Nové kúsky krajšej Bratislavy. Rekonštrukcie ukazujú, o čo mesto bez peňazí prichádza

Nové kúsky krajšej Bratislavy. Rekonštrukcie ukazujú, o čo mesto bez peňazí prichádza

12.07.2023 19:22 Adrian Gubčo

V centre mesta boli dokončené alebo sa dokončujú ďalšie rekonštrukcie a úpravy ulíc, ktoré vychádzajú z nedávno vytvorených manuálov pre verejný priestor. Ich kvalita je vyššia ako v minulosti, nehovoriac o estetickej úrovni. Hlavné mesto tým opäť ukazuje kúsky potenciálne lepšej budúcnosti. Tá ale nepríde ešte veľmi dlho.

Demografická kríza sa blíži. Mestské časti sa boja o seniorov a odhaľujú svoje plány

12.07.2023, 16:19 Simona Schreinerová

So starnutím populácie sa vynárajú otázky, týkajúce sa starostlivosti o seniorov, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Infraštruktúry pre starších ľudí je stále nedostatok, aj keď sa v poslednom čase objavilo viacero zámerov na výstavbu zariadení opatrovateľskej služby. K samosprávam, kde sa pripravuje vznik nových objektov, sa najnovšie pridáva mestská časť Rača.

Hanba Slovenska pretrváva. Bratislava čaká na kongresové centrum, potrebuje ho okamžite

12.07.2023, 13:46 Adrian Gubčo

Nedávna kauza planetária na nábreží Dunaja rozvírila diskusiu o tom, aké funkcie a budovy slovenskému hlavnému mestu chýbajú. Bratislava je dnes poslednou metropolou v Európskej únii, kde neexistuje planetárium. To isté ale možno povedať o ešte dôležitejšej funkcii: o modernom a kapacitnom kongresovom centre.

Špičkový projekt pre významnú slovenskú inštitúciu. Nová budova Národnej banky Slovenska nadviaže na svetové trendy

11.07.2023, 20:00 Martina Gregová

Národná banka Slovenska má dlhú tradíciu budovania objektov vysokej architektonickej úrovne. Inak to nie je ani v prípade tzv. Trvalého záložného pracoviska v unikátnom historickom prostredí Kremnice. Významná inštitúcia chce nadviazať na svetový trend výstavby drevostavieb. 

Namiesto polí desaťtisíce obyvateľov. Transformácia Záhorskej nížiny prichádza

Namiesto polí desaťtisíce obyvateľov. Transformácia Záhorskej nížiny prichádza

11.07.2023 18:11 Adrian Gubčo

Napriek vcelku rozsiahlej výstavbe v Bratislave je bytov, najmä dostupných, stále nedostatok. Dopyt po bytoch je v štandardnejších časoch omnoho väčší ako ponuka. Mesto potrebuje budovať tisíce nových bytov, čo ale nie je s ohľadom na nedostatky Územného plánu jednoduché. Objavujú sa ale náznaky, že sa môžu otvoriť plochy pre vznik štvrte pre desaťtisíce obyvateľov.

Krôčik k obrovskému projektu. Mohutný zámer v bratislavskom downtowne čaká na zelenú

11.07.2023, 13:38 Adrian Gubčo

K najvýznamnejším hráčom v novom centre Bratislavy patrí developer J&T Real Estate. V súčasnosti dokončuje jeden z najvýraznejších projektov v meste, druhú etapu komplexu Eurovea. Po ukončení prác môže svoju pozornosť okamžite preniesť na inú plochu v neveľkej vzdialenosti – tesne pred výstavbou je totiž pokračovanie projektu Klingerka.

Obrovský dlh namiesto úspešného projektu? Rozšírenie školy v Rusovciach sa komplikuje

11.07.2023, 11:13 Simona Schreinerová

Na základnej škole v Rusovciach mal ešte počas júna vládnuť čulý ruch. Dôvodom mala byť nadstavba, ktorá by rozšírila kapacitu školy a rekonštrukcia jedálne. Projekt počítal aj so zvýšením energetickej hospodárnosti budovy školy. Namiesto stavebných prác sa ale aktivita utlmila, čo ohrozuje celkové dokončenie projektu.

Atraktívna škola medzi vežiakmi: Projekt z európskej metropoly ponúka riešenie pre bratislavský downtown

10.07.2023, 18:54 Martina Gregová

V Paríži vznikol objekt škôlky, ktorý je aj napriek okolitej výškovej zástavbe dostatočne presvetlený, priestorovo jasne vymedzený a ponúka dosť miesta pre pohybové aktivity v exteriéri. Je tak príkladom toho, ako možno podobné funkcie prinášať aj do iných, rýchlo sa rozrastajúcich mestských oblastí.

Namiesto lacnej kópie príťažlivá veža? Ister Tower odhaľuje podobu

10.07.2023, 16:30 Adrian Gubčo

Posledné týždne priniesli zásadný pokrok mnohých zámerov v lokalite nového centra Bratislavy – bratislavského downtownu. Ohlásený bol vstup nových investorov alebo štart výstavby niekoľkých projektov. K rozpracovaným víziám patrí aj Ister Tower. Ten po redizajne odhaľuje svoju azda už finálnu podobu.

Nádherný a zanedbaný: Kaštieľ v Rusovciach čaká na začiatok rekonštrukcie

10.07.2023, 14:47 Simona Schreinerová

Jedna z najkrajších a zároveň najviac zanedbaných bratislavských pamiatok, kaštieľ v Rusovciach, už roky chátra. Trápi to nielen miestnych obyvateľov. Jedinečný objekt by mohol byť pýchou mestskej časti, Bratislavy aj Slovenska, zatiaľ je však skôr hanbou. Teraz sa ale blíži dôležité rozhodnutie.

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube