Author photoAndrej Sárközi 13.02.2023 11:18

Prudký rozvoj Rače pokračuje. Aké projekty pribudnú v najbližších rokoch?

Viaceré mestské časti Bratislavy prechádzajú prudkým stavebným rozmachom. Výnimkou nie je ani Rača. O aktuálnych stavebných projektoch v tejto mestskej časti informoval starosta Michal Drotován. Priblížil developerské schémy, kde sa predpokladá kolaudácia do roku 2026.

Projekt RNDZ. Zdroj: VI Group

Projekt RNDZ. Zdroj: VI Group

Mestská časť v treťom bratislavskom okrese, ležiaca na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát, je známa najmä svojimi bohatými vinohradníckymi tradíciami. Rača bola do roku 1946 samostatnou obcou. Hoci je dnes pridružená k rozvíjajúcej sa metropole, udržuje si silnú identitu a je obľúbeným miestom pre život. Aj preto ju rozmach ani zďaleka neobchádza. 

O projektoch, do ktorých by sa v horizonte troch rokov mali nasťahovať noví alebo staronoví obyvatelia, najnovšie informuje starosta Rače, Michal Drotován. „Ide teda o projekty, ktoré sa stavajú alebo je predpoklad začiatku ich výstavby v roku 2023,” pripomína starosta. Jeho aktuálne zhodnotenie tak nadväzuje na príspevok k tejto téme z októbra roku 2022.

Ako prvý projekt uvádza dve budovy na Malokrasňanskej 2 a 4 - teda projekt Malé Krasňany od Lucronu - pričom sa jedná o zatiaľ posledné skolaudované byty a apartmány vo viacpodlažných domoch v Rači (boli kolaudované v lete 2019). „Znamená to, že za posledných 3,5 roka stavebný úrad v Rači skolaudoval iba objekty s podlažnosťou do 2+1,” dopĺňa Drotován.

Galéria

  • Projekt RNDZ. Zdroj: VI Group
  • Projekt RNDZ. Zdroj: VI Group
  • Rínok Rača. Zdroj: Bencont Group
  • Rínok Rača. Zdroj: Bencont Group
  • Verdena. Zdroj: VI Group
  • Verdena. Zdroj: VI Group
  • Verdena. Zdroj: VI Group

V roku 2023 sa kolauduje objekt Rínok Rača a RNDZ pri Policajnej akadémii. „V projekte Rínok Rača sa aktuálne stavajú posledné tri budovy, ich kolaudácia bude na prelome rokov 2023/2024,” spresňuje starosta. V projekte vznikajúcom na mieste bývalých Vinárskych závodov od developera Bencont Group pribudne takmer štyristo bytov a apartmánov. Priamo v komplexe sa taktiež budú nachádzať obchody aj služby. Dôležitou súčasťou je zriadenie verejnej materskej školy v jednom z domov, ktorá v minulosti narážala na dlhú kolaudáciu. Polyfunkčný projekt RNDZ stredného rozsahu od developera VI Group sa nachádza v lokalite Východné. Development obsahuje päticu objektov s 302 bytovými jednotkami. 

Nové projekty ovplyvnia situáciu v oblasti školstva v Rači. „Podľa našich prepočtov a analýz zásadnejší nárast potrieb v škôlkach nastáva približne do 3 rokov od kolaudácie a nasťahovania obyvateľov, pri základných školách ide o obdobie 5-6 rokov. Obe stavby - Rínok Rača aj RNDZ budú teda na škôlky mať signifikantnejší dosah okolo roku 2026,” približuje Michal Drotován. Podľa neho však budú bez problémov pokryté potreby v obecných škôlkach a aj v prípade základnej školy Plickova. Práve do tejto novej modernej školy budú obyvatelia projektov Rínok Rača aj RNDZ podľa ulíc spadať. „Oba projekty mierne spomalia pokles detí v Rači,” píše starosta. 

Od samotného začiatku výstavby až po kolaudáciu a nasťahovanie obyvateľov štandardne uplynie približne 2,5 roka. Z tohto dôvodu „...Nie je predpoklad kolaudácie ďalších bytových domov novostavieb v rokoch 2023 ani v roku 2024. V apríli 2024 by mal vstúpiť do účinnosti nový stavebný zákon, ktorý by znamenal, že obec už nebude stavebným úradom pre nové stavby a zároveň sa zruší tzv. územné konanie. Či to nastane, je otázne, má to byť už o 14 mesiacov,” uvádza ďalšiu skutočnosť Michal Drotován. Kompetencie by tak mali prejsť pod Úrad pre územné plánovanie a výstavbu. Ak zákon nakoniec bude účinný v súčasnom znení, mestské časti budú mať v konaniach dosah iba ako účastníci konania, teda podobne ako občania.

„Čo sa týka roku 2025, tak vtedy bude kolaudácia bytových domov iba v prípade, ak začne výstavba novostavieb tento rok,” píše v stanovisku starosta. Vydané stavebné povolenia majú dve stavby – Verdena a Dolný Slanec. Dopad takýchto projektov na škôlky bude až okolo roku 2030. 

 

Verdena. Zdroj: VI Group

Projekty bytových domov v Rači, kde je možnosť, že budú skolaudované v roku 2026, sú tie, kde je minimálne aktuálne vydané územné rozhodnutie. „V skutočnosti ide o jeden zámer - Bytové domy Pri Šajbách. V tomto zámere je právoplatné územné rozhodnutie, je tam ešte potrebné stavebné povolenie. Opäť, ako v prípade Verdena a Dolný Slanec, nie je pre stav na trhu jasné, kedy začne prípadná výstavba. Ak by začala krátko po vydaní stavebného povolenia, tak kolaudácia by bola v roku 2026,” píše Drotován. 

Okrem týchto zámerov sú v pokročilejšej fáze prípravy ešte tri - Hroznový sad, Račany Bianco III a Pod Slancom. Ich investori disponujú kladným záväzným stanoviskom od Hlavného mesta. Kolaudácia sa však do roku 2026 nepredpokladá. Je možné, že stavebné povolenia v týchto zámeroch budú až podľa nového zákona a teda mimo kompetencie mestskej časti. 

Toto sú podľa starostu všetky dnes aktuálne projekty väčších zámerov bytových domov v mestskej časti Rača. Existujú však developmenty, kde bolo vydané právoplatné územné rozhodnutie ešte za minulého vedenia v roku 2018. „Ide o projekt nadstavby IPOS a polyfunkčný objekt na rohu Jurkovičovej a Detvianskej. Podobne aj zámer Centrum Rača,” špecifikuje starosta a dodáva: „Tiež je možné, že - tak ako som už informoval v minulosti - vznikne niekoľkobytový objekt na mieste súčasnej Krasňanskej kúrie - U Waltera.”

Rača sa v súčasnosti výrazne mení, pričom ožívajú prehliadané štvrte a zanedbané priestory sa zatraktívňujú. Mestská časť sa stáva zaujímavým miestom pre developerov, ktorí využívajú atraktivitu aj rastúcu kvalitu života v mestskej časti. Výrazne sa o to pričiňuje mestská časť vďaka projektom typu obnovená škola Plickova či zrevitalizované námestie v Rendezi (vo Východnom). Z kombinácie verejných a súkromných investícií budú ťažiť najmä obyvatelia, ktorých čaká lepšie mesto. 

 

Pozrite si výstavbu Rínku Rača a RNDZ vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube