Strieľať si do vlastnej nohy: Centrum mesta sa má rozšíriť na pravý breh, aktivisti sú proti

Strieľať si do vlastnej nohy: Centrum mesta sa má rozšíriť na pravý breh, aktivisti sú proti

08.09.2023 18:06 Adrian Gubčo

V Bratislave sa otvára nová konfrontácia medzi záujmom o rozvoj mesta na jednej strane a aktivistami na strane druhej. Dlhoočakávaná expanzia centra metropoly na pravý breh Dunaja sa pomaly približuje. Ruka v ruke s tým ožíva aj odpor zo strany ochranárov a časti akademikov, podľa ktorých je vhodnejšie zachovať súčasný stav územia.

Dvojciferný rast cien bytov? Čochvíľa opäť realita, tvrdí expert na realitný trh

08.09.2023, 12:55 Ján Palenčár

Mnohokrát v médiách platí pravidlo, že ak sa chcete dostať na titulku, musíte prísť s niečím, čo popiera aktuálne trendy. Aktuálnym trendom v informovaní o realitnom trhu je to, že nás čaká obdobie poklesu cien nehnuteľností, ktoré pôjde ale ruka v ruke s nízkym dopytom Slovákov. A to kvôli rastúcim úrokovým sadzbám na hypotékach.

Dom namiesto parkoviska. Kritizovaný projekt sa hýbe dopredu

08.09.2023, 11:21 Simona Schreinerová

Parkovisko medzi ulicami Záhradnícka a Palkovičova už roky vzbudzuje vášne. Pozemok, ktorý v minulosti slúžil miestnym obyvateľom na parkovanie, je v súkromnom vlastníctve. Ako parkovisko síce slúži aj dnes, ale je oplotené a s obmedzeným prístupom. To by sa ale mohlo zmeniť, napriek odporu sa tu totiž plánuje polyfunkčný komplex.

Hra na kvalitné mesto. Sedem dôvodov, ktoré bránia Bratislave, aby bola lepším miestom pre život

07.09.2023, 18:58 Adrian Gubčo

Slovenská metropola sa pomaly usiluje o zlepšenie úrovne verejného priestoru, občianskej vybavenosti alebo dopravy v snahe o zvýšenie kvality života. Treba si ale naliať čistého vína – oproti európskym lídrom je ďaleko pozadu, pričom sa zdá, že sa priepasť ešte prehlbuje. Čo musí zlepšiť, ak sa chce jedného dňa naozaj zaradiť medzi špičkové mestá?

Dostupnejšie byty po bratislavsky. Rakyta čaká na posledné povolenie, prinesie expanziu Devínskej Novej Vsi

Dostupnejšie byty po bratislavsky. Rakyta čaká na posledné povolenie, prinesie expanziu Devínskej Novej Vsi

07.09.2023 14:06 Simona Schreinerová

Dostupných novostavieb je v Bratislave ako šafranu, pričom sú situované skôr v okrajových mestských častiach. Platí to aj pre projekt Rakyta v Devínskej Novej Vsi od developera Lucron, ktorý sa snaží ponúknuť dostupnejšiu alternatívu voči zvyšku ponuky. Aktuálne sa zámer približuje k začiatku výstavby.

Dôležitý krok pre významnú inštitúciu: Slovenské národné múzeum štartuje prípravu rekonštrukcie sídelnej budovy

07.09.2023, 12:06 Adrian Gubčo

Sídelná budova Slovenského národného múzea (SNM) na Vajanského nábreží je pôsobivou stavbou s vysokou architektonickou, pamiatkovou aj funkčnou hodnotou. Jej stav je však mimoriadne zlý a viditeľný aj voľným okom. SNM preto vyvíja snahy o jej rekonštrukciu, k čomu teraz dala zelenú aj vláda.

Slovensko je hradná veľmoc. V rekonštrukciách zaostáva, nových vstupov sa bojí

06.09.2023, 20:10 Martina Gregová

Na Slovensku sa nachádza obrovské množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, no mnoho z nich je v katastrofálnom stave. Viacero svetlých príkladov rekonštrukcií vzácnych pamiatok aj za použitia súčasnej architektúry síce nájdeme aj na našom území, no vo Veľkej Británii sa projekty tohto typu tešia omnoho väčšej obľube. Vypovedá o tom nielen ich množstvo, ale aj kvalita.

Z nekoncepčného sídliska mesto: Bory odhaľujú novú etapu, nahradí stovky parkovacích miest

06.09.2023, 17:35 Simona Schreinerová

Z projektu Bory od Penta Real Estate sa má jedného dňa stať plnohodnotná mestská štvrť. Zatiaľ sa postupne vyvíja a formuje, čoho súčasťou je rozvoj retailu, občianskej vybavenosti a najmä rezidenčných objektov. Ohlásená bola ďalšia obytná etapa, v poradí už šiesta. Má ísť o symbol postupnej premeny Borov zo sídliska na mesto.

Záchrana stavebníctva alebo koniec lesov? Prichádza renesancia dreva, stáva sa betónom budúcnosti

06.09.2023, 14:43 Filip Hucko

V architektúre prevláda naratív, podľa ktorého je drevo považované za všemocného záchrancu stavebného priemyslu pre jeho potenciál na prechod k udržateľnému stavebníctvu. So širokým využitím dreva prichádzajú aj jeho riziká v podobe zvýšeného odlesňovania. Tu sa zas drevovýstavba stretáva s čiastočným spochybňovaním zo strany verejnosti.

Nekonečný príbeh sa chýli ku koncu. Kontroverzný projekt čaká na zelenú k výstavbe

06.09.2023, 10:40 Simona Schreinerová

Súčasťou rozvoja Petržalky sú viaceré kontroverzné projekty. Jedným z nich je Nové Domino v časti Lúky, ktoré má vyrásť na sklelete pôvodne plánovaného projektu. Povoľovacie procesy sa nezaobišli bez kontroverzií a pripomienok, aktuálne sa však zdá, že by sa o osude developmentu mohlo definitívne rozhodnúť.

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube