Články autora: Adrian Gubčo

zoradiť: podľa dátumu

Juraj Droba: Bratislavský kraj nepatrí k najbohatším regiónom Európy, toto vnímanie mu ubližuje

23.02.2024, 17:54 Adrian Gubčo

Bratislavský samosprávny kraj je najmenším slovenským krajom, no s ohľadom na prítomnosť hlavného mesta je jedným z najvýznamnejších. Podľa oficiálnych štatistík je dokonca v prepočte na obyvateľa jedným z najbohatších v Európskej únii. Na jeho tvári to ale nie je zatiaľ veľmi vidieť. Kedy sa to zmení, prezradil v najnovšej Metropole Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Koniec bezhlavých výrubov. Developeri chcú presádzať stromy, využívajú pokročilé technológie

23.02.2024, 12:08 Adrian Gubčo

Jednou z najviac kritizovaných súčastí výstavby v Bratislave sú súvisiace výruby stromov. Verejnosť sa proti nim stavia aj v prípade, ak ide o nehodnotnú náletovú zeleň, nehovoriac o dovtedy udržiavaných stromoch. Investori preto pristupujú k novému prístupu, zahŕňajúcimi ich presadenie na iné miesto. Využívajú pritom moderné technológie, ktoré umožňujú zachrániť aj vzrastlé stromy.

Veľká zmena jednoduchým spôsobom. Rača odhalila budúcnosť centrálneho priestoru vo Východnom

21.02.2024, 10:00 Adrian Gubčo

Račianskej štvrti Východné doteraz chýbal charakter plnohodnotnej časti mesta. Neexistoval tu upravený centrálny priestor, na ktorý by sa viazal život miestnej komunity. Teraz sa ale zdá, že by sa to mohlo zmeniť. Samospráva totiž spustila realizáciu komornej úpravy pri Dopravnej ulici, ktorá má veľký potenciál zmeniť obraz Východného.

Oteplenie na obzore? Záujem o byty rastie, prepad cien sa zastavil

20.02.2024, 10:00 Adrian Gubčo

Kým v nedávnej minulosti boli developeri a realitné kancelárie zvyknuté na rekordné predaje bytov, v rokoch 2022 a 2023 došlo k obratu. Trh sa takmer úplne zastavil a došlo aj k zastabilizovaniu cien, v prípade bytov z druhej ruky dokonca k cenovému poklesu. V posledných mesiacoch sa však začali objavovať prvé náznaky, že sa obdobie prepadu trhu chýli k záveru.

V downtowne pribúda nová veža. Tretia etapa Zwirnu je pred dosiahnutím plnej výšky, do prvej zavíta život

19.02.2024, 14:07 Adrian Gubčo

Nové centrum Bratislavy onedlho doplní nový výškový akcent. Štádium hrubej stavby totiž onedlho dosiahne budova Zwirn Offices, súčasť tretej etapy projektu Zwirn od developera YIT Slovakia. Polyfunkčná zóna prichádza s ambíciou radikálneho skvalitnenia prostredia a prílevom veľkomestského života do nového prostredia downtownu. Ukáže sa to už čoskoro.

Nová atrakcia Bratislavy spravila krok vpred. Hradná spojka spojí podhradie s Bratislavským hradom

17.02.2024, 16:53 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ Bratislavský hrad je nespochybniteľnou dominantou mesta, čomu vďačí svojej architektúre aj umiestneniu na vŕšku nad centrom metropoly. Pre mnohých návštevníkov, najmä ľudí so zhoršenými možnosťami pohybu, je však ťažšie prístupný. Zmeniť by to mala tzv. Hradná spojka, teda scénický výťah, spájajúci areál Bratislavského hradu a Národnej rady SR s novou Vydricou.

Luxusné rozšírenie domu na netypickom mieste. Moderné pivnice slúžia pre lepšie bývanie i relax

16.02.2024, 16:00 Adrian Gubčo

Keď sa povie slovo pivnica, väčšina ľudí si pravdepodobne predstaví tmavé, vlhké a chladné miesto, kde sa skladujú nepotrebné veci. Technologický pokrok však mení vnímanie potenciálu pivníc. Dnes už môže ísť o nadštandardné priestory pre skladovanie vína, potravín, ale aj atraktívne miesto pre trávenie času, relax, prácu či dokonca bývanie. Zo stavebného hľadiska pritom ide o relatívne jednoduché riešenie.

Športovisko medzinárodnej kvality sa stáva realitou. Pod Mostom SNP vzniká výnimočný skatepark

16.02.2024, 15:53 Adrian Gubčo

Bratislava bola donedávna mestom bez jediného kvalitného verejného skateparku. Platilo to aj napriek rastúcej popularite skateboardingu, ktorý je spojený nielen so športovaním, ale aj so špecifickým životným štýlom. Dnes to však už neplatí. Situácia sa výrazne zlepšila, pričom v krátkom čase dostane metropola zónu, poskytujúcu podmienky pre medzinárodné súťaže.

Dôležitý dopravný projekt pokračuje: Dopravný podnik štartuje druhú fázu modernizácie Vajnorskej radiály

15.02.2024, 16:20 Adrian Gubčo

Električková doprava je súčasťou nosného systému mestskej hromadnej dopravy v Bratislave. Aby sa zlepšila jej atraktivita v porovnaní s individuálnou automobilovou dopravou, potrebné sú výrazné modernizácie električkových tratí. V meste sa v uplynulom období pracovalo najmä na prvej časti modernizácie Vajnorskej radiály. V najbližších dňoch sa začne s realizáciou druhej etapy.

Komplikácie nekončia. Príprava dlhoočakávanej garáže na Kollárovom námestí začína, vášne budí naďalej

14.02.2024, 18:15 Adrian Gubčo

Už takmer poldruha dekády je predmetom sporov zámer výstavby podzemnej garáže pod parkom na Kollárovom námestí. Po dlhom čakaní, pomalom povoľovaní, konfliktoch, úpravách a súdnych konaniach bolo pred niekoľkými týždňami konečne rozhodnuté o zelenej pre výstavbu. Ani to však nestačí, aby projekt naďalej neviedol k hádkam. Proti stojí najmä mestská časť Staré Mesto.  

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube