Z okrajového sídliska širšie centrum mesta. Prestavba Astry napreduje, prinesie nové parkovanie

Z okrajového sídliska širšie centrum mesta. Prestavba Astry napreduje, prinesie nové parkovanie

28.06.2024 11:27 Simona Schreinerová

Okolie Ružovej doliny sa postupne integruje do širšieho centra mesta. Tento proces podporuje výstavba biznis centier a polyfunkčných developmentov južne od Prievozskej ulice, ale aj postupná revitalizácia sídliska medzi Miletičovou a Bajkalskou. Jej súčasťou sú aj projekty úplne nové, ktoré menia podobu známych priestranstiev. Patrí k nim aj nadstavba budovy, kde sídli známa reštaurácia Astra. 

Návrat architektonického klenotu. V českom meste chcú obnoviť slávny obchodný dom, bodovali aj slovenskí architekti

27.06.2024, 20:04 Martina Gregová

Obchodný dom Breda v Opave patril v čase otvorenia medzi najväčšie stavby svojho druhu v celom Československu. Unikátny objekt zažil obdobia slávy aj úpadku, no v posledných rokoch bol opustený. Samospráva to však hodlá zmeniť, preto zorganizovala mimoriadny súťažný dialóg, ktorého sa zúčastnili významní domáci aj zahraniční architekti. Výsledky sľubujú príťažlivé oživenie nielen jednej budovy, ale celého centra mesta.

Nová škola predsa len realitou? Petržalka preberá pozemky v Slnečniciach, získa parky aj parkovanie

27.06.2024, 16:10 Adrian Gubčo

Zo Slnečníc sa postupne stáva najväčšia nová štvrť v Bratislave. Do zóny na juhu Petržalky sa už nasťahovali tisíce ľudí a ďalšie tisíce pribudnú v nasledujúcich rokoch. S daným rozsahom výstavby nevyhnutne vyvstáva aj otázka rozvoja a správy verejnej infraštruktúry či priestranstiev. Developer Cresco Real Estate oznámil, že v tomto smere nastal zásadný posun.

Komunitná oáza otvorená. Staré Mesto dostalo mimoriadnu knižnicu, zlepší celé susedstvo

27.06.2024, 14:14 Adrian Gubčo

Rastúci význam knižníc pre rozvoj komunitných vzťahov, socializáciu aj kultiváciu spoločnosti si uvedomujú aj slovenské samosprávy. V posledných rokoch tak pribúdajú atraktívne zmodernizované priestory na vysokej úrovni. Ďalší teraz pribudol na Záhrebskej ulici v Starom Meste, kde bola po dlhšej rekonštrukcii otvorená populárna lokálna knižnica.

Deti namiesto komunistu. Fontána bola iba začiatok, obnova Námestia slobody pokračuje

Deti namiesto komunistu. Fontána bola iba začiatok, obnova Námestia slobody pokračuje

27.06.2024 10:54 Simona Schreinerová

Približne pred rokom bola na Námestí slobody dokončená obnova legendárnej fontány Družba. Mesto tým zároveň ukončilo jednu etapu rekonštrukcie tohto významného verejného priestoru. Tá sa však nekončí. Námestie smeruje k tomu, aby sa stalo výnimočným parkom so zeleňou, vodou a dodatočnými službami.

Študentské bývanie na súčasnej úrovni. STU pokračuje v obnove internátov, plánuje veľké investície

26.06.2024, 19:00 Simona Schreinerová

Slovenská technická univerzita (STU) je najvýznamnejšou technickou vysokou školou v krajine s medzinárodnými ambíciami. Jej úplné etablovanie medzi špičkovými akademickými inštitúciami však brzí okrem iného aj fyzická zastaranosť viacerých budov. Situácia sa ale začína v tomto smere meniť, keďže STU postupne rekonštruuje fakultné a internátne budovy.

Silný rok pre Bratislavu. Na CE ZA AR 2024 je nominovaných najviac projektov z metropoly

26.06.2024, 16:56 Martina Gregová

Ocenenie CE ZA AR patrí medzi najprestížnejšie architektonické ocenenia udeľované na území Slovenskej republiky. V tomto roku Slovenská komora architektov vyhlásila jeho 23. ročník. Odbornej aj laickej verejnosti tak opäť poskytne pohľad na to najkvalitnejšie, čo za uplynulý rok vzniklo na poli slovenskej architektúry. Bratislava mala už tradične bohaté zastúpenie vo všetkých kategóriách.

Milióny z eurofondov a nový osud Hlavnej stanice. Vláda rokovala o budúcnosti dopravy v Bratislavskom kraji

26.06.2024, 14:30 Adrian Gubčo

Dopravná infraštruktúra v Bratislavskom kraji sa má skvalitniť, pričom na tento účel pôjde štvrť miliardy eur. Vyplýva to z dnešného rokovania Vlády SR, ktorá predstavila novú vyzvu pre väčší počet aktérov. Zároveň prezradila aj najnovšie plány v oblasti rozvoja Hlavnej železničnej stanice. Opäť dochádza k úpravám pôvodnej koncepcie, čo ovplyvní harmonogram aj podobu dopravného uzla.

Koniec veľkej prieluky, príchod veľkomesta. Mesto dáva zelenú Mýtnej 37, projekt sa rozšíri

26.06.2024, 12:49 Adrian Gubčo

Prieluky, teda prázdne parcely v rámci radovej zástavby, sa výrazne podieľajú na formovaní obrazu Bratislavy. Niektoré sú v danom stave celé desaťročia. Jedna z nich sa nachádza aj na Šancovej neďaleko jej vyústenia na Račianske mýto. V dohľadnej dobe by sa však mala vyplniť – zámer spoločnosť Edvin Properties dostala aj prvé kľúčové povolenie.

Zánik veľkého brownfieldu sa blíži. Mesto dáva zelenú premene terminálu v Rači

25.06.2024, 20:21 Simona Schreinerová

V Bratislave sa v posledných rokoch úspešne revitalizuje množstvo brownfieldov, pričom nejde len o nové polyfunkčné, rezidenčné či kancelárske komplexy. Viaceré nevyužité areály sa menia na výrobné a skladové priestory, čo by mal byť prípad bývalého terminálu v Rači. Jeho revitalizáciu a obnovu pripravuje developer Alto Real Estate.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube