YIMBA
Prázdne sídliskové trávniky škodia. Nahradiť ich môžu ekoparky

Prázdne sídliskové trávniky škodia. Nahradiť ich môžu ekoparky

31.03.2023 19:00 Martina Gregová

Vizafogó park v trinástom budapeštianskom obvode je pokračovaním snáh o modernizáciu a humanizáciu miestneho sídliska, ktoré je dlhodobo hodnotené ako jedno z najobľúbenejších. O dôležitosti a príkladnosti projektu svedčí aj získanie lokálneho architektonického ocenenia.

Čítať viac

Koniec hanby mesta. Obnovené umelecké školy sa stávajú realitou

31.03.2023, 17:00 Andrej Sárközi

Centrá voľného času (CVČ) a základné umelecké školy (ZUŠ) sú dôležitou súčasťou výchovno-vzdelávacieho systému na Slovensku. Významne sa podieľajú na formovaní kvality života, vzdelávania a na produktívnom trávení voľného času. Ich rozvoj považuje za prioritu aj Hlavné mesto, ktoré pracuje na ich postupnej modernizácii.

Čítať viac

Moderný votrelec v historickom jadre. Laurinská 14 je vítaným oživením mesta

31.03.2023, 15:41 Adrian Gubčo

Vcelku divoký vývoj Bratislavy za uplynulých sto rokov priniesol vznik viacerých nečakaných urbanistických alebo architektonických situácií. Patrí k nim aj vybudovanie moderných stavieb uprostred historizujúcej zástavby. Príkladom je dom na Laurinskej 14, ktorý je v kontexte lokality akýmsi votrelcom. V tomto prípade to ale vôbec nie je zlá správa.

Čítať viac

Pekná štvrť bude ešte krajšia. Nové Mesto zrekonštruuje vnútroblok na Ľudovom námestí

31.03.2023, 11:43 Andrej Sárközi

Mestská časť Nové Mesto postupne revitalizuje viaceré verejné priestranstvá, nevynímajúc jadro Ľudovej štvrte. Táto lokalita získala pred piatimi rokmi vynovený park a dnes sa aktivity v území rozbiehajú opäť. Z ošarpaného vnútrobloku sa o pár mesiacov stane nový mutifunkčný priestor pre deti aj ich rodičov.

Čítať viac

Inovatívny prístup k udržaniu talentu: Obnova priemyselných budov pomáha aj malým mestám

Inovatívny prístup k udržaniu talentu: Obnova priemyselných budov pomáha aj malým mestám

30.03.2023 17:50 Martina Gregová

Konštrukcie, povoľujúce vytvorenie rozľahlých spoločných priestorov, jedinečné architektonické detaily aj použité materiály. To všetko sú dôvody, vďaka ktorým sa priemyselné budovy rekonštruujú čoraz častejšie. Nové coworkingové centrum tohto typu vzniklo v rakúskom mestečku Wattens.

Čítať viac

Rozvoj Matadoru nekončí: Kopčianka sa má rozšíriť, naráža na Územný plán

30.03.2023, 16:10 Andrej Sárközi

Kedysi najväčší priemyselný podnik v Petržalke, Matador, už dlhé roky mení svoju podobu. Súčasťou transformácie je aj projekt Kopčianka od spoločnosti Metrostav Slovakia, ktorá bude súčasťou potenciálneho druhého centra Petržalky. Po nedávnych novinkách z prvej etapy nastal pokrok aj v príprave druhej.

Čítať viac

Vzácna pamiatka bude zachránená: Rekonštrukcia kaštieľa v Čunove napreduje, vzniká tu ekocentrum

30.03.2023, 13:56 Andrej Sárközi

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) aktívne obnovuje viacero pamiatok. Novú podobu postupne získava aj kaštieľ v Čunove. Župa tu realizuje unikátne environmentálne a vzdelávacie centrum. Nakoľko bol celý objekt vo veľmi zlom stave, musel prejsť komplexnou rekonštrukciou, pričom obnovou prejde aj priľahlý verejný priestor. Stavebné práce výrazne pokročili.

Čítať viac

Konečne moderná nemocnica: Nemocnica Bory sa otvára, pozrite si exkluzívnu prehliadku

30.03.2023, 11:39 Andrej Sárközi

Novodobá, špičková či pokroková. To je len zopár superlatívov, ktoré sú pripisované aktuálne najmodernejšiemu zdravotníckemu zariadeniu v krajine – Nemocnici Bory. Po vyše štyroch rokoch výstavby sa oficiálne otvára nové koncové zdravotnícke zariadenie zo siete Svet zdravia. Prvých pacientov privíta už od budúceho týždňa, pričom priniesť má novú úroveň kvality i vyššiu dostupnosť akútnej či plánovanej liečby.

Čítať viac

Nový život pre historickú zeleň. Súťaž na Mestský park v Banskej Bystrici pozná výsledky

29.03.2023, 19:43 Martina Gregová

Keďže je mestský park na Tajovského ulici národnou kultúrnou pamiatkou, cieľom súťaže bolo najmä nájdenie balansu medzi aktuálnymi požiadavkami obyvateľov mesta a zachovaním niektorých dôležitých kompozičných či architektonických prvkov. Hlavné úskalia súčasného stavu identifikovali občania v participatívnom procese, ktorý predchádzal samotnému vyhláseniu súťaže.

Čítať viac

Hanba mesta zanikne. Obnova podmostia Mosta SNP získala zelenú k realizácii

29.03.2023, 16:30 Andrej Sárközi

Most SNP čelí v posledných rokoch viacerým problémom. Mimoriadna prehliadka ikony Bratislavy len nedávno odhalila porušené zvary nosníkov. Kontroverzie v roku 2018 vyvolala aj výrazná a nelegálna premena podmostia na petržalskom nábreží Dunaja. Ako sa najnovšie zdá, Most SNP sa konečne dočká novej podoby nástupného priestoru na petržalskej strane – tentokrát už definitívne.

Čítať viac

Poplatok za rozvoj má rezervy. Pôvodné ciele nesplnil, zhodujú sa developeri (anketa)

29.03.2023, 15:10 Adrian Gubčo

Pred niekoľkými rokmi bol schválený a do praxe zavedený tzv. Poplatok za rozvoj. Ide o formu poplatku, ktorú po udelení stavebného povolenia hradia investori ako formu kompenzácie za komplikácie, ktoré výstavbou spôsobia. Samosprávy tak získali nové zdroje, určené na realizáciu zlepšení verejného priestoru či infraštruktúry. Developeri sa na doterajšiu prax pozerajú s výhradami.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube