Adrian Gubčo

Zakladateľ a šéfredaktor

Adrian Gubčo

Kontakt:

e-mail: adrian@yimba.sk

Moje meno je Adrian Gubčo a som rodený Bratislavčan. Už od detstva som s fascináciou hľadel na rozostavané budovy a žeriavy a moje chlapčenské nadšenie ma neopustilo ani v neskorších rokoch. Od vystrihovania ústrižkov novín s vizualizáciami projektov som prešiel na monitorovanie developmentu na internete, čo vyvrcholilo v založenie blogu Bratislava YIMBY v roku 2014 a jeho transformáciu na dnešný portál YIM.BA. V roku 2022 došlo k vstupu portálu do mediálnej skupiny Startitup Group. 

Vzdelaním som humánny geograf, špecializujúci sa na urbánnu geografiu. Geografi sa venujú skúmaniu a analyzovaniu priestorových dát a vzťahov – a o tom je aj mesto, ktoré netvoria len budovy, cesty a verejné priestory, ale predovšetkým ľudia a súbor ich vzťahov, aktivít a motivácií. Za kulisou stavebného materiálu mesta treba vždy hľadať človeka, hľadajúceho spôsob, ako čo najlepšie uspokojiť potreby seba a svojich blízkych. Dobré mesto je také, ktoré k tomu dokáže poskytnúť podmienky, a to nielen pre úzku skupinu úspešných, ale pre čo najširšie vrstvy obyvateľstva.

Počas svojho štúdia i života som prešiel mnohými mestami a krajinami. Študoval som v Bratislave, Veľkej Británii (Portsmouth) a v Prahe. Videl som, ako v iných mestách pristupujú k rozvoju a verejnému priestoru. Študoval som pod vedením skúsených expertov a hľadal inšpirácie u významných autorov. Chcem, aby sa aj Bratislava učila od najlepších a snažím sa k tomu sám prispieť.

V aktivitách so zameraním na rozvoj Bratislavy pôsobím od roku 2012. Ako člen Bratislavského okrášľovacieho spolku som sa spolupodieľal na obnove hradieb a som koncepčným autorom prednáškovej série Bratislavské večery, zameranej na vzdelávanie v oblasti moderného rozvoja mesta. V roku 2016 som sa so skupinou desiatok odborníkov začal podieľať na príprave dokumentu Plán Bratislava – Návod pre lepšie mesto, ktorý vyšiel v knižnej podobe na jar 2018. Som spoluautorom kapitoly Rozvoj mesta a Metropolitný inštitút Bratislavy. 

Bratislavu som vždy vnímal ako skvelé mesto s ešte väčším potenciálom, ktorý doteraz z rozličných dôvodov nedokázala využiť. Myslím si však, že teraz vchádzame do jej najlepšej éry. Som rád, že môžem s vami zdieľať moje potešenie z rozvoja a premeny Bratislavy na sebavedomú európsku metropolu.

 

Spoznajte mňa a niektoré moje názory:

Denník N: Bratislave chýbajú odborníci, mnohí už na magistráte nechcú pracovať

Denník N: Urbanista Gubčo: Mesto dokáže developera prinútiť stavať byty, príkladom je Londýn

StartItUp: Mesto by malo popracovať na kvalite verejných priestranstiev

RačaWeb: Autor blogu Bratislava YIMBY: Čo si myslí o Rínku Rača, LBG aréne a kolektoroch okolo D1?

TrendReality: Ako bohatí formujú centrá miest

Najnovšie články autora

Nádherná rekonštrukcia vzácnej pamiatky. Univerzita Komenského sa rozšíri príťažlivým spôsobom

17.07.2024 15:57:19 Adrian Gubčo

Univerzita Komenského v Bratislave je najstaršou a najvýznamnejšou univerzitou netechnického charakteru na Slovensku. Srdcom inštitúcie je kampus v centre mesta v blízkosti Šafárikovho námestia. Len pred niekoľkými rokmi sa rozšíril o novú budovu – pamiatkovo chránený objekt na Vajanského nábreží 10. V dohľadnej dobe by mal prejsť príťažlivou rekonštrukciou.

Čítať viac

Zásadná správa pre okolie metropoly. Bratislavský kraj pripravuje nové etapy obchvatu obcí Malokarpatska

17.07.2024 09:01:00 Adrian Gubčo

Obce a mestá v podhorí Malých Karpát sú nezriedka malebné s príťažlivými historickými centrami a vinohradníckou krajinou v okolí. Ich kolorit však dramaticky narúša rušná doprava, spravidla vedená priamo cez ich centrá. Riešiť to má Obchvat obcí Malokarpatska, ktorý je v úvodných štádiách realizácie. Investorom je Bratislavský samosprávny kraj.

Čítať viac

Nové Mesto získa vežu aj obnovenú pamiatku. Stollwerck Residence žiada o posledné povolenie

16.07.2024 14:52:06 Adrian Gubčo

Najviac výškových budov sa v súčasnosti buduje na rozhraní Starého Mesta a Ružinova v bratislavskom downtowne. Viacero veží sa však pripravuje aj v Novom Meste. Jedna z nich by mala dotvoriť dopravne významnú Križovatku Jozefa Čabelku. Stollwerck Residence, ako znie názov projektu, sa po rokoch sporov pohol a blíži sa k výstavbe.

Čítať viac

Kontroverzný Semiramis sa zmení. Naproti Kuchajde má vzniknúť polyfunkčný súbor, prebral ho známy developer

15.07.2024 17:28:48 Adrian Gubčo

Okolie nádrže Kuchajda je lákavým miestom pre developerov. Kombinácia obľúbeného rekreačného areálu, dobrej dostupnosti do centra mesta aj prítomnosti nezastavaných pozemkov ich vedie k snahe o rozvoj nových zámerov. Azda najproblematickejší z nich bol Semiramis na voľnej ploche priamo pred železničnou stanicou. V jeho vývoji teraz došlo k zásadnému posunu.  

Čítať viac

Pokrok v rámci možného. Staré Mesto chce lepší verejný priestor, pomôže si farbou

15.07.2024 14:43:13 Adrian Gubčo

Staré Mesto je najhistorickejšou, najkrajšou a najreprezentatívnejšou časťou Bratislavy, ktorá je v centre pozornosti návštevníkov aj miestom koncentrácie úradov. Napriek viacerým nedávnym zlepšeniam je stav verejného priestoru naďalej nedostatočný. Miestna samospráva preto pripravuje viaceré projekty, ktoré to majú zmeniť. Bojuje však s nedostatkom financií.

Čítať viac

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube