Petržalka bola roky symbolom miesta s nevyužitým potenciálom. Nový projekt to sľubuje zmeniť a predstavuje jej budúce centrum.
Projekt Guthaus od Corwinu, jeden z architektonicky výrazných bratislavských developmentov, sa blíži k definitívnemu dokončeniu. Napriek tomu hrozí, že jeho budúci obyvatelia sa do svojich bytov tak skoro nenasťahujú. Okrem dlhých konaní na úradoch sa z projektu stáva politická téma, zvlášť v súčasnom predvolebnom období. Z ľudí sa môžu stať rukojemníci lokálnych kampaní.
Banskobystrická ulica je vcelku nenápadná spojnica Hodžovho námestia a Námestia slobody, donedávna zastavaná zmiešanou zástavbou štandardných mestských domov a nízkych starších domcov. Postupne sa to ale mení. Prestížna lokalita v dotyku s peknou Prezidentskou záhradou motivuje investorov, ktorí tu realizujú väčšie objekty – a čoskoro tu môže pribudnúť aj známa galéria.
Už onedlho sa v downtowne rozbehnú ďalšie stavebné práce. Právoplatné stavebné povolenie získala tretia etapa Zwirnu, polyfunkčného súboru, ktorý okrem bytov obsahuje aj kancelársku časť. Čoskoro tak začne pribúdať nový blok, doplnený o administratívnu výškovú dominantu celého projektu. Developerom Zwirnu aj Zwirn Offices je YIT Slovakia.
Nový stavebný zákon, teda Zákon o výstavbe a Zákon o územnom plánovaní, je po takmer piatich desaťročiach od schválenia pôvodnej legislatívy realitou. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky prijali vládne návrhy nových zákonov počas dnešného rokovania. Priniesť by mali radikálne zrýchlenie povoľovania výstavby, elektronizáciu, zjednodušenie postupov aj prísnejšie postihy voči čiernym stavbám.
V Záhorskej Bystrici by sa mala čoskoro spustiť výstavba nadštandardného projektu Vápenice. Ide o malý zámer, zaujímavý však je architektúrou aj developerom. Za jeho vznikom totiž stojí spoločnosť Occam Real Estate, mladá spoločnosť, ktorá plánuje výraznejšie vstúpiť na developerský trh v Bratislave aj inde.
Magistrát Hlavného mesta už má predstavu o podobe regulácie výšok budov v Bratislave. Zverejnená bola Urbanistická štúdia výškového zónovania hlavného mesta SR Bratislavy, týkajúca sa stabilizovaných aj rozvojových častí Bratislavy. Ide o podklad pre zmenu Územného plánu Hlavného mesta SR Bratislavy, do budúcna tak môže záväzne určiť podobu aj identitu mesta.
Priestor bývalej železničnej stanice Filiálka sa zarezáva do zástavby mestskej časti Bratislava – Nové Mesto ako dlhý zanedbaný pás, čakajúci na svoj budúci osud. Ten sa už začína pomaly rysovať. Medzičasom sa miestna samospráva so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) dohodla aspoň na čiastočnej úprave. Na pozemkoch ŽSR by tak mal vzniknúť dočasný park, ktorý má zlepšiť situáciu v lokalite.
Petržalský Veľký Draždiak je čoraz populárnejším rekreačným areálom, hoci stav jeho bezprostredného okolia je doteraz mimoriadne zlý. Postupne sa to ale začína meniť a aj sem prichádzajú prvé investície. Po Južnej pláži teraz prichádza ďalšia: na západnej strane vodnej plochy, na mieste bývalého Ústavu lekárskej kozmetiky, vznikne polyfunkčný projekt Tri Vŕby s kanceláriami, bývaním, ale aj promenádou a plážou.
Minulý týždeň vydal Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) závažnú správu, podľa ktorej je v bratislavskom Územnom pláne už len minimálna rezerva pre rozvoj bývania vo viacpodlažných bytových domoch. Územný plán tak podľa IURu „bráni výstavbe bytov“. Na analýzu zareagoval aj Magistrát. Podľa neho plán nikomu nebráni a za nespokojnosťou IURu je jeho prepojenie so súkromnými záujmami developerov.
Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) dokončil asi najočakávanejšiu kapitolu zo všetkých princípov a štandardov, teda jednotlivých kapitol Manuálu verejných priestorov. Bratislava má konečne zadefinované budúce riešenie povrchov chodníkov. Okrem detailného popisu materiálového riešenia či spôsobov kladenia dlažby je súčasťou materiálu aj zonácia, ktorá určuje, kde sa bude aký chodník nachádzať.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac