Author photoAndrej Sárközi 15.09.2022 13:02

Symbol Bratislavy získava novú podobu. Michalská veža bude čoskoro odhalená

Zo štyroch zostala jedna – Michalská. Posledný mohykán štyroch vstupných brán do Bratislavy prechádza už od júla roku 2021 generálnou rekonštrukciou. Po dlhšej dobe získa Michalská veža vzhľad, ktorý nadobudla v roku 1758. Jedna z najznámejších historických pamiatok Bratislavy sa zmení zvonka i zvnútra, pričom exteriérové práce majú byť ukončené už na jeseň tohto roka.

Fotografia z 13.9.2022

Fotografia z 13.9.2022

Štrnásty mesiac rekonštrukcie

Lešenie na fasáde získala pred vyše rokom, kedy sa začala veľká rekonštrukcia veže Michalskej brány. Vybudovaná v 14. storočí, opakovane prestavovaná a so svojimi 51 metrami dlhodobo najvyššia dominanta historického Prešporka, obnovuje sa mimoriadne citlivo s prihliadnutím na historickú hodnotu architektonických prvkov. Metodika obnovy totiž musí vnímať pamiatku ako dielo, ktoré prešlo určitým historickým vývojom. Na vyhliadkovej terase Michalskej veže bude napríklad zachované kované zábradlie z 19. storočia.

Ako uviedol reštaurátor Peter Hudák, v súčasnosti sa realizujú práce, ktorými veža získava staršie architektonické tvaroslovie. „Dochádza k rekonštrukcii štukovej výzdoby, výmene okien za typologicky podobné barokovým, obnove ciferníkov hodín. Fasáda získa farebnosť stabilizovaného vápna, ktorá sa najviac približuje pôvodnej farebnosti z 18. storočia. Pravdepodobne dôjde k pozláteniu charakteristických prvkov na helmici. Prebieha tiež minuciózna oprava krovu. Každý jeden prvok krovu sa špeciálne posudzuje, či a do akej miery bude ešte únosný, či ho treba vymeniť alebo spevniť,” opísal zvolený prístup konzultant obnovy zo spoločnosti Pamarch, realizujúcej obnovu Michalskej veže. Hudák taktiež dodáva, že onedlho sa zrealizuje aj pokrytie helmice veže medeným plechom.

Cieľom obnovy nie je nasilu odstrániť všetky novšie historické vrstvy. Celý prístup rekonštrukcie zohľadňuje históriu vzácnej pamiatky, snaží sa zachovať čo najviac hodnotných historických vrstiev a zároveň vrátiť veži ucelený historický vzhľad. Nový charakter nadobudnú aj okenné ostenia, ktoré taktiež získajú svoje pôvodné tvaroslovie. Z dôvodu priblíženia sa barokovému výrazu bude obnovená pôvodná baroková bosáž, doložená aj nálezom na východnej fasáde veže, ktorá bola prekrytá strechou objektu na Michalskej 26. Bosáž bude obnovená okolo prejazdu a na nárožiach veže, pričom bude vynechaná v mieste prezentácie náhrobného kameňa na juhozápadnom nároží veže, ktorý bol použitý ako stavebný materiál pri nadstavbe veže v 16. storočí. 

Súčasťou rekonštrukcie je ďalej obnova zvonov, omietok, výmena podláh, ale i výmena teplovodného kúrenia za elektrické a inštalácia nového osvetlenia. Prebieha aj reštaurovanie vzácnej sochy sv. Michala Archanjela z roku 1758. Tá bude opäť umiestnená tam, kde patrí – na vrchol veže. Jeden zo zvonov mal napríklad poškodenia ešte z čias Druhej svetovej vojny, druhý nebol sňatý a opravený od roku 1679. Na soche sv. Michala Archanjela zas nebola vykonaná oprava od roku 1845. Všetky tieto prvky dopomôžu Michalskej veži nabrať (staro)nový šat. Po viac ako dvoch storočiach sa opäť stane pýchou Bratislavy v jej takmer pôvodnom výraze. 

Galéria

  • Fotografia z 13.9.2022
  • Fotografia z 13.9.2022
  • Fotografia z 13.9.2022
  • Fotografia z 13.9.2022
  • Fotografia z 13.9.2022
  • Fotografia z 13.9.2022

Michalská veža ako historické dedičstvo

Význam Michalskej veže bol, je a stále bude ohromný. Ako súčasť štyroch vstupných brán do Bratislavy, Vydrickou, Laurinskou, Rybárskou a Michalskou, bola oporným bodom mestských hradieb. Pre obavy z husitských nájazdov v prvej polovici 15. storočia bolo potrebné, okrem vnútornej línie, opevniť hradby aj systémom vysokých závalov a valov – vznikla tak vonkajšia línia mestského opevnenia. Pre tento krok vznikli ďalšie brány ako Kozia, Schöndorfská, Špitálska, Dunajská a brána na Suchom Mýte. Vnútorné opevnenia však dala zbúrať Mária Terézia, nakoľko bránili stavebnému rozvoju mesta. Zo štyroch mestských brán sa zachovala len jedna – Michalská. Vonkajšiu líniu Bratislavy postupne asanovali v priebehu 19. storočia. 

Ako uvádza bratislavský magistrát, štvrté podlažie bolo nadstavené po roku 1531, koncom 16. storočia sa uskutočnila ďalšia nadstavba o 5.-7. podlažie a vznikla oktogonálna nadstavba. Dnešná podoba veže pochádza z 18. storočia, kedy prebehla posledná nadstavba a Michalská veža získala cibuľovitú helmicu. Málokomu je však známe, že slúžila aj ako požiarna strážnica a ciferník hodín bol viditeľný z každého kúta mesta. 

Dobová metodika obnovy Michalskej veže bola jasná – posilniť stredoveký charakter veže ako súčasť mestského opevnenia. Tento fakt spôsobil odkrytie stredovekého muriva na nárožiach a z tohto dôvodu museli byť odstránené mnohé dekoratívne prvky. Tieto zásahy v minulosti v konečnom dôsledku nevrátili veži stredovekú podobu. Vrátili jej tvaroslovie, aké nikdy nemala a aké momentálne podlieha reštaurovaniu.

Celkový rozpočet Magistrátu na obnovu Michalskej veže i Múzea zbraní je 1,34 milióna eur. Možno však očakávať, vzhľadom na komplexnosť rekonštrukcie, sumu až 1,6 milióna eur. Z toho takmer 600-tisíc eur tvorí dotácia od Ministerstva kultúry SR, zvyšná suma peňazí pochádza z mestského rozpočtu. Pokiaľ sa dĺžka rekonštrukcie nepredĺži, ukončená by mala byť na začiatku roka 2023.

 

Pred dokončením je aj rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie

 

Ako prebiehajú bratislavské rekonštrukcie? 

V Bratislave aktuálne prebieha väčšie množstvo rekonštrukcií pamiatok alebo vzácnych objektov. Obyvatelia hlavného mesta, ale i celého Slovenska, už viac ako desaťročie čakajú na dokončenie rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie. Ikonický komplex na nábreží Dunaja sa konečne dočkal. Zhotoviteľ odovzdá zrekonštruovaný areál Slovenskej národnej galérie posledný septembrový deň tohto roka a podľa podcastu SNG sa už v decembri konečne dočkáme otvorenia areálu pre verejnosť. Tá sa môže tešiť aj na premostenie, ktoré sa sprístupní po 21 rokoch od jeho uzatvorenia a poskytne možnosť doň konečne nahliadnuť. Jeden z najdôležitejších verejných projektov na Slovensku sa tak konečne dočká úspešného konca rekonštrukcie.

Premenou prebieha Divadlo Aréna v bratislavskej Petržalke, kde práce výrazne napredujú a začínajú meniť podobu najstaršieho divadla v Bratislave. To by malo otvoriť svoje brány v divadelnej sezóne 2023/2024. Zmenou prechádza aj športová hala na Pasienkoch, z ktorej sa má stať Národné basketbalové centrum. Ruch na stavbe prebieha denne a ukončenie prác prvej etapy možno očakávať do konca tohto roka. Rovnako prišlo aj na dlhoočakávanú rekonštrukciu Komenského námestia, ktoré sa bude meniť na etapy pre pripravovanú rekonštrukciu Slovenského národného divadla. Komenského námestie spolu s divadlom tak získajú finálnu podobu pravdepodobne v roku 2028. 

Pripravené sú aj iné rekonštrukcie. Jednou z nich je premena Karacsónyiho paláca na Štefánikovej ulici, ktorá bude financovaná aj z nedávne publikovaného Plánu obnovy a odolnosti. Nového šatu sa dočká aj slávna a ikonická Lekáreň u Salvatora, kde prebehne rekonštrukcia za 250-tisíc eur. Presný dátum a meno zhotoviteľa stavby však budú známe až po ukončení verejného obstarávania.

V dohľadnej dobe by mal prejsť rekonštrukciou areál Úradu vlády Slovenskej republiky. Slávna história areálu a záhrady sa tiahne až do 17. storočia, kedy územie pamätalo ešte ovocné stromy a okrasné dreviny. Náklady na rekonštrukciu budú predstavovať sumu viac ako 6 miliónov eur a realizácia sa odhaduje na dva roky. Nemožno nespomenúť Esterházyho palác v samom srdci historického centra, ktorý v prvých mesiacoch roku 2022 získal zásadné územné rozhodnutie na projekt, v rámci ktorého sa má palác zmeniť na polyfunkčný súbor s nadštandardným bývaním a kanceláriami. Investor optimisticky dúfa, že práce by sa mohli rozbehnúť ešte v priebehu tohto roka a ukončiť o dva roky neskôr.

Jadro metropoly sa stáva ďaleko kultivovanejším miestom. Prispejú k tomu už spomenuté rekonštrukcie vrátane Michalskej veže. Zanedbané a niekedy až schátrané bratislavské pamiatky získajú atraktívnejší vzhľad, čo urobí z Bratislavy opäť raz krajšie miesto pre život. 

 

Fotografie z 13.9.2022. Pozrite si rekonštrukcie bratislavských pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube