
Vizafogó park v trinástom budapeštianskom obvode je pokračovaním snáh o modernizáciu a humanizáciu miestneho sídliska, ktoré je dlhodobo hodnotené ako jedno z najobľúbenejších. O dôležitosti a príkladnosti projektu svedčí aj získanie lokálneho architektonického ocenenia.
Centrá voľného času (CVČ) a základné umelecké školy (ZUŠ) sú dôležitou súčasťou výchovno-vzdelávacieho systému na Slovensku. Významne sa podieľajú na formovaní kvality života, vzdelávania a na produktívnom trávení voľného času. Ich rozvoj považuje za prioritu aj Hlavné mesto, ktoré pracuje na ich postupnej modernizácii.
Vcelku divoký vývoj Bratislavy za uplynulých sto rokov priniesol vznik viacerých nečakaných urbanistických alebo architektonických situácií. Patrí k nim aj vybudovanie moderných stavieb uprostred historizujúcej zástavby. Príkladom je dom na Laurinskej 14, ktorý je v kontexte lokality akýmsi votrelcom. V tomto prípade to ale vôbec nie je zlá správa.
Mestská časť Nové Mesto postupne revitalizuje viaceré verejné priestranstvá, nevynímajúc jadro Ľudovej štvrte. Táto lokalita získala pred piatimi rokmi vynovený park a dnes sa aktivity v území rozbiehajú opäť. Z ošarpaného vnútrobloku sa o pár mesiacov stane nový mutifunkčný priestor pre deti aj ich rodičov.
Konštrukcie, povoľujúce vytvorenie rozľahlých spoločných priestorov, jedinečné architektonické detaily aj použité materiály. To všetko sú dôvody, vďaka ktorým sa priemyselné budovy rekonštruujú čoraz častejšie. Nové coworkingové centrum tohto typu vzniklo v rakúskom mestečku Wattens.
Kedysi najväčší priemyselný podnik v Petržalke, Matador, už dlhé roky mení svoju podobu. Súčasťou transformácie je aj projekt Kopčianka od spoločnosti Metrostav Slovakia, ktorá bude súčasťou potenciálneho druhého centra Petržalky. Po nedávnych novinkách z prvej etapy nastal pokrok aj v príprave druhej.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) aktívne obnovuje viacero pamiatok. Novú podobu postupne získava aj kaštieľ v Čunove. Župa tu realizuje unikátne environmentálne a vzdelávacie centrum. Nakoľko bol celý objekt vo veľmi zlom stave, musel prejsť komplexnou rekonštrukciou, pričom obnovou prejde aj priľahlý verejný priestor. Stavebné práce výrazne pokročili.
Novodobá, špičková či pokroková. To je len zopár superlatívov, ktoré sú pripisované aktuálne najmodernejšiemu zdravotníckemu zariadeniu v krajine – Nemocnici Bory. Po vyše štyroch rokoch výstavby sa oficiálne otvára nové koncové zdravotnícke zariadenie zo siete Svet zdravia. Prvých pacientov privíta už od budúceho týždňa, pričom priniesť má novú úroveň kvality i vyššiu dostupnosť akútnej či plánovanej liečby.
Keďže je mestský park na Tajovského ulici národnou kultúrnou pamiatkou, cieľom súťaže bolo najmä nájdenie balansu medzi aktuálnymi požiadavkami obyvateľov mesta a zachovaním niektorých dôležitých kompozičných či architektonických prvkov. Hlavné úskalia súčasného stavu identifikovali občania v participatívnom procese, ktorý predchádzal samotnému vyhláseniu súťaže.
Most SNP čelí v posledných rokoch viacerým problémom. Mimoriadna prehliadka ikony Bratislavy len nedávno odhalila porušené zvary nosníkov. Kontroverzie v roku 2018 vyvolala aj výrazná a nelegálna premena podmostia na petržalskom nábreží Dunaja. Ako sa najnovšie zdá, Most SNP sa konečne dočká novej podoby nástupného priestoru na petržalskej strane – tentokrát už definitívne.
Pred niekoľkými rokmi bol schválený a do praxe zavedený tzv. Poplatok za rozvoj. Ide o formu poplatku, ktorú po udelení stavebného povolenia hradia investori ako formu kompenzácie za komplikácie, ktoré výstavbou spôsobia. Samosprávy tak získali nové zdroje, určené na realizáciu zlepšení verejného priestoru či infraštruktúry. Developeri sa na doterajšiu prax pozerajú s výhradami.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac