Author photoSimona Schreinerová 17.05.2024 15:50

Zásadný míľnik pre exponovaný pozemok. Výstavba na rohu Záhradníckej a Bajkalskej získala dôležité rozhodnutie

Pozemok na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice už dlhé roky čaká na zmysluplné využitie. Plány na jeho zástavbu sa objavili ešte roku 2006. Po zmene investora sa zmenila aj koncepcia zástavby tohto mimoriadne exponovaného priestoru. Plná realizácia stále ostáva hudbou budúcnosti - hoci vďaka postupujúcemu povoľovaniu azda nie tak vzdialenej.

Zdroj: Zahradnicka Property / EIA

Zdroj: Zahradnicka Property / EIA

Rozsiahly pozemok na rohu Záhradníckej a Bajkalskej ulice mal byť pôvodne zastavaný projektom Olympia. Pôvodný zámer z roku 2006 počítal s výstavbou desaťpodlažného obytného bloku a dominanty s 39 podlažiami, ktorá by sa s výškou 115,5 metra stala v tom čase najvyššou budovou na Slovensku. Finančná kríza však tieto ambiciózne plány prekazila.

V roku 2009 sa síce projektu podarilo získať stavebné povolenie, no developer bol nútený dať pozemok do dražby. Novým vlastníkom sa stala Tatra banka, respektíve jej developerská divízia Tatra Residence. Tá územie preriešila súťažou, v ktorej sa síce presadila kancelária PMArchitekti, napokon však koncepciu pripravili Jančina architekti. Spodnú časť pozemku pri križovatke mali vyplniť kancelárie, vyššie pri Klincovej byty. V tomto duchu bol priestor neskôr rozdelený na dve časti.

Vyššie položenú časť získal developer YIT Slovakia, ktorý tu už vybudoval prvú etapu projektu Rozeta a pracuje na jej pokračovaní. Nižšie položená časť zostala v rukách pôvodného majiteľa, spoločnosti Zahradnicka Property s.r.o., ktorá je spriaznená s Tatra bankou. Nový majiteľ tu naplánoval výstavbu rozsiahleho projektu.

Galéria

  • Zdroj: Jančina Architekti
  • Zdroj: Jančina Architekti
  • Zdroj: Jančina Architekti
  • Zdroj: Zahradnicka Property / EIA
  • Zdroj: Zahradnicka Property / EIA
  • Jedna z pôvodných štúdií Olympie z roku 2008. Zdroj: SPDe

Zámer s oficiálnym názvom Polyfunkčné objekty A1, A2 Záhradnícka - Bajkalská bol podaný na posudzovanie vplyv na životné prostredie (EIA) v septembri 2021. Na právoplatné rozhodnutie čakal investor 15 mesiacov, získal ho až koncom roka 2022. Aktuálna už má vydané aj rozhodnutie o umiestnení stavby, takže môže čoskoro pristúpiť k stavebnému konaniu.

Nový projekt počíta s výstavbou dvoch objektov s rôznou výškou, ktoré budú obsahovať kancelárske priestory, obchodné prevádzky a parkovacie miesta. Súčasťou projektu je aj revitalizácia okolia a vytvorenie zelených zón. Zámer je rozdelený na dve etapy – objekty A1 a A2, ktoré budú vzájomne prepojené.

V prvej etape by mal vzniknúť objekt A1, ktorý je navrhovaný so šiestimi nadzemnými podlažiami (NP) a dvoma podzemnými podlažiami (PP). Situovaný bude bližšie k Záhradníckej ulici. Na prvom PP je navrhovaný vstup do objektu, na ostatných NP sa budú nachádzať administratívne priestory. Siedme ustúpené podlažie bude technologické. Parkovanie bude zabezpečené v garáži v podzemných podlažiach.

V druhej etape vznikne objekt A2. V tomto prípade pôjde o budovu, ktorá bude mať deväť NP a dve PP. Vstup bude na prvom NP, kde sa majú nachádzať aj prenajímateľné priestory pre obchod, služby a gastro prevádzky. Ostatné podlažia budú využívané ako administratívne priestory. Objekt bude obsahovať ešte ustúpené technologické podlažie. Parkovať sa bude v podzemnej garáži. Pre oba objekty bude k dispozícii celkovo 447 stojísk.

Architektúru spracováva naďalej kancelária AK Jančina. Fasáda objektu bude mať okrem sklenených plôch aj svetlé obklady, ktoré maj prispieť k zníženiu nákladov na ochladzovanie. Architektonický výraz objektov je v dokumentácii popisovaný ako moderný. Podľa územného rozhodnutia by obe etapy mali vytvárať jednoliaty celok so zvýšením hmoty smerom v Bajkalskej ulici. Tým vznikne bariéra, ktorá vytvorí pokojovú zónu smerom k bytovým objektom vo vnútrobloku. K príjemnejšej atmosfére by mala prispieť aj zeleň, ktorá bude nielen na rastlom teréne, ale tiež na strechách objektov.  

Náklady na výstavbu prvej etapy (A1) sa v EIA odhadovali na 23,9 milióna eur. Druhá (A2) má byť o niečo drahšia – 24,8 milióna eur. Čo sa týka termínu výstavbu, ten je zatiaľ neistý. „Vzhľadom na aktuálny stav projektu a celkovú situáciu na trhu, nateraz nevieme odhadnúť začiatok výstavby,“ priblížil Jozef Herbort, projektový manažér Tatra Residence v marci tohto roka.  

 

Rezidenčnú časť doplní Rozeta 2 od YIT Slovakia. Zdroj: YIT Slovakia

 

Popri kancelárskom objekte postupuje aj rezidenčný zámer. V priebehu budúceho roka plánuje YIT Slovakia začať s výstavbou pokračovania Rozety, pričom rozhodnutie o umiestnení stavby získal už vo februári 2023. „Začať s výstavbou predbežne plánujeme v roku 2025, avšak všetko závisí od rýchlosti povoľovacieho procesu,“ uviedol Radek Pšenička, riaditeľ urban a biznis developmentu v YIT Slovakia v apríli tohto roka. Za daných okolností možno dokončenie očakávať v priebehu roka 2027.  

Rozeta 2 sa tak blíži k výstavbe a nedá sa vylúčiť, že v podobnom termíne by mohla prebehnúť aj realizácia polyfunkčných objektov od Zahradnicka Property. Začiatok prác je však závislý nielen na vydaní potrebných povolení, ale aj na dopyte po administratívnych priestoroch. 

Realizácia projektov zhodnotí doteraz nevyužitý pozemok na mimoriadne rušnom a exponovanom mieste. Ide o ideálne miesto pre umiestnene výraznej stavby s presvedčivou architektúrou. Či to bude aj tento prípad, zatiaľ povedať nemožno. Každopádne tu ale vzniknú nové polyfunkčné priestory a priestor s charakterom brownfieldu ožije. Vznikne tak akási brána do kompkaktného vnútorného mesta, odlišného od rozvoľneného sídliska, tvoriaceho podstatnú časť Ružinova. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube