YIMBA
Konečne oživenie? Dlhoočakávaná dostavba Petržalka City predstavuje aktualizovanú podobu

Konečne oživenie? Dlhoočakávaná dostavba Petržalka City predstavuje aktualizovanú podobu

14.03.2023 10:30 Andrej Sárközi

Najväčšie bratislavské sídlisko bolo v čase plánovania aj budovania mienené ako do istej miery samostatné mesto na pravom brehu Dunaja. Malo mať plnú občiansku vybavenosť, zóny veľkomestskej zástavby, hlavnú dopravnú os a predovšetkým - centrum. Nachádzať sa má v ohybe Chorvátskeho ramena medzi Rusovskou cestou a Romanovou. Okraje tejto zóny sa už začali rozvíjať v podobe jednotlivých etáp projektu Petržalka City.

Čítať viac

Poézia dreva. Najlepší pracovný priestor motivuje ľudí pracovať v kancelárii

13.03.2023, 18:00 Martina Gregová

Showroom firmy Sculpform bol na Svetovom festivale architektúry ocenený ako najlepší malý pracovný priestor. Stieranie hraníc medzi klientskou, výrobnou a pracovnou časťou je jedinečným príklad toho, ako možno pristupovať k návrhu obdobných priestorov s cieľom ich znovuzatraktívnenia.

Čítať viac

Kúsok lepšej Bratislavy. Prvá etapa Zwirnu ide do finišu, využíva Bratislavskú dlažbu

13.03.2023, 13:30 Adrian Gubčo

Zwirn od developera YIT Slovakia patrí k významným projektom na okraji nového centra Bratislavy. Vo viacerých smeroch je však netypický – spôsobom, akým bol obstaraný architektonický a urbanistický koncept, mierkou a do veľkej miery aj kvalitou. Dnes, keď ide do finále realizácia prvej etapy, možno celkom otvorene konštatovať, že Zwirn je príkladom, ako by mohla vyzerať podstatná časť Bratislavy.

Čítať viac

Zelená pre výškovú budovu. Mesto posúva vpred upravený zámer Strabagu na Mlynských nivách

13.03.2023, 10:30 Andrej Sárközi

Zóna Mlynské Nivy - Západ sa transformuje, pričom v budúcnosti bude mať do veľkej miery rezidenčný charakter. Súčasťou procesu je firma Strabag Real Estate, ktorá sa rozhodla zmeniť pôvodne kancelársky koncept druhej a tretej etapy budovania svojho areálu ešte v minulom roku. Po novom sa tu bude nachádzať bytový dom, ktorý postupuje v povoľovacom procese.

Čítať viac

Populárny brutalizmus: Knižnici hrozil zánik, zachránili ju obyvatelia aj vynikajúca rekonštrukcia

Populárny brutalizmus: Knižnici hrozil zánik, zachránili ju obyvatelia aj vynikajúca rekonštrukcia

12.03.2023 16:00 Martina Gregová

Brutalistickú architektúru mnohí opisujú ako uzavretú pred svojim okolím, pričom si v mestskom organizme žije vlastným životom. Opak však môže byť pravdou, keď sa jej renovácie chopia šikovní architekti.

Čítať viac

Zlepšenie verejnej dopravy sa blíži. Mesto žiada o financie na modernizáciu Vajnorskej radiály

12.03.2023, 13:00 Andrej Sárközi

Pre Hlavné mesto je modernizácia a rozvoj električkových tratí prioritou už roky. Pri niektorých projektoch sa však vyskytli problémy pri projekcii či priamo pri výstavbe, čo oddialilo termíny a nakoniec aj narušilo ich financovanie. Týka sa to najmä Petržalskej radiály, ako sa však zdá, peniaze nielenže neprepadnú, ale využijú sa na iné projekty.

Čítať viac

Jednoduchý nástroj, ako zlepšiť mesto: Odstráňte parkovanie, nahraďte ho verejným priestorom

11.03.2023, 16:00 Martina Gregová

Nové námestie v brazílskom meste Salvador vzniklo vďaka redukcii statickej automobilovej dopravy, ako aj regulácii tej aktívnej. Svojím vznikom naopak podporilo cyklistickú aj pešiu dopravu a mestu navyše prinieslo aj dôležitú stretávaciu plochu v tieni stromov. Ide o príklad pozitívnych dôsledkov rozumného prerodzelenia mestského priestoru.

Čítať viac

Najexkluzívnejší výhľad v Bratislave: Pozrite sa, ako vyzerá pohľad z vrcholu Eurovea Tower

11.03.2023, 13:45 Adrian Gubčo

Súčasťou rozšírenia komplexu Eurovea od J&T Real Estate je prvý bratislavský aj slovenský mrakodrap Eurovea Tower. S výškou 160 metrov po atiku a 168 metrov po architektonický vrchol ide o vežu, ktorá ďaleko prevyšuje akúkoľvek inú budovu v meste. Obyvatelia bytov a apartmánov v budove budú disponovať asi najexkluzívnejšími výhľadmi v Bratislave.

Čítať viac

Elegancia a nadčasovosť. Najnovším laureátom Pritzkerovej ceny je David Chipperfield

10.03.2023, 19:30 Martina Gregová

David Chipperfield je autorom viac ako stovky budov a na svojom konte má už niekoľko ocenení za svoju architektonickú prácu. Jeho návrhy sa vyznačujú rešpektovaním genia loci a kultúrnych kontextov. Podľa odbornej poroty sú symbolom slobody prejavu a dôslednej elegancie zároveň.

Čítať viac

Nová strecha Bratislavy je pred finišom: Na návšteve Eurovea Tower

10.03.2023, 18:00 Adrian Gubčo

Slovenská metropola sa nedávno zaradila k mestám, kde sa nachádzajú skutočné mrakodrapy, teda budovy vyššie ako 150 metrov. Po viac ako troch rokov od spustenia výstavby sa k dokončeniu blíži prvá takáto veža – Eurovea Tower od J&T Real Estate. Ide o súčasť druhej etapy polyfunkčného komplexu Eurovea, ktorá sa v priebehu tohto roka začne postupne otvárať.

Čítať viac

Budúca dominanta Zátišia sa zmení, rozvíjajúca sa štvrť dostane nové byty

10.03.2023, 15:52 Andrej Sárközi

Kedysi sa tu nachádzali len zanedbané areály s vysokou koncentráciou ľudí bez domova. Časť Nového Mesta, známa ako Zátišie, sa ale mení. Vzniknúť tu má vlajkový projekt spoločnosti Atrios – Polyfunkčný komplex Zátišie. Veľký zámer aktuálne ohlásil významné zmeny.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube