YIMBYs zvíťazili. Najmenej dostupná metropola začína konečne stavať dostupné byty

YIMBYs zvíťazili. Najmenej dostupná metropola začína konečne stavať dostupné byty

14.08.2023 19:00 Martina Gregová

Silný boj proti výstavbe má svoje priame následky v podobe extrémnej nedostupnosti bývania a zvýšenom bezdomovectve. Asi nikde to neplatí viac ako v San Franciscu v USA. Katastrofálna situácia viedla ku vzniku vplyvných YIMBY hnutí, ktoré sa podieľajú na vedení mesta a spúšťajú rozvoj dostupného bývania pre ohrozené skupiny.  

Veľké sťahovanie sa blíži. USA sceľuje pozemky pod budúcou ambasádou

14.08.2023, 17:19 Adrian Gubčo

Historické aj nové centrum Bratislavy prejdú veľkými zmenami. Prinesie ich výhľadové presťahovanie americkej ambasády zo súčasnej polohy na Hviezdoslavovom námestí do novej lokality v susedstve novostavby Slovenského národného divadla. To si zas vyžiada vysťahovanie Dopravného podniku Bratislavy (DPB), ktorý postupne odpredáva svoje pozemky.

Veľké zlepšenie obľúbenej lokality. Petržalka obnovuje Veľký Draždiak, nasledovať budú developeri

14.08.2023, 14:52 Simona Schreinerová

Veľký Draždiak patrí k najobľúbenejším rekreačným lokalitám v Petržalke. Popularita tejto vodnej plochy je vysoká aj napriek tomu, že nejde o oficiálne kúpalisko a väčšina verejného priestoru je pomerne zanedbaná. Enormný potenciál láka okrem rekreantov aj developerov, ktorí by mohli túto lokalitu pozdvihnúť. Aká budúcnosť čaká rozsiahly areál?

Dobré správy pre Bratislavu. Mesto získa železničné spojenie s kľúčovým letiskom

14.08.2023, 11:35 Adrian Gubčo

Prítomnosť leteckého spojenia do celého sveta rozhoduje o konkurencieschopnosti miest. Bratislava má v tomto smere výhodu. V jej priamom susedstve sa nachádza významné medzinárodné letisko, ktoré takéto spojenie zabezpečuje. Jeho dostupnosť sa má navyše radikálne zlepšiť vďaka novej železničnej trati.

Vzorové prepojenie starého a nového. Slovenské mesto dostane unikátnu knižnicu, získa ju po netradičnej súťaži

Vzorové prepojenie starého a nového. Slovenské mesto dostane unikátnu knižnicu, získa ju po netradičnej súťaži

13.08.2023 19:00 Martina Gregová

Slovensko vyniká v počte knižníc. Situácia sa postupne mení aj v prípade ich kvality - na mnohé z najvýznamnejších sa konajú architektonické súťaže s cieľom ich rekonštrukcie. Teraz prichádza prvá, ktorá rieši úplne novú knižnicu. Zvolený bol pritom mimoriadny koncept súťaženia, ktorý má garantovať skutočne špičkovú úroveň víťazného návrhu. 

Lokalita budúcnosti? Premena Východného pokračuje, nový komplex sa blíži k výstavbe

13.08.2023, 16:32 Simona Schreinerová

Račianska štvrť Východné sa mení na miesto vysokej investičnej aktivity. Aktuálne sa tu dokončuje pomerne veľký projekt RNDZ od VI Group, no už onedlho by ho mohla doplniť podobná zástavba v tesnej blízkosti. Obytný súbor Nad Šúrom prichádza s prísľubom vzniku obytnej štvrte, doplnenej o rekreačné plochy a vybavenosť. Zámer postupuje v povoľovaní

Kultúrna udalosť roka pre celé mesto: Otvorená bola galéria v mlyne od legendárneho architekta

12.08.2023, 18:26 Martina Gregová

Jednou z historických dominánt mesta Pardubice je vzácny mlynský areál, ktorý spĺňal svoj pôvodný účel viac ako sto rokov. Teraz však prešiel obrovskou premenou. Z výnimočnej stavby sa stalo kultúrne centrum, ktoré je súčasťou transformácie celého areálu.

Atraktívny projekt sa stáva realitou. Pri Mýte sa blíži k dokončeniu, dotvára významnú ulicu

12.08.2023, 13:06 Simona Schreinerová

Tretia etapa projektu Pri Mýte od Penta Real Estate sa blíži k dokončeniu. Hoci je dnes za lešením, už teraz výrazným spôsobom ovplyvňuje vizuál frekventovanej Račianskej ulice. Po kolaudácii dotvorí lokalitu, ktorá sa z priemyselnej štvrte premenila na súčasť polyfunkčnej mestskej zástavby. 

Koniec sídlisk, návrat miest: Norma, ktorá zničila mestské prostredie, smeruje do minulosti

11.08.2023, 18:28 Adrian Gubčo

Keby mala Bratislava súčasný počet obyvateľov pred sto rokmi, bola by jedným z najkrajších miest Európy. Dnes sa to o nej ani zďaleka povedať nedá, čo je do veľkej miery spôsobené povojnovým modernistickým urbanizmom. Jednou z hlavných zbraní modernistov bola norma, prísne preslnenie všetkých nových bytov. Dnes sa konečne zdá, že tento nástroj deštrukcie poputuje do minulosti.

Malé kroky k lepšej doprave. Bratislava dostane modernejšie trate, dokončí ich neskôr

11.08.2023, 15:17 Adrian Gubčo

Električky sú v Bratislave nosným systémom verejnej dopravy. Sú kapacitné, rýchle, spoľahlivé a pohodlné – keď všetko funguje ako má. Pre optimálny výkon potrebujú premávať po moderných tratiach, čo je dôvod, prečo mesto plánuje modernizovať jednotlivé radiály. Realizácia uvažovaných projektov ale potrvá dlhšie oproti pôvodným úvahám.

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube