Author photoRED 24.04.2024 13:57

Nová veža na petržalskom nábreží. Green Park čoskoro požiada o územné rozhodnutie

Green Park patrí k najkontroverznejším, ale aj najočakávanejším zámerom v Bratislave. Projekt na mieste bývalého futbalového štadiónu na petržalskom nábreží Dunaja pre spory s mestom uviazol až na Najvyššom správnom súde SR, dnes sa však hýbe vpred. Investorom je Grafobal Group Development, spojený s podnikateľom Ivanom Kmotríkom st. 

Zdroj: Expoline

Zdroj: Expoline

Spoločnosť Grafobal Group Development by chcela do leta požiadať o územné rozhodnutie pre upravený developerský projekt Green Park v bratislavskej Petržalke. Aktuálne pracuje na dokumentácii pre dané rozhodnutie. „Naším cieľom je získať čo najskôr územné a stavebné rozhodnutie a venujeme tomu maximálne úsilie," skonštatovala spoločnosť.

Pre prepracovaný projekt, ktorý by mal vyrásť na pozemkoch pod bývalým futbalovým štadiónom Artmédia pri Sade Janka Kráľa, vydalo vlani v decembri hlavné mesto súhlasné záväzné stanovisko. Investora teší, že po rokoch prípravných prác na projekte našli s predstaviteľmi Hlavného mesta „spoločnú reč", čím sa mohli posunúť do ďalšej fázy. Prípad pôvodného projektu totiž skončil po rokoch až na Najvyššom správnom súde SR.

Aj pôvodný projekt je v súlade s územným plánom, urobili sme však pár úprav," poznamenala spoločnosť. Deklaruje, že cieľom nie je len developovať územie, ale prinášať kvalitný priestor, ktorý zapadá aj do širších zámerov a prepojení území.

Galéria

  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline

Projekt podľa investora využíva v maximálnej možnej miere lokalitu, v ktorej sa nachádza. Znamená to využívanie tepelných čerpadiel na báze voda/voda, pričom tento koncept má odskúšaný na komplexe Národného futbalového štadióna, ktorý má byť šetrný k životnému prostrediu. Pri komunitnom priestore sa myslí aj na návštevníkov. Pribudnúť majú rôzne športoviská pre aktívnych i pasívnych športovcov či napojenie na už existujúcu cyklotrasu. „Zaujímavosťou je aj reprezentačná sieň, ktorá v mestskej časti doteraz chýbala," podotkla spoločnosť.

Dosiahnuté zmeny sa podľa magistrátu týkajú redukcie podlažnosti, hmoty, plošnej výmery či podielu bývania, ale aj posilnenia vybavenosti oproti bývaniu. Po novom má ísť o polyfunkčný komplex, pozostávajúci z ubytovacieho zariadenia (hotela), administratívy, bývania a drobných prevádzok vybavenosti. Navrhuje sa viacero budov vrátane jednej výškovej, ktorá je oproti pôvodnému návrhu znížená o päť podlaží, a to na 25 nadzemných podlaží. K Sadu Janka Kráľa má byť orientovaný aktívny parter s prevádzkami pre verejnosť.

O osude pozemkov pod štadiónom sa rozhodlo v roku 2012. Vtedajšie mestské zastupiteľstvo preklasifikovalo v rámci zmien a doplnkov územného plánu plochu na rozvojové územie. Namiesto pôvodnej športovej a voľnočasovej infraštruktúry bola umožnená rozsiahla výstavba. Investor následne pripravil projekt, ktorý v roku 2019 získal územné rozhodnutie od Okresného úradu (OÚ) v Bratislave. Stalo sa tak potom, ako vtedajšie vedenie mestskej časti Petržalka požiadalo o atrahovanie spisu.

Voči rozhodnutiu však boli podané odvolania. Samospráva argumentovala tým, že charakter plánovanej výstavby a jej funkcie išli nad rámec regulatívov daných aj novým územným plánom. V roku 2020 vtedajšie Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako odvolací orgán územné rozhodnutie zrušilo. Vytýkané boli viaceré nedostatky a chýbajúce vyjadrenia dotknutých inštitúcií. Postup okresného úradu označilo za účelový.

Investorovi sa rozhodnutie ministerstva nepozdávalo, obrátil sa preto so správnou žalobou na Krajský súd v Bratislave. Ten po rokoch doručil spis spolu s kasačnou sťažnosťou Najvyššiemu správnemu súdu SR.

 

(TASR)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube