Ministerstvo kultúry počúvlo odborníkov. Električka pred SND má od rezortu zelenú

Ministerstvo kultúry počúvlo odborníkov. Električka pred SND má od rezortu zelenú

01.05.2024 12:10 Adrian Gubčo

V priebehu tohto týždňa zverejnil bratislavský Magistrát štúdiu realizovateľnosti, ktorá má dokazovať, že prevádzka električkovej trate na Pribinovej ulici fungovaniu Slovenského národného divadla neublíži. Má ísť o zásadný argument v prospech jej výstavby. Teraz sa ukazuje, že určitý efekt predsa len priniesla – Ministerstvo kultúry SR (MK SR) zmenilo svoj postoj k zámeru.

Špičková rekonštrukcia starej plavárne. Výnimočný projekt je vzorom v ekológii, dostal cenu od prezidentky

30.04.2024, 19:25 Martina Gregová

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila už druhý raz svoju cenu za ekologické riešenie, Zelenú pečať. Tá oceňuje projekty, ktorých ekologické a udržateľné postupy pomáhajú zároveň šetriť finančné prostriedky. Cenu získala obnovená plaváreň na východe Slovenska.

Škola na Dubovej po novom: Po modernej nadstavbe pribudol špičkový areál, prístupný bude aj verejnosti

30.04.2024, 15:55 Simona Schreinerová

Na základnej škole s materskou školou Dubová v Starom Meste otvorili zrekonštruovaný školský dvor. Nové športovisko si budú môcť užívať nielen žiaci, ale aj široká verejnosť. Mestská časť školský dvor obnovila ako súčasť realizácie nadstavby školy, ktorá významne pomôže s kapacitami už v nadchádzajúcom školskom roku.

Kvalitný verejný priestor na mieste kritizovaných zásahov. Mesto predstavilo definitívnu podobu križovatiek na Vazovovej a Mudroňovej

30.04.2024, 12:49 Adrian Gubčo

V priebehu minulého roka boli na Vazovovej a Mudroňovej ulici, v blízkosti základných škôl, zrealizované jednoduché zásahy s cieľom zvýšiť bezpečnosť chodcov, predovšetkým detí. Intervencie si vyslúžili vlnu kritiky aj výsmechu. Teraz ale mesto ukazuje, ako majú priestranstvá vyzerať po realizácii definitívnych projektov.

Zásadná správa pre najväčší internát: Zlý stav bol už neúnosný, Univerzita Komenského rozbieha novú etapu obnovy

Zásadná správa pre najväčší internát: Zlý stav bol už neúnosný, Univerzita Komenského rozbieha novú etapu obnovy

30.04.2024 09:57 Adrian Gubčo

Internát Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline, nazývaný aj „Štúrak“, je najväčším internátom na Slovensku. Postavený bol pred viac ako 50 rokmi a dnes už nedokáže poskytovať ubytovanie na adekvátnej úrovni. Najmä Blok B je v havarijnom stave, čo viedlo prevádzkovateľa internátov, Univerzitu Komenského v Bratislave, k ohláseniu jeho rekonštrukcie.

Budovy môžu byť nedokonalé a pritom krásne

30.04.2024, 08:41 RED

Bratislava opäť patrila európskym expertom na udržateľné riešenia, ktorí hovorili o emočnej udržateľnosti v architektúre, pracovných ekosystémoch aj rastúcich drevostavbách.

Vzdelávanie ako absolútna priorita. Najprestížnejšie ocenenie EUMies Awards vyhrali projekty, na aké sa na Slovensku zabúda

29.04.2024, 19:06 Martina Gregová

Už pri vyhlásení finalistov ocenenia EUMies Awards 2024 bolo citeľné silné zastúpenie vzdelávacích objektov. Z troch finalistov napokon Európsku cenu za architektúru získali dve projekty tohto typu. Odbornej a laickej verejnosti tak nastavili pomerne jasné zrkadlo - tradičné vzdelávacie inštitúcie dnes už nie sú schopné reagovať na súčasné trendy v architektúre, udržateľnosti ani vo výučbe.

Električka SND neublíži. Mesto predstavilo výsledky štúdie o dopadoch vedenia trate na Pribinovej ulici

29.04.2024, 16:39 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ Nové centrum mesta alebo bratislavský downtown napriek svojmu rastu stále nemá zabezpečenú obsluhu kapacitnou koľajovou dopravou. Riešením má byť električková trať, ktorá by spojila Petržalskú a Ružinovskú radiálu po Pribinovej a Košickej. Voči zámeru sa postavili kritici, obávajúci sa negatívnych dopadov na činnosť SND, mesto však tvrdí, že to nebude problém. Dokazovať to má dokončená štúdia realizovateľnosti.

Z dopravného uzla mestská štvrť. Rezidencia K Železnej Studienke hlási dokončenie, iné projekty sa rozbiehajú

29.04.2024, 13:56 Simona Schreinerová

Okolie dopravného uzla Patrónka je magnetom pre investorov. Atraktívna kombinácia dopravnej dostupnosti, blízkosti prírody a dostupnosť voľných pozemkov vytvára ideálne prostredie pre výstavbu nových projektov. Okrem kancelárskych zámerov tu vznikajú aj rezidenčné, čo prispeje k premene lokality na živú a prosperujúcu štvrť.

Unikátna budova mení majiteľa. Veľkolepá banka na Štúrovej 5 prejde rekonštrukciou

29.04.2024, 11:37 Adrian Gubčo

Vznik Československej republiky priniesol Bratislave stavebnú konjuktúru, ktorá viedla k výstavbe mnohých výnimočných budov. Jednou z nich bola aj budova Všeobecnej slovenskej úverovej banky od Alexandra Skuteckého na Štúrovej 5 z roku 1923. Takmer celé storočie fungovala ako banka, teraz však zmení funkciu.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube