Bratislava sa za posledné roky zmenila na silné centrum kaviarenskej kultúry. Okrem chutnej kávy prispievajú k celkovej úrovni prevádzok aj pútavé interiéry. Viaceré kaviarne sú tak zároveň priestormi s jedinečnou atmosférou, originálnymi architektonickými riešeniami či kreatívnymi konceptmi, porovnateľnými so zahraničnou konkurenciou.
Slovenské národné povstanie patrí medzi najvýznamnejšie míľníky slovenskej histórie. Odvahu účastníkov SNP dodnes pripomína niekoľko architektonicky hodnotných pamätníkov naprieč celým Slovenskom. Mnohé z nich sú dielom významných slovenských sochárov či architektov.
Mesto Martin je výrazne spojené s národnou kultúrou a životom významných osobností. Jedným z nich je aj slávny maliar Martin Benka, ktorý prežil vo vile v Martine niekoľko rokov. Želaním umelca bolo vnútorné priestory vily po jeho smrti zachovať v pokiaľ možno čo možno najautentickejšej podobe. Po rozsiahlej obnove, ktorá prebiehala viac ako tri roky, sa to stalo realitou.
Školské zariadenie na Cádrovej na bratislavských Kramároch patrí k pavilónovým školám, aké sa budovali v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Nezriedka za nimi stáli poprední architekti svojej doby. Teraz dostalo nový moderný pavilón, ktorý vznikol prístavbou a nadstavbou objektu. S pôvodným celkom sa mu podarilo spojiť ideálne.
V bratislavskom vnútornom meste pribúdajú aj naďalej nové rekonštrukcie historických alebo starších domov. Kým v prípade niektorých ide len o zlepšenie ich stavu, pri iných sa realizuje sfunkčnenie predtým nevyužívaných objektov. Ide o súčasť postupnej obnovy domového fondu v metropole, čo z nej robí príťažlivejšie aj živšie mesto.
Situácia do škôlkami a predškolskými zariadeniami v Bratislave i jej okolí nie je ideálna. Kapacity sú v dôsledku suburbanizácie nedostatočné, čo výrazne obmedzovalo kvalitu života. Postupne ale prichádzajú potrebné investície, čo robí z predmestských obcí omnoho lepšie miesto pre bývanie. Zásadný projekt bol dokončený v Chorvátskom Grobe.
Zámer Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) a Hlavného mesta na vybudovanie zariadenia pre seniorov v Karlovej Vsi je známy už niekoľko rokov. Keďže starnutie populácie je čoraz citeľnejšie, výstavba nových zariadení pre obyvateľov v dôchodkovom veku je v podstate nevyhnutná.
Pri výsadbe stromov sa štandardne spomínajú najmä ekologické benefity. Je známe, že pomáhajú regulovať teplotu povrchov a v malej miere aj zlepšujú kvalitu ovzdušia. Pre zodpovedné orgány je však mimoriadne dôležitá aj ich ekonomická stránka. Existujúce dáta naznačujú, že aktívna výsadba a starostlivosť o stromy vytvára nielen udržateľnejšie, ale aj prosperujúcejšie mestské prostredie.
Cieľom mnohých firiem je pri tvorbe nových priestorov vtlačiť do dizajnu odkazy na filozofiu spoločnosti. Príkladom, kedy sa to mimoriadne podarilo, sú nové kancelárie Slovenských elektrární v jednom z čerstvo dokončených administratívnych komplexov na nábreží Dunaja. Architekti zakomponovali prvky DNA spoločnosti do celého projektu, za čo si autori aj SE vyslúžili prestížne ocenenie.
Katastrofálna dostupnosť bývania v Bratislave postihuje rozličné skupiny obyvateľstva. K výrazne zasiahnutým patria aj študenti alebo mladí ľudia, ktorí zatiaľ nemajú prostriedky na kúpu alebo plnohodnotný prenájom. Po týchto klientoch sa teraz obzerá developer Penta Real Estate. V pripravovanom mohutnom komplexe na Vajnorskej ulici zamýšľa realizáciu konceptu, určeného práve mladým.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac