Martina Gregová

Externá redaktorka

Martina Gregová

Kontakt:

e-mail: martina@yimba.sk

Martina pochádza z Prešova a je absolventkou Technickej univerzity v Košiciach v odbore Architektúra a urbanizmus. V súčasnosti pracuje ako interiérová dizajnérka. Pri podávaní prihlášok na vysokú školu bola žurnalistika jej druhá voľba, ale keďže sa nakoniec stala architektkou, rozhodla sa písaniu venovať aspoň vo svojom voľnom čase.

Na YIM.BA píše o kvalitnej a hlavne inšpiratívnej architektúre nielen u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Verí, že jej články čitateľom rozšíria obzory a že sa vďaka ním budú na architektúru pozerať pozornejšími očami. 

Najnovšie články autora

Vzorový príklad pomoci. Vojna na Ukrajine vysídlila tisíce detí, Estónsko navrhuje riešenie

27.09.2023 20:50:00 Martina Gregová

Vojna na Ukrajine tragicky zasiahla život domáceho obyvateľstva. Najhoršie sa však dotkla detí, pričom z mnohých sa stali siroty, odkázané na pomoc okolia. V tiesnivej situácii sa rozhodli pomôcť estónski architekti, ktorí chcú uľahčiť Ukrajine pri riešení závažného sociálneho problému. Vzorová forma spolupráce a pomoci vygenerovala nádejné výsledky.

Čítať viac

Slovenské interiéry zabodovali. Bratislavské projekty sa presadili medzi najlepšími v československej súťaži

26.09.2023 18:00:00 Martina Gregová

Vnútorné priestory budov sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov - dokonca v nich trávime oproti minulosti omnoho viac času. Preto by im mala byť venovaná rovnaká pozornosť, akú venujeme výstavbe nových objektov či mestskému plánovaniu. O tieto zásady sa opiera ocenenie Interiér roku. Medzi víťazmi sa aj tentokrát nachádzajú niektoré bratislavské projekty.

Čítať viac

Dokonalá symbióza. Historická ruina dostala nový život, vzniklo tu múzeum legendárnej školy

25.09.2023 19:58:00 Martina Gregová

Spojenie historickej a súčasnej architektúry býva nezriedka komplikované. Niektorí preferujú čo najväčšiu citlivosť a nadviazanie na pôvodný výraz, iní presadzujú tvrdý kontrast, v rámci ktorého musia mať všetky stavebné vrstvy svoj jasne rozpoznateľný jazyk. Príkladom druhého prístupu je projekt nového múzea v nemeckom Weimare. Venuje sa odkazu výnimočnej školy, ktorá v tomto meste kedysi sídlila - a zadefinovala aj extrémne vysoké nároky na architektonickú úroveň realizácie. 

Čítať viac

Dobré správy z národných parkov. Kombinácia krásnej prírody a atraktívnej architektúry prehĺbi ich kvalitu

24.09.2023 18:00:00 Martina Gregová

V poslednom období prichádza zo slovenských národných parkov čoraz viac dobrých správ. Viaceré využijú dotačné schémy, zamerané na rozvoj ich infraštruktúry. K Veľkej Fatre alebo Nízkym Tatrám sa pridáva Malá Fatra, ktorá chce zlepšiť podmienky pre návštevníkov aj pre svojich zamestnancov. Ide o dôležitý krok v podpore cestovného ruchu.

Čítať viac

Seniori patria do mesta. Citlivé riešenie pomôže starším ľuďom aj celej miestnej komunite

23.09.2023 18:00:00 Martina Gregová

Jeden z veľkých problémov, ktorým čelia seniori, je sociálne vylúčenie - starší ľudia sú nezriedka odstrihnutí od diania v rámci mesta alebo komunity. To nechceli pripustiť v Domove u fontány v meste Přelouč. Výsledky architektonickej súťaže ukazujú, aké ľahké je v skutočnosti urobiť z vynoveného areálu seniorského domova miesto stretnutí, hier aj športu.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube