Author photoRED 29.05.2023 18:22

Vzor pre mestské časti. Rača rozbieha projekt nového parku

Rača je dynamicky sa meniaca mestská časť. Okrem súkromných developmentov sa tu vysoko angažuje aj samospráva, ktoré realizuje hneď niekoľko významných verejných investícií. Medzi ne patrí aj výstavba parku na Strelkovej ulici.

Zdroj: Michal Drotován / Lucia Marušicová

Zdroj: Michal Drotován / Lucia Marušicová

Projekt revitalizácie a rekonštrukcie parčíku Strelkova bol bližšie predstavený už v minulom roku. Riešený areál v priestore medzi domami sídliska Experimentálka a elelktričkovou traťou má 2.650 metrov štvorcových a dnes sa tu nachádza schátraný objekt bývalých jaslí. Ich čiastočným zbúraním, s ktorým sa začalo už v priebehu minulého týždňa, sa rozšíri okolitá oddychová zóna a vznikne príjemný park, určený pre všetky vekové kategórie.

Podľa starostu mestskej časti Rača Michala Drotována by mali búracie práce na bývalých jasliach potrvať asi šesť týždňov. Vzhľadom na zvýšenie prašnosti a iné negatívne vplyvy na okolie označuje búranie za najhoršiu časť prác. Následne sa rozbehnú práce na samotných sadových úpravách. Celý projekt by mal byť hotový do konca roka 2023.

Park má byť atraktívny najmä pre rodiny s deťmi. Na základe zverejnenej architektonickej štúdie, ktorú spracovala architektka Lucia Marušicová, by mal vzniknúť hlavný prístupový chodník smerom od Strelkovej ulice, ktorý bude viesť k centrálnej ploche s novým prístreškom a verejnými toaletami. Tie budú určené aj pre ľudí so zhoršenými možnosťami pohybu. Rovnako pribudne niekoľko hracích zostáv pre väčšie aj menšie deti. V západnej časti parku sú naplánované fitness prvky, smerom od Strelkovej pobytová lúčka a v severnej časti vznikne nový prírodný amfiteáter.

Galéria

  • Zdroj: Michal Drotován / Lucia Marušicová
  • Zdroj: Michal Drotován / Lucia Marušicová
  • Zdroj: Michal Drotován / Lucia Marušicová
  • Zdroj: Michal Drotován / Lucia Marušicová

Areál bude možné taktiež využiť na organizáciu detských divadielok a podobných podujatí. Okrem detí zámer myslí aj na ostatné skupiny obyvateľstva, ako sú dospelí, seniori alebo ľudia so zdravotným znevýhodnením. Prítomné tiež budú riešenia zamerané na vsakovanie dažďovej vody vo forme dažďových záhrad alebo priepustných materiálov. Rekonštrukcia parku má za cieľ zvýšiť biodiverzitu rastlinstva a hmyzu. Zvýšiť sa má aj bezpečnosť, čo má docieliť nové osvetlenie a možnosť uzamykania areálu.

Stavebné práce zabezpečuje firma Kami Profit, ktorá už s miestnou samosprávou spolupracuje aj na iných projektoch (napríklad na obnove školy na Plickovej). V tomto prípade neprebiehala kooperácia s Hlavným mestom alebo Metropolitným inštitútom Bratislavy, ktorý pripravuje alebo realizuje viaceré podobné zásahy. 

Na financovanie projektu Rača okrem vlastných zdrojov požiadala aj o možnosť príspevku z eurofondov. Využije pritom schémy, zamerané na zlepšenie kvality života v regiónoch s dôrazom na životné prostredie. Na projekte sa to prejavilo v jeho vysoko ekologickom prevedení. Miestne zastupiteľstvo už dávnejšie odsúhlasilo spolufinancovanie projektu vo výške 5%, za čo zabezpečí spomínané búranie časti bývalých jaslí.

Rača tak získa nový kvalitnejší verejný priestor, navyše v blízkosti obytných súborov s veľkým počtom obyvateľov a potenciálnych užívateľov. S parčíkom napríklad susedí už takmer dokončený obytný súbor Rínok Rača od developera Bencont Development, ktorý disponuje vlastnými rozsiahlymi parkovými úpravami. Spolu tak vytvoria príjemnú zelenú lokalitu.

Park na Strelkovej je zároveň jedným z viacerých projektov mestskej časti, ktoré rozbehla v poslednom období. Ak sa Rači podarí zachovať doterajšie tempo realizovaných projektov, bude v bratislavskom kontexte výnimočná vysokou kvalitou priestorov aj vybavenosti. Dokázala to aj napriek obmedzeným finančným prostriedkom. Ukazuje sa, že v mnohých prípadoch nie je zlepšovanie prostredia o peniazoch, ale o šikovnosti a pripravenosti samosprávy.

 

Pozrite si úpravy verejných priestorov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube