Author photoAdrian Gubčo 12.09.2023 13:24

Masívna premena celej štvrte. Rínok Rača sa dokončuje, developer presviedča o prínosoch

V Rači sa v podstate dokončila prvá časť veľkého polyfunkčného projektu Rínok Rača. Mohutný development od Bencont Group obsahuje bývanie, ale aj pomerne rozsiahlu občiansku vybavenosť. Developer tvrdí, že nové služby aj jeho rozvojový príspevok výrazne zlepšia život v lokalite. Tá prechádza v poslednom období výraznou premenou.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Bencont

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Bencont

Na Rínku Rača sa po takmer štyroch rokoch končí realizácia prvej etapy veľkého súboru. Nové objekty vyplnili miesto po bývalých Vinárskych závodoch, ktoré začali chátrať na konci 20. storočia. Príprava projektu prebiehala od roku 2007, v roku 2015 bola predstavená v podstate finálna podoba zámeru. Rínok Rača bol predmetom vášnivých diskusií v mestskej časti, napokon sa ale po určitých menších úpravách posunul do štádia výstavby.

Komplex v podstate nadväzuje na modernistický koncept výstavby. V troch radoch nad sebou vznikla séria bytoviek v riadkovej zástavbe, osadených do parkovo upravenej zelene. Súčasťou projektu je však aj obchodná pasáž, umiestnená v najnižšej úrovni smerom ku Kubačovej ulici. Vzniknúť tu má až 15 prevádzok, doplnených o dva ďalšie v iných častiach areálu. Teoreticky sa tak otvára priestor pre vznik pomerne ucelenej vybavenosti v prospech majiteľov bytov a apartmánov, ale aj pre ľudí z okolia. Umiestnené tu budú aj kancelárske priestory.

Developer tak otvorene konštatuje, že jeho projekt bude prínosom pre život v mestskej časti. Dané to je ale nielen komerčnou vybavenosťou – výstavba Rínku Rača totiž umožnila podporu rozvoja vzdelávacej infraštruktúry, z ktorej má profitovať celá Rača.

Galéria

  • Zdroj: Bencont
  • Zdroj: Bencont
  • Priestor pre výsadbu viniča. Zdroj: Bencont
  • Priestor pre výsadbu viniča. Zdroj: Bencont
  • Nová materská škola. Zdroj: Bencont
  • Nová materská škola. Zdroj: Bencont

Súčasťou developmentu je totiž materská škola, ktorá v pondelok 4. septembra 2023 začala svoju prevádzku. Nachádza v objekte C3 (teda v strednom rade budov najbližšie k Nemeckému domu) a je v správe mestskej časti Bratislava - Rača. Prenajatých 360 metrov štvorcových priestorov má kapacitu pre 40 detí. Prenájom škôlky je predbežne dohodnutý na 5 + 5 (opcia) rokov.

Bencont zároveň pripomína, že prispel na rekonštrukciu staronovej základnej školy Plickova. Samospráva totiž využila významnú časť z miliónového poplatku za rozvoj práve na obnovu schátraného objektu. Škola na Plickovej predstavuje dramatické skvalitnenie vzdelávacej infraštruktúry v mestskej časti, a to nielen z hľadiska dostupnosti, ale aj úrovne. Súkromný development k tomu citeľne prispel.

Postupne sa tak začína zapájať do života Rače. Z celkovo 474 bytov v projekte sú dve tretiny predané a 157 bytov je od júna aj skolaudovaných. Majitelia sa do nich začali v priebehu leta sťahovať. Prvé obchodné prevádzky budú otvorené v novembri, pričom investor zmieňuje supermarket Tesco, drogériu DM a papiernictvo Ševt. Pobočku by tu mala pravdepodobne otvoriť aj svätojurská reštaurácia Krone. Čo sa týka verejného priestoru, medzi domami chce Bencont onedlho nasadiť vinič v rámci avizovaných susedských viníc.

Developer pri výpočte silných stránok pripomína, že projekt má menej zástavby a výrazne vyšší pomer zelených plôch, ako predpokladal územný plán. Žiadna z budov neprevýšila maximálne výšky v okolí a kľúčové miestne výhľady ostali zachované. Citlivo pristúpil aj k Nemeckému kultúrnemu domu, pre ktorý zriadil parkovanie.

Bencont sa takto snaží presvedčiť, že kúpa bytu v projekte je ideálnou voľnou. Voľných ostáva ešte 124 bytov, pričom v predaji je 90. Umiestnené sú vo štvorici domov, z ktorých dva sú dokončené a dve v štádiu ukončenej hrubej stavby. Ich priemerná cena má byť na úrovni 289-tisíc eur a priemerná veľkosť 62,7 metrov štvorcových. Ide tak najmä o dvojizbové a trojizbové rezidencie.

Celkové dokončenie projektu sa očakáva na konci roka 2024. S jeho dobudovaním sa ukončí príbeh transformácie ďalšieho bratislavského brownfieldu.

 

Budúca obchodná pasáž v projekte v máji tohto roka. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Vznik Rínku Rača zároveň predstavuje jeden z viacerých zásahov, meniacich túto časť Rače. V priebehu veľmi krátkeho obdobia sa dokončia hneď tri projekty, ktoré môžu zlepšiť kvalitu života. Onedlho na ne nadviažu ďalšie, ktoré urobia z tejto mestskej časti omnoho lepšiu štvrť.

Prvým z nich je samotný Rínok Rača. Projekt mohol byť rozhodne navrhnutý lepšie a citlivejšie, ako aj s vyšším architektonickým štandardom. Je však pravdou, že pre obyvateľov z okolia bude vznik množstva novej vybavenosti pozitívnou správou. Stovky ľudí tak budú mať potrebné služby v pešom dosahu, čo prispeje k redukcii dopravy. Verejná materská škola je vítaným bonusom taktiež.

Otvorenie školy na Plickovej je taktiež mimoriadnym krokom, a to v celoslovenskom kontexte. Vedenie mestskej časti pyšne pripomína, že samosprávy len zriedkavo realizujú projekty podobného typu nad 5 miliónov eur. Rača si rekonštrukciou Plickovej na určitú dobu prakticky vyriešila problémy s nedostatočnými kapacitami základných škôl. V dohľadnej dobe by sa mala dokončiť aj obnova školského dvora s novými športoviskami.

Popri vybavenosti sa zlepšuje aj verejný priestor. V realizácii je rekonštrukcia parčíka na Strelkovej, kde pribudnú rekreačné prvky pre deti aj seniorov. Miestna komunita tak získa kultivovanejšie priestranstvo. V najbližších rokoch má podobným procesom prejsť aj neďaleký park na Mudrochovej ulici a okolie miestneho úradu. Tento zámer je zas v réžii Metropolitného inštitútu Bratislavy a sľubuje revitalizáciu centra mestskej časti.

Naostatok, najbližšie roky by mohli priniesť modernizáciu električkových tratí. Dopravný podnik Bratislavy informoval, že nebude čakať na celkovú modernizáciu celej Račianskej radiály, ale postupne opraví jednotlivé úseky, pričom začne v Rači. Pokiaľ napodobní úroveň modernizácie úseku pri Záhumeniciach, pôjde o výrazné zvýšenie komfortu dopravy pre miestnych obyvateľov.

V Rači ešte ostáva mnoho investičných výziev. Na rekonštrukciu a sprevádzkovanie čaká Nemecký kultúrny dom, celkovú revitalizáciu si zaslúži aj rozsiahly športový areál na Černockého. Podrozvinutá je štvrť Východné, ktorá donedávna ostávala úplne prehliadaná. Faktom ale je, že Rača sa citeľne posúva a začína to byť viditeľné.

Ak by si zachovala nastúpené tempo, mohla by sa postupne prepracovať medzi naozaj vynikajúce miesta pre život. Nejde o jednoduchú úlohu, zvlášť v kontexte napätého rozpočtu – čo je prípade takmer každej samosprávy na Slovensku. Pomocou však môže v konečnom dôsledku súkromný development. Ak bude navrhnutý dobre a prinesie aj dosť prostriedkov, pôjde o všestranné zlepšenie pre celú mestskú časť.

 

Pozrite si výstavbu Rínku Rača vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube