Author photoRED 05.06.2023 11:31

Zmena celej štvrte prichádza: RNDZ je dokončené

Rezidenčný projekt RNDZ od developera VI Group je v procese kolaudácie. V týchto dňoch zároveň prebiehajú posledné práce na úpravách okolia nových bytoviek. Ide o ďalší krok v postupnej revitalizácii prehliadanej štvrte Východné.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Zámer projektu na tomto mieste je známy už od roku 2007. Spoločnosť Slovak-Sol tu vtedy naplánovala polyfunkčný development Triangel, ktorý mal obsahovať takmer tri stovky bytových jednotiek. Neskôr bol prebratý firmou B.D. Rača, blízkej spoločnosti Hant-BA. Zámer nakoniec prebral developer VI Group, ktorému sa ho podarilo zrealizovať.

VI Group zmenil názov projektu z pôvodného Rendez-Vous na RNDZ. Redizajnom prešli aj jednotlivé objekty, hoci sa jedná len o ich vonkajší vzhľad. Okrem neho je zámer realizovaný bez väčších úprav.

Development pozostáva z pätice objektov, usporiadaných do troch blokov (A, B, C) so siedmimi až ôsmimi nadzemnými podlažiami. Objekty sú umiestnené na parkovacej podnoži. Bloky A a C, ktoré sú orientované do Sklabinskej ulice, obsahujú v parteri (na prízemí) priestor pre občiansku vybavenosť. Jednotlivé bytové domy spolu tvoria vcelku kompaktné sídlisko.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: VI Group

V projekte vzniklo 136 bytov a 166 apartmánov. Nachádzajú sa tu jednoizbové, dvojizbové, trojizbové aj štvorizbové jednotky. Súčasťou každej je balkón, loggia alebo terasa. Viaceré byty na prízemí bloku B a druhom podlaží blokov A a C sú ponúkané s predzáhradkou. Momentálne je stále voľných viac ako 20% bytov, väčšina z nich je dvojizbových. Developer sa snaží ďaľších záujemcov nalákať na "akciovú ponuku".

Silnou stránkou zámeru je najmä plánovaná občianska vybavenosť. Sídliť by tu mala veľká reštaurácia, ako aj menšie lokálne obchody či iné služby. Projekt tiež počíta s novým úsekom cyklotrasy, ktorá bude viesť popri Sklabinskej ulici.

Súčasťou RNDZ je aj detské ihrisko, nachádzajúce sa v bloku B, a komunitná záhrada v bloku A. Obytný súbor tiež obsahuje parkovo upravený vnútroblok sektoru B a výsadbu na strechách garáží častí A a C. Developer prízvukuje prítomnosť Račianskeho potoka, ktorý tečie priamo za komplexom. V jeho blízkosti vybuduje rekreačnú zónu, obohatenú o nové oddychové a zelené plochy.

Po architektonickej stránke sa jedná o priemernú realizáciu, avšak z pohľadu lokality je toto riešenie akceptovateľné. Príjemným doplnkom sú tieniace paravány, ktoré sú súčasťou pozdĺžnych loggií. Architektonické prevedenie projektu si spracovalo samotné VI Group, keďže okrem developera je zároveň aj architektom. 

Stavebné práce sú už v podstate dokončené a momentálne prebieha proces kolaudácie. Developer ohlásil začiatok sadových úprav. Budúci obyvatelia RNDZ majú mať k dispozícií pestrú skladbu drevín ako lipy, javory, gaštany, duby a ďaľšie. Odhadovaný termín dokončenia stavby v 2Q roku 2023 tak bude zrejme dodržaný. Podľa developera by sa prví obyvatelia mohli nasťahovať už túto jeseň.

 

Dokončovanie projektu RNDZ. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Aj napriek novému projektu ostáva štvrť, v ktorej sa RNDZ nachádza, pomerne zanedbaná. Plochy v blízkosti developmentu obsahujú rôznorodé funkcie. V okolí je sídlisko, vzdelávací areál, výrobné haly alebo bývalá poľnohospodárska pôda. Nie je však vylúčené, že situácia sa do budúcna zmení.

Určité zásahy pripravuje samospráva. Mestská časť Rača ohlásila plán rekonštrukcie a revitalizácie lokálneho námestíčka. Jej súčasťou bude predláždenie existujúcej plochy, doplnenie novej výsadby, mobiliáru, zriadenie 13 parkovacích miest a stojísk pre bicykle, ako aj obnovenie zastávky verejnej dopravy. Upraviť sa má aj neďaleký školský areál. 

S Východným (alebo Rendezom) mala súvisieť aj pripravovaná úprava okolia Pastierskej ulice. Zanedbaný areál bývalého Matadoru s viacerými čiernymi skládkami sa mal po pripravovanej zmene Územného plánu zmeniť na bývanie s občianskou vybavenosťou. Podľa Hlavného mesta tu mali vzniknúť aj nájomné byty. Ako sa však ukazuje, blízkosť k železničnej trati a nutnosť dodržania ochranných pásiem železnice môže výstavbe zabrániť. 

O čosi pozitívnejšie vyzerá plán na vznik obytného súboru, nie nepodobného RNDZ. Projekt Nad Šúrom počíta s výstavbou trojice objektov naproti RNDZ, krížom cez Račiansky potok. Zahraniční investori majú okrem toho vybudovať aj časť cesty, ktorá v budúcnosti vytvorí základ pre dôležitú spojnicu Pri Šajbách - Na pántoch, vrátane cyklochodníka a chodníka. Projekt je aktuálne v zisťovacom konaní v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). 

Odľahlá štvrť sa tak pomaly mení. Aj napriek odlúčenosti začína byť Východné zaujímavým prostredím pre developerov, ako aj ľudí hľadajúcich nové bývanie. Projekt RNDZ je vysoko pravdepodobne len prvou lastovičkou v rozvoji tejto lokality a jedným z prvých krokov k jej revitalizácii. 

 

Fotografie z 16.4.2023. Pozrite si výstavbu RNDZ vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube