Author photoAdrian Gubčo 23.04.2024 18:29

Nenápadná mestská štvrť sa rozrastá. Nový Ružinov dokončuje druhú etapu a čaká na pokračovanie

Keď sa hovorí o rozvoji bývania v Bratislave, pozornosť pútajú predovšetkým výškové projekty v downtowne alebo obytné súbory v husto zastavaných a známych lokalitách. V Ružinove však nenápadne rastie veľký rezidenčný komplex, postupne sa meniaci na celú novú štvrť. Nový Ružinov čoskoro získa nových obyvateľov a hľadí do budúcnosti, ktorá má priniesť ďalšie masívne rozšírenie.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Stovky nových bytov

Nový Ružinov bol pôvodne známy ako Dunajské predmestie. Išlo o pomerne presný názov, zohľadňujúci relatívnu blízkosť k rieke aj predmestský charakter prostredia. Development vzniká v podstate v tesnej blízkosti zóny Mlynské Nivy (Východ), zostáva však do istej miery prehliadaný. Od okolia ho totiž oddeľujú silné dopravné aj mentálne bariéry v podobe diaľnice D1, rýchlostnej cesty R7, železničnej trate alebo polí medzi Ružinovom a Slovnaftom.

Výstavba v lokalite tak bola obmedzená, a to až do roku 2015, keď sa začala výstavba prvej etapy Nového Ružinova. Developer CZ Slovakia vybudoval prvú štvoricu bytových domov, ku ktorým neskôr pridal ďalšie dva. V tom čase znel názov projektu ešte pomerne nadnesene. Len sotva sa zdalo, že by tu vznikla zástavba, ktorá by mala asociovať vznik úplne novej ružinovskej štvrte.

S predstavovaním nových etáp sa však táto optika začala meniť. Investor ohlásil zámer vyplniť podstatnú časť dovtedy prázdnych polí Slovnaftskou, Bajkalskou a železničnou traťou. Druhá etapa mala vzniknúť východne od prvej, smerom k rodinnej zástavbe na ulici Na Výslní. Výstavba začala v roku 2020.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: CZ Slovakia
  • Zdroj: CZ Slovakia / Skyscrapercity

Druhá etapa bola v zmysle konceptu od skúsenej kancelárie Compass Architekti tvorená päticou bodových „viladomov“ a dvojicou sedempodlažných doskových polyfunkčných domov. Spoločne tvoria veľký blok so zeleným parkovo upraveným vnútroblokom, ktorý je riešený ako zóna len pre peších. Stavebník takto nadviazal na prvú etapu, kde domy taktiež vytvárajú akýsi blok. Aj za touto stojí Compass.

V druhej etape bolo vybudovaných 339 bytov a apartmánov (v prvej ich bolo 313). Byty vznikli predovšetkým vo viladomoch, kým apartmány v doskových domoch. Tie boli počas povoľovania dokonca definované ako polyfunkčné objekty dopravných služieb. Bodové domy boli odovzdané už dávnejšie, doskové sa odovzdávajú práve v týchto dňoch.

Potvrdzuje to aj  Silvia Ferenecová, hovorkyňa CZ Slovakia. „Budovy E1 Angela a E2 Evelyn získali právoplatné kolaudačné rozhodnutie 18.01.2024. Začiatok odovzdávania klientom je plánovaný od apríla tohto roka,“ približuje. Okrem toho je ale vo výstavbe aj zalomený dom západne od prvej etapy. Z podstatnej časti je už dobudovaný. „Budova v Sektore C bude skolaudovaná tiež tento rok,“ dopĺňa hovorkyňa.

Nové dokončené domy sú po architektonickej stránke na celkom dobrej úrovni. V duchu práce ateliéru tvoria podstatný výrazový prvok pásové balkóny, doplnené sú však o vertikálne lamely, ktoré domom dodávajú eleganciu. Vďaka pieskovcovej farebnosti budú dobre kontrastovať so zeleňou, ktorá je nasadená najmä južne budov, smerom do vnútrobloku. Fasády obrátené k diaľnici a železnici sú minimalistické, čo je dané prítomnosťou chodieb.   

Developera tak čaká odovzdávanie bytov stovkám nových klientov. V Novom Ružinove by po ňom mohlo žiť viac ako tisíc ľudí. To však ani zďaleka nie je konečný počet rezidentov v zóne, ktorá bude skutočne pomer významnou ružinovskou štvrťou.  

 

Uvažovaný rozvoj. Zdroj: CZ Slovakia / Skyscrapercity

 

Pokračovanie v nedohľadne

Development by sa mal výhľadovo rozšíriť na dosiaľ nezastavané polia v okolí. Kedy to však bude, nie je známe – a špecifikovať to nevedel ani developer. „Ďalší harmonogram výstavby zatiaľ nemáme stanovený, o pokračovaní sa budeme rozhodovať počas tohto roka na základe splnenia predajných cieľov týkajúcich sa skolaudovaných budov,“ zhodnotila Ferenecová.

Podľa doteraz známych informácií by sa mala výstavba v dohľadnej budúcnosti sústrediť na plochy medzi prvou etapou a Bajkalskou. Podľa všetkého by tu mohla vzniknúť dvojica polyfunkčných domov. Podľa starších plánov mala byť doplnená o administratívnu budovu popri hlavnej ulici (ktorá je dnes už zaslepená a pomerne pokojná), investor sa však stretol s odporom Magistrátu, podľa ktorého zámer nie je v súlade s Územným plánom.

Preto sa už dlhšie firma usiluje o jeho zmenu – urbanistickú štúdiu má kladne prerokovanú dokonca už od roku 2015. Teraz ale proces pokračuje. „Začiatkom januára sme obdržali odpoveď od Magistrátu hlavného mesta SR – Bratislavy ohľadne našej žiadosti na zmenu územného plánu za účelom zvýšenia dostupnosti bývania v Hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave, v ktorej nám potvrdili splnenie výberových kritérií. T.j. pokračujeme v spracovaní zadania urbanistickej štúdie,“ špecifikuje S. Ferenecová.

Ako ale bude celá zóna vo výsledku vyzerať, developer prezradiť odmieta. „Konkrétna predstava o počte bytov a obyvateľov bude známa až na základe prerokovania Urbanistickej štúdie Nový Ružinov, kde aktuálne prebieha prerokovanie Zadania UŠ s dotknutými orgánmi,“ pripomína hovorkyňa. „Až následne počas fázy Návrhu UŠ budeme mať jasnejšiu predstavu o týchto číslach. Cieľom je získať najmä plochy bývania s potrebnou občianskou vybavenosťou miestneho významu.“

Hoci developer čísla neuvádza, čo-to naznačila mestská časť vo svojej Koncepcii rozvoja kapacít materských a základných škôl. V zmysle tohto materiálu by mala v Novom Ružinove pribudnúť nielen materská škola pre približne 60 detí, ale aj elokované pracovisko prvého stupňa základnej školy. Počet obyvateľov by mohol dosiahnuť až 6- a viac tisíc.

Nová materská škola bude v sektore C – teda v lokalite, kde sa dokončuje zalamovaný dom. Podľa všetkého bude priamo v tomto objekte. „Predbežný začiatok spustenia prevádzky materskej školy je 1.1.2025, tento dátum je však podmienený viacerými premennými, ktoré ešte nie sú sfinalizované,“ upozorňuje Silvia Ferenecová.

Nový Ružinov sa tak postupne približuje k vízii komplexnejšej štvrte. Doplnenie vybavenosti, čo je dnes asi najväčším nedostatkom zóny a robí z nej zatiaľ len sídlisko, je ale otázkou výstavby ďalších etáp. Kedy sa stanú realitou – a kedy aj pribudne nové bývanie vrátane nájomných bytov – ostáva v rukách samosprávy.

 

Fotografie z 26.12.2024. Pozrite si výstavbu Nového Ružinova vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube