. Niektoré revitalizácie sú už dokončené, iné sú v realizácii alebo v procese prípravy. Tento rok by mala byť dokončená obnova štyroch priestorov, pribudnúť ale majú aj úplne nové lokality pre budúce zásahy. 

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislava

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislava

V roku 2021 sa zrodil program Živé miesta s ambicióznym cieľom - premeniť desiatky zanedbaných lokalít v Bratislave. Prostredníctvom relatívne jednoduchých zásahov sa tieto miesta majú stať živšími a funkčnejšími pre všetkých obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy. Zásahy sa majú týkať celého mesta, teda centra, mestských častí aj rekreačných lokalít. 

Spomedzi dokončených projektov možno spomenúť Hájovňu na Peknej cestepozorovateľňu zvierat Vydrica v Rači, okolie Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží v Petržalke, vnútroblok Poľská – Justičná, úpravy na Štúrovej ulici v Starom Meste či zmeny na Trnavskom mýte. Zoznam je však pomerne dlhý a priebežne sa rozširuje. 

Hlavným aktérom pri príprave Živých miest je Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB). Ten spolupracuje s externými architektonickými kanceláriami a prípadne aj mestskými časťami. Realizátorom následných investícií je Hlavné mesto, ktorému sú obstarané dokumentácie zverené do majetku. 

Galéria

  • Park Legionárska. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Park Dunajská. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Parčík Kazanská. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Verejný priestor pod Mostom SNP. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zastávka Žilinská. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Radlinského. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Dulovo námestie. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Okolie Vozovne Krasňany. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Hodžovo námestie. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

V tomto momente sa pracuje na úpravách hneď niekoľkých lokalít. Podľa hovorkyne MIBu Michaely Pavelkovej budú v priebehu tohto roka dokončené verejné priestory na Kazanskej vo Vrakuni a na Dunajskej a Legionárskej ulici v Starom Meste. Okrem toho smeruje k dokončeniu aj športovisko pod Mostom SNP na pravom brehu Dunaja. 

Kazanská ulica spája Vrakuňu a Podunajské Biskupice. Koncipovaná bola ako hlavná trieda, ktorá má hrať dôležitú úlohu v živote oboch mestských častí - v budúcnosti by tadiaľto mala prechádzať električka. Jej východná časť je bohatá na zeleň a nachádzajú sa tu aj verejné priestranstvá, ako napríklad plocha pred zdravotným strediskom na Bebravskej ulici. V minulosti bol tento priestor spájaný najmä s prítomnosťou ľudí bez domova, avšak vďaka novému projektu sa má stať atraktívnym miestom pre všetkých.

Zámer revitalizácie tejto plochy MIB komunikoval ešte v roku 2021. V spolupráci s mestskou časťou Vrakuňa a mestom by sa tu mal vytvoriť príjemnejší priestor. Obnova má priniesť alej a novú výsadbu. Identita a čitateľnosť priestoru bude podporená umiestnením svietidiel a v parku pribudne atypický mobiliár. V území budú umiestnené nové stojany na bicykle, odpadkové koše a lavičky. Autorom architektonického riešenia sú kancelárie Plural, zerozero a Diervilla.

Prakticky dokončená je aj obnova parku na Dunajskej v Starom Meste, v rámci ktorej sa zrealizovalo viacero úprav. Zrekonštruovalo sa obvodové oplotenie, vstupná brána a rozšíril sa vstup, obnovili sa spevnené plochy a zrealizovali sa aj sadové úpravy. Taktiež sa vysadila nová zeleň. Pre zlý stav sa odstránilo 11 stromov a dve skupiny krov. Nahradené boli kríkmi o rozlohe 954 metrov štvorcových, bolo ich tu vysadených 449 kusov.

Doplnené boli kvalitné herné prvky, súčasťou  parku je aj jemná terénna modelácia v kombinácii s detskou vodnou hrou s vodozádržnou funkciou. Pribudli tu dopadové plochy, herné prvky, mobiliár a osvetlenie. V parku na Dunajskej by teda mal už tento rok vzniknúť atraktívny priestor na trávenie času s deťmi priamo v centre mesta. Autorom premeny parku je okrem MIBu a Hlavného mesta opäť aj kancelária Guldan Architects. 

Treťou a pomerne výraznou úpravou verejného priestoru, ktorá sa tento rok dokončí je parčík na Legionárskej. Náznak zmeny priniesla už výsadba japonských čerešní v roku 2020, v súčasnosti sa pokračuje úpravami pre efektívnejšie využívanie priestoru.

Parčík bude po dokončení obnovy doplnený o lavičky, osvetlenie, odpadkové koše, cyklostojany, vodopriepustné chodníčky z prírodných materiálov, ktoré nahradia vyšliapané cestičky. Okrem toho dostane predpolie sochy Sama Chalupku reprezentatívnejšiu podobu. Novinkou bude aj multifunkčné ihrisko, ktorým chce MIB reagovať na nedostatok exteriérových športovísk v okolí. Zhotoviteľom revitalizácie je TravnikServis s.r.o., za návrhom stojí kancelária Guldan Architects. 

 

Parčík na Radlinského už mal byť dávno dokončený. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Zoznam obnovených verejných priestranstiev sa teda v tomto roku rozrastie minimálne o tri spomínané projekty. Čoskoro by sa na zozname Živých miest mali objaviť aj nové lokality. „Aktuálne prebiehajú stretnutia Metropolitného inštitútu Bratislavy so zástupcami mestských častí, kde sa nastavuje spolupráca a projekty na ďalšie obdobie,“ uviedla Pavelková. Nanešťastie, bližšie informácie MIB neposkytol. „V tejto chvíli nevieme definovať presné lokality a rozsah zadania. Tento zoznam by mal byť skompletizovaný v 2. polovici roka 2024.“ 

Správa o pokračovaní projektu Živé miesta je pozitívna, najmä s ohľadom na ekonomickú situáciu. Samozrejme je otázne, v akom tempe a rozsahu bude možné revitalizovať ďalšie priestory. Napokon, dosiaľ nebolo zrealizovaných viacero zásahov, ktoré mali byť pôvodne začaté alebo dokončené už v roku 2022. Patrí k nim úprava verejného priestoru pri Vozovni Krasňany, revitalizácia východnej strany Dulovho námestia, obnova okolia zastávky Blumentál na Radlinského alebo zásahy pri električkovej zastávke Žilinská. Posledné dva projekty sa stretli s nevôľou časti verejnosti.

Živé miesta každopádne dokázali, že malé úpravy majú potenciál zmeniť spôsob vnímania a využívania verejného priestoru. Už zrealizované projekty priniesli v niekoľkých prípadoch dramatické zvýšenie popularity viacerých miest, ktoré predtým pôsobili skôr odpudzujúco alebo prinajlepšom nezaujímavo. Ich postupnou realizáciou sa môže zmeniť aj vnímanie celej Bratislavy.  

Investícia do dlhodobo zanedbávaných verejných priestorov je napokon aj prestížna záležitosť. V minulom roku boli na cenu CE ZA AR v kategórii Exteriér nominované dva projekty Živých miest. Multifunkčný park Suchá Vydrica v Karlovej Vsi sa stal víťazom, okolie Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží získal Cenu verejnosti. V roku 2022 zas CE ZA AR vyhrala rekonštrukcia areálu Malý Slavín. Nie je vylúčené, že podobné úspechy zaznamenajú v budúcnosti aj ďalšie Živé miesta.

 

Pozrite si obnovu bratislavských verejných priestorov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube