Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.10.2021 16:20

Hlavné mesto čoskoro podpíše zmluvu na výstavbu električky v Petržalke

V týchto dňoch by mala byť konečne podpísaná zmluva na výstavbu druhej etapy Nosného systému MHD v Bratislave – teda predĺženia Petržalskej električkovej radiály. Informoval o tom primátor Hlavného mesta SR Bratislava Matúš Vallo s tým, že víťaz verejného obstarávania, Združenie MHD Petržalka, má v priebehu dneška dodať podpísanú zmluvu, na čo ju podpíše aj mesto. Otvára sa tým cesta k spusteniu výstavby dlhoočakávaného projektu.

Article Big

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Ako uviedol primátor na uplynulom zasadnutí Mestského zastupiteľstva, zhotoviteľ mestu dodal všetky požadované dokumenty a zároveň deklaroval svoj záujem začať stavať aj napriek veľkému nárastu cien stavebných materiálov v poslednom období. Mesto bude trvať na zachovaní vysúťaženej ceny 89,5 milióna eur (s DPH). Téma zvyšovania cien sa ale má riešiť ešte aj na pôde Európskej komisie. V prípade, že by k podpisu zmluvy zo strany víťaza súťaže nakoniec nedošlo, mesto osloví druhého v poradí.

Okrem zmluvy so zhotoviteľom stavby je momentálne v riešení aj výkon stavebného dozoru, pričom zmluva so spoločnosťou METRO Bratislava by mala byť podpísaná v novembri tohto roku. Zmluvne je ošetrený výkon autorského dozoru, hoci sa ešte rieši jeho rozsah. Mesto pracuje aj na defintívnej cost-benefit anaýze, štúdii dopadov klimatických zmien či definovaní cieľov ochrany chránených území. Zhrnutím, v najlepšom prípade by mohol zhotoviteľ prebrať stavenisko a spustiť prvé práce v novembri, hoci naplno sa realizácia rozbehne asi až na jar 2022.

Banner Nový Ružinov

Vedenie Bratislavy na základe aktuálnej situácie aj naďalej verí, že dokončenie projektu a sprevádzkovanie trate do konca roka 2023 je reálne. V tejto chvíli pripúšťa len toľko, že dotiahnuté nemusia byť všetky administratívne otázky. Reaguje tým na kritiku z vládnych kruhov, podľa ktorej sa dobudovanie druhej etapy Petržalskej radiály nestíha a financie prepadnú, resp. trať nebude z čoho dokončiť. Magistrát to odmieta s tým, že ak by sa nestihli vyčerpať všetky alokované zdroje, za zvyšné peniaze sa zafinancujú iné pripravené projekty a zdroje na dokončenie električky sa už nájdu.

Projekt druhej etapy Nosného systému MHD prinesie rýchle električkové spojenie medzi centrom mesta a južným okrajom Petržalky. Nový úsek bude mať dĺžku 4,2 kilometra a vytvorených bude 7 zastávok, umiestnených tak, aby sa zabezpečili optimálne prestupy na autobusy. Trať bude úrovňová a z veľkej časti zazelenená. Súčasťou projektu je aj súbežná cyklotrasa v parametroch cyklodiaľnice, teda so šírkou 4 metre. Petržalka tak okrem kvalitného električkového spojenia získa aj cykloinfraštruktúru na najvyššej úrovni v Bratislave. Vzhľad zastávok má byť na vysokej dizajnovej úrovni, garantovanej Kanceláriou hlavnej architektky.

V súvislosti s projektom električkovej trate dôjde aj ku vzniku minimálne štvorice nových mostov cez Chorvátske rameno. Ich dizajn bol predmetom medzinárodnej architektonicko-dizajnovej súťaže. Dobudované by mali byť v čase dokončenia výstavby trate a ich vznikom sa výrazne zlepšia lokálne možnosti pešieho pohybu. Okrem toho, spolu s výstavbou trate by sa mala konečne svojho provizórneho stavu zbaviť Jantárová cesta, ktorá patrí miestami snáď k najškaredším uliciam v Bratislave.

 

Aktuálny stav príprav projektu. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Projekt novej električkovej trate je vyvrcholením desaťročia trvajúcej snahy o vybudovanie chrbticovej línie verejnej dopravy na najväčšom slovenskom sídlisku. Pôvodne tu mala vzniknúť rýchlodráha, teda metro, ktorého výstavba sa spustila v druhej polovici 80-tych rokov 20. storočia. Zmena režimu po roku 1989 však znamenala prakticky okamžitý koniec výstavby. Počas 90-tych rokov sa aj naďalej živili úvahy o metre, pričom sa menila preferovaná technológia. Až na začiatku 21. storočia sa rozhodlo o rozvoji bratislavskej MHD, založenej na električkách.

Ani v tomto prípade však nebola cesta k súčasnému projektu priamočiara. Spočiatku sa preferovalo riešenie vo forme tram-trainu a mimoúrovňovej rýchlodráhy. V druhom desaťročí tohto storočia sa konečne pristúpilo k definitívnemu plánu – v Petržalke vznikne klasická električková trať s úrovňovými priechodmi a križovatkami. V tomto zmysle bola vybudovaná už prvá etapa (hoci s ďalšou koľajou v prípade prerozchodovania alebo pojazďovania mestskými vlakmi). Druhá etapa konečne dodá Petržalke chrbticu, okolo ktorej má vzniknúť ťažisko života a rozvoja.

Advertising

Pôvodné vízie totiž počítali aj so vznikom „obalovej zástavby“ mestského charakteru, teda s väčšou mierkou, vyššími nárokmi na architektúru, občianskou vybavenosťou či živým parterom s obchodmi. V tomto duchu je načrtnutý aj dnes platný Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy. Hlavné mesto plánuje dokumentáciu aktualizovať, aby lepšie zohľadňovala súčasné nároky – okolo Chorvátskeho ramena má napríklad vzniknúť rozsiahly líniový park. Napriek tomu sa tu bude vyskytovať aj nová zástavba, vrátane uvažovaného nového centra Petržalky.

Táto mestská časť je tak na pokraji vzniku kľúčového projektu, ktorý môže byť katalyzátorom jej rozvoja, významným krokom k zvýšeniu kvality života a prvkom, ktorý zhumanizuje verejný priestor v jej centrálnom koridore. Vyše päť desaťročí trvajúci proces tak konečne speje k svojmu záveru. Až po dokončení električkovej trate sa Petržalka konečne stane plnohodnotnou časťou Bratislavy.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Aké sú ďalšie plány rozvoja električkovej siete v Bratislave?

03.12.2021 17:57:36 Adrian Gubčo

Hlavné mesto konečne rozbehlo výstavbu predĺženia Petržalskej električkovej radiály, vďaka čomu dostane najväčšie sídlisko v krajine svoju nosnú dopravnú líniu. Spustenie realizácie projektu zároveň otvorilo otázku, ako sú na tom iné zámery rozvoja električkovej siete v metropole. Po roku od posledného obdobného článku prinášam aktualizovaný prehľad známych a plánovaných projektov.

Čítať viac

Bratislava oficiálne spustila výstavbu električkovej trate v Petržalke

22.11.2021 18:36:30 Adrian Gubčo

Hlavné mesto odovzdaním staveniska zhotoviteľovi 18.11. oficiálne odštartovalo výstavbu druhej etapy projektu druhej etapy Nosného systému MHD, resp. predĺženia Petržalskej električkovej radiály. Realizácia sa naštartovala po dlhej príprave s niekoľkoročným meškaním. Hlavné mesto chce prevádzku na predĺženej trati spustiť ešte pred koncom roka 2023.

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo zmluvu so zhotoviteľom električkovej trate v Petržalke

04.11.2021 15:12:13 Adrian Gubčo

Projekt druhej etapy Nosného systému mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, teda predĺženie Petržalskej radiály, sa konečne posúva do fázy výstavby. Hlavné mesto podpísalo zmluvu so zhotoviteľom, ktorému do 15 dní odovzdá stavenisko. Prvé práce by sa tak mohli rozbehnúť ešte v novembri. Podľa mesta majú prvé električky po trati premávať na konci roka 2023.

Čítať viac

Stihne sa dokončiť Petržalská radiála načas?

11.10.2021 18:08:04 Adrian Gubčo

Minulý týždeň sa opäť zablýskalo okolo projektu výstavby druhej etapy Petržalskej električkovej radiály. Spôsobené to bolo vyjadrením vicepremiérky a ministerky pre investície a regionálny rozvoj Veroniky Remišovej, ktorá zapochybovala o reálnosti dokončenia projektu načas. Pochybnosti naznačil aj minister dopravy Andrej Doležal. Magistrát vidí za kritikou politiku.

Čítať viac

Hlavné mesto predstavuje výsledok verejného obstarávania na zhotoviteľa druhej etapy petržalskej radiály

22.07.2021 17:30:05 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislava vyhodnotil verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby druhej etapy Nosného systému MHD v Petržalke – teda petržalskej električkovej trate. Momentálne najväčší dopravný projekt, zameraný na verejnú dopravu, má spojiť Jungmannovu ulicu s Janíkovym dvorom. Ponuka víťazného uchádzača musí ešte prejsť povinnými kontrolami, kým sa spustí samotná výstavba.

Čítať viac

Výstavba električkovej trate v Petržalke sa môže spustiť v roku 2022

10.06.2021 17:05:53 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy Nosného systému MHD v Petržalke, teda predĺženia petržalskej radiály, sa môže v horšom prípade spustiť až v roku 2022. Pripustil to primátor Bratislavy Matúš Vallo v rámci pondelňajšej verejnej diskusie k projektu Domino. Na projekt práve prebieha verejné obstarávanie, pričom prebieha kontrola ponúk od jednotlivých uchádzačov.

Čítať viac

Ponuky na zhotovenie druhej etapy Petržalskej radiály boli uzavreté, realizácia môže byť ďaleko

24.03.2021 10:27:00 Adrian Gubčo

DOPLNENÉ V priebehu včerajška bolo ukončené predkladanie cenových ponúk v rámci verejného obstarávania na vybudovanie druhej etapy Nosného systému MHD, teda pokračovania električkovej trate v Petržalke. Ponuky predložilo 8 uchádzačov, pričom mesto ich bude teraz vyhodnocovať. Podľa zistení Denníka E však v tomto procese hrozia komplikácie.

Čítať viac

Hlavné mesto pripúšťa omeškanie električky v Petržalke

28.01.2021 09:57:58 Adrian Gubčo

Už o niečo dva týždne by sa mali odovzdávať ponuky v rámci verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby druhej etapy Nosného systému MHD – teda predĺženia električkovej radiály. Harmonogram priebehu obstarávania a realizácie je nastavený tak tesne, že je celkom možné, že sa projekt nestihne dokončiť do sľúbeného konca roka 2023. Magistrát preto pripravuje krízový scenár.

Čítať viac

Stihne sa postaviť električková trať v Petržalke?

07.01.2021 09:30:00 Adrian Gubčo

Jedným z najdôležitejších rozvojových zámerov Hlavného mesta na najbližšie roky je výstavba druhej etapy Nosného systému MHD v Bratislave – teda predĺženia Petržalskej električkovej radiály. Keďže ide o projekt spolufinancovaný z fondov Európskej únie, mesto musí stihnúť trať dobudovať do konca roka 2023. Je to reálne?

Čítať viac

Hlavné mesto vyhlásilo súťaž na zhotoviteľa druhej etapy Petržalskej radiály

21.10.2020 11:11:00 Adrian Gubčo

V priebehu tohto týždňa sa konečne spustila súťaž na zhotoviteľa pokračovania električkovej trate v Petržalke, kľúčového projektu rozvoja verejnej dopravy v Bratislave. Hlavné mesto musí vybrať zhotoviteľa čím skôr, aby stihlo novú dopravnú líniu zrealizovať čo najskôr. Projekt má byť dokončený do konca roka 2023.

Čítať viac

Ako sa bude rozvíjať električková sieť v Bratislave?

20.10.2020 12:15:10 Adrian Gubčo

V metropole sa aktuálne dokončuje veľký projekt modernizácie Karlovesko-dúbravskej radiály či rekonštruuje úsek trate na Americkom námestí. V príprave sú aj modernizácie ďalších radiál a opravy iných úsekov. Aká je ale situácia s výstavbou úplne novej infraštruktúry a rozšírením električkových tratí do nových lokalít? Pozrime si prehľad aktuálneho stavu známych alebo uvažovaných projektov.

Čítať viac

Predĺženie petržalskej električkovej radiály má stavebné povolenie

29.06.2020 08:33:00 Adrian Gubčo

Príprava výstavby asi najdôležitejšieho aktuálneho projektu rozvoja verejnej dopravy v Bratislave dosiahla ďalší dôležitý míľnik: Stavebný úrad v mestskej časti Petržalka vydal stavebné povolenie pre druhú etapu Petržalskej radiály, ktorá prepojí dnešnú konečnú na Jungmannovej s Janíkovym dvorom. Povolenie ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

Projektová dokumentácia druhej etapy Petržalskej radiály je dokončená, čoskoro by sa mala začať súťaž na zhotoviteľa

22.05.2020 11:25:00 Adrian Gubčo

Asi najdôležitejší pripravovaný projekt rozvoja verejnej dopravy v Bratislave – druhá etapa Nosného systému MHD, lepšie známa ako pokračovanie Petržalskej radiály – sa krok po kroku blíži k začiatku výstavby. V priebehu apríla projektant odovzdal dokumentáciu pre realizáciu stavby, čo je prakticky posledný krok pred štartom súťaže na zhotoviteľa a následnou výstavbou.

Čítať viac

Druhá časť petržalskej električky žiada o stavebné povolenie

08.08.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Jeden z najočakávanejších dopravných projektov v metropole za posledné desaťročia je o krok bližšie k plnému dokončeniu. Hlavné mesto požiadalo petržalský Stavebný úrad o stavebné povolenie k predĺženiu petržalskej električkovej radiály, teda k tzv. druhej etape Nosného systému MHD. Do spustenia výstavby však ešte ostávajú približne dva roky.

Čítať viac

Územné rozhodnutie pre petržalskú električku je potvrdené

10.05.2019 08:28:00 Adrian Gubčo

Enormne dôležitý projekt predĺženia petržalskej električkovej radiály, tzv. II. Etapa Nosného systému mestskej hromadnej dopravy (MS MHD), získal jedno z kľúčových povolení. Rozhodnutie o umiestnení stavby vydala mestská časť Petržalka ešte v októbri 2018, voči nemu sa však odvolalo viacero účastníkov. Okresný úrad však odvolania zamietol a rozhodnutie tak získalo právoplatnosť.

Čítať viac

Hlavné mesto plánuje masívny rozvoj koľajovej dopravy

24.08.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava - hlavné mesto SR dnes v rámci tlačového brífingu ohlásila plány, týkajúce sa rozvoja koľajovej dopravy v podobe električkových tratí. Primátor mesta Ivo Nesrovnal predstavil zámery, ktoré majú zväčšiť električkovú sieť a zlepšiť dopravnú situáciu v metropole.

Čítať viac

Bratislava potrebuje kvalitnú električkovú dopravu, robí pre to málo

01.08.2018 12:30:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je ako všeobecný fakt daný úzus, že nosným systémom verejnej dopravy (NS MHD) v Bratislave sú električky. To by sa malo odzrkadľovať v dynamickom rozvoji tohto dopravného systému a veľkú podporu rozvoju električkovej dopravy vyjadruje aj Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy. Aká je teda súčasná situácia v rozvoji električkovej dopravy a modernizovania tratí?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube