Author photoAndrej Sárközi 06.03.2023 16:38

Lepšia budúcnosť populárneho miesta. Park na Dunajskej smeruje k rekonštrukcii

Verejný priestor v centre Bratislavy smeruje k ďalšiemu zlepšeniu. Premenu parku na Dunajskej ulici v Starom meste si vzal pod krídla Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), ktorý z neho plánuje urobiť omnoho atraktívnejšie miesto. Snahy o revitalizáciu parku boli už v minulosti, teraz to mesto skúsša opäť. 

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Projekt revitalizácie parku na Dunajskej je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Bratislavy – Živé miesta. Podľa MIBu ide o historicky prvý rámec na systematickú zmenu verejného priestoru hlavného mesta. Súčasťou iniciatívy je revitalizácia zanedbaných, nevyhovujúcich a roky prehliadaných priestranstiev Bratislavy. Po novom sú tieto územia zasadené späť do života mesta, čím metropola získava oveľa príťažlivejší charakter.

Pokus na oživenie parku na Dunajskej prebehol už v minulosti. Hlavné mesto hľadalo dodávateľa stavebných prác v roku 2021. Predmetom zákazky bola celková rekonštrukcia verejného priestranstva, vrátane spevnených plôch, výsadby novej zelene, opravy oplotenia, detského ihriska, jazierka alebo fontánok. Hodnota zákazky bola 175.600 eur. V roku 2022 bola vysúťažená firma Rosaspol, ktorá mala túto rekonštrukciu zrealizovať. 

Teraz sa však, podľa všetkého, história opakuje. Bratislava opäť hľadá dodávateľa prác na revitalizáciu parku na Dunajskej ulici v Starom Meste. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Predpokladaná hodnota zákazky je tentokrát vyššia – predstavuje až 308-tisíc eur bez DPH.

Predmetom zákazky je celková revitalizácia, vrátane už uvedených prvkov, ale aj niektorých nových. Zrekonštruuje sa obvodové oplotenie, vstupná brána a rozšíri sa vstup, obnovia sa spevnené plochy a zrealizujú sa aj sadové úpravy. Taktiež sa vysadí nová zeleň. Podľa MIB-u sa pre zlý stav odstráni 11 stromov a dve skupiny krov. Tie však budú nahradené kríkmi o rozlohe 954 metrov štvorcových, bude ich tu vysadených 4.465 kusov.

Vybuduje sa aj verejné osvetlenie a automatický závlahový systém. Park bude po novom obsahovať vodné prvky, fontánu a zasakovacie jazierko, prebehne aj napojenie závlah na existujúcu vodovodnú prípojku. Doplní sa aj mobiliár ako lavičky alebo smetné koše.

 

Súčasný stav parku. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy


„Projekt revitalizácie Parku na Dunajskej, niekdajšej Vešeléniho záhrady, počíta s viacerými prvkami a plochami pre deti,”
informuje Metropolitný inštitút Bratislavy. Vznik vodných prvkov spočíva vo vytvorení „detskej vodnej hry”, prepojenej na dažďovú záhradu. Tá bude zabezpečovať ekostabilizačnú funkciu prostredia. „Pribudnú trvalkové záhony, ktoré zlepšia vsakovanie vody a tvorbu rozmanitejšieho biotopu,” spresňuje MIB. Cieľom inštitútu je v tomto projekte vytvoriť atraktívny priestor na trávenie času s deťmi priamo v centre.

Podľa projektovej situácie bude revitalizácia rozdelená na tri etapy, v rámci prvej a druhej bude zrekonštruovaná väčšia časť parku. Tretia etapa prinesie obnovu priestoru z bočnej strany gastronomického zariadenia a zvyšný priestor oplotenia pri parkovisku (najbližšie ku križovatke Dunajská-Satinského).  

Termín na predkladanie ponúk do verejnej súťaže je do 22. marca, lehota výstavby je tri mesiace a projekt má byť financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu.

K obnove smerujú aj ďalšie miesta v Bratislave. V rámci Živých miest sa po dlhom boji s NIMBYs posúvajú dva projekty – parčík na Radlinského ulici pri frekventovanej zastávke Blumentál alebo priestor na Žilinskej v susedstve rovnomennej električkovej zastávky. Čoskoro by mal rozkvitnúť park na Legionárskej, aj pri tomto zámere hľadá Hlavné mesto zhotoviteľa prác. V dohľadnej dobe by sa mal zlepšiť aj stav priestoru pri vozovni Krasňany. Predmetom obnovy bude súčasná zanedbaná plocha v priestore medzi električkovou traťou a oplotením depa. 

Bratislava tak pripravuje zmeny, ktoré prinesú zlepšenie miest, dlhodobo pôsobiacich ako šedé územia bez duše. Komplexne obnovené parky a parčíky budú po novom pozývať k pobytu a obohacovať život lokalít. Podobný potenciál má aj obnova parku na Dunajskej. Už dnes je vcelku populárnym miestom, po novom bude ešte krajším. Predpokladom k tomu je však skutočný štart revitalizácie, čo nie je v podmienkach finančne podvýživenej Bratislavy úplná samozrejmosť. 

 

(SITA, YIM.BA)

Pozrite si obnovu bratislavských verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Súčasný stav parku. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Situácia. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube