Martina Gregová

Externá redaktorka

Martina Gregová

Kontakt:

e-mail: martina@yimba.sk

Martina pochádza z Prešova a je absolventkou Technickej univerzity v Košiciach v odbore Architektúra a urbanizmus. V súčasnosti pracuje ako interiérová dizajnérka. Pri podávaní prihlášok na vysokú školu bola žurnalistika jej druhá voľba, ale keďže sa nakoniec stala architektkou, rozhodla sa písaniu venovať aspoň vo svojom voľnom čase.

Na YIM.BA píše o kvalitnej a hlavne inšpiratívnej architektúre nielen u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Verí, že jej články čitateľom rozšíria obzory a že sa vďaka ním budú na architektúru pozerať pozornejšími očami. 

Najnovšie články autora

Súčasná architektúra a historické prostredie spolu fungujú. Architektonická súťaž ukázala, ako stavať v pamiatkovej zóne

14.07.2024 20:00:00 Martina Gregová

Vstup súčasnej architektúry do historického prostredia je vždy vnímaný kontroverzne. Týka sa to Bratislavy, ale aj miest v zahraničí. Napriek tomu existujú príklady, že toto spojenie sa dá zvládnuť citlivo a obohatiť lokalitu. Výsledky architektonickej súťaže z Českej Lípy ukazujú, ako sa roky zanedbávané miesto v starom jadre môže zmeniť na okrasu mesta. 

Čítať viac

Veľkolepý bankový palác sa vrátil k životu. Z obnovenej pamiatky je miesto, kde sa rodí budúcnosť Žiliny

13.07.2024 13:14:28 Martina Gregová

Žilina histricky nepatrila k veľkým mestám a až vznik železnice umožnil jej masívnejší rast. V období veľkého rozvoja na začiatku 20. storočia vznikli aj budovy vysokej hodnoty, z ktorých boli mnohé donedávna schátrané. Kvalitné rekonštrukcie s dôrazom na zachovanie architektonických detailov v kombinácii s novými funkciami ale vytvorili jedinečné priestory, ktorý dnes slúžia širokej verejnosti. Príkladom je stavba, aktuálne označovaná ako Banka Žilina.

Čítať viac

Z Brna do New Yorku. Česká firma známa aj z Bratislavy mení verejný priestor na celom svete

12.07.2024 19:00:00 Martina Gregová

Mestský mobiliár je neoddeliteľnou súčasťou každého verejného priestoru. Vo väčšine prípadov ho len nenápadne dopĺňa, príklad atraktívnej transformácie nábrežia v Jersey City naproti New Yorku ale ukazuje, že môže byť jednou z hlavných dominánt riešeného územia. Dodávateľom je pritom firma, ktorá sa výrazne podieľa aj na formovaní priestranstiev v slovenských mestách vrátane Bratislavy. 

Čítať viac

Kultúra a Trenčín patria k sebe. Mesto dostalo staronové umelecké srdce, má s ním veľké plány

11.07.2024 18:21:58 Martina Gregová

Na kultúrnej mape Slovenska má Trenčín prominentnú pozíciu. Môže za to populárny festival, ale v rastúcej miere aj vynikajúce podujatia a obnovené objekty. Patrí k nim aj legendárne Kino Hviezda, ktoré nedávno prešlo dva roky trvajúcou rekonštrukciou. Architektonicky hodnotná národná kultúrna pamiatka vďaka nej získala novú podobu a stáva sa základom pre ďalšie plány mesta stať sa kultúrnou metropolou. 

Čítať viac

Zážitok z nákupu okuliarov. Známa optika získala novú výnimočnú predajňu, spája dizajn a industriál

11.07.2024 14:00:00 Martina Gregová

Optika ZITA je v Bratislave známa dizajnovými produktami, obľúbenými medzi významnými osobnosťami. Rovnaký dôraz kladie aj na podobu svojich predajní. Najnovšia prevádzka sídli v v industriálnej pamiatke, riešenie predajne tak muselo nadviazať nielen na požiadavky klienta, ale aj pôvodný charakter objektu. Výsledkom je jedinečné prostredie, ktoré nadchne každého návštevníka.

Čítať viac

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube