
V Bratislave sa otvára nová konfrontácia medzi záujmom o rozvoj mesta na jednej strane a aktivistami na strane druhej. Dlhoočakávaná expanzia centra metropoly na pravý breh Dunaja sa pomaly približuje. Ruka v ruke s tým ožíva aj odpor zo strany ochranárov a časti akademikov, podľa ktorých je vhodnejšie zachovať súčasný stav územia.
Mnohokrát v médiách platí pravidlo, že ak sa chcete dostať na titulku, musíte prísť s niečím, čo popiera aktuálne trendy. Aktuálnym trendom v informovaní o realitnom trhu je to, že nás čaká obdobie poklesu cien nehnuteľností, ktoré pôjde ale ruka v ruke s nízkym dopytom Slovákov. A to kvôli rastúcim úrokovým sadzbám na hypotékach.
Parkovisko medzi ulicami Záhradnícka a Palkovičova už roky vzbudzuje vášne. Pozemok, ktorý v minulosti slúžil miestnym obyvateľom na parkovanie, je v súkromnom vlastníctve. Ako parkovisko síce slúži aj dnes, ale je oplotené a s obmedzeným prístupom. To by sa ale mohlo zmeniť, napriek odporu sa tu totiž plánuje polyfunkčný komplex.
Slovenská metropola sa pomaly usiluje o zlepšenie úrovne verejného priestoru, občianskej vybavenosti alebo dopravy v snahe o zvýšenie kvality života. Treba si ale naliať čistého vína – oproti európskym lídrom je ďaleko pozadu, pričom sa zdá, že sa priepasť ešte prehlbuje. Čo musí zlepšiť, ak sa chce jedného dňa naozaj zaradiť medzi špičkové mestá?
Dostupných novostavieb je v Bratislave ako šafranu, pričom sú situované skôr v okrajových mestských častiach. Platí to aj pre projekt Rakyta v Devínskej Novej Vsi od developera Lucron, ktorý sa snaží ponúknuť dostupnejšiu alternatívu voči zvyšku ponuky. Aktuálne sa zámer približuje k začiatku výstavby.
Sídelná budova Slovenského národného múzea (SNM) na Vajanského nábreží je pôsobivou stavbou s vysokou architektonickou, pamiatkovou aj funkčnou hodnotou. Jej stav je však mimoriadne zlý a viditeľný aj voľným okom. SNM preto vyvíja snahy o jej rekonštrukciu, k čomu teraz dala zelenú aj vláda.
Na Slovensku sa nachádza obrovské množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, no mnoho z nich je v katastrofálnom stave. Viacero svetlých príkladov rekonštrukcií vzácnych pamiatok aj za použitia súčasnej architektúry síce nájdeme aj na našom území, no vo Veľkej Británii sa projekty tohto typu tešia omnoho väčšej obľube. Vypovedá o tom nielen ich množstvo, ale aj kvalita.
Z projektu Bory od Penta Real Estate sa má jedného dňa stať plnohodnotná mestská štvrť. Zatiaľ sa postupne vyvíja a formuje, čoho súčasťou je rozvoj retailu, občianskej vybavenosti a najmä rezidenčných objektov. Ohlásená bola ďalšia obytná etapa, v poradí už šiesta. Má ísť o symbol postupnej premeny Borov zo sídliska na mesto.
V architektúre prevláda naratív, podľa ktorého je drevo považované za všemocného záchrancu stavebného priemyslu pre jeho potenciál na prechod k udržateľnému stavebníctvu. So širokým využitím dreva prichádzajú aj jeho riziká v podobe zvýšeného odlesňovania. Tu sa zas drevovýstavba stretáva s čiastočným spochybňovaním zo strany verejnosti.
Súčasťou rozvoja Petržalky sú viaceré kontroverzné projekty. Jedným z nich je Nové Domino v časti Lúky, ktoré má vyrásť na sklelete pôvodne plánovaného projektu. Povoľovacie procesy sa nezaobišli bez kontroverzií a pripomienok, aktuálne sa však zdá, že by sa o osude developmentu mohlo definitívne rozhodnúť.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac