Tolerancia obohacuje mestá. Vznikne v Bratislave gay štvrť?

Tolerancia obohacuje mestá. Vznikne v Bratislave gay štvrť?

22.07.2023 14:00 Adrian Gubčo

Uplynulý mesiac, jún, je globálne označovaný za LGBTQ+ Pride Month – teda za mesiac, kedy si príslušníci týchto komunít pripomínajú boj za zrovnoprávnenie a bojovníkov proti útlaku zo strany odporcov. Napriek tomu sú sexuálne menšiny pravidelne atakované, čo v mnohých mestách viedlo k vzniku samostatných „gay štvrtí“*. Možno tento vývoj očakávať aj v Bratislave?

Svetový unikát je tesne pred spustením. Nový typ kultúrneho priestoru vyvoláva nadšenie aj rozpaky

21.07.2023, 20:11 Martina Gregová

Ide o najväčšiu sférickú budovu na svete a podľa niektorých dokonca najväčší dokonale sférický objekt v pozorovateľnom vesmíre. V Las Vegas sa už onedlho otvorí unikátne kultúrno-spoločenské centrum MSG Sphere. Nejde o jediné mesto, kde sa malo nachádzať. V druhom prípade sa s veľkým nadšením zámer nestretol. 

Veľké mená v novom centre. Kto bude meniť Mlynské Nivy

21.07.2023, 18:17 Adrian Gubčo

Bývalú priemyselnú štvrť Mlynské Nivy čaká v najbližších rokoch až desaťročiach masívna prestavba. Súčasná intenzívna stavebná aktivita sa má ešte zvýšiť. Predpokladom k tomu je ale zmena Územného plánu, ktorá bude vychádzať z práve realizovanej urbanistickej štúdie. Podklady pre jej vznik odhaľujú, že projekty tu budú realizovať veľké mená bratislavského developmentu.

Nový most, atraktívne parky a tisíce bytov. Rozšírenie centra Bratislavy sa blíži

21.07.2023, 14:50 Adrian Gubčo

Bratislava má s ohľadom na svoju približne polmiliónovú populáciu pomerne malé centrum. Meniť sa to začalo v posledných rokoch, kedy sa rozbehla prudká prestavba južnej časti štvrte Nivy. Naozaj radikálnou zmenou však bude expanzia centra na pravý breh Dunaja, teda do Petržalky. Rozvoj týchto území sa môže onedlho stať realitou.

Divoké časy sú definitívne preč. Rezidenčný trh je stabilný, aktéri vyčkávajú

Divoké časy sú definitívne preč. Rezidenčný trh je stabilný, aktéri vyčkávajú

21.07.2023 10:00 Simona Schreinerová

Pre realitný trh boli posledné roky turbulentné. Po období neustáleho rastu cien rezidenčných nehnuteľností a vysokom dopyte prišla stagnácia a prepad. Predaj bytov začal klesať v druhej polovici roka 2022 a tento trend pokračoval aj v úvode roka 2023. Pohľad na posledný štvrťok nie je veľmi optimistický. Konštatuje to Bencont Investments vo svojej najnovšej analýze.

Koniec ohavných rekonštrukcií: Slováci môžu zlepšiť svoje domy, pomôžu im výsledky architektonickej súťaže

20.07.2023, 18:07 Martina Gregová

Rodinné domy na Slovensku môžu prejsť výraznými zmenami - k lepšiemu. Výsledky ideových architektonických súťaží ukazujú, ako možno rekonštruovať rozličné základné typy domov. Mohlo by to prispieť k zvýšeniu celkovej kvality mestského či predmestského prostredia ruka v ruke so zlepšením kvality bývania a udržateľnosti.

Špičkový development európskeho formátu. Corwin odhaľuje novú podobu projektu v Dúbravke

20.07.2023, 10:22 Adrian Gubčo

Slovenský developer Corwin si pred časom zaumienil, že sa chce stať jednou z najpokrokovejších developerských spoločností v Európe aj na svete. Demonštrovať to chce nielen prostredníctvom ekologických kancelárskych budov, ale aj prepracovaných rezidenčných developmentov. Do akej miery to myslí vážne, ukazuje pri plánovanom projekte v Dúbravke.

Veľké búranie prichádza. Vojenská nemocnica ustúpi, nahradí ju inovatívny kampus

20.07.2023, 08:23 Adrian Gubčo

V bratislavskej Karlovej Vsi sa čoskoro rozbehne veľké búranie. Na Patrónke začne zanikať bývalá vojenská nemocnica. Na jej mieste je totiž naplánovaný rozsiahly kancelársky a vývojový kampus spoločnosti ESET. Projekt svetových parametrov môže zlepšiť pozíciu slovenskej metropoly na poli inovatívnosti.

Na Slovensku nemožné: V európskej metropole vznikne z dreva celá štvrť, je vzorom mestského plánovania

19.07.2023, 18:00 Martina Gregová

Drevo si vo vyspelých krajinách definitívne vydobylo postavenie významného stavebného materiálu. Architekti a developeri sú v jeho využívaní čoraz odvážnejší. Vo švédskom Štokholme dokonca o niekoľko rokov vyrastie najväčší projekt tohto druhu na svete. Stockholm Wood City toho však ponúka omnoho viac, ako len inovatívne materiálové riešenia.

Zadržiavanie vody v krajine: Náhle prívalové dažde ako požehnanie v prestrojení

19.07.2023, 15:56 Filip Hucko

Čoraz častejšie sa stretávame s fenoménom náhleho zrážkového dažďa, ktorý mnohokrát presahuje kapacity mestských kanalizácií a spôsobuje lokálne záplavy. Táto voda je momentálne vnímaná ako problém, ktorého sa treba rýchlo zbaviť pomocou miestnej kanalizácie. Namiesto toho by sa mesto malo pozerať na túto vodu ako na zdroj potenciálu a bohatstva s cieľom naučiť sa s ňou efektívne pracovať.

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube