Hanba Ružinova speje k zániku. Nové centrum Ružinova sa konečne pohlo, získalo zásadné stanovisko

Hanba Ružinova speje k zániku. Nové centrum Ružinova sa konečne pohlo, získalo zásadné stanovisko

03.03.2024 17:54 Adrian Gubčo

Ružinov je druhé najväčšie sídlisko v Bratislave, svoje centrum však nemá. Z dlho sľubovaného jadra v susedstve najväčšieho nákupného centra na Slovensku zostal len roky opustený skelet niekdajšieho ružinovského Prioru. Hanba jednej z najväčších mestských častí v metropole sa ale blíži k zániku, keďže pomaly napreduje povoľovanie nového developerského zámeru na jej mieste.

Unikátne riešenie z východu Slovenska. V malebnom kraji vznikla výnimočná vyhliadková veža, spája kvalitnú architektúru s ekológiou

02.03.2024, 19:26 Martina Gregová

V posledných rokoch pribúdajú v slovenskej prírode ako huby po daždi nové vyhliadkové veže. Väčšinou nedisponujú vysokou architektonickou kvalitou a pôsobia skôr ako jednoduchý spôsob, ako preinvestovať peniaze z eurofondov. Existuje však aj niekoľko známych či menej známych projektov, ktoré toto tvrdenie popierajú. Jeden z nich bol sprístupnený verejnosti koncom minulého roka.

Stále im nestačilo. Snaha o kontrolu dopravného značenia pokračuje, Lex Vajanského sa vracia v novej verzii

02.03.2024, 15:45 Adrian Gubčo

Spory okolo novej cyklotrasy na Rázusovom a Vajanského nábreží pokračujú v rozdeľovaní verejnosti – a to až natoľko, že časť politického spektra sa pokúša obmedziť možnosti samospráv realizovať podobné zásahy. Vyplýva to z návrhu novelizácie Zákona o pozemných komunikáciách (resp. cestného zákona). Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla tým hrozí brutálny zásah do kompetencií samospráv.

Najlepšia architektúra kúsok od našich hraníc. Čo nás učia nominácie na najprestížnejšie európske architektonické ocenenie

01.03.2024, 18:00 Martina Gregová

EUMies Awards je tradične považované za jedno z najprestížnejších medzinárodných architektonických ocenení. Vybrané diela poukazujú na aktuálne problematické témy v oblasti architektúry a ich možné riešenia. V aktuálne prebiehajúcom ročníku si celkom dobre vodil aj slovenský projekt, do finále však postúpili iné realizácie, vrátane unikátnej rekonštrukcie kúsok za slovenskými hranicami.

Boj o rozšírenie centra začína. Penta Real Estate rozbieha kampaň k Southbanku, žiada zmenu územného plánu

Boj o rozšírenie centra začína. Penta Real Estate rozbieha kampaň k Southbanku, žiada zmenu územného plánu

01.03.2024 15:30 Adrian Gubčo

Na ľavom brehu Dunaja postupne napreduje budovanie nového centra Bratislavy – alebo bratislavského downtownu. V budúcnosti by sa však mal rozvoj preliať aj na pravý breh. V priestore medzi Starým mostom, Einsteinovou, Prístavným mostom a dunajskou hrádzou má vzniknúť nová súčasná štvrť, pre jej vznik je ale potrebná zmena Územného plánu.

Stovky nových obyvateľov a vyplnenie prázdnych miest. Rezidenčné projekty na Patrónke sa posúvajú vpred

01.03.2024, 13:11 Simona Schreinerová

Vstup do oblasti Bratislavského lesoparku na Patrónke sa stáva čoraz atraktívnejším územím. Viaceré pripravované investície transformujú lokalitu na jedno z administratívnych centier Bratislavy. Tieto aktivity priťahujú aj pozornosť developerov rezidenčných projektov. V krátkom čase by tu mohli pribudnúť stovky nových obyvateľov. 

Nový svetový ateliér v Bratislave. Alto Real Estate predstavuje víťaza súťaže na Blok 5.1 v downtowne

01.03.2024, 10:04 Adrian Gubčo

Do slovenskej metropoly prichádza ďalšia svetoznáma architektonická kancelária, aby dotvorila časť jej nového centra. Developerská spoločnosť Alto Real Estate totiž odhalila výsledky medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže na tzv. Blok 5.1, nachádzajúci sa na mieste budovy bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej a plôch pri Sky Parku. Projekt bude obsahovať bývanie aj kancelárie.

Pokroková inštitúcia, o akej môže Bratislava len snívať. Jihomoravské inovační centrum inšpiruje a dáva Brno na mapu sveta

29.02.2024, 17:47 Martina Gregová

Mestá, ktoré sa snažia v 21. storočí presadiť a stať sa atraktívnymi centrami pokroku, inovácií a ekonomického rozvoja, potrebujú vytvárať prostredie pre  podnikateľov a ich spojenie s akademickým sektorom. To je aj poslanie Jihomoravského invačního centra (JIC) v Brne, ktoré si za 20 rokov vybudovalo povesť špičkového pracoviska, pomáhajúcemu naštartovať množstvo firiem. V DNA JIC je snaha o inšpiráciu, čo sa nesie v jeho výstupoch aj podobe jeho priestorov.

Výnimočný penthouse v jadre metropoly: Známy developer predstavuje unikátnu rezidenciu, prepája bývanie s biznisom

29.02.2024, 17:00 Adrian Gubčo

Postupujúci development v centre mesta vedie k postupnému vypĺňaniu dostupných pozemkov. Tým sa nevyhnutne obmedzujú možnosti vzniku bývania, ktoré by dosahovalo kvality novostavby. Nedostatkovým tovarom sú aj byty, ktoré by boli priestorovo veľkorysejšie, príp. boli vhodné pre investíciu. Presne takýto produkt – ktorý je navyše dokončený – ponúka exkluzívne skupina Proxenta.

Unikátny projekt s dobročinným obsahom. Na Kramároch vznikne charitatívny dom, spojený so známym reťazcom

29.02.2024, 14:37 Simona Schreinerová

Existencia detských nemocníc na seba viaže prítomnosť viacerých súvisiacich zariadení alebo funkcií. Jednou z nich je ubytovanie pre rodiny pacientov, čo sa týka najmä dlhodobejšie hospitalizovaných detí zo vzdialenejších regiónov. Mnohé z týchto rodín si však nemôžu dovoliť platiť hotely alebo prenájmy bytov. Presne pre takýchto ľudí by mal byť určený výnimočný projekt v susedstve Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH). 

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube