
Najväčšie bratislavské sídlisko bolo v čase plánovania aj budovania mienené ako do istej miery samostatné mesto na pravom brehu Dunaja. Malo mať plnú občiansku vybavenosť, zóny veľkomestskej zástavby, hlavnú dopravnú os a predovšetkým - centrum. Nachádzať sa má v ohybe Chorvátskeho ramena medzi Rusovskou cestou a Romanovou. Okraje tejto zóny sa už začali rozvíjať v podobe jednotlivých etáp projektu Petržalka City.
Showroom firmy Sculpform bol na Svetovom festivale architektúry ocenený ako najlepší malý pracovný priestor. Stieranie hraníc medzi klientskou, výrobnou a pracovnou časťou je jedinečným príklad toho, ako možno pristupovať k návrhu obdobných priestorov s cieľom ich znovuzatraktívnenia.
Zwirn od developera YIT Slovakia patrí k významným projektom na okraji nového centra Bratislavy. Vo viacerých smeroch je však netypický – spôsobom, akým bol obstaraný architektonický a urbanistický koncept, mierkou a do veľkej miery aj kvalitou. Dnes, keď ide do finále realizácia prvej etapy, možno celkom otvorene konštatovať, že Zwirn je príkladom, ako by mohla vyzerať podstatná časť Bratislavy.
Zóna Mlynské Nivy - Západ sa transformuje, pričom v budúcnosti bude mať do veľkej miery rezidenčný charakter. Súčasťou procesu je firma Strabag Real Estate, ktorá sa rozhodla zmeniť pôvodne kancelársky koncept druhej a tretej etapy budovania svojho areálu ešte v minulom roku. Po novom sa tu bude nachádzať bytový dom, ktorý postupuje v povoľovacom procese.
Brutalistickú architektúru mnohí opisujú ako uzavretú pred svojim okolím, pričom si v mestskom organizme žije vlastným životom. Opak však môže byť pravdou, keď sa jej renovácie chopia šikovní architekti.
Pre Hlavné mesto je modernizácia a rozvoj električkových tratí prioritou už roky. Pri niektorých projektoch sa však vyskytli problémy pri projekcii či priamo pri výstavbe, čo oddialilo termíny a nakoniec aj narušilo ich financovanie. Týka sa to najmä Petržalskej radiály, ako sa však zdá, peniaze nielenže neprepadnú, ale využijú sa na iné projekty.
Nové námestie v brazílskom meste Salvador vzniklo vďaka redukcii statickej automobilovej dopravy, ako aj regulácii tej aktívnej. Svojím vznikom naopak podporilo cyklistickú aj pešiu dopravu a mestu navyše prinieslo aj dôležitú stretávaciu plochu v tieni stromov. Ide o príklad pozitívnych dôsledkov rozumného prerodzelenia mestského priestoru.
Súčasťou rozšírenia komplexu Eurovea od J&T Real Estate je prvý bratislavský aj slovenský mrakodrap Eurovea Tower. S výškou 160 metrov po atiku a 168 metrov po architektonický vrchol ide o vežu, ktorá ďaleko prevyšuje akúkoľvek inú budovu v meste. Obyvatelia bytov a apartmánov v budove budú disponovať asi najexkluzívnejšími výhľadmi v Bratislave.
David Chipperfield je autorom viac ako stovky budov a na svojom konte má už niekoľko ocenení za svoju architektonickú prácu. Jeho návrhy sa vyznačujú rešpektovaním genia loci a kultúrnych kontextov. Podľa odbornej poroty sú symbolom slobody prejavu a dôslednej elegancie zároveň.
Slovenská metropola sa nedávno zaradila k mestám, kde sa nachádzajú skutočné mrakodrapy, teda budovy vyššie ako 150 metrov. Po viac ako troch rokov od spustenia výstavby sa k dokončeniu blíži prvá takáto veža – Eurovea Tower od J&T Real Estate. Ide o súčasť druhej etapy polyfunkčného komplexu Eurovea, ktorá sa v priebehu tohto roka začne postupne otvárať.
Kedysi sa tu nachádzali len zanedbané areály s vysokou koncentráciou ľudí bez domova. Časť Nového Mesta, známa ako Zátišie, sa ale mení. Vzniknúť tu má vlajkový projekt spoločnosti Atrios – Polyfunkčný komplex Zátišie. Veľký zámer aktuálne ohlásil významné zmeny.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac