YIMBA
Poplatok za rozvoj má rezervy. Pôvodné ciele nesplnil, zhodujú sa developeri (anketa)

Poplatok za rozvoj má rezervy. Pôvodné ciele nesplnil, zhodujú sa developeri (anketa)

29.03.2023 15:10 Adrian Gubčo

Pred niekoľkými rokmi bol schválený a do praxe zavedený tzv. Poplatok za rozvoj. Ide o formu poplatku, ktorú po udelení stavebného povolenia hradia investori ako formu kompenzácie za komplikácie, ktoré výstavbou spôsobia. Samosprávy tak získali nové zdroje, určené na realizáciu zlepšení verejného priestoru či infraštruktúry. Developeri sa na doterajšiu prax pozerajú s výhradami.

Čítať viac

Len vzdialený sen? Plaváreň v Ružinove získava kontúry, realizácia je otázna

29.03.2023, 11:27 Adrian Gubčo

Bratislava je vyše polmiliónové mesto, napriek tomu disponuje len minimom verejných plavární. Ružinov, populáciou druhá najväčšia mestská časť, nemá ani jednu. V dohľadnej dobe sa to však podľa predstáv samosprávy malo zmeniť. V príprave je mohutný projekt, kombinujúci plávanie s modernizáciou zimného štadióna. Realizácia projektu nebude vôbec jednoduchá.

Čítať viac

Unikátny objekt chytil druhý dych. Rekonštrukcia športovej haly na Pasienkoch ide do finále

28.03.2023, 17:37 Andrej Sárközi

Ikonická športová hala na Pasienkoch sa už istý čas mení na Národné basketbalové centrum. Architektonicky výnimočná stavba bola dlhé roky skôr reklamným nosičom. Objekt, ktorý v čase vzniku pôsobil odvážne a netradične, má byť opäť moderným stánkom. Budova získava finálnu podobu.

Čítať viac

Malými zlepšeniami k príjemnejšiemu mestu: MIB odhalil zákaznícke centrum, ktoré oživí prázdnu prevádzku

28.03.2023, 13:35 Andrej Sárközi

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) je už štyri roky pracoviskom mesta v oblasti tvorby architektúry, verejného priestoru a strategického plánovania. Okrem veľkých vízií pracuje aj na relatívne malých zadaniach. Príkladom je interiér nového zákazníckeho centra, ktoré vyplní prázdny priestor v širšom centre Bratislavy.

Čítať viac

Corwin ovládol Ľubľanu. Slovenský developer štartuje nový projekt, primátor ho víta

Corwin ovládol Ľubľanu. Slovenský developer štartuje nový projekt, primátor ho víta

28.03.2023 11:01 Adrian Gubčo

Slovenská developerská spoločnosť Corwin sa pred časom rozhodla rozvinúť svoje aktivity aj v slovinskej metropole Ľubľana. Dnes tu štartuje svoj druhý projekt, pripravuje niekoľko ďalších a otvorene konštatuje, že je do tohto mesta zaľúbená. Dôvodom je aj priaznivý postoj mesta, ktoré sa pozitívne stavia k developmentu a snaží sa podporovať investorov.

Čítať viac

Moderná brána do prestížneho kampusu. Nová budova bude symbolom aj srdcom života univerzity

27.03.2023, 18:15 Martina Gregová

Projekt Gateway v sebe spája reprezentatívnu, edukačnú, zdravotnícku aj administratívnu funkciu. Ako vstupná brána do kampusu prestížnej univerzity navyše podporuje aj tvorbu komunity. Budova je taktiež jedinečná navrhnutou modulárnou konštrukciou, vďaka ktorej sa očakáva jej rýchla výstavba.

Čítať viac

Veľký míľnik dôležitého projektu. Vydrica je bližšie k prepojeniu odtrhnutých štvrtí

27.03.2023, 16:52 Andrej Sárközi

Desaťročia diskusií a dlhé roky príprav. To všetko a mnoho viac predchádzalo výstavbe azda najvýznamnejšieho developmentu v Bratislave – Vydrice. Metropola v blízkej budúcnosti získa úplne nové ulice i celú štvrť, ktorú chce developer prepojiť s historickým jadrom mesta. Výstavba prvej etapy zaznamenala dôležitý miľník.

Čítať viac

Lepšie podmienky pre slovenskú vedu. Slovenská akadémia vied spúšťa súťaž na obnovu areálu

27.03.2023, 14:20 Adrian Gubčo

Slovenská akadémia vied (SAV) je najvýznamnejšou vedeckou inštitúciou na Slovensku. Pre budúci rozvoj Slovenska má mimoriadny význam, a to nielen zo spoločenského či kultúrneho hľadiska, ale aj ekonomického. Aj preto chce SAV výrazne zmodernizovať svoj areál, zlepšiť pracovné podmienky a otvoriť sa verejnosti. Ide o súčasť jej snahy o prerod na špičkové medzinárodné zariadenie.

Čítať viac

Úpadok uprostred sídliska. Ako dnes vyzerá budúce centrum Petržalky

27.03.2023, 11:47 Adrian Gubčo

V minulom týždni sa podarilo v rozvoji Petržalky dosiahnuť významný pokrok – Mestské zastupiteľstvo vzalo na vedomie čistopis Urbanistickej štúdie Centrálna rozvojová os. Otvára sa tak cesta k zmene Územného plánu, ktorá má následne umožniť kvalitnejší rozvoj územia. Dnešnú divočinu – v negatívnom zmysle – nahradí kvalitnejšie mestské prostredie.

Čítať viac

Otvoriť sa pre utečencov. Projekt azylového súdu ukazuje humanistickú stránku architektúry

26.03.2023, 18:38 Martina Gregová

Úradné budovy nemusia vyžarovať vždy len prísnosť a autoritu. Môže ísť aj o príjemné miesto s presne opačným charakterom. Dokazuje to návrh azylového súdu od svetoznámeho architektonického štúdia, ktorý spája dve významné súdne do budovy do jedného uceleného komplexu. Ten by mal symbolizovať spravodlivosť, transparentnosť a žiadateľom poskytnúť príjemnejšie a bezpečnejšie prostredie.

Čítať viac

Nová veža na bratislavskom nábreží: Divadlo Aréna sa mení na moderný kultúrny stánok

26.03.2023, 13:15 Andrej Sárközi

Divadlo Aréna mení panorámu pravobrežného nábrežia Dunaja. Môže za to rekonštrukcia, ktorou aktuálne prechádza. Jedno z najstarších bratislavských divadiel získava svoju pôvodnú podobu, ktorá bola naposledy viditeľná pred druhou svetovou vojnou. Práce postupujú rýchlo, vďaka čomu pôjde už čoskoro aj o jedno z najmodernejších divadiel.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube