Author photoAdrian Gubčo 29.04.2024 11:37

Unikátna budova mení majiteľa. Veľkolepá banka na Štúrovej 5 prejde rekonštrukciou

Vznik Československej republiky priniesol Bratislave stavebnú konjuktúru, ktorá viedla k výstavbe mnohých výnimočných budov. Jednou z nich bola aj budova Všeobecnej slovenskej úverovej banky od Alexandra Skuteckého na Štúrovej 5 z roku 1923. Takmer celé storočie fungovala ako banka, teraz však zmení funkciu.

Autor: Tomáš Manina

Autor: Tomáš Manina

Budova Všeobecnej slovenskej úverovej banky patrí k sérii bankových budov, ktoré v Bratislave vznikali po vzniku Prvej republiky. V roku 1921 bola na ňu vypísaná architektonická súťaž, v ktorej sa presadil Alexander Skutecký. K zadaniu pristúpil pragmaticky. Pre danú funkciu zvolil nadčasový reprezentatívny klasicistický štýl, čo podporilo vážny charakter banky.

Objekt mal viacero majiteľov – sídlila tu Union banka, Poštová sporiteľňa alebo OTP Banka Slovensko. Jednotliví vlastníci vykonali aj určité zmeny v interiéri, ktorými ho prispôsobovali dobovým nárokom. V roku 1980 bol objekt zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. Donedávna budovu vlastnila ČSOB.

Tá však sídli v Zuckermandli, pre staršiu budovu tak nemala využitie. V spolupráci s realitno-poradenskou spoločnosťou iO Partners sa preto rozhodla nájsť nového vlastníka. Potenciálnych klientov lákala na kombináciu výbornej lokality, atraktívnej architektúry alebo obrovského potenciálu zhodnotenia nehnuteľnosti. Hľadanie nového vlastníka trvalo napriek tomu o čosi dlhšie, keďže ide predsa len o špecifický objekt.

Galéria

  • Autor: Tomáš Manina
  • Autor: Tomáš Manina
  • Autor: Tomáš Manina
  • Autor: Tomáš Manina
  • Autor: Tomáš Manina
  • Autor: Tomáš Manina
  • Autor: Tomáš Manina
  • Autor: Tomáš Manina

Teraz však majiteľa konečne našla. Family office Pannonia Group spoločne s rakúskym family office firmy IPD Innovation Park Development totiž oznámili dokončenie transakcie. Objekt odkúpili od CŠOB ako 50:50 joint venture. Akvizíciu uzavreli v prvej polovici apríla 2024.

Objekt tak čaká rekonštrukcia. „Je pre nás cťou stať sa súčasťou príbehu takej významnej stavby. Našim cieľom je prispôsobiť budovu súčasným štandardom trhu, zatiaľ čo budeme plne rešpektovať jej históriu a architektúru,“ uviedol Dominik Brichta, zakladateľ Pannonia Group. „Komerčné priestory, ktoré vzniknú po plánovanej rekonštrukcii, budú zvýrazňovať unikátnosť budovy a prepojenie histórie s inováciami súčasnosti.“

Budova si tak ponechá kancelársku funkciu, hoci banka sa sem pravdepodobne sťahovať už nebude. Podľa investora je určená pre nájomcov, ktorí „vedia oceniť klasickú architektúru, storočím overenú kvalitu a unikátny charakter budovy“. Okrem administratívnych priestorov tu má vzniknúť reštaurácia a bar, umiestnené v bývalej bankovej hale.

Dá sa tak predpokladať, že tu vznikne priestor pre exkluzívnejšie firmy aj gastronomické zariadenie. „Chceme, aby sa budova stala žiadaným miestom pre prestížnych nájomcov, no zároveň ponúkla aj gastronomický zážitok na úrovni európskych metropol,“ potvrdzuje Michael Böck z IPD Innovation Park Development. „To všetko dokopy vytvorí vysokú hodnotu nielen pre nás ako majiteľov a našich nájomcov, ale i pre širšiu verejnosť.“

Medzi možnými nájomcami sa okrem súkromných firiem spomínajú aj diplomatické misie. V Bratislave naozaj dosiaľ chýbajú misie viacerých významných krajín vrátane Kanady alebo Austrálie. Dôkladne obnovená budova na vysokej súčasnej úrovni, no so starosvetským charakterom by mohla byť pre diplomatov atraktívna – a nielen pre nich. „Po sto rokoch, čo budova slúžila ako sídlo rôznych bánk, bude k dispozícii aj širšej verejnosti, ktorá bude okrem iného môcť bližšie spoznať unikátnu architektúru, inšpirovanú londýnskymi a newyorskými bankami,“ zhŕňa Daniel Kollár, generálny riaditeľ ČSOB.

Dokončenie rekonštrukcie sa predpokladá v roku 2026. Meno architektonickej kancelárie, ktorá pripraví novú podobu objektu, zatiaľ zverejnené nebolo.

 

Kancelárie majú čerpať zo strategickej polohy v blízkosti starého aj nového centra. Autor: Tomáš Manina

 

Pannonia Group je slovenský family office a správca aktív, ktorý sa špecializuje na priame a dlhodobé investície do nehnuteľností, technológií a e-commerce, pričom v rámci realitného portfólia prevažujú historické budovy. Spoločnosť Innovation Park Development GmbH (IPD) so sídlom vo Viedni zas podniká s komerčnými projektami logistických a nákupných centier či administratívnych budov.

Napriek skúsenostiam ich nečaká jednoduchá úloha. Rekonštrukcie historických budov sú náročné a ani zďaleka neprinášajú takú rýchlu návratnosť ako v prípade súčasných bizniscentier. Napriek tomu o ich pridaných hodnotách nemožno pochybovať. Viaceré nedávne projekty podobného typu – napríklad rekonštrukcia Gorkého 4 alebo Roland Offices na Hlavnom námestí – si svojich klientov našli.

Tvrdenia nových majiteľov o benefitoch aj pre verejnosť tak nie sú nadnesené. Otvorí sa tým nový priestor, ktorý bol roky pre bežných návštevníkov neprístupný. Zároveň ožije aj Štúrova ulica, jedna z najmestskejších a najkrajších ulíc v Bratislave. Napriek svojmu historickému významu dnes nie je v dobrom stave a mnoho priestorov je prázdnych. Status lokality sa musí nevyhnutne zvýšiť.

Cestou k tomu sú aj takéto projekty, ktoré sem prinesú nových návštevníkov a multiplikačným efektom zapôsobia na okolie. Štúrova 5 je skutočne kúsok veľkomesta v slovenskej metropole. Je najvyšší čas, aby tak začalo pôsobiť aj jej okolie.

 

(YIM.BA, TS)

Pozrite si rekonštrukcie bratislavských pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube