Články autora: Martina Gregová

zoradiť: podľa dátumu

Optimistická budúcnosť skrytého pokladu. Historické kúpele sa obnovia, podobu im dodá renomované štúdio

09.12.2023, 12:03 Martina Gregová

Turzovské kúpele pri Gelnici vznikli koncom 19. storočia. V minulosti ich využívali šľachtické rodiny aj bohatí mešťania, pričom známe boli v celej Rakúsko-uhorskej monarchii. Slávne dni sú však preč a dnes majú za sebou búrlivú históriu predajov aj exekúciu. Urbanisticko-architektonická súťaž vyhlásená Košickým samosprávnym krajom sľubuje obnovenie ich zašlého lesku.

Drevo prichádza do mesta. Bývanie v drevostavbách sa rozširuje, lídrom je Škandinávia

07.12.2023, 21:03 Martina Gregová

Lídrami vo výstavbe drevostavieb, určených na mestské bývanie, sú najmä škandinávske krajiny. Čoraz viac projektov dokazuje výhody tohto materiálu, či už ide o ekologickú alebo estetickú stránku. Drevostavby sa úspešne realizujú aj v susednom Rakúsku. Ukazuje sa, že využitie dreva by mohlo ovplyvniť podobu developmentu, ak by pre to boli vytvorené podmienky. 

Nenávratná deštrukcia priestoru alebo úplne bežné riešenie? Električky a divadlá patria k sebe, dokazujú to európske mestá

05.12.2023, 18:04 Martina Gregová

Previazanosť kultúrnych inštitúcií a verejnej dopravy je pre rozvoj kultúry aj podporu udržateľnejšej formy mobility v mestách kľúčová. Uvedomuje si to nejedna európska metropola. Električkové trate tak vznikajú bez ohľadu na to, či tieto inštitúcie sídlia v historických budovách alebo v moderných objektoch.

Pýcha každej krajiny: Špičková architektúra veľvyslanectiev reprezentuje krajinu, Slovensko sa hanbiť nemusí

03.12.2023, 16:20 Martina Gregová

Architektúra veľvyslanectiev a zastupiteľských úradov v zahraničí býva pre krajiny štandardne prestížnou záležitosťou. Riešeniu ich podoby býva preto venovaná veľká pozornosť, pričom sa spolupracuje s poprednými domácimi alebo lokálnymi architektmi. Kvalitné príklady nájdeme v blízkom zahraničí, nestratí sa však ani Slovensko.

Netradičné zadanie pri rekonštrukcii bytu: Bratislavské štúdio navrhlo pozoruhodnú transformáciu štandardného bývania

02.12.2023, 13:10 Martina Gregová

Kvalita architektov nespočíva len v navrhovaní kvalitných bytov v ideálnych podmienkach, ale aj vo vyrovnaní sa so širokou paletou netradičných zadaní. Výsledná realizácia musí dokonale zodpovedať potrebám klienta. Výsledkom sú špecifické riešenia, ktoré však dodávajú projektu výnimočnosť. Daný typ kreativity aj atraktívnych výsledkov ukazuje aj kancelária Abrama Architekti. 

Z ponurého objektu oáza života. Prepracovaná rekonštrukcia ukázala potenciál opustených budov železníc

30.11.2023, 19:30 Martina Gregová

V okolí železničných staníc sa nezriedka nachádzajú staršie objekty, ktoré sú dnes očividne prázdne a nevyužívané. Správca objektov bojuje s ich udržiavaním, pričom by mohlo ísť o atraktívne priestory pre prácu či trávenie času. Príklady sa nachádzajú na celom svete. 

Monumentálny projekt pre stredoslovenskú metropolu. Banská Bystrica chce premeniť kľúčové námestie, získala kvalitný návrh

29.11.2023, 19:00 Martina Gregová

Banská Bystrica je príťažlivé mesto, niektoré významné verejné priestory sú však výrazne zanedbané. Príkladom je Námestie slobodby, ktoré leží v blízkosti slávneho pamätníka a múzea Slovenského národného povstania (SNP). V najbližších rokoch by sa to ale mohlo zmeniť, pričom môže ísť o mimoriadne atraktívnu a kvalitnú premenu. 

Potešenie len pre bohatých. Na streche ikonickej stavby vznikla unikátna záhrada, prístupná je len vyvoleným

27.11.2023, 21:00 Martina Gregová

Niektoré výnimočné architektonické diela nanešťastie nie sú dostupné každému. Príkladom je strešná záhrada Battersea Roof Garden, ktorá bola vybudovaná ako súčasť rozsiahleho projektu prestavby ikonickej londýnskej elektrárne a jej areálu. Záhrada sa nachádza na 16. podlaží jedného z bytových domov. Sprístupnená bude len obyvateľom komplexu.

Malý krok, veľký efekt: Jednoduchý zásah spríjemnil nemocnicu a získal architektonickú cenu

27.11.2023, 17:48 Martina Gregová

Tradičný obraz slovenských zdravotníckych zariadení je pomerne depresívny. Zastaralé chodby, miestnosti a priestory niekedy pôsobia skôr ako z hororového filmu a ani zďaleka nevytvárajú príjemné prostredie pre pacienta. Existuje však relatívne jednoduchý spôsob, ako nemocnice či polikliniky naplniť pozitívnejším vyznením. Dokazuje to jeden z víťazov interiérovej ceny Insaid Awards.

Od namaľovaných čiar k špičkovej infraštruktúre. Cesta k cyklistickému mestu nie je jednoduchá

26.11.2023, 14:52 Martina Gregová

Mnohé mestá chcú podporovať cyklistickú dopravu, pričom začínajú jednoduchým maľovaním čiar a pruhov na existujúcej vozovke. Pokiaľ to ale myslia s transformáciou na cyklistickú metropolu vážne, musia zároveň myslieť aj na komplexnejšie riešenia, architektúru infraštruktúry a previazanie cyklodopravy s hromadnou. Kým na Slovensku sa v tomto smere mnohým veciam len učíme, globálni lídri realizujú odvážne projekty. 

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube