Moderné prostredie pre špičkovú vedu. SAV odhaľuje víziu svojho areálu, pritiahnuť chce talentovaných vedcov aj verejnosť

Moderné prostredie pre špičkovú vedu. SAV odhaľuje víziu svojho areálu, pritiahnuť chce talentovaných vedcov aj verejnosť

13.02.2024 14:44 Adrian Gubčo

Slovenská akadémia vied je najväčšou a najvýznamnejšou vedeckou inštitúciou na Slovensku. V konkurencii obdobných inštitútov alebo organizácii v zahraničí však zaostáva, čo chce v najbližších rokoch až desaťročiach zmeniť. Jedným z prostriedkov má byť komplexný rozvoj areálu SAV na Patrónke. Akadémia dnes predstavila výsledky veľkej urbanistickej súťaže.

Čakanie na dôležitú spojnicu pokračuje. Prepojenie Dúbravky a Borov malo byť vo výstavbe, nový dátum ostáva neznámy

13.02.2024, 10:32 Simona Schreinerová

Saratovská ulica dnes končí severne od sídliska v Dúbravke. Zámer jej predĺženia smerom do Borov oznámil Magistrát ešte v roku 2018, s výstavbou sa však dodnes nezačalo - hoci sa projekt už objavil aj v minuloročnom rozpočte. Od jeho realizácie závisí nielen dopravné napojenie novovznikajúcej štvrte Bory, ale aj vznik TIOPu, teda prestupného terminálu so železnicou.

Moderná pýcha Sadu Janka Kráľa. Budúcnosť bývalého salónu sa odhaľuje, vznikne tu atraktívne bistro

12.02.2024, 18:34 Adrian Gubčo

V nedávnej minulosti bol za veľkú hanbu Bratislavy označovaný erotický salón v srdci Sadu Janka Kráľa. V tom čase sa zdalo, že ide o neriešiteľný problém. Situáciu zmenilo až rozhodnutie Hlavného mesta objekt odkúpiť a premeniť na gastronomickú prevádzku, podporujúcu rekreačnú funkciu parku. Dnes vrcholí jeho rekonštrukcia a odhaľuje sa aj finálna podoba.

Skutočne prestížna štvrť. Prvá časť Vydrice smeruje k dokončeniu, získa špičkových nájomcov

12.02.2024, 15:32 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica v bratislavskom Podhradí patrí k najvýznamnejším aktuálne rozostavaným developmentom v meste. Jeho ambícia je nemalá – rozšíriť historické centrum a prepojiť ho s nábrežím Dunaja. Stavebník Vydrica Development je presvedčený, že v exponovanej lokalite vznikne exkluzívna a príťažlivá štvrť. Mená prvých nájomcov či užívateľov nehnuteľností naznačujú, že to tak bude.

Veľká premena Lamačskej brány pokračuje. Agáty smerujú k dokončeniu, developer pripravuje nový projekt

Veľká premena Lamačskej brány pokračuje. Agáty smerujú k dokončeniu, developer pripravuje nový projekt

12.02.2024 12:00 Simona Schreinerová

Spoločnosť Cresco Real Estate pokročila s výstavbou projektu Agáty, ktorý bol známy aj ako Sand Resort. Bývanie komunitného charakteru, ako ho nazýva developer, rastie na severnom okraji Dúbravky, neďaleko rozrastajúcej sa štvrte Bory. Podľa najnovších informácií firma pripravuje v susedstve aj ďalší projekt, hoci charakterom bude odlišný. 

Obrovský potenciál ostáva nevyužitý. Špitálska opeknie, potrebuje odvážnejšie kroky

11.02.2024, 16:50 Adrian Gubčo

Špitálska síce nepatrí k uliciam, ktoré by bolo možné prirovnať k mestským bulvárom, napriek tomu by mohla byť atraktívnou spojnicou historického jadra a Blumentálu. Lemuje ju viacero príťažlivých budov, dobudovaná však nie je. Ešte väčším problémom ostáva verejný priestor, ktorého úroveň je mimoriadne nízka.

Slávna história, optimistická budúcnosť. Z horského hotela bude ekovýchovné centrum, navrhujú ho renomovaní architekti

10.02.2024, 16:40 Martina Gregová

Ďalší národný park využil dotačnú schému na podporu infraštruktúry chránených území. Vďaka nedávno predstavenému návrhu sa objekt hotela, ktorý je spätý so slávnou históriou a šľachtickým rodom Coburgovcov, zmení na moderné návštevnícke centrum. Okrem rekonštrukcie vnútorných priestorov a stavby ako takej pribudnú aj kvalitné exteriérové riešenia.

Malosť Bratislavy je dusivá. Ak chcete hrať prvú ligu, slovenská metropola nestačí

09.02.2024, 19:15 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska je malé. Ide o malé mesto aj z hľadiska strednej Európy, nehovoriac o kontinente a nebodaj celom svete. Jeho medzinárodný význam to odzrkadľuje, napriek tomu aj tu vznikajú produkty a značky, ktoré majú potenciál získať globálne meno. Nečudujme sa, keď nám potom, ako im narastú krídla, uletia.

K dobrému jedlu skvelý dizajn. Toto sú bratislavské reštaurácie s najkrajšími interiérmi

09.02.2024, 17:00 Martina Gregová

Úspech gastroprevádzky v dnešnej dobe už dávno nezávisí len od dobrého jedla či obsluhy. Veľký podiel na tom, či zákazník reštauráciu navštívi druhýkrát, bezpochyby zohráva aj celková atmosféra jej vnútorných a vonkajších priestorov a vhodne zvolené interiérové a dizajnové riešenia. V Bratislave našťastie pribúdajú podniky, ktorých majitelia si toto veľmi dobre uvedomujú.

Vzácny kultúrny stánok sa vráti. Mesto získalo amfiteáter v Devíne, plánuje jeho revitalizáciu

09.02.2024, 15:18 Adrian Gubčo

Amfiteáter v Devíne patrí k zanedbaným a opusteným pamätihodnostiam mesta. V minulosti išlo o významný kultúrny stánok, historické okolnosti aj súdne spory v postsocialistickom období však viedli k jeho devastácii. Teraz sa ale schyľuje k optimistickej budúcnosti: primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil, že objekt sa vracia do rúk mesta.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube