YIMBA
Article Big

Najštíhlejšie veže bratislavského downtownu čakajú na posledné povolenie

28.07.2022 12:05 Adrian Gubčo

Nedávny štart prípravných prác na druhej a tretej etape Klingerky priniesol nárast záujmu aj o ďalší blízky pozemok: naproti Klingerke, na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej už roky pustne priestor, kde je naplánovaný polyfunkčný súbor Portum. Jeho súčasťou má byť dvojica veží, ktoré môžu patriť k najštíhlejším v novom centre Bratislavy. Kedy sa spustí aktivita aj tu?

Čítať viac

Bujná zeleň v centre husto zastavaného mesta? Projekt 550 Madison Garden ukazuje, že sa to dá

27.07.2022, 17:55 Martina Gregová

Na začiatku roka 2020 Komisia pre plánovanie mesta New York jednomyseľne schválila projekt 550 Madison Garden, ktorý navrhlo architektonické štúdio Snøhetta. Jedná sa o veľkolepý zámer, ktorého cieľom je priniesť bujnú vegetáciu do husto osídleného mesta. Zároveň ide o skvelý príklad tvorby verejného priestoru v súkromnom vlastníctve. Otvorenie a predstavenie výslednej podoby sa očakáva už čoskoro.

Čítať viac

Developeri: Éra zrkadlových administratívnych veží je už prekonaná

27.07.2022, 16:00 Juraj Pokorný

S ústupom koronakrízy, ktorá protipandemickými opatreniami a rastúcim podielom práce z domu hrozila ešte donedávna kancelárskemu segmentu pomalou agóniou, prichádza jeho opätovný reštart. Developeri túto zmenu pocítili a pokračujú s prípravou ešte ambicióznejších projektov. Ako budú vyzerať nové bratislavské administratívne budovy?

Čítať viac

Realizácia prvých TIOPov stojí, ŽSR meškanie nepripúšťa

27.07.2022, 12:05 Adrian Gubčo

Na začiatku apríla Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) oznámili, že našli zhotoviteľa pre viacero projektov rozvoja železničnej dopravy – vrátane prvej dvojice bratislavských terminálov integrovanej osobnej prepravy (TIOPov). Hoci je očakávaný termín dokončenia celkom blízko, na konci roka 2023, stavať sa ešte nezačalo. Omešká sa tento projekt?

Čítať viac

Article Big

To najlepšie zo súčasnej svetovej architektúry: Kultúrne stavby

26.07.2022 17:10 Martina Gregová

Svetový festival architektúry odhalil užší výber diel, ktoré sa budú počas slávnostného večera v meste Lisabon uchádzať o významné medzinárodné ocenenia. Ako už býva zvykom, projekty, ktoré odborná porota vybrala, sú rozdelené do niekoľkých kategórii. Jednou z nich sú aj kultúrne zariadenia. Tento výber 17 diel nám ponúka náhľad do projektov, ktoré experti vyhodnotili ako to najlepšie, čo v oblasti architektúry kultúrnych zariadení za uplynulý rok vzniklo.

Čítať viac

Dúbravská Villa Rustica - Terasy získava podobu

26.07.2022, 15:49 Juraj Pokorný

Koniec Dúbravky sa črtá ako perspektívny smer ďalšej expanzie rezidenčného developmentu severozápadne od Bratislavy. Vzniká tu aj projekt Villa Rustica - Terasy od developera Archikód. Ide o súčasť širšieho konceptu, nazvaného Záhradné mesto, teda malej obytnej zóny s výraznou prítomnosťou zelene. Najnovší projekt má byť príkladom nadštandardného prístupu k architektúre aj spojenia mestského života s prírodným prostredím.

Čítať viac

Zmeny a doplnky 09: problémy vo verejnom záujme?

26.07.2022, 13:25 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy nedávno zverejnil návrh Zmien a doplnkov Územného plánu 09, teda ďalšej aktualizácie Územného plánu. Označuje ich za zmeny vo verejnom záujme. Viaceré strany, ktorých sa úpravy dotýkajú, však plány mesta otvorene kritizujú a naznačujú, že budú proti plánovaným úpravám konať.

Čítať viac

Prvé lastovičky modernejšieho zdravotníctva: Pavilón urgentného príjmu v Nemocnici Bojnice

25.07.2022, 15:23 Martina Gregová

Pôvodne plánovaná rekonštrukcia starej budovy urgentného príjmu Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach sa nakoniec zmenila na rozvoj celého areálu. Jeho súčasťou sa stalo aj vybudovanie nového pavilónu urgentného príjmu. V kontexte posledných rokov, kedy investície do slovenských nemocníc takmer nevidno, ide o výrazný impulz pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti v regióne.

Čítať viac

City Hub na Landererovej je už vo výstavbe

25.07.2022, 13:12 Adrian Gubčo

Na Landererovej ulici, v srdci bratislavského downtownu, sa rozbehla výstavba ďalšieho projektu. Nejde však o výškovú budovu, ale o komorný projekt tzv. City Hubu, teda nabíjacej stanice pre elektromobily, za ktorým stojí Západoslovenská energetika (ZSE). Pre investora ide o vlajkový projekt v oblasti elektromobility a svojho času naňho robil aj architektonickú súťaž.

Čítať viac

Špongiové mestá: nástroj ku klimatickej odolnosti

24.07.2022, 18:46 Martina Gregová

Klimatická kríza zvýraznila zmeny v množstve zrážok. Obdobia sucha sa striedajú so silnými búrkami, čo má za následok záplavy, spôsobujúce škody (nielen) na mestskej infraštruktúre. Takzvané špongiové mesto (sponge city) je model mestskej výstavby, ktorý môže zmierniť záplavy v mestách, nedostatok vodných zdrojov a celkovo zlepšiť ekologickú situáciu a biodiverzitu absorbovaním a zachytávaním dažďovej vody a jej následným využívaním.

Čítať viac

Príprava na výstavbu pokračovania Klingerky začína

22.07.2022, 18:03 Adrian Gubčo

Len nedávno bol definitívne dokončený polyfunkčný komplex Klingerka, tvorený nižšou administratívnou a vyššou rezidenčnou vežou. Developer J&T Real Estate však už v tejto chvíli aktívne pripravuje ďalšie pokračovanie výstavby v susedstve „jednotky“. Druhá a tretia etapa prinesie ďalšie stovky bytov a jednu z najvyšších budov v Bratislave, ešte predtým je ale potrebné vyčistiť priestor so zvyškami chemického závodu Gumon.

Čítať viac