Author photoSimona Schreinerová 23.04.2024 10:27

Najvyššiu budovu nahradí komorná bytovka. Pokračovanie Rozety sa blíži, zaplní významný pozemok

Križovatka Bajkalskej a Záhradníckej ulice patrí k mimoriadne exponovaným lokalitám. Priestor po bývalom areáli Drutechny mala podľa pôvodných plánov zaplniť výšková budova. Situácia sa ale časom zmenila a na pozemkoch vznikajú alebo sa pripravujú triezvejšie developmenty. Čoskoro môže pribudnúť pokračovanie Rozety od YIT Slovakia.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Priestor na nároží Bajkalskej a Záhradníckej svojho času využíval autoservis Drutechna. Po jeho zániku sa pozemky sa stali predmetom záujmu viacerých developerov. Napokon ich získala spoločnosť Atlas Real, ktorá v roku 2006 predstavila aj konkrétny zámer - Polyfunkčný komplex Olympia. Malo ísť o desaťpodlažný obytný objekt, doplnený o 39-podlažnú dominantu s výškou 115,5 metra. V tom čase by išlo o najvyššiu budovu na Slovensku. 

Ambiciózne plány narušila finančná a hospodárska kríza, ktorá prinútila developera dať pozemok do dražby. V roku 2012 ho získala developerská divízia Tatra Banky, Tatra Residence. Na nové riešenie následne usporiadala architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária známeho architekta Petra Moravčíka PMArchitekti.

Návrh bol atraktívny, avšak ťažšie etapizovateľný a tým pádom aj horšie realizovateľný. Tatra Residence sa preto rozhodla pokračovať v spolupráci s tretím v poradí, architektom Jurajom Jančinom. Jančina Architekti navrhli polyfunkčný komplex, pozostávajúci z dvojice identických bodových bytových domov, prístupných z Klincovej ulice, a administratívnych objektov smerom k rušným komunikáciám.

Galéria

  • Druhá etapa Rozety. Zdroj: YIT Slovakia
  • Druhá etapa Rozety. Zdroj: YIT Slovakia
  • Prvá etapa Rozety. Zdroj: YIT Slovakia
  • Prvá etapa Rozety. Zdroj: YIT Slovakia
  • Prvá etapa Rozety. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Prvá etapa Rozety. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Administratívnu časť prevzala spoločnosť Zahradnicka Property s.r.o., SPV firmy Raiffeisen Property Management GmbH a Raiffeisen Property International GmbH, patriacich matke Tatra Banky. Projekt má oficiálny názov Polyfunkčné objekty A1, A2, Záhradnícka – Bajkalská. Úspešne prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie a v súčasnosti čaká na vydanie územného rozhodnutia.

Rezidenčnú časť získala spoločnosť YIT Slovakia, ktorá už dokončila prvú etapu projektu pod názvom Rozeta. Byty v prvej bytovke stavebník odovzdával od januára roku 2022. Nachádza sa tu 78 rezidencií, 88 parkovacích miest v podzemnom parkovisku a desať na teréne. Pôvodnú dokumentáciu prepracovala kancelária Cityprojekt.

K prvému objektu mal pribudnúť aj druhý, identický. S pôvodným dizajnom od AK Jančina sa však YIT nestotožnilo. Developer preto usporiadal internú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazila renomovaná kancelária What Architects.

Projekt s oficiálnym názvom Bytový dom Bajkalská bude mať podobu osempodlažnej budovy, ktorá vznikne juhovýchodne od prvej etapy. Prvé NP bude využité ako komunikačné a spoločné priestory a byty. Ostatné podlažia budú kompletne rezidenčné. V druhej etape by malo vzniknúť 71 bytov, z toho 12 jednoizbových, 29 dvojizbových, 24 trojizbových a šesť štvorizbových. Okrem toho tu bude dvojpodlažná podzemná garáž. Okrem 98 parkovacích miest tu budú umiestnené aj kobky, skladové priestory či parkovanie pre bicykle. Nabíjanie elektromobilov zabezpečí pätnásť kusov nabíjacích staníc. Retail tu plánovaný nie je.

Všetky byty budú mať balkón alebo terasu, bytové jednotky na prvom podlaží aj menšie predzáhradky. Tie budú oddelené od poloverejných a verejných priestranstiev oplotením v celkovej dĺžke 120 metrov. „Štandard bytov bude rovnaký ako pri bytovom dome Klincová, podľa škály projektov YIT - komfort prime,“ uviedol Radek Pšenička, riaditeľ urban a biznis developmentu v YIT Slovakia. Predaj bytov v druhej etape plánuje developer spustiť až po získaní právoplatného stavebného povolenia. 

 

Prvá etapa Rozety. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

Pokračovanie Rozety získalo od Hlavného mesta súhlasné záväzné stanovisko k investičnej činnosti v novembri roku 2020. Vo februári 2023 pribudlo rozhodnutie o umiestnení stavby. Začiatok výstavby by mal byť otázkou blízkej budúcnosti. „Začať s výstavbou predbežne plánujeme v roku 2025, avšak všetko závisí od rýchlosti povoľovacieho procesu,“ konštatuje Pšenička. Za daných okolností možno dokončenie očakávať v priebehu roka 2027.

V súvislosti s projektom sa núka otázka prepojenia Bajkalskej a Klincovej. S tým však YIT Slovakia neráta. „Projekt nepočíta s novým prepojením Klincovej a Bajkalskej ulice. Klincová ulica by mala byť na jej konci zaslepená pri bytovom dome Bajkalská,“ avizuje developer. 

Rozeta 2 sa tak pomaly blíži k výstavbe. Aj vďaka výberu nových architektov sa rysuje  pomerne decentné a harmonické doplnenie mestského prostredia. Novostavba by mala priniesť nielen komfortné bývanie, ale aj rozšírenie udržiavaných vonkajších priestranstiev. Hoci developer odmieta nové spojenie s Bajkalskou, aspoň pre peších snáď vznikne verejne prístupný chodník, ktorý by lepšie otvoril blízku štvrť. 

Otázkou ostáva realizácia administratívnej budovy od spoločnosti Zahradnicka Property s.r.o. Dvojica prepojených objektov pozdĺž cesty má vytvoriť ucelenú hranu bloku, čím oddelí rezidenčné zóny na Klincovej od rušných ciest s intenzívnou automobilovou a električkovou dopravou. Zvýši sa tým komfort bývania v lokalite. Štart výstavby však bude závisieť od ochoty investora aj dopytu po kancelárskych priestoroch. Napriek určitým náznakom, že v najbližších rokoch príde v tomto smere oživenie, skorý štart prác sa dnes nepredpokladá. 

 

Pozrite si výstavbu prvej etapy Rozety vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube