Deti namiesto komunistu. Fontána bola iba začiatok, obnova Námestia slobody pokračuje

Deti namiesto komunistu. Fontána bola iba začiatok, obnova Námestia slobody pokračuje

27.06.2024 10:54 Simona Schreinerová

Približne pred rokom bola na Námestí slobody dokončená obnova legendárnej fontány Družba. Mesto tým zároveň ukončilo jednu etapu rekonštrukcie tohto významného verejného priestoru. Tá sa však nekončí. Námestie smeruje k tomu, aby sa stalo výnimočným parkom so zeleňou, vodou a dodatočnými službami.

Študentské bývanie na súčasnej úrovni. STU pokračuje v obnove internátov, plánuje veľké investície

26.06.2024, 19:00 Simona Schreinerová

Slovenská technická univerzita (STU) je najvýznamnejšou technickou vysokou školou v krajine s medzinárodnými ambíciami. Jej úplné etablovanie medzi špičkovými akademickými inštitúciami však brzí okrem iného aj fyzická zastaranosť viacerých budov. Situácia sa ale začína v tomto smere meniť, keďže STU postupne rekonštruuje fakultné a internátne budovy.

Silný rok pre Bratislavu. Na CE ZA AR 2024 je nominovaných najviac projektov z metropoly

26.06.2024, 16:56 Martina Gregová

Ocenenie CE ZA AR patrí medzi najprestížnejšie architektonické ocenenia udeľované na území Slovenskej republiky. V tomto roku Slovenská komora architektov vyhlásila jeho 23. ročník. Odbornej aj laickej verejnosti tak opäť poskytne pohľad na to najkvalitnejšie, čo za uplynulý rok vzniklo na poli slovenskej architektúry. Bratislava mala už tradične bohaté zastúpenie vo všetkých kategóriách.

Milióny z eurofondov a nový osud Hlavnej stanice. Vláda rokovala o budúcnosti dopravy v Bratislavskom kraji

26.06.2024, 14:30 Adrian Gubčo

Dopravná infraštruktúra v Bratislavskom kraji sa má skvalitniť, pričom na tento účel pôjde štvrť miliardy eur. Vyplýva to z dnešného rokovania Vlády SR, ktorá predstavila novú vyzvu pre väčší počet aktérov. Zároveň prezradila aj najnovšie plány v oblasti rozvoja Hlavnej železničnej stanice. Opäť dochádza k úpravám pôvodnej koncepcie, čo ovplyvní harmonogram aj podobu dopravného uzla.

Koniec veľkej prieluky, príchod veľkomesta. Mesto dáva zelenú Mýtnej 37, projekt sa rozšíri

Koniec veľkej prieluky, príchod veľkomesta. Mesto dáva zelenú Mýtnej 37, projekt sa rozšíri

26.06.2024 12:49 Adrian Gubčo

Prieluky, teda prázdne parcely v rámci radovej zástavby, sa výrazne podieľajú na formovaní obrazu Bratislavy. Niektoré sú v danom stave celé desaťročia. Jedna z nich sa nachádza aj na Šancovej neďaleko jej vyústenia na Račianske mýto. V dohľadnej dobe by sa však mala vyplniť – zámer spoločnosť Edvin Properties dostala aj prvé kľúčové povolenie.

Zánik veľkého brownfieldu sa blíži. Mesto dáva zelenú premene terminálu v Rači

25.06.2024, 20:21 Simona Schreinerová

V Bratislave sa v posledných rokoch úspešne revitalizuje množstvo brownfieldov, pričom nejde len o nové polyfunkčné, rezidenčné či kancelárske komplexy. Viaceré nevyužité areály sa menia na výrobné a skladové priestory, čo by mal byť prípad bývalého terminálu v Rači. Jeho revitalizáciu a obnovu pripravuje developer Alto Real Estate.

Nekonečné čakanie skončilo. Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach oficiálne začína

25.06.2024, 16:53 RED

Kaštieľ v Rusovciach patrí k najvýznamnejším aj najviac zdevastovaným pamiatkam v Bratislave. Veľkolepá neogotická stavba tvorí spoločne s čeľadníkom a parkom unikátny komplex mimoriadnej hodnoty. Po desaťročiach diskusií a plánov sa teraz definitívne rozbieha generálna rekonštrukcia. Investorom je Vláda SR.

Obľúbený rekreačný areál bude priateľskejší. Mesto vybuduje novú lávku na Partizánsku lúku

25.06.2024, 13:34 Adrian Gubčo

Železná studnička patrí k najobľúbenejším rekreačným lokalitám v Bratislave. Najviac navštevovaná je Partizánska lúka, ktorá vďaka množstvu služieb, ihrísk či atrakcií láka predovšetkým rodiny s deťmi. Ľudia s kočíkmi, prípadne na vozíkoch alebo seniori však nemali dosiaľ zabezpečený jednoduchý prístup. Čoskoro sa to má zmeniť.

Výkladná skriňa minimalizmu. Na okraji Bratislavy vzniklo bývanie, ktoré spája racionalitu s prírodou

25.06.2024, 10:41 Martina Gregová

Minimalizmus patrí v posledných rokoch k obľúbenému spôsobu zariaďovania interiérov. Navrhnúť však minimalistické bývanie tak, aby nebolo samoúčelné a navyše zdôrazňovalo spojenie s prírodou za múrmi obydlia, je náročné. Pri návrhu domu Vila Mia sa to však podarilo. Výsledkom je až prekvapivo útulný a esteticky pôsobivý interiér.

Vzorová služba pre zamestnancov. Strategický priemyselný park dostane Centrum verejných služieb, ukázali víťazný návrh

24.06.2024, 20:00 Martina Gregová

Východ Slovenska sa pripravuje na obrovskú investíciu v podobe automobilky Volvo. Priemyselný podnik bude aj so svojimi subdodávateľmi potrebovať obrovské množstvo zamestnancov, ktorých nemusí byť jednoduché získať. Aj z tohto dôvodu sa v rámci Priemyselného parku Valaliky, ktorého bude fabrika súčasťou, pripravuje zámer Centra verejných služieb. Slúžiť má na vytvorenie priestoru pre vzdelávanie, rekreáciu a zábavu pracovníkov a pracovníčok či ich rodín. 

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube