Masívny monolit nad centrom Bratislavy. Ústav pamäti národa pozná budúcu podobu

Masívny monolit nad centrom Bratislavy. Ústav pamäti národa pozná budúcu podobu

04.10.2023 10:18 Adrian Gubčo

Ústav pamäti národa (ÚPN) je významnou inštitúciou, ktorá upozorňuje na represívne aktivity totalitných režimov na Slovensku v období rokov 1939-1989. Dnes sídli v prenajatých a nevhodných priestoroch v centre mesta, čo sa má zmeniť. Nové sídlo v blízkosti Trnavského mýta má pôsobivým spôsobom dotvoriť prostredie v exponovanej časti metropoly, ako ukazujú výsledky architektonickej súťaže.

Nádherné bývanie v normalizačnej bytovke: Bratislavský byt spája pôvodné kvality s modernými riešeniami

03.10.2023, 17:50 Martina Gregová

Rekonštruovať staršie bytové priestory s ohľadom na vysoké nároky nových majiteľov nie je jednoduché. Architekti musia zvažovať, či má pôvodné dispozičné či materiálové riešenie kvality, hodné zachovania. Zároveň ich musia spojiť s požiadavkami moderného bývania. V prípade bytu v dome zo 70-tych rokov minulého storočia sa to podarilo.

Hlasovanie verejnosti o najlepšie slovenské interiéry INSAID AWARDS odštartovalo

03.10.2023, 15:56 RED

Štvrtý ročník súťaže o najlepšie slovenské interiéry INSAID AWARDS 2023 sa blíži do finále. Laureátov v 6 kategóriách vyhlási porota 20. októbra počas galavečera, ktorý bude súčasťou 1. festivalu o interiéroch na Slovensku INTEBOLD. O svojom favoritovi má teraz možnosť rozhodnúť aj verejnosť.

Atraktívny projekt na výbornom mieste. JTRE štartuje Ganz House a hovorí o mestskom bulvári

03.10.2023, 14:27 Adrian Gubčo

Okolie projektu Eurovea, nazvané Eurovea City, sa postupne mení na modernú polyfunkčnú zónu, ktorá má byť jednou z najživších v meste. Srdcom lokality má byť nielen Námestie M. R. Štefánika alebo nábrežná promenáda, ale aj Pribinova ulica. Podľa developera J&T Real Estate sa zmenila na bulvár, čo sa posilní po dokončení najnovšieho projektu Ganz House.

Prestavba nábrežia na dosah. Projekt Waterside získal kľúčové rozhodnutie po rokoch bojov

Prestavba nábrežia na dosah. Projekt Waterside získal kľúčové rozhodnutie po rokoch bojov

03.10.2023 10:30 Simona Schreinerová

Nábrežie Dunaja je z pohľadu výstavby atraktívna a lukratívna lokalita. Zámery developerov sa pravidelne stretávajú s kritikou verejnosti, najmä v časti promenády pri Nábreží arm. gen. L. Svobodu (NAGLS). Ide o lokalitu, kde sa pôvodne nachádzal Park kultúry a oddychu (PKO). Teraz tu má vzniknúť významný polyfunkčný development, ktorého časť získala zásadné rozhodnutie.

Špičkové rekonštrukcie ako kľúčový trend. Výnimočné projekty ukazujú potenciál zanedbaných budov

02.10.2023, 19:00 Martina Gregová

Mnohé staršie a zanedbané budovy niekedy vyzerajú, že sú na odpis. Na prvý pohľad sa zdá, že najlepšou voľbou je zbúrať ich a nahradiť novostavbami. Nie vždy to ale platí, pričom kvalitná rekonštriukcia môže nielen obnoviť život v budove, ale jej aj dodať novú či vyššiu kvalitu. Svedčia o tom špičkové projekty od niektorých z popredných európskych architektov.

S meškaním, ale predsa: Mesto rozbieha provizórnu modernizáciu Vajnorskej radiály

02.10.2023, 15:56 Adrian Gubčo

Bratislava dostane ďalšiu modernejšiu električkovú trať. Hlavné mesto po dlhšej príprave spúšťa modernizáciu Vajnorskej radiály, resp. jej prvú časť. Komplexný projekt ostáva hudbou budúcnosti, nateraz sa aspoň zabráni hrozbe uzatvorenia premávky na trati s takmer až havarijným stavom.

Problematické rozhodnutie samosprávy. Devínskej Novej Vsi chýba námestie, šanca na kvalitný verejný priestor klesá

02.10.2023, 13:55 Simona Schreinerová

Mestskej časti Devínska Nová Ves chýba verejný priestor, ktorý by sa dal označiť ako centrálne námestie. S ambíciou vytvoriť takéto miesto prišli ešte v roku 2021 Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a miestna samospráva. Nové priestranstvo, ktoré by slúžilo obyvateľom aj návštevníkom, malo vzísť z architektonickej súťaže.

Prehra Bratislavy? Ak chce metropola iné výsledky volieb, musí sa zmeniť sama

02.10.2023, 10:38 Adrian Gubčo

Výsledky parlamentných volieb pravdepodobne prinesú veľkú zmenu v spôsobe riadenia krajiny. Z pohľadu Bratislavy ale o taký veľký otras nepôjde – očakávaná nová vláda bude takmer naisto ignorovať potreby mesta, tak ako všetky predošlé. Ak si bratislavská verejnosť a politická špička želá niečo iné, musí tlačiť na zmenu metropoly aj krajiny.

Mesto budúcnosti v Bratislave sa odkladá. Metropola sa mení, napriek tomu zaostáva

02.10.2023, 08:15 Adrian Gubčo

Bratislava prešla za posledné tri desaťročia hlbokými zmenami. Jej dnešná tvár je formovaná viacerými protichodnými procesmi, predsa sa ale začína ukazovať kľúčový trend v podobe využitia bývalých priemyselných areálov. V kontexte vývoja v iných regionálnych metropolách však mesto pri ich premene zaostáva, čo je rizikom pre kvalitu života aj jeho konkurencieschopnosť

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube