Author photoSimona Schreinerová 11.07.2024 11:02

Od sídliska k mestu. Nový Ružinov expanduje, dostane nové domy i služby

Nový Ružinov je rastúci obytný súbor developera CZ Slovakia, ktorý prináša postupnú transformáciu lokality Nové Pálenisko. Zatiaľ ide skôr o sídlisko s obmedzenou občianskou vybavenosťou. Postupne sa však ohôasujú nové etapy, ktoré menia do istej miery odlúčenú zónu na komplexnú časť mesta.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nový Ružinov, pôvodne známy ako Dunajské predmestie, sa nachádza v blízkosti zóny Mlynské Nivy (Východ). Od okolia je ale oddelený diaľnicou D1, rýchlostnou cestou R7, železničnou traťou a poliami medzi Ružinovom a Slovnaftom. Lokalite to dodáva do istej miery periférny charakter, hoci vzdušnou čiarou sa nachádza relatívne blízko nového centra mesta aj rieky samotnej. 

Výstavba v tejto oblasti bola obmedzená až do roku 2015, keď developer CZ Slovakia začal s prvou etapou Nového Ružinova. Vtedy vznikla štvorica bytových domov, ku ktorým neskôr pribudli ďalšie dva. Autorom architektonického riešenia bola kancelária Compass. Vznikla tak malá komunita. Developer však už dávnejšie naznačoval, že jeho plány sú rozsiahlejšie a s budovaním v území neskončil. 

Postupom času sa plány začali konkretizovať, keď investor ohlásil zámer zaplniť prázdne polia medzi Slovnaftskou, Bajkalskou a železničnou traťou. Druhá etapa sa začala realizovať v roku 2020 severovýchodne od prvej etapy. Opäť architekti z Compassu navrhli päť viladomov a dva sedempodlažné polyfunkčné domy, ktoré tvoria blok so zeleným vnútroblokom pre peších. V druhej etape bolo postavených 339 bytov a apartmánov, čím nadviazali na 313 jednotiek v prvej.

Galéria

  • Druhá etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Druhá etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Druhá etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Druhá etapa. Zdroj: CZ Slovakia
  • Pravdepodobná podoba najnovšej etapy. Zdroj: CZ Slovakia / Skyscrapercity
  • Pravdepodobná podoba najnovšej etapy. Zdroj: CZ Slovakia / Skyscrapercity

Začiatkom roka získali objekty druhej etapy E1 Angela a E2 Evelyn (zmieňované polyfunkčné domy) kolaudačné rozhodnutie. Dnes už by mali byť rezidencie odovzdané majiteľom. Ďalšia budova v sektore C bude skolaudovaná tento rok. V Novom Ružinove bude po dokončení a zabývaní všetkých týchto objektov žiť už viac ako tisíc ľudí, čo z neho urobí čoraz významnejšiu ružinovskú štvrť. Záujem developera sa tak prenáša na nové plochy. 

O rozšírení projektu na pozemky medzi prvou etapou a Bajkalskou sa hovorilo už dlhší čas. Posledné úvahy hovorili o vzniku dvoch polyfunkčných domov. Podľa starších plánov mala byť lokalita doplnená aj o administratívnu budovu popri hlavnej ulici (ktorá je dnes už zaslepená a pomerne pokojná). Investor sa však v minulosti stretol s odporom Magistrátu, podľa ktorého zámer nebol v súlade s územným plánom.

Vznik dvojice objektov na nezastavaných plochách potvrdzuje stavebné povolenie pre prvú etapu, ktoré nedávno zverejnila mestská časť Ružinov. Voľné plochy medzi Bajkalskou a Novým Ružinovom tak vyplnia dve polyfunkčné stavby A1 a A2.

Objekt A1 bude mať osem nadzemných podlaží (NP), pričom šieste až ôsme budú navzájom uskočené a vytvoria terasy. Druhý objekt bude mať šesť NP. Obe stavby budú prepojené podzemnou garážou, v ktorej sa budú nachádzať aj skladové a technické priestory. Na prvom NP sa navrhujú vstupné priestory a priestory pre retail. V polyfunkčnom dome A1 budú tri priestory občianskej vybavenosti, v druhom objekte dva. Na ďalších podlažiach budú ateliéry, teda nebytové priestory určené pre administratívu a ubytovacie jednotky.

V objekte A1 vznikne 38 ateliérov a 17 ubytovacích priestorov. Druhé podlažie bude vyhradené iba pre administratívne priestory, na najvyššom ôsmom budú iba dve ubytovacie jednotky. Na treťom až siedmom sa navrhujú nebytové priestory aj ubytovanie. V objekte A2 bude 36 administratívnych jednotiek. Na druhom až piatom vznikne po osem ateliérov, na najvyššom šiestom budú dva.

Definitívne vizualizácie projektu zatiaľ zverejnené neboli. Podľa dokumentácie by však mali byť dominantnou črtou objektov vyložené balkóny, prináležiace k navrhovaným priestorom. Maximálna výška objektov nad terénom by mala byť 26,6 metra. Celkovo je navrhovaných 120 parkovacích miest (75 pre potreby objektu A1 a 45 pre stavbu A2). Pozitívne je, že všetky budú umiestnené v podzemnej garáži. Architektom projektu je už tradične kancelária Compass Architekti, ktorá sa na tvorbe Nového Ružinova podieľa už od začiatku celého procesu.

 

Pripravovaný rozvoj Nového Ružinova. Zdroj: CZ Slovakia / Skyscrapercity

 

Rozvoj lokality by však nemal zabezpečiť iba Nový Ružinov. Územie medzi Prievozom a Slovnaftom sa skladá z dvoch častí, z Páleniska a Domových rolí, pričom obe majú potenciál pre rozvoj. Nový Ružinov je rovnako vzdialený od Námestia M. R. Štefánika ako Hlavná stanica alebo Zimný štadión Ondreja Nepelu. Napriek tomu zatiaľ nevyzerá ako širšie centrum mesta.

Rozvoj Mlynských nív a ďalšie projekty ale postupne zmenia postindustriálne oblasti na husto zastavané a rušné štvrte. V relatívne dohľadnom horizonte je predpokladaná aj transformácia Zimného prístavu, čo ešte viac zvýši atraktivitu a dopravnú dostupnosť Páleniska a Domových rolí. S rastom záujmu investorov sa tieto oblasti budú meniť na mestské obytné zóny, pričom pravdepodobne budú žiadať o zmeny územného plánu pre výstavbu viac bytov.

Vývoj Bratislavy smeruje k zaplneniu prázdnych priestorov v meste s dôrazom na brownfieldy, ale aj greenfieldy, ktoré ponúkajú výhodnejšiu výstavbu bez environmentálnych záťaží. Samospráva zatiaľ nie je na tento vývoj celkom pripravená a zatiaľ nebola schopná nastaviť podmienky prospešné pre všetkých – developerov, obyvateľov aj mesto. Koncepcia pre Mlynské Nivy však dáva nádej, že nové štúdie prinesú nastavenie vhodných parametrov pre výstavbu. 

Tá totiž príde v každom prípade. V priebehu 21. storočia sa juhovýchodná časť mesta, teraz tvorená poliami, rafinériou a skladmi, premení na nové rezidenčné oblasti pre tisíce obyvateľov. Nový Ružinov je len začiatkom týchto zmien. V konečnom dôsledku to je ale na dobro veci. Vyššia hustota zástavby prinesie viac daní, efektívnejšiu správu verejných priestorov, vyšší dopyt po verejnej doprave a nižšiu uhlíkovú stopu. Otvorí sa tak cesta k zvyšovaniu kvality života, na čo dnes jednoducho nie sú peniaze ani možnosti. 

 

Pozrite si výstavbu Nového Ružinova vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube