Author photoAdrian Gubčo 17.04.2024 16:34

Návrat legendárneho výletného miesta sa blíži. Kúpele a pavilón na Železnej studničke získavajú podobu

Jednou z najväčších kvalít Bratislavy je prítomnosť prírodného prostredia a nádherných výletných trás priamo v jej okolí. Jedným z najobľúbenejších miest je Železná studnička v údolí potoka Vydrica. Aj táto lokalita zažila v minulosti nešťastné stavebné zásahy vrátane deštrukcie pamiatok. Dnes sa ale blíži napravenie jednej z najväčších chýb.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Údolie Vydrice patrí už dve storočia k najpopulárnejším výletným lokalitám v Bratislave a jej okolí. V roku 1821 bol pri jedno z prameňov postavený menší drevený objekt s izbami a kúpacími kabínami. Takmer okamžite ho začalo využívať množstvo hostí, čo už o niekoľko rokov viedlo k vybudovaniu Ferdinandových kúpeľov – dvojpodlažnej murovanej stavby, ktorá prostredie dotvárala až do roku 1970. V roku 1905 v jej susedstve pribudol tzv. Labutí pavilón.

Nanešťastie, v povojnovom období objekty značne schátrali a boli zrovnané so zemou. V nasledujúcich desaťročiach boli na mieste kúpeľov umiestnené bufety, minizoo alebo detské ihrisko. Stav priestoru bol však stále pomerne zlý, čo sa mesto rozhodlo vyriešiť súťažou na prenájom pozemkov s víziou ich revitalizácie.

Do súťaže sa prihlásila jediná spoločnosť – firma ORAVA-STAV, spojená s gastropodnikateľmi, manželmi Hlinovcami. Alojz Hlina je navyše známy ako politik, ktorý je aktuálne poslancom v NR SR za SaS. Na Železnej studničke podnikatelia navrhli náznakovú rekonštrukciu kúpeľov – keďže majú byť obnovené v zmenšenej podobe – a znovupostavenie Labutieho pavilónu. Príprava a povoľovanie trvali od roku 2014 do roku 2021.

Galéria

  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Zdroj: ORAVA-STAV
  • Zdroj: ORAVA-STAV

Výstavba sa rozbehla v lete 2021 a postupne napredovala. O rok neskôr bola hotová hrubá stavba kúpeľov a pracovalo sa na pavilóne, v priebehu minulého roka začali získavať finálnu tvár. Okrem obmedzených finančných možností vysvetľoval investor dlhé trvanie realizácie aj náročnými remeselnými kamenostolárskymi prácami – projekt má totiž vynikať prepracovanými detailmi a výzdobou.

Investor tak postupne odhaľuje drevené prvky z Labutieho pavilónu, ktoré majú vzdať hold slávnemu slovenskému architektovi Dušanovi Jurkovičovi (prezývanému básnik dreva), alebo kazetové stropy v budove Ferdinandových kúpeľov. V exteriéri zaujme drahá bridlicová krytina na strechách objektov či rozličné bratislavské motívy v tympanóne alebo na sokli budovy kúpeľov.

A. Hlina upozornil, že komplikáciou bolo zohnať profesionálov, ktorí sa venujú takýmto prácam – na Slovensku ich je minimum. „Na niektoré remeselné činnosti, ktoré sa realizujú na stavbe, využívame častokrát už posledných majstrov na Slovensku, ktorí dokážu také práce realizovať,“ píše investor na tabuli priamo v areáli. „Dnes sú stavby častokrát o prefabrikátoch, veľa sadrokrtónu, ale dubový strop už dnes vie urobiť málokto.“

Obe stavby sa každopádne blížia k dokončeniu. „Dokončenie tohto projektu bude v roku 2024. Nevieme v tejto chvíli povedať presný dátum, ale budeme sa snažiť,“ tvrdí investor. Niektoré exteriérové práce ešte čakajú na vhodné a stabilné klimatické podmienky. Všetko by už bolo podľa stavebníka dokončené, keby sa tak nedbalo na remeselnú kvalitu vyhotovenia.

Po dokončení bude objekt kúpeľov slúžiť ako záhradná reštaurácia, čím sa v podstate nadviaže na pôvodnú funkciu – reštaurácia tu bola aj v minulosti. V podkroví je plánovaná škola v prírode. Labutí pavilón zas má slúžiť ako kníhkupectvo, bufet a libresso. Medzi nimi vznikne veľká drevená terasa, ktorá bude využívaná aj ako tanečný parket, celý priestor tak bude využiteľný na svadby alebo kultúrne akcie. Popri dvoch budovách majú prebehnúť určité úpravy v okolí, pri vyústení Kačínskej doliny vznikne kvalitnejšie detské ihrisko.

Investor dodáva, že projekt nie je financovaný zo žiadnych fondov, dotácií ani príspevkov. Realizáciu hradí z príjmov zo svojich prevádzok, predovšetkým populárnych reštaurácií Slovak Pub alebo Flagship v centre Bratislavy alebo Biofarmy Príroda v Stupave. Na projekt však čiastočne čerpá úver od komerčnej banky. Výšku rozpočtu na celkovú realizáciu nezverejnil.

 

Medzi reštauráciou a pavilónom bude aj tanečný parket. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

Projektu obnovy areálu Železnej studničky by sa pri príliš prísnom pohľade dalo vytknúť viacero vecí. Pôvodné kúpele napríklad mali plné dve podlažia a boli o čosi mohutnejšie. Taktiež išlo o klasicistickú stavbu bez drevených prvkov, ktoré dávajú aktuálnej novostavbe príliš rustikálnu podobu. Architektonický puritán by mohol byť kritický k prvoplánovej stávke na ornamentálnu výzdobu a budovanie repliky Labutieho pavilónu.

Oproti celkovému významu tejto investície sú to však len drobnosti, navyše nie všetky sú dané len investorom (zmenšený pôdorys údajne žiadali pamiatkari). V Bratislavskom lesoparku v skutočnosti vzniknú omnoho lepšie podmienky pre trávenie voľného času v prírode. Vďaka komplexnejším službám, ktoré bude Železná studnička ponúkať, sa môžu stať výlety do lokality ešte krajšie.

Obnovením areálu v danej podobe sa navyše lepšie nadviaže na genius loci územia, ktoré okrem lesov a romantických rybníkov tvorili aj historické mlyny a stavby tradičného charakteru. Samozrejme, nie je vylúčené, že kvalitná súčasná architektúra by sa s priestorom vyrovnala rovnako dobre alebo lepšie. Dané riešenie ale predsa len pôsobí napriek svojej vyumelkovanosti autentickejšie.

Investor v lesoparku ešte nepovedal posledné slovo. Po dlhoročných sporoch totiž Hlinovci v priebehu minulého roka na poslednú chvíľu odkúpili veľmi obľúbený ôsmy vydrický mlyn, známy ako Klepáč. Priamo v priestore mlyna síce ešte pôsobia cudzí užívatelia, do budúcna je ale otvorená perspektíva jeho premeny na miesto pre deti – prespávať by tu napríklad deti na školských výletoch. V každom prípade, Klepáč a jeho duch by sa mali zachrániť aj do budúcna.

Nanešťastie, ide len o jeden z väčšieho množstva problémov lesoparku. Jeho súčasťou aj naďalej zostávajú schátrané budovy alebo skelety starších objektov, zarastajúce plochy bez využitia, ktoré by mohli slúžiť verejnosti, alebo poškodené verejné priestory. Hlavné mesto aj mestská časť tu ohlasovali viaceré aktivity, no ich realizácia sa už roky odkladá. Lesopark tak ešte nenaplnil svoj potenciál.

Svoj pôvab však nijako nestratil, práve naopak. Jeho atraktivita rokmi rastie, rovnako ako popularita. Čoraz väčšia časť verejnosti si uvedomuje jeho obrovský význam pre Bratislavu. Dokončenie obnovy areálu Železnej studničky bude ďalším míľnikom, ktorý z neho v ešte väčšej miere urobí zásadný faktor v celkovej kvalite života.

 

Fotografie zo 7.4.2024. Pozrite si fotky z lesoparku vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube