Neskôr a drahšie. Modernizácia NÚDCH sa komplikuje, aktivisti zodpovednosť necítia

Neskôr a drahšie. Modernizácia NÚDCH sa komplikuje, aktivisti zodpovednosť necítia

28.08.2023 12:00 Simona Schreinerová

Veľká časť bratislavských zdravotníckych zariadení je v žalostnom stave, takže rekonštrukcie a modernizácie sú vnímané skôr pozitívne. Keď sa minulý rok objavil zámer modernizácie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH), zdalo sa, že prichádza vytúžený projekt. Dnes je však situácia celkom iná a rekonštrukcia sa zatiaľ odkladá.

Hanba pre obľúbenú inštitúciu. Ruiny garáže pri Slovenskej národnej galérii nezaniknú

27.08.2023, 16:05 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov je otvorená zrekonštruovaná Slovenská národná galéria. Precízna obnova rozsiahleho komplexu, zahŕňajúceho barokové Vodné kasárne aj neskoromodernistickú prístavbu od legendárneho Vladimíra Dedečka, si vyslúžila takmer bez výnimky chválu. SNG získala mimoriadne dôstojné priestory. To sa ale nedá povedať o priľahlom okolí, ktoré je v zlom stave – a aj v ňom ostane.

Zánik jednej bariéry: Električková zastávka pre Vydricu sa stáva realitou

26.08.2023, 20:44 Adrian Gubčo

Na nábreží napredujú práce na úpravách električkových tratí. Ich súčasťou je aj vybudovanie novej električkovej trate v susedstve rozostavaného projektu Vydrica. Developer Vydrica Development tvrdí, že čoskoro dôjde k rozšíreniu centra mesta. Kvalitné spojenie verejnou dopravou k tomu môže skutočne prispieť.

Vzorná pripomienka výnimočného človeka. Expozícia slovenského básnika dosiahne špičkovú úroveň

26.08.2023, 14:53 Martina Gregová

Na Slovensko konečne prišiel trend obnovy starších expozícií v múzeách či galériách, ktoré už viac nevyhovujú kapacitne, technologicky, z hľadiska bezpečnosti a ani nespĺňajú súčasné nároky na atraktivitu prezentácie výstavných predmetov. Súťaž z Piešťaň prináša ďalší nový pohľad na možnosti modernizácií výstavných priestorov. Ide o ideálny spôsob, ako prispieť k rozvoju kultúry aj kultivovanej formy národnej hrdosti.

Rýchla cesta k veľkým zmenám. Bratislava zlepší ulice, pomôže si farbou

Rýchla cesta k veľkým zmenám. Bratislava zlepší ulice, pomôže si farbou

25.08.2023 19:14 Adrian Gubčo

Hlavné mesto ohlásilo ambiciózne plány na zlepšenie a zvýšenie bezpečností ulíc v blízkosti škôl. Ide o súčasť iniciatívy Mesto pre deti, ktorá má zvýšiť zaužívané spôsoby prepravy detí do škôl a prispieť tým k zníženiu dopravnej záťaže, zlepšeniu verejného priestoru aj lepšej kvalite pohybu. Namiesto náročných riešení sa samospráva rozhodla pre nenáročné zásahy, no s veľkým dosahom.

Dobrá správa pre rodiny: Bábkové divadlo je pred dokončením, na Dunajskej vznikne oáza pre deti

25.08.2023, 16:37 Adrian Gubčo

Na Dunajskej ulici v centre Bratislavy sa onedlho dokončí malý, no dôležitý projekt. Ukončená bude komplexná rekonštrukcia Bratislavského bábkového divadla. Populárna inštitúcia tak konečne získa definitívnu scénu. Otvorenie divadla zapadne do širšieho kontextu zmien v lokalite, ktoré z nej urobia obľúbené miesto pre pobyt s deťmi.

Parkovaniu na chodníkoch čoskoro odzvoní. Ako je mesto pripravené na zmenu? (anketa)

25.08.2023, 11:19 Simona Schreinerová

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá upravuje parkovanie na chodníkoch, vstúpila do platnosti ešte v marci roka 2022. Celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch, s výnimkou vyznačených miest, ale vyvolal vlnu kritiky. Začiatok platnosti zákazu sa posunul na 1. október 2023 a samosprávy získali čas, aby sa na túto zmenu pripravili.

Posvätné miesto pre milovníkov športu: Bratislava dostane Olympijské námestie, jeho realizácia začala

24.08.2023, 18:53 Adrian Gubčo

Relatívne nedávno pribudlo na mapu Bratislavy malé, no atraktívne múzeum: V bývalom Dome športu v štvrti Pasienky v Novom Meste vzniklo Slovenské olympijské a športové múzeum. Prepojenie lokality so športom sa onedlho ešte viac posilní. Začala sa totiž revitalizácia susedného parčíka, ktorý sa premení na Olympijské námestie.

Veľká obnova verejných priestorov pokračuje. Novú podobu získajú známe lokality

24.08.2023, 16:09 Simona Schreinerová

V rámci programu obnovy verejných priestorov Živé miesta sa postupne revitalizujú dlhodobo zanedbané alebo prehliadané plochy v celom meste. Momentálne je ukončených, rozpracovaných alebo navrhovaných vyše 40 projektov, pokrývajúcich väčšinu mestských častí. Ktoré projekty sú už ukončené a ktoré na obnovu ešte iba čakajú?

Revolučné zmeny sa blížia. Štát sa pripravuje na platnosť novej stavebnej legislatívy

24.08.2023, 12:03 Adrian Gubčo

Posledný stavebný zákon platil na Slovensku bezmála pol storočia. V priebehu budúceho roka však príde jeho koniec, keďže od 1. apríla vstupuje do platnosti nová legislatíva. Priniesť má revolučné zmeny, čo si vyžaduje rozsiahle prípravy na úrovni štátu. Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR (UUPV SR) informoval o aktuálnom postupe.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube