Namiesto odstavenia trate obnova. Modernizácia Vajnorskej radiály sa blíži do finále, meškanie projektu sa neočakáva

Namiesto odstavenia trate obnova. Modernizácia Vajnorskej radiály sa blíži do finále, meškanie projektu sa neočakáva

22.05.2024 17:00 Simona Schreinerová

Modernizácia Vajnorskej radiály sa blíži ku koncu. Všetko nasvedčuje tomu, že sa viacmenej podarí splniť subovaný termín a už onedlho bude môcť cestujúca verejnosť využívať kvalitnejšiu trať so spoľahlivejšou prevádzkou. Stále však ide len o provizórne riešenie takmer havarijného stavu dopravnej stavby. Podarilo sa zažehnať hrozbu výluky, skutočne špičkový projekt to ale nie je. 

Jedno zo skrytých mien za bratislavským downtownom. Na budovaní významných projektov sa podieľa svetová firma

22.05.2024, 15:30 Adrian Gubčo

Nové centrum Bratislavy sa postupne stáva jeho novodobým symbolom. Výškové budovy v tejto časti mesta sa líšia architektúrou, tvarmi a do istej miery aj výškami. Napriek tomu mnohé z nich niečo okrem lokality spája – na ich výstavbe sa podieľala spoločnosť PERI, ktorá patrí ku globálnym lídrom v poskytovaní debnení a lešení.

Unikátne športovisko dokončené. Bratislava dostala skatepark medzinárodnej úrovne, vznikol na výbornom mieste

22.05.2024, 13:15 Adrian Gubčo

Slovenská metropola ešte pred niekoľkými rokmi nemala žiadne kvalitnejšie skateparky. Priaznivci tohto športu tak boli odkázaní na niektoré verejné priestory, ktoré na tento účel neboli určené. Dnes je ale situácia diametrálne odlišná. Už o pár dní navyše mesto získa skatepark medzinárodnej úrovne, ktorý by mal vytvárať priestor pre rozvoj športových talentov.

Výnimočný byt vo funkcionalistickom poklade. Rekonštrukcia od oceňovaných architektov si ctí genius loci Marienhofu

22.05.2024, 10:18 Martina Gregová

Mariánsky dvor alebo Marienhof je výnimočný funkcionalistický obytný dom na Mariánskej ulici od Josefa Nowotného. Dnes je po obnove, ktorá opäť vyzdvihla jeho kvality aj príťažlivosť. Reagujú na to aj majitelia bytov - jeden z nich sa rozhodli navrhnúť v modernistickom štýle. Ten sa prejavil pri výbere materiálov, mobiliáru aj pri priestorových riešeniach. Výsledkom je bývanie s jedinečnou atmosférou.

Dokonale obnovený a ekologický. Kaštieľ v Čunove získal prestížne ocenenie od Prezidentky SR

Dokonale obnovený a ekologický. Kaštieľ v Čunove získal prestížne ocenenie od Prezidentky SR

21.05.2024 20:37 Martina Gregová

Prezidentská zelená pečať je prestížne ocenenie, zamerané na zvýšenie udržateľnosti obnov verejných budov na Slovensku z hľadiska technických a estetických, ako aj prevádzkových a sociálnych kritérií. Po Trenčíne a Starej Ľubovni toto významné ocenenie najnovšie získal aj Bratislavský samosprávny kraj. Prezidentka ho udelila rekonštrukcii kaštieľa v Čunove.

Malý zásah s veľkým dosahom. V Rači vznikol predláždením asfaltovej plochy kvalitný priestor

21.05.2024, 17:11 Adrian Gubčo

Na citeľnú zmenu vnímania verejného priestoru aj celej lokality niekedy netreba veľa. Rovnaký efekt môžu mať aj relatívne malé a nenáročné zásahy, pokiaľ sú dobre premyslené a urobené na určitej kvalitatívnej úrovni. Príkladom je vznik nového priestranstva v račianskej časti Východné, kde bola upravená predtým nevzhľadná asfaltová plocha.

Najvyššie veže Nového Mesta sa posúvajú. Lake Station získal zásadné rozhodnutie a blíži sa k výstavbe

21.05.2024, 13:44 Simona Schreinerová

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie trvá nezriedka veľmi dlho. Niektoré projekty sa v tejto fáze zdržia mesiace či dokonca roky. Multifunkčný komplex Lake Station v Novom Meste od Intrade Asset Managment však zvládol tento proces mimoriadne rýchlo. Išlo o zmenu navrhovanej činnosti, v rámci ktorej má na mieste bývalého brownfieldu vzniknúť mohutný a viditeľný projekt.

Prvý krok k funkčnejším železniciam. Vrakunský TIOP sa blíži k dokončeniu, nebude kompletný

21.05.2024, 10:39 Adrian Gubčo

Nosný systém verejnej dopravy v Bratislave má byť založený na kombinácii električiek a železnice. Aby boli vlaky funkčnejším spôsobom prepravy, potrebné je vybudovať nové zastávky, kde by bol možný pohodlný prestup na iné druhy MHD, ideálne električky. K tomu majú slúžiť TIOPy, resp. terminály integrovanej osobnej prepravy. Prvý sa blíži k dokončeniu vo Vrakuni.

Dom, ktorý sa rozpráva s lesom. Výnimočná drevostavba spája dokonalý interiér s blízkosťou prírody

20.05.2024, 19:57 Martina Gregová

Pri návrhu rodinných domov postavených v prírodnom prostredí sa architekti takmer vždy snažia jedinečnú atmosféru tohto prostredia preniesť aj do interiéru. V projekte Drevodom na Devíne sa to podarilo vďaka príkladnému návrhu okenných otvorov a vhodne zvolenému materiálovému riešeniu. Výsledkom je rodinný dom, v ktorom ide jedinečný interiérový dizajn ruka v ruke s hodnotnou architektúrou.

Do konferencie Start with Children ostáva 8 dní, poznáme špičkový program dvojdňového samitu o tvorbe miest pre budúce generácie

20.05.2024, 17:30 RED

Už len pár dní nás delí od začiatku medzinárodného samitu Start with Children o tvorbe miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potrebám detí. Program, na ktorom sa predstaví viac ako 40 expertov a expertiek z oblasti urbanizmu, architektúry či ochrany klímy, je už skompletizovaný. Počas dvoch dní budete môcť zažiť množstvo panelových diskusií, rozhovorov, prezentácií, workshopy, prehliadky, Ulicu na hranie.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube