YIMBA

Články autora: Martina Gregová

zoradiť: podľa dátumu

Prázdne sídliskové trávniky škodia. Nahradiť ich môžu ekoparky

31.03.2023, 19:00 Martina Gregová

Vizafogó park v trinástom budapeštianskom obvode je pokračovaním snáh o modernizáciu a humanizáciu miestneho sídliska, ktoré je dlhodobo hodnotené ako jedno z najobľúbenejších. O dôležitosti a príkladnosti projektu svedčí aj získanie lokálneho architektonického ocenenia.

Čítať viac

Inovatívny prístup k udržaniu talentu: Obnova priemyselných budov pomáha aj malým mestám

30.03.2023, 17:50 Martina Gregová

Konštrukcie, povoľujúce vytvorenie rozľahlých spoločných priestorov, jedinečné architektonické detaily aj použité materiály. To všetko sú dôvody, vďaka ktorým sa priemyselné budovy rekonštruujú čoraz častejšie. Nové coworkingové centrum tohto typu vzniklo v rakúskom mestečku Wattens.

Čítať viac

Nový život pre historickú zeleň. Súťaž na Mestský park v Banskej Bystrici pozná výsledky

29.03.2023, 19:43 Martina Gregová

Keďže je mestský park na Tajovského ulici národnou kultúrnou pamiatkou, cieľom súťaže bolo najmä nájdenie balansu medzi aktuálnymi požiadavkami obyvateľov mesta a zachovaním niektorých dôležitých kompozičných či architektonických prvkov. Hlavné úskalia súčasného stavu identifikovali občania v participatívnom procese, ktorý predchádzal samotnému vyhláseniu súťaže.

Čítať viac

Moderná brána do prestížneho kampusu. Nová budova bude symbolom aj srdcom života univerzity

27.03.2023, 18:15 Martina Gregová

Projekt Gateway v sebe spája reprezentatívnu, edukačnú, zdravotnícku aj administratívnu funkciu. Ako vstupná brána do kampusu prestížnej univerzity navyše podporuje aj tvorbu komunity. Budova je taktiež jedinečná navrhnutou modulárnou konštrukciou, vďaka ktorej sa očakáva jej rýchla výstavba.

Čítať viac

Otvoriť sa pre utečencov. Projekt azylového súdu ukazuje humanistickú stránku architektúry

26.03.2023, 18:38 Martina Gregová

Úradné budovy nemusia vyžarovať vždy len prísnosť a autoritu. Môže ísť aj o príjemné miesto s presne opačným charakterom. Dokazuje to návrh azylového súdu od svetoznámeho architektonického štúdia, ktorý spája dve významné súdne do budovy do jedného uceleného komplexu. Ten by mal symbolizovať spravodlivosť, transparentnosť a žiadateľom poskytnúť príjemnejšie a bezpečnejšie prostredie.

Čítať viac

Mesto ako dovolenka: České Budějovice zlepšujú verejný priestor, zameriavajú sa na nábrežie

25.03.2023, 16:41 Martina Gregová

Revitalizácia ľavého brehu Vltavy v juhočeskom krajskom meste České Budějovice je prvým krokom rozsiahlej premeny celého nábrežia na živý verejný priestor. Okrem nových ihrísk či piesočných pláží v riešenej lokalite pribudne aj malé námestie či pešia promenáda.

Čítať viac

Spojenie toho najlepšieho. Projekt Dock Mill prepája drevo, industriál a nábrežie

23.03.2023, 18:11 Martina Gregová

Projekt Dock Mill je rozšírením objektu starého mlyna, nachádzajúceho sa na nábreží Grand Canal Docks v Dubline. Podľa jeho autorov návrh spochybňuje zaužívané spôsoby, ktorými sa pozeráme na mestské prostredie. Využíva pritom drevo, ktoré potvrdzuje svoj význam ako stavebný materiál budúcnosti.

Čítať viac

Bezkonkurenčná úradná budova. Najlepšia nemecká architektúra stavia na kontinuite a modulárnosti

22.03.2023, 17:16 Martina Gregová

Pokiaľ ide o okresné úrady, väčšina z nás si predstaví architektonicky nevýrazné objekty. Príklad takejto stavby v nemeckom meste Starnberg a jej víťazstvo v rámci významného architektonického ocenenia však ukazuje, že sa to dá aj inak.

Čítať viac

Oáza kultúry uprostred sídliska. Kvalitná inštitúcia nemusí byť veľkolepá

21.03.2023, 19:30 Martina Gregová

O tom, že kultúrne inštitúcie nemusia sídliť len v honosných budovách v blízkosti centier miest, svedčí aj projekt Domu umenia v Ústí nad Labem. Mestu aj celému regiónu priniesol priestory, ktoré podporujú šírenie kvalitného kultúrneho programu a zároveň zlepšujú vzdelávací proces na neďalekej fakulte.

Čítať viac

Ukážková premena starej továrne. Zo zanedbaného objektu sa stal projekt pre všetkých

20.03.2023, 20:06 Martina Gregová

Z bývalých priemyselných budov sa po rekonštrukcii často stávajú nové kultúrne centrá či administratívne priestory. Projekt z portugalského Porta však ukazuje, že takéto objekty môžu reagovať aj na rastúcu potrebu cenovo dostupného bývania.

Čítať viac

Dobrá správa pre Banskú Štiavnicu: Po materskej a základnej škole tu vzniklo mimoriadne herné centrum

19.03.2023, 16:30 Martina Gregová

Minimalistické hmotové riešenie celého objektu a interiér, ktorý neskĺzol do gýčovej podoby. Herné centrum Hoplandia je vo viacerých smeroch výnimočným počinom. Snahou súkromného investora by sa mohol inšpirovať aj štát či jednotlivé slovenské mestá.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube