Lepšia Hlavná stanica prichádza. Minister dopravy prezrádza termíny, podoba veľkej rekonštrukcie sa pripravuje
Bratislavská Hlavná stanica sa má v najbližších rokoch konečne premeniť na ako-tak dôstojnú vstupnú bránu do slovenskej metropoly. Tvrdia to Železnice Slovenskej republiky a Ministerstvo dopravy SR, ktoré pripravujú najvýraznejšiu rekonštrukciu za posledné desaťročia. Prvé zlepšenia by mali byť verejnosti k dispozícii už o niekoľko mesiacov.
Zdroj: Železnice Slovenskej republiky, Nino Belovič / YIM.BA
Základné rekonštrukčné práce na hlavnej stanici v Bratislave sú rozbehnuté a hotové by mali byť do konca septembra tohto roka. Ich súčasťou je kompletná rekonštrukcia sociálnych zariadení a prepojenie medzi výstupným koridorom a halou. Informoval o tom v utorok minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).
„Predtým bolo treba najskôr cez podzemie vyjsť z nástupišťa, potom sa naspäť vrátiť do haly, bolo to relatívne komplikované. Je tu navrhnutý veľmi jednoduchý prepoj, ktorý veľmi pomôže všetkým cestujúcim, ktorí prestupujú, respektíve musia sa z nejakého dôvodu po vystúpení z vlaku vrátiť naspäť na stanicu,“ povedal Ráž. Podľa neho je tam čulý stavebný ruch.
V rámci základných prác budú doplnené aj klimatizačné zariadenia do čakární, keďže podmienky nevyhovovali hygienickým normám. „Cestujúci sa môžu tešiť na to, že už budú mať klimatizovanú čakáreň,“ uviedol minister. Poďakoval cestujúcim za trpezlivosť a znášanie diskomfortu pri využívaní dočasných toaliet pred budovou stanice.
Paralelne sa začala aj príprava projektovej dokumentácie na celkovú rekonštrukciu hlavnej stanice vrátane jej pamiatkovej časti. „Tieto projektové práce by mali byť skončené zhruba koncom tohto roka. Vzápätí na to budú môcť Železnice Slovenskej republiky vypísať tender na zhotoviteľa kompletnej rekonštrukcie,“ priblížil Ráž.
Očakáva, že ešte za administratívy súčasného vedenia ministerstva dopravy stihnú tieto práce zazmluvniť a začať symbolickým poklepaním základného kameňa. Začať by sa tak mali v roku 2027.
Budúca podoba Hlavnej stanice tak ešte nie je známa. ŽSR zadefinovali základné požiadavky na obnovu interiérov aj exteriérov, ktoré musia projektanti zohľadniť. Úpravou prejde trojica starších traktov stanice, ako aj prístavba z roku 1989, prezývaná aj Skleník. Z existujúcich informácií možno vyčítať, že cieľom je nielen vyriešiť havarijné stavy, ale posunúť stanicu do relatívne atraktívneho stavu, porovnateľného s relatívne zastaranými, no udržiavanými európskymi stanicami.
Z konkrétnych zásahov možno zmieniť novú fasádu po konzultácii s pamiatkarmi, výmenu presklených častí, okien a dverí, nový spôsob otvárania dverí, komplexnú opravu povrchov stien, stropov či podláh, výmenu strešnej krytiny, preriešenie rozvodov vody, preriešenie navigačného systému alebo klimatizovanie celej stanice. Z jednotlivých traktov prejde najväčšími zmenami prístavba.
Železnice žiadajú výmenu fasádneho opláštenia vrátane dverí či strechy. Pokladne budú zrušené a nahradené zákazníckymi centrami jednotlivých dopravcov. Zrušené budú aj drobné prevádzky, pričom budú presunuté do stredného a poštového traktu. Vymeniť sa majú interiérové povrchy, v hale má pribudnúť aj výťah na druhé podlažie.
Projektant má preveriť aj možnosť umiestnenia eskalátorov smerom do a z podchodu (a to aj v poštovom trakte), odstrániť reklamu, unifikovať obchodné prevádzky a koncepčne navrhnúť jednotlivé priestory. Umelecké diela sa majú zachovať, stanica má dostať nové informačné tabule, ktoré sa bežne nachádzajú v moderných staniciach inde v Európe a preveriť sa má aj umiestnenie eskalátorov z podchodu na jednotlivé nástupištia.
Ak sa podarí zrealizovať všetky tieto zásahy, nemožno vylúčiť, že Hlavná stanica bude minimálne na prvý pohľad vyzerať relatívne dobre. Nanešťastie, železničiari hľadali len projektanta, pričom kritériom bola cena. Architektonická súťaž sa nekonala. Od skutočne komplexného riešenia bude mať pripravovaný projekt ďaleko.
Ideový návrh obnovy interiéru stanice podľa AI. Zdroj: YIM.BA
Takýto prepracovaný zámer pripravovalo bývalé vedenie Ministerstva dopravy a ŽSR so súčasným vedením Hlavného mesta. Víziou týchto organizácií bolo prebudovať celý priestor Hlavnej stanice, ktorý by rátal aj s úpravou koľajiska a prípadným developmentom v jej okolí. Ten mal byť prostriedkom, ako znížiť investičnú náročnosť celej prestavby. Jej podoba mala byť výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže.
Mesto a štát tak chceli replikovať postupy, bežné pre vyspelé európske krajiny. V zahraničí sa výstavba či prestavba zásadných dopravných uzlov bežne vníma ako príležitosť pre rozvoj celého širšieho okolia. Ideálnym príkladom je Viedeň, ktorá centralizovala železničné stanice do jednej a otvorila okolité územie výstavbe. Vznikla tak atraktívna štvrť s bývaním, kanceláriami či hotelmi.
V Bratislave sa v poslednom období začalo hovoriť o vzniku tzv. Bratislavského Ypsilonu, veľkorysej železničnej koncepcie, ktorá ráta s výstavbou podzemných železničných tratí medzi Lamačom, Račou a Petržalkou, ktoré by slúžili prioritne vysokorýchlostným vlakom, expresom či rýchlikom. Koncepcia za približne 3,3 miliardy eur ráta so vznikom podzemného koľajiska na Hlavnej stanici.
Takéto riešenie by si vyžadovalo masívnu výstavbu v lokalite, pravdepodobne v priestore súčasnej prístupovej cesty k Hlavnej stanici. Išlo by zároveň o príležitosť pre vznik skutočne špičkovej stanice, ktorá by mohla byť na úrovni tých najmodernejších európskych dopravných uzlov.
Preverenie výhodnosti Ypsilonu žiada Útvar hodnoty za peniaze. Ak sa do budúcna ukáže, že by išlo o vhodné riešenie pre modernizáciu bratislavského železničného uzla, potom sa Bratislava možno jedného dňa skutočne dočká modernej Hlavnej stanice. Podľa všetkého to ale nebude skôr ako v roku 2050. Dovtedy sa musí uspokojiť s provizórnou obnovou, ktorá sa zrealizuje v najbližších rokoch.
(YIM.BA, TASR)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
























