Author photoAndrej Sárközi 23.01.2023 14:08

Dnes asfaltová pláň, zajtra námestie. Rendez konečne získa kvalitnejší verejný priestor

Jedna z najodľahlejších bratislavských štvrtí sa v poslednom období začína meniť k lepšiemu. Rača aj napriek oklieštenému rozpočtu na rok 2023 dokončuje roky začaté práce na viacerých dôležitých projektoch. Jeden z nich v časti Východné (alebo Rendez) dnes získal definitívne zelenú.

Zdroj: Google StreetView, Michal Drotován - starosta mestskej časti Bratislava-Rača

Zdroj: Google StreetView, Michal Drotován - starosta mestskej časti Bratislava-Rača

Rača už pred časom informovala, že bude musieť v tomto roku pribrzdiť sľubný rozvoj, aký začala v predchádzajúcich rokoch. Kvôli slabšiemu rozpočtu mestská časť zoškrtala projekty na rok 2023 a presunula ich realizáciu na neskôr. To sa však netýka zámeru revitalizácie centrálnej časti Východného – vybudovania námestíčka popri Dopravnej ulici.

Nevľúdne prostredie sa roky nazývalo aj „drevená dedina“ pre zanedbané drevené búdy, nachádzajúce sa na námestí. Priestor nebol veľmi atraktívny, na nízkej úrovni bolo aj riešenie dynamickej a statickej dopravy v oblasti. O zlepšení tejto lokality informovala mestská časť ešte v priebehu minulého roka, no dnes sa plány priblížili realite. Obnova námestia získala zelenú, miestny stavebný úrad vydal na revitalizáciu stavebné povolenie

Nový projekt tak prinesie vytvorenie miestnej cesty o dĺžke 58,74 metra a šírke 6 metrov. Na túto cestu bude napojených celkovo 13 kolmých parkovacích miest. Na námestí pribudne nový mobiliár, pozostávajúci z lavičiek, odpadkových košov a betónových kvetináčov na vysokú a drobnú zeleň. Navrhované je tu parkovanie pre bicykle a miestni obyvatelia získajú aj obnovenú zastávku, ktorej poloha zostane nezmenená. Konštrukcia spevnených plôch bude navrhnutá v území miestnej cesty a parkovacích miest z asfaltovej vozovky, vyvýšená časť námestia bude obsahovať betónovú dlažbu. Namiesto súčasného nevzhľadného priestoru tak bude lokalita vydláždená a odvodnená.

Galéria

  • Aktuálny stav námestia na Dopravnej v časti Východné. Zdroj: Google StreetView
  • Odstraňovanie drevených búd na námestí.
  • Situácia úpravy verejného priestoru. Zdroj: Michal Drotován - starosta mestskej časti Bratislava-Rača
  • Štúdia parku na Strelkovej ulici. Zdroj: Michal Drotován / Lucia Marušicová
  • Štúdia parku na Strelkovej ulici. Zdroj: Michal Drotován / Lucia Marušicová

Samospráva takýmto riešením reagovala na potrebu zachovania prejazdu vozidiel. „Pre bezpečný pohyb chodcov dostanú autá svoj vyhradený priestor. Priestor pre chodcov bude vyvýšený a neprístupný pre autá. Pribudnú tiež bezbariérové vstupy zo strany chodníka od Domu služieb a pri bytovom dome,” uviedla mestská časť ešte v októbri roku 2022. Podľa nej bude po revitalizácii aj lepšie usporiadaný verejný priestor. Vyhradené územie budú mať chodci, šoféri aj parkujúce autá.

Revitalizácia priestoru sa tak podľa zverejnenej dokumentácie musí uskutočniť do dvoch rokov, pričom na uskutočnenie stavby sa určuje niekoľko podmienok. Tie sa týkajú samotnej realizácie, inžinierskych sietí, ale najmä prislúchajúcej zastávky MHD. Stavebník musí napríklad zabudovať do chodníka základovú konštrukciu zastávkového stĺpika obnovenej zastávky autobusov MHD na vlastné náklady, nástupištia zastávok musí realizovať so zvýšenou nástupnou hranou a Dopravný podnik Bratislavy taktiež pripúšťa alternatívnu výrobu zastávky z prefabrikátov, kvôli zníženiu časovej náročnosti pri výstavbe zastávky. 

Revitalizáciu námestia Rendez priradil starosta Rače Michal Drotován k „štvorlístku najlepších projektov mestskej časti pre rok 2023”. Už v minulosti uviedol, že chce postupne dobiehať dlhoročný dlh ohľadom verejných priestorov. V tomto území sa tak udejú okrem obnovy námestia aj iné zmeny. Mestská časť rokuje so štátom a železnicami o získaní budovy bývalej materskej školy na Dopravnej a do budúcna plánuje riešiť pozemky aj na projekt novej základnej školy či prípravu denného stacionára pre seniorov. 

 

Situácia úpravy verejného priestoru. Zdroj: Michal Drotován - starosta mestskej časti Bratislava-Rača


Starosta Rače taktiež pripomenul, že v rámci projektovej prípravy štátu pripomienkovali zámer kompletnej rekonštrukcie železničných tratí (teda modernizácie železničného uzla). Do strategických dokumentov sa mestskej časti podarilo presadiť vybudovanie novej stanice pre osobnú vlakovú dopravu vo Východnom. Takisto sa mestská časť snaží posunúť dopredu prepojenie komunikácií Pri Šajbách a Na pántoch a novú spojnicu pre autá medzi Račou a Východným. To by prinieslo vyriešenie azda najpálčivejšieho problému celej lokality – zlého prepojenia obidvoch račianskych častí.

Časť Východné sa však nezmení len revitalizáciou verejných priestorov, ale aj výstavbou súkromných projektov. Developer VI Group tu dokončuje prvé bytovky projektu RNDZ. Na pozemku sa už kedysi plánovala výstavba projektu Triangel pod iným majiteľom. Dnes sa tu nachádza pätica a objektov, zoskupených do troch blokov (A, B, C) so siedmimi až ôsmimi nadzemnými podlažiami, ktoré prinesú 302 bytových jednotiek. 

Rača má v oblasti rozvoja verejného priestoru veľké plány. Obnovou má prejsť parčík na Strelkovej. Projekt na úpravu územia o výmere 2.650 metrov štvorcových sa definitívne priblížil k realizácii už v októbri 2022 – získal dotáciu z fondov Európskej únie. O pridelení sumy rozhodlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, konkrétne ide o sumu 426.587,76 eur. Vďaka dotácii bude park disponovať vysokou ekologickou úrovňou a celý priestor sa zatraktívni predovšetkým pre rodiny s deťmi, slúžiť však bude všetkým miestnym obyvateľom a návštevníkom.

Pred dokončením je aj vlajkový projekt samosprávy. Základnú školu na Plickovej čaká zariaďovací proces. Jedna z budúcich najmodernejších škôl v Bratislave bola len pred pár rokmi opustenou a chátrajúcou stavbou. Dnes z nej vytvára kancelária Pantograph na slovenské pomery nadštandardnú vzdelávaciu inštitúciu. Pre mestskú časť ide o najväčší investičný projekt za posledné desaťročia. Architektonické štúdio taktiež navrhlo kompletné prebudovanie priľahlého športového a oddychového areálu.

V Rači sa aj napriek škrtaniu v rozpočte posúvajú významné projekty, ktoré zvýšia kvalitu života v mestskej časti. Tá si tento rok už tempo realizácie nových projektov pravdepodobne neudrží, aj tak však prejde dôležitými zmenami. Námestie v centrálnej časti Východného bude toho súčasťou. Táto revitalizácia dokazuje, že zlepšiť prostredie je možné aj finančne menej náročnými zásahmi, za ktorými stojí nezriedka externé financovanie. 

 

Pozrite si, ako sa zlepšuje bratislavský verejný priestor, vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube