Seniori patria do mesta. Citlivé riešenie pomôže starším ľuďom aj celej miestnej komunite

Seniori patria do mesta. Citlivé riešenie pomôže starším ľuďom aj celej miestnej komunite

23.09.2023 18:00 Martina Gregová

Jeden z veľkých problémov, ktorým čelia seniori, je sociálne vylúčenie - starší ľudia sú nezriedka odstrihnutí od diania v rámci mesta alebo komunity. To nechceli pripustiť v Domove u fontány v meste Přelouč. Výsledky architektonickej súťaže ukazujú, aké ľahké je v skutočnosti urobiť z vynoveného areálu seniorského domova miesto stretnutí, hier aj športu.

Návrat života na mŕtve miesto. Schátraný dom prejde obnovou, pamiatkari majú výhrady

23.09.2023, 13:00 Adrian Gubčo

V centrálnej časti Bratislavy sa dosiaľ nachádza niekoľko veľmi schátraných domov, ktoré sú do veľkej miery opustené a v ruinóznom stave. Postupne ich ale ubúda – investori sa snažia ponúknuť lukratívne byty alebo kancelárie v kvalitných lokalitách, čo ich núti k rekonštrukciám alebo prestavbám. Zmenou tak prejde aj zanedbaný dom na Moskovskej ulici.

Tisíce bytov, pracovné miesta a špičkové dopravné napojenie. Ako vyzerá vzorová spolupráca mesta a železníc

22.09.2023, 14:02 Simona Schreinerová

Železnice sú vo vyspelých štátoch významným hráčom v rozvoji mesta. Príkladom je Viedeň, kde bývalú stanicu Nordwestbahnhof nahradí nový obytný priestor pre 16-tisíc obyvateľov. Železnice na projekte navyše spolupracujú priamo s mestom Viedeň, vďaka čomu by mala mať nová štvrť vynikajúcu úroveň.

Závan novej Bratislavy. Slovenská metropola naznačuje svoj potenciál, na jeho odkrytie treba štát

22.09.2023, 11:53 Adrian Gubčo

Každé jedny komunálne voľby opakujú kandidáti a kandidátky jednu mantru: Bratislava je mesto s obrovským potenciálom. Všetci sľubujú, že ho odhalia a využijú, napriek tomu ho až doteraz verejnosť nevnímala. Posledné mesiace ale priniesli niekoľko udalostí, ktoré naznačujú, čím by slovenská metropola mohla byť. Jej cesta však bude dlhá.

Zaručené riešenie pre príjemnejšie prostredie. V ukrajinskom meste zriadili umelý potok, zmenili pohľad na verejný priestor

Zaručené riešenie pre príjemnejšie prostredie. V ukrajinskom meste zriadili umelý potok, zmenili pohľad na verejný priestor

21.09.2023 20:05 Martina Gregová

Mesto Dnipro bolo dlhé roky považované za mekku modernej ukrajinskej architektúry. Nie je preto prekvapením, že práve tu vzniklo ešte v roku 2021 jedinečné námestie, ktorého ústredným bodom je umelý potôčik, kopírujúci líniu podzemnej vody.

Návrat zašlej krásy. Na Okánikovej sa obnovuje funkcionalistický dom, bude tu luxusné bývanie

21.09.2023, 17:26 Simona Schreinerová

Okánikova ulica v Starom Meste patrí medzi vychytené adresy. Práve na tejto ulici prechádza rekonštrukciou funkcionalistický bytový dom, ktorý je označovaný za typického predstaviteľa architektúry 30. rokov 20. storočia. Modernizácia má priniesť kombináciu pôvodného charakteru bytového domu a súčasných štandardov.

Dôležité rozhodnutie pre dostupnosť bývania. Magistrát sa blíži k výstavbe novej bytovky

21.09.2023, 11:54 Dávid Dočolomanský

Jeden z najprepracovanejších projektov nájomného bývania v Bratislave je pár krokov od výstavby. Zásadné rozhodnutie obdržal zámer nového obytného komplexu v Ružinove, ktorý je výsledkom mimoriadne dobre obsadenej architektonickej súťaže. Stavebník, teda Hlavné mesto SR Bratislava, sa tak blíži k realizácii ďalšieho projektu.

Radikálna premena banálnej stavby. Odvážny tandem investorky a architektky spravil zo zanedbaného objektu okrasu ulice

20.09.2023, 19:00 Martina Gregová

Súčasťou výstavby sídlisk bolo budovanie objektov pre vybavenosť, vrátane obchodov. Keďže išlo štandardne o typové objekty bez väčšej snahy o architektonickú príťažlivosť, ich hodnota je nízka. S rokmi sa navyše zhoršil ich stav a paleta nájomcov zodpovedala ich vzhľadu. Väčšina investorov by zvolila asanáciu a nahradenie objektu, existuje ale aj iné riešenie - kvalitná prestavba a nadstavba.

Prvá výšková budova ochránená. Dom Manderla je oficiálne národnou kultúrnou pamiatkou

20.09.2023, 16:52 Adrian Gubčo

Jedna z ikonických stavieb centra Bratislavy sa definitívne stala pamiatkou. Polyfunkčný dom Manderla, niekedy označovaný za prvý mrakodrap v meste, sa tým zaradil medzi najvzácnejšie budovy v metropole. Zároveň tým získal ochranu, čo bude nielen predpokladom k zachovaniu budovy, ale aj citlivým rekonštrukciám.

Odteraz už len lepšie: Nová etapa Borov je pred dokončením, ukončuje úvodnú fázu rozvoja štvrte

20.09.2023, 14:57 Simona Schreinerová

Rezidenčná časť projektu Bory, Bory Bývanie, sa postupne rozrastá. Okrem odhaľovania nových etáp sa  medzičasom dokončujú bytové domy v rámci predošlých. Developer Penta Real Estate sfinalizoval ďalšiu časť zóny, pričom sťahovaniu stoviek nových obyvateľov bránia už len posledné formality. Má ísť o zlom v ďalšom rozvoji štvrte. 

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube