Author photoAdrian Gubčo 05.07.2023 13:15

Fantastické podmienky pre rekreáciu. Mesto konečne dokončilo hájovňu na Peknej ceste

Bratislavské mestské lesy sú nádhernou a obľúbenou rekreačnou oblasťou, ktorá bude teraz ešte lepšia. Hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a Mestské lesy v Bratislave (MLB) konečne dokončili a sprístupnili obnovenú hájovňu na mieste muničných skladov na Peknej ceste. Samospráva tak pokračuje v postupnej revitalizácii a skvalitňovaní lesoparku.

Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR

Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR

Mesto sa v posledných rokoch vo zvýšenej miere sústredí na revitalizáciu Bratislavského lesoparku. Jeho popularita sa zvyšuje, čo navyše posilnila pandémia koronavírusu COVID-19. Pre Magistrát a MIB sa preto lesopark stal jedným z miest, na ktoré sa vo zvýšenej miere sústredia v snahe o skvalitňovanie verejných priestorov. Hneď niekoľko lokalít je predmetom zásahov v rámci iniciatívy Živé miesta, ktorej cieľom je oživiť mnohé prehliadané či schátrané priestory.

Po pobytových schodoch na štvrtom rybníku na Vydrici, pozorovateľni zvierat či obnovenom areáli Malý Slavín tak došlo na realizáciu ďalšieho projektu: obnovu bývalých muničných skladov a hájovne na Peknej ceste nad Račou. Zaniknutá hájovňa z prelomu 19. a 20. storočia sa obnovila v podobe voľnočasového pavilónu v tvare altánku so sedlovou strechou s vnútorným grilom a vonkajšími ohniskami. Obnovené boli aj pôvodné pivnice hájovne.

Návrhom projektu boli poverené kancelárie Office 110 a DIVO. „Naším hlavným cieľom bolo premeniť spustnutý areál bývalých muničných skladov na prírode blízky priestor pre trávenie voľného času a detské hry,“ hovorí architekt Martin Hörmann z Office 110. „Zhodou okolností sme na tomto zámere začali spolupracovať v čase rozbiehajúcej sa koronakrízy, kedy sa téma úniku do prírody stala mimoriadne aktuálnou. Táto potreba je v spoločnosti prítomná aj dnes a Bratislavčanky a Bratislavčania si zaslúžia mať nové kvalitné verejné priestory ako protihodnotu za zvýšený stres spôsobovaný prudko sa rozvíjajúcim mestom.“

Architektonické riešenie pavilónu vychádza zo snahy o náznakové pripomenutie pôvodnej hájovne. Autori navyše recyklovali niektoré originálne prvky, napríklad časť tehál z roku 1900. Pivnica, ktorá plne nadväzuje na charakter priestoru v čase jeho vzniku, sa premenila na ideálne miesto pre ochutnávky vín alebo na zázemie pre organizáciu menších podujatí.

Okrem Hájovne sa upravili aj priľahlé plochy. Nachádzajú sa tu ovocné stromy, stará vŕba či potok so studničkou. K vonkajším ohniskám sa dobudovali chodníčky, aby sa k nim ľudia jednoduchšie dostali. Vytvorené tu bolo petangové a detské ihrisko, ktoré rovnako ako mobiliár vyrobili zamestnanci Mestských lesov v Bratislave z lokálneho dreva. Pred hájovňou tiež vzniklo predpolie z priepustného mlatového povrchu, kde sa môžu konať vyššie zmieňované podujatia.

Obnovený areál na Peknej ceste prispeje k ďalšiemu zlepšeniu možností pre trávenie voľného času v lesoparku. „Mestské lesy systematicky pracujú na tom, aby sa z lesoparku stal najlepší prírodný rekreačný areál v regióne. Až na výnimky nie je potrebné budovať úplne nové projekty, sieť rekreačných areálov aj infraštruktúra je dostačujúca,“ tvrdí Marek Páva, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave. „Je však dôležité citlivo opravovať a zveľaďovať existujúce miesta tak, aby boli nielen v dobrom technickom stave, ale aj esteticky pekné a reflektovali aktuálne potreby návštevníkov.“

Mesto a MIB chcú pre tento cieľ využívať kvalitnú architektúru nových zásahov. „Kvalitná architektúra a urbanizmus patria ku kľúčovým hodnotám, na ktorých sa nielen podieľame, ale ich aj tvoríme v našom meste,“ podotýka Ján Mazúr, riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy. Podľa neho pribúdajú vďaka spolupráci mestských organizácii atraktívne miesta pre všetkých obyvateľov a obyvateľky mesta.

Projekt bol financovaný z rozpočtu mesta aj daru od spoločnosti Swiss RE. Určených naň bolo 245-tisíc eur z mestských peňazí. MLB plánuje tento rok ešte dokončiť obnovu bufetu na Partizánskej lúke, doplniť infraštruktúru v lesoparku a zrealizovať drobné úpravy pri horárni Krasňany. Zatiaľ nešpecifikované sú dátumy realizácie väčších projektov, ako rozhľadne a promenády na Kamzíku či úpravy verejných priestorov na Železnej studničke.

 

Vízia Hájovne. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

V každom prípade, pre rekreáciu v Bratislave ide o prospešné kroky – aj napriek tomu, že príprava viacerých zámerov trvá dlhšie, ako sa predpokladalo. Bratislavský lesopark sa skutočne stáva čoraz príjemnejším miestom pre výlety či šport. Viaceré rekreačné areály sú vo výbornom stave a dobre slúžia množstvu návštevníkov a návštevníčok. Potenciál je však ešte väčší.

Doteraz sa totiž v lesoparku nachádzajú zanedbané miesta, relikty starších nevhodných stavieb, niektoré nástupné lokality nie sú dostatočne vybavené a pod MLB nepatria viaceré lesné územia, ktoré by mohli dostať lepšiu infraštruktúru – napríklad Sitina či Devínska Kobyla. Ak sa podarí tieto miesta lepšie využiť (no s prihliadnutím na ochranu životného prostredia a prírody), Bratislava sa bude môcť prezentovať pokladom, aký jej môžu viaceré mestá len závidieť.

To ale ešte nie je všetko. Rovnako významný ako Bratislavský lesopark môže byť aj Bratislavský dunajský park. Unikátne plochy lužných lesov v tesnom kontakte s mestom môžu tvoriť mimoriadne zaujímavú ponuku prechádzkových, športových či oddychových miest, doplnenú o edukáciu o hodnote jedinečných lužných lesov v okolí Dunaja. Vízia parku ráta s užším prepojením mesta a rieky.

Kombinácia oboch – karpatských aj dunajských lesov – ktoré sú navyše vhodne využité pre potreby mestskej rekreácie, môže spraviť z Bratislavy skutočne jedno z najzelenších veľkých miest Európy. Ak sa navyše rekreácia a ochrana prírody spojí s kvalitnou architektúrou, vznikne klenot obrovského významu.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Predchádzajúci stav základov hájovne. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube