Author photoAdrian Gubčo 27.11.2023 13:26

Masívny rast obľúbenej štvrte pokračuje. V Rači pribúdajú stovky bytov, nebudú posledné

Mestská časť Rača je od centra mesta relatívne vzdialená, zároveň však pomerne dobre dostupná vďaka električkám, premávajúcim v hustom intervale. Navyše spája atraktívne prírodné prostredie, tradície aj zlepšujúcu sa občiansku vybavenosť. Atraktivita račianskych štvrtí tak rastie, čo priťahuje developerov s ich investičnými zámermi.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Mestská časť sa člení na tri základné časti – pôvodnú Raču s priľahlými sídliskami, Krasňany a Východné. Najväčšou atraktivitou sa vyznačujú prvé dve lokality, rozvíjajú sa však všetky. Príťažlivosti pre obyvateľov aj investorov napomáhajú početné verejné investície, ktoré zvyšujú kvalitu verejného priestoru, prostredia aj kvality života. Tie sa objavujú aj v územiach, ktoré boli donedávna prehliadané.

Týka sa to najmä Východného (alebo Rendezu), ktoré sa nachádza v susedstve rušňového depa a rozsiahlych železničných stavieb. Ide o modernistickú štvrť, ktorej chýba tradičné jadro, kompaktná zástavba a v podstate aj vyššia sociálna variabilita. Napriek tomu sa tento obraz začína krok po kroku meniť.

Náznakom veľkej zmeny Východného je projekt RNDZ od VI Group. Známy vajnorský developer už pred časom dokončil pomerne mohutný polyfunkčný súbor s prevahu bývania, nachádzajúci sa v susedstve ulice Pri Šajbách. Teraz je dokončený aj oficiálne, keďže projekt bol právoplatne skolaudovaný.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: VI Group
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: VI Group

Zámer polyfunkčného súboru na tomto mieste je známy už od roku 2007. Spoločnosť Slovak-Sol tu vtedy naplánovala polyfunkčný development Triangel, ktorý mal obsahovať takmer tri stovky bytových jednotiek. Neskôr bol prebratý firmou B.D. Rača, blízkej spoločnosti Hant-BA. Projekt nakoniec prebral developer VI Group, ktorému sa ho podarilo zrealizovať.

Komplex pozostáva z pätice objektov, usporiadaných do troch blokov (A, B, C) so siedmimi až ôsmimi nadzemnými podlažiami. Objekty sú umiestnené na parkovacej podnoži. Bloky A a C, ktoré sú orientované do Sklabinskej ulice, obsahujú v parteri (na prízemí) priestor pre občiansku vybavenosť. Jednotlivé bytové domy spolu tvoria vcelku kompaktné sídlisko. Vzniklo tu 136 bytov a 166 apartmánov.

Nachádzajú sa tu jednoizbové, dvojizbové, trojizbové aj štvorizbové jednotky. Súčasťou každej je balkón, loggia alebo terasa. Viaceré byty na prízemí bloku B a druhom podlaží blokov A a C sú ponúkané s predzáhradkou. Momentálne je podľa developera stále voľných 27 bytov. Potenciálnych klientov sa snaží lákať na vybavenosť, dostupnosť a komunitnú vybavenosť (záhradu, športoviská či ihriská).

Vlastnú občiansku vybavenosť chce priniesť aj RNDZ, pričom by sa tu malo nachádzať viacero obchodov či veľká reštaurácia. Množstvo priestorov je však voľných aj napriek aktuálnemu štádiu realizácie.

Po architektonickej stránke sa jedná o priemernú realizáciu, avšak z pohľadu lokality je toto riešenie akceptovateľné. Príjemným doplnkom sú tieniace paravány, ktoré sú súčasťou pozdĺžnych loggií. Architektonické prevedenie projektu si spracovalo samotné VI Group, keďže okrem developera je zároveň aj architektom.

Investor pôvodne plánoval dokončenie projektu ešte v prvej polovici tohto roka. Meškanie nie je mimoriadne, napriek tomu však budúci obyvatelia pravdepodobne nebudú bývať ešte pred Vianocami. Postupné zaľudňovanie bude prebiehať v priebehu budúceho roka.

 

RNDZ. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Druhý projekt od VI Group vzniká v Krasňanoch. Na pozemkoch, prístupných z Vrbenského ulice, developer buduje osempodlažný dom s najvyšším ustúpeným podlažím, ktorý je vložený do malého uzavretého areálu. Nahrádza pritom drobný nehodnotný objekt a nevyužívanú zarastenú plochu.

Ide o kompletne rezidenčný projekt, obsahujúci byty a apartmány. Naplánovaných ich je 77, z toho bude 24 apartmánov. 10 rezidencií bude jednoizbových, 46 dvojizbových, 13 trojizbových a 8 štvorizbových. Voľných je ešte 48 jednotiek. V tomto prípade majú byť podľa VI Group benefitmi zelené fasády, súkromie, bezpečnosť alebo veľké dispozície.

Architektúra projektu bude založená najmä na zmieňovanom využití zelene, ktorá ozvláštňuje súčasne pôsobiacu, no inak pomerne štandardnú bytovku. Z vizualizácii zaujme niekoľko zaujímavých prvkov, napríklad výrazný vstup (ktorý sa však črtá ako bariérový), okno v kuchyni, tehličkové fasády na loggiách alebo jednotný spôsob ich zasklievania. Slabou stránkou je riešenie okolia, kedy je potenciálny verejný priestor pohltený parkoviskom.

Verdena v súčasnosti rýchlo postupuje vo výstavbe. Dom má takmer dokončenú hrubú stavbu, pred sebou tak má pravdepodobne ešte približne rok výstavby. Budúci rezidenti sa budú do svojich bytov a apartmánov sťahovať na začiatku roka 2025.

 

V Rači aktuálne pribúdajú stovky bytov aj obyvateľov. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Spoločnosť VI Group sama dodá v Rači nateraz takmer štyri stovky bytov, čo môže znamenať takmer tisíc obyvateľov. Spoločne s ďalšími projektami – najmä Rínkom Rača, ale aj menšími nadštandardnými súbormi, tak prispievajú k rozvoju mestskej časti. Tá sa snaží prílev investícií zúročiť, peniaze z poplatkov za rozvoj aktívne využíva pri budovaní občianskej vybavenosti a verejných priestorov.

Tento vývoj bude pravdepodobne pokračovať, keďže Rača ešte ani zďaleka nevyčerpala svoj rozvojový potenciál. Najmä vo Východnom sa nachádza množstvo nevyužitého priestoru, ktorý je ideálny pre výstavbu. S ohľadom na celkový nedostatok bývania v Bratislave, ktorý sa prejaví aj napriek súčasnému útlmu v predajoch bytov, a miestami aj priaznivo nastavený Územný plán, možno očakávať ohlásenie nových zámerov s teoreticky aj dostupnejším bývaním.

Komplikovanejšia je otázka bývania vo vinohradoch. Na výstavbu v týchto lokalitách sa kriticky pozerá verejnosť aj samospráva. Mesto v tomto smere dokonca pripravuje urbanistickú štúdiu, ktorá má určiť budúcnosť bratislavských vinohradov.

Faktom ale ostáva, že Rača je príkladom štvrte, ktorej úspech priťahuje. Čím vyššia bude jej úroveň a kvalita, tým viac ľudí v nej bude chcieť žiť. Mestská časť by tak mala preventívne hľadať miesto pre svoj rozvoj – vyvaruje sa tak problémom celej Bratislavy, ktorá na investičný tlak v posledných rokoch pripravená nebola.

 

Pozrite si výstavbu Verdeny a RNDZ vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube