Author photoAdrian Gubčo 12.06.2023 12:19

Dnes hanba, zajtra okrasa štvrte. Na Kazanskej sa obnoví verejný priestor

Kazanská ulica je významnou osou, ktorá na krátkom úseku tvorí hranicou medzi Vrakuňou a Podunajskými Biskupicami. Jej okolie je tvorené zeleňou, ale aj verejnými priestranstvami, napríklad plochou pred zdravotným strediskom na Bebravskej ulici. Donedávna bola spojená najmä s prítomnosťou ľudí bez domova, po novom má ísť o atraktívny priestor.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Kazanská bola vybudovaná ako hlavná trieda, ktorá mala prepájať okrskové centrum s novými sídliskami v časti Dolné hony. Urbanisti ju navrhli ako širokú ulicu, na ktorú nadväzovali verejné priestory v susedstve významných objektov alebo areálov vybavenosti. Jeden z nich vznikol aj pri Bebravskej ulici, kde bolo vybudované zdravotné stredisko s odvážnym architektonickým výrazom. Pred ním mala byť plocha, určená pre organizovanie trhov.

Po páde režimu však plocha mimoriadne schátrala. Skutočne sa tu nachádzalo niekoľko stánkov, predaj alkoholu však viedol k zvýšenej koncentrácii ľudí bez domova alebo ľudí s asociálnym správaním. Z priestranstva sa stalo pomerne odpudivé miesto, ktoré ani náhodou nepozývalo k pobytu. Samospráva na problém zareagovala svojsky – okrem stánkov nechala odstrániť aj lavičky, aby ľudia bez domova nemali kde sedieť.

V roku 2021 však Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) oznámil, že plochu hodlá v spolupráci s mestskou časťou Vrakuňa kompletne zrevitalizovať. „Ľudia dnes chodia cez vyšliapané chodníky, asfaltové povrchy sú na viacerých miestach porušené a odvod dažďovej vody je prakticky nefunkčný. V areáli chýba vhodný mobiliár a chodník od Kazanskej ulice k zdravotnému stredisku je nedostatočne osvetlený,“ opísal vtedy stav inštitút.

Preto inštitút zadal architektom z kancelárií Plural, zerozero a Diervilla úlohu premeniť priestor a vytvoriť z neho príťažlivejšie miesto. Najvýraznejšou zmenou má byť rozsiahla výsadba na mieste súčasnej trávnatej lúky, čím sa premení na park. „Územie, ktoré má dnes skôr tranzitný charakter, sa tak zmení na príjemné pobytové miesto,“ tvrdí architekt Michal Janák z ateliéru Plural. „Aj preto sme sa rozhodli doplniť ho o mestský mobiliár či kiosky, v ktorých sa bude predávať napríklad káva.“

K novinkám má patriť doplnenie osvetlenia, osadenie lavičiek, košov či cyklostojanov, občasná organizácia trhov popri pešom ťahu k zdravotnému stredisku, pričom doplnená bude infraštruktúra (elektrické prípojky). Tri nové kiosky budú umiestnené popri pešom ťahu aj neďaleko zastávky a budú mať unifikovaný dizajn. Povrchy budú upravené, vo veľkom má byť využitý mlat.

Po dlhšej príprave sa projekt blíži k realizácii. Magistrát hlavného mesta minulý týždeň podpísal so zhotoviteľom prác zmluvu v hodnote vyše 470.000 eur s DPH. Kontrakt zverejnili v centrálnom registri zmlúv. Predmetom zákazky sú stavebné, búracie, montážne práce, realizácia terénnych či sadových úprav.

Podklady špecifikujú, že odstrániť sa majú všetky spevnené plochy, tiež sa má vybudovať nová pešia komunikácia, zariadiť priestor prvkami drobnej architektúry a mobiliárom a zabezpečiť kamerový systém. Reštaurovať sa má aj kamenná plastika Kvet od sochára Karola Lacka z roku 1984.

Dokončenie stavebných prác sa predpokladá podľa všetkého ešte počas tohto roka. Ide o určité omeškanie oproti pôvodným plánom – tie totiž predpokladali premenu priestranstva v druhej polovici minulého roka.

Projekt je súčasťou iniciatívy Živé miesta, zameranej na premenu schátraných či prehliadaných miest. Okrem viacerých zásahov v centre mesta MIB po kooperácii s miestnymi samosprávami vybral viacero plôch aj v mestských častiach. Vo Vrakuni je to práve tento parčík, hoci diskusie prebiehajú údajne aj v súvislosti s „pešou zónou“ v jadre sídliska. V Podunajských Biskupiciach zatiaľ nebol ohlásený žiaden zámer.

 

Pohľad zo západu. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Premena plochy pri Kazanskej prinesie dramatickú zmenu súčasného hanebného stavu. Vrakuňa aj Podunajské Biskupice sú vo všeobecnosti prehliadanými mestskými časťami, kde je núdza o kvalitné verejné priestory alebo dobrú úroveň údržby. Vznik parčíku, ktorý bude obsahovať súčasné riešenia vo formovaní pobytových priestranstiev, tak bude nóvum.

Je škoda, že vysokou úroveň rekonštrukcie sa nemôže prezentovať aj susedné zdravotné stredisko, ktoré bolo unikátnym príkladom „machinistického“ prístupu k tvorbe architektúry. Od jeho vzniku boli investície do budovy len minimálne, pôsobila tak už dosť nepríjemne. Jej rekonštrukcia v podobe klasického zateplenia preto u obyvateľov okolia vyvolala skôr pozitívne reakcie, hoci tým zanikla jedinečná architektonická hodnota. Historici architektúry si obnovu očividne nevšimli.

Za iných okolností ale mohla vzniknúť pozoruhodná zóna, ktorá by dokázala, že aj vo Vrakuni existujú zaujímavé miesta a netreba dať len na zlý imidž v súvislosti s „Pentagonom“. Rozvoj verejných priestorov je dobrým krokom, ako pozdvihnnúť status lokality aj kvalitu života. Nasledovať však budú musieť aj zásadnejšie projekty. Tým najvýznamnejším je uvažovaná električková trať, ktorá má viesť po Kazanskej ulici.

Jedného dňa sa možno Kazanská premení na atraktívny bulvár s upravenými priestranstvami v okolí. Spolu s ňou sa zmení aj celá štvrť – z odľahlej a zanedbanej časti Bratislavy sa stane príjemnejšie miesto pre život. Upravené okolie zdravotného strediska môže byť ochutnávkou, ako by to mohlo vyzerať.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube