YIMBA

Články autora: Martina Gregová

zoradiť: podľa dátumu

Najprv dopravný chaos, dnes živé námestie. Varšava ukazuje, ako sa to dá

29.09.2022, 09:10 Martina Gregová

V centre poľského hlavného mesta vznikol nový verejný priestor, ktorého výnimočnosť spočíva najmä v jeho lokalite. Upravené námestie vzniklo na mieste, kde sa ešte donedávna nachádzala jedna z najrušnejších križovatiek Varšavy. Vďaka projektu bude na námestí zabezpečený voľný pohyb chodcov a cyklistov a výrazne obmedzená automobilová doprava.

Čítať viac

Unikátny dizajn ako prezentácia firemných hodnôt: Optika IOKO spája organiku a tradičné materiály

27.09.2022, 18:12 Martina Gregová

IOKO je showroom pre optiku s nezávislým dizajnom okuliarov. Hlavnou úlohou návrhu interiéru preto nebolo navrhnúť klasický obchod s optikou, ale vytvoriť priestor so špecifickým interiérovým dizajnom za použitia organických materiálov, ktoré sa používajú aj pri samotnej výrobe okuliarových rámov. Tejto úlohy sa zhostil architekt Alan Prekop, ktorého rukopis možno v návrhu citeľne pozorovať.

Čítať viac

Z mŕtvej plochy živý verejný priestor. Projekt z Indie ukazuje potenciál, ktorý skrývajú aj naše mestá

25.09.2022, 14:32 Martina Gregová

Priestory pod mostami, nadjazdmi či v okolí dopravnej infraštruktúry sú nielen v našich končinách pri urbanistickom riešení alebo tvorbe verejného priestoru mnohokrátkrát opomínané. Svetoznáme architektonické štúdio MVRDV v spolupráci so StudioPOD však nedávno dokončilo realizáciu projektu One Green Mile v indickom meste Mumbai, ktorý je skvelým príkladom toho, že aj takéto priestory sa môžu premeniť na živé miesta mesta.

Čítať viac

U nás zeleno-žltá ohavnosť, inde aktívna súčasť komunity. Policajné stanice môžu byť omnoho lepšie

22.09.2022, 16:55 Martina Gregová

Zatiaľ čo u nás sa fasády policajných staníc maľujú v zeleno-žltých farbách a interiéry policajných oddelení sú častokrát v žalostnom stave, inde vo svete vznikajú zaujímavé rekonštrukcie či úplne nové objekty policajných staníc. Za príkladmi nemusíme ísť až tak ďaleko. Len nedávno bola za Stavbu roka v rámci ocenenia Stavba Vysočiny ocenená budova Polície ČR vo Velkém Meziříčí v Česku.

Čítať viac

Špičkové miesta pre život, prácu i relax: Pozrite si najlepšie nové interiéry v Bratislave

21.09.2022, 12:06 Martina Gregová

Slovenská asociácia interiérových dizajnérov SAID začala predstavovať shortlist najlepších slovenských interiérov, ktoré zabojujú v treťom ročníku INSAID AWARDS o víťazstvo v jednej zo šiestich kategórii. O víťazovi kategórie rozhodne porota na základe osobných obhliadok, ktoré sa budú konať v blízkej dobe. Do užšieho výberu sa už tradične dostalo aj niekoľko zaujímavých známych aj menej známych realizácií z Bratislavy.

Čítať viac

Kúsok raja v centre mesta: Elysium Spa prepája relax s dobrou architektúrou

20.09.2022, 10:28 Martina Gregová

V suteréne polyfunkčného domu na Grösslingovej ulici v historickom centre Bratislavy sa nachádza jedinečný priestor - urbánne spa centrum Elysium, ktorého autormi sú architekti z GRAU Architects. V historickej budove vznikla autonómna prevádzka, ktorá na svoj chod využíva moderné technológie.

Čítať viac

Kultúrne stavby, výškové budovy či súkromné domy. Svetoví architekti menia Bratislavu na medzinárodnú metropolu

16.09.2022, 19:58 Martina Gregová

Vďaka mnohým medzinárodným architektonickým súťažiam sa stále viac a viac projektov v Bratislave spája s významnými menami z oblasti architektúry. Medzi najnovšie správy patrí správa o účasti svetovo uznávaných architektonických štúdií OMA, BIG a Zaha Hadid Architects v súťaži na podobu Southbank, vyhlásenej spoločnosťou Penta Real Estate. Aké iné známe mená sa podieľali alebo sa budú v budúcnosti podieľať na formovaní Bratislavy?

Čítať viac

Keď je architektúra atrakciou festivalu: Od Burning Mana k Bielej Noci

15.09.2022, 16:33 Martina Gregová

Každý rok sa množstvo umelcov, dizajnérov aj architektov rozhodne v nevadskej púšti Black Rock Desert ukázať svoje umenie. V rámci jedného z najznámejších festivalov na svete Burning Man tak pravidelne vzniká množstvo inštalácií, drobnej architektúry alebo sôch, za ktorými nezriedka stoja známe mená z oblasti architektúry a dizajnu. Pozrite si niektoré z najvydarenejších diel, ktoré v uplynulých rokoch na festivale vznikli.

Čítať viac

Najkrajšia knižnica na Slovensku? Ďalšia súťaž ukazuje, prečo má dobrá architektúra zmysel

13.09.2022, 10:03 Martina Gregová

V marci roku 2022 bola vyhlásená architektonická súťaž návrhov na komplexnú obnovu sídelnej budovy Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Aj napriek tomu, že budova Forgáčovho paláca je historickou budovou, ktorá môže istým spôsobom limitovať a obmedzovať nápady architektov, výsledky súťaže sú pozoruhodné. Víťazný návrh je dielom bratislavského ateliéru GEOME3.

Čítať viac

V srdci bratislavského downtownu vznikla reštaurácia s atmosférou Manhattanu

07.09.2022, 14:05 Martina Gregová

Reštaurácia Werk sa nachádza v zrekonštruovaných priestoroch oceňovanej Jurkovičovej teplárne. Gastro prevádzka, ktorá zaberá značnú časť prízemia aj s presahom do exteriéru, svojím dizajnom nadväzuje na industriálnu povahu objektu. Veľmi rýchlo sa z nej stala jedna z najštýlovejších reštaurácií v Bratislave.

Čítať viac

Česko sa posúva do 21. storočia. Plánuje vysokorýchlostné trate a pripravuje špičkové stanice

06.09.2022, 14:09 Martina Gregová

Vysokorýchlostná železnica (VRT) je dopravný projekt, ktorý zásadným spôsobom zmení podobu verejnej dopravy v Česku. Predpokladá sa, že rýchlejšie vlaky sa stanú hlavným verejným dopravným prostriedkom na väčšie vzdialenosti v rámci krajiny. Proces výstavby bude zahŕňať aj modernizovanie konvenčných tratí, rozvoj vozidlového parku a výstavbu nových staníc. K dnešnému dňu poznáme podobu dvoch terminálov, ktoré vzišli z architektonicko-urbanistickej súťaže.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube