YIMBA
Jedno ocenenie za druhým. Jurkovičova tepláreň dokazuje svoju unikátnosť

Jedno ocenenie za druhým. Jurkovičova tepláreň dokazuje svoju unikátnosť

25.11.2022 19:30 Martina Gregová

Ďalšie významné architektonické ocenenie pozná svojho víťaza. V tomto ročníku Ceny Dušana Jurkoviča bodovali najmä rekonštrukcie a konverzie starších objektov. Do úzkeho výberu odbornej poroty sa okrem víťazného diela dostali aj ďalšie dve objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Výnimočná Bratislavská dlažba mení Mýtnu ulicu. Jej expanzia bude pokračovať

25.11.2022, 17:30 Adrian Gubčo

Mýtna ulica v dotyku s budovou Slovenského rozhlasu je prvým miestom v Bratislave, kde bude naplno využitá tzv. Bratislavská dlažba – dláždenie s unikátnym vzorom, jedinečným pre slovenskú metropolu. Dláždenie má podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) zmeniť identitu celej ulice. K tomu však prispejú aj ďalšie zásahy.

Čítať viac

Luxus vo výbornej lokalite: Solídny Hausberg získava finálnu podobu

25.11.2022, 15:40 Andrej Sárközi

Starí Prešporáci ho volali Hausbergl. Tak znel historický názov lokality niekdajšieho vinohradníckeho záhonu na hradnom kopci. Lokalita je dnes známa prestížnym bývaním a niektorými z najluxusnejších nehnuteľností v Bratislave. Jednou z takých má byť aj obytný súbor Hausberg, ktorý bude čoskoro dokončený.

Čítať viac

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022, 14:16 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Príkladný prístup architektov: Moderný internát dotvoril historické prostredie mesta

Príkladný prístup architektov: Moderný internát dotvoril historické prostredie mesta

24.11.2022 20:15 Martina Gregová

Splnenie priestorových a funkčných požiadaviek pri návrhu študentských internátov je náročné. O to viac, keď sa má budova s touto funkciou nachádzať v historickej časti mesta. Internát Rodo6 je príkladom správneho prístupu k tejto problematike, vďaka čomu architekti docielili začlenenie novej štruktúry do tradičnej architektonickej zástavby.

Čítať viac

Prestížna lokalita sa zapĺňa domami. Výnimočných nie je veľa

24.11.2022, 18:53 Andrej Sárközi

Hradný kopec je už celé storočia vnímaný ako najluxusnejšia lokalita v hlavnom meste. Prestížne územie lákalo stavebníkov už v minulosti, keď si tu svoje vily stavali najmä bohatí obyvatelia mesta. Upravené záhrady a nadštandarné domy s panoramatickým výhľadom na Bratislavu postupne dopĺňali lokalitu pri Bratislavskom hrade. To sa deje aj v súčasnosti.

Čítať viac

Vynikajúci nápad alebo mrhanie peňazí? Plató Staromestská potrebuje diskusiu

24.11.2022, 13:28 Adrian Gubčo

V priebehu jari predstavilo Hlavné mesto veľkorysý koncept tzv. Plató Staromestská. Ide o premostenie rušnej ulice so strešným parkom, ktoré má prekonať dekády trvajúci problém odtrhnutia historického jadra od Hradu. Vízia bola prijatá s nadšením, postupne sa však vynárajú otázky, ktoré si zasluhujú hlbšiu diskusiu.

Čítať viac

Vzorová račianska škola sa stáva realitou. Na Plickovej vzniká moderná budova i areál

24.11.2022, 09:52 Andrej Sárközi

Najväčší projekt mestskej časti za posledné desaťročia – tak možno nazvať komplexnú rekonštrukciu Základnej školy Plickova. Stavebné práce na obnove verejnej inštitúcie sa začali na konci leta minulého roka. Odvtedy stavba z dielne štúdia Pantograph značne pokročila.

Čítať viac

Najkvalitnejšia súčasná architektúra: Česká cena za architektúru 2022 pozná svojho víťaza

23.11.2022, 19:00 Martina Gregová

Odborná porota označila diela vo finálnom výbere Českej ceny za architektúru ako reprezentatívny prierez súčasnou architekonickou praxou v Českej republike. Tento rok bodovali najmä rekonštrukcie či konverzie starších objektov, čo teda na základe vyjadrenia poroty môžno označiť ako rastúci trend u našich susedov.

Čítať viac

Lepšie bicyklovanie aj v Karlovej Vsi. Mesto pripravuje nový projekt

23.11.2022, 17:20 Adrian Gubčo

Po rokoch stagnácie a dočasných projektov s nízkou pridanou hodnotou sa konečne pripravujú komplexnejšie zámery bezpečných a segregovaných cyklotrás. Po prvých kúskoch v Ružinove sa zlepšenia úrovne cyklodopravy dočkajú aj v Karlovej Vsi. Mesto pripravuje zámer, ktorý však muselo odhaliť až cyklistické združenie Cyklokoalícia.

Čítať viac

Výnimočné budovy sa konečne dočkali: Obchodný dom Dunaj ide do rekonštrukcie

23.11.2022, 15:19 Andrej Sárközi

Prvý moderný obchodný dom na území Bratislavy pôjde definitívne do rekonštrukcie. Obchodný dom Dunaj – ikonická stavba, pod ktorú sa podpísal autor Manderly Christian Ludwig - bol postavený v prieluke na niekdajšom Námestí republiky v roku 1936. Budova si spolu so svojou neskôr postavenou "dvojkou” pýta generálnu obnovu už dlhšiu dobu, čoskoro sa jej pravdepodobne dočká.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube