Author photoMartina Gregová 22.01.2024 15:25

Projekt európskej kvality. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie patrí medzi najlepšie súčasné diela na kontinente

Výnimočná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie patrí k jedinečným projektom, ktorý v uplynulom roku po zásluhe zbieral významné slovenské architektonické ocenenia. Tento rok sa však dočkala ešte väčšej pocty. Ako v poradí druhé slovenské dielo v doterajšej histórii sa stala súčasťou shortlistu v rámci azda najprestížnejšej európskej ceny.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Cena Európskej únie za súčasnú architektúru, známa aj ako EUMies Awards, je jedno z najprestížnejších architektonických ocenení, udeľovaných na území starého kontinentu. V minulom roku Slovenská komora architektov, v spolupráci s dvoma nezávislými expertmi, menovanými Nadáciou Miesa van der Rohe, do ocenenia nominovala niekoľko slovenských diel, ktoré sa budú uchádzať o jeho získanie. Celkovo bolo v rámci tohto ročníka nominovaných 362 diel. Slovenskú republiku zastupovalo šesť realizácií.  

Spomedzi viacerých naozaj kvalitných rodinných domov, ktoré sa za posledné roky postavili na území Slovenska, sa SKA rozhodla nominovať na cenu EUmies Awards Vilu Bôrik, ktorá sa nachádza v Žiline. Za návrhom Vily Bôrik stojí architektonické štúdio PLURAL. Zvyšné projekty priniesli predovšetkým rekonštrukciu a dostavbu existujúcich stavieb.

Patrí k ním Hrad Uhrovec, konkrétne obnova jeho hospodárskej budovy. Za touto realizáciou, ktorá bola dokončená v roku 2020, stojí Martin Varga, Martin Kvikovský a Pavol Paulíny. Slovensko reprezentovala aj rekonštrukcia a dostavba Mestského úradu v Leopoldove od ateliéru zerezero, Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave a Konverzia Národnej kultúrnej pamiatky Jurkovičovej teplárne od DF Creative Group. Šesticu nominovaných diel uzatvoril projekt Bunky Jelšava. Ubytovací priestor je súčasťou kaštieľa Coburgovcov a za jeho návrhom stoja architekti Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký a Lenka Borecká z ateliéru 2021.   

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Nadácia Mies van der Rohe nedávno zverejnila shortlist 40 stavieb, ktoré postúpili do užšieho výberu a budú sa tak uchádzať o získanie prestížneho ocenenia. Zo slovenských diel sa sem dostalo len jedno - Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave.  

SNG v minulom roku získala cenu CE ZA AR 2023, a to v kategórii Fenomény architektúry (ako aj Patrón architektúry). Zároveň sa toto dielo môže pýšiť aj získaním hlavnej ceny Dušana Jurkoviča. Získanie lokálnych ocenení nasvedčuje tomu, že ide o jeden z najdôležitejších projektov v oblasti kultúrnych stavieb, ktorý bol za posledné roky (resp. desaťročia) na našom území úspešne dokončený.  

Slovenská verejnosť čakala na otvorenie SNG viac ako dve desaťročia. Obnova SNG je na lokálne pomery monumentálny projekt, veľkosťou, kvalitou, ale aj cenou. Za návrhom tohto jedinečného architektonického diela stojí Ateliér BKPŠ, víťaz architektonickej súťaže, ktorá sa konala ešte v roku 2005. Stavebné práce sa naštartovali o desaťročie neskôr, dokončené boli na konci roka 2022. 

Novozrekonštruovaný areál SNG priniesol výrazné rozšírenie výstavnej plochy – až o 5-tisíc metrov štvorcových, zmodernizovanú kinosálu, multifunkčnú halu, modernú knižnicu, archív, úplne nový depozitár, reštaurátorské dielne a ateliéry, obnovenú administratívu, kaviareň, kníhkupectvo či upravené verejné priestory, vrátane nádvoria. Spoločne tvoria jedinečný a vzájomne previazaný areál, ktorý výborne reaguje na okolité mestské prostredie. Aktuálne sa postupne zariaďujú interiérové priestory.    

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa stala len v poradí druhým slovenským dielom, ktorému sa kedy podarilo dostať do užšieho výberu v rámci EUMies Award. V roku 2019 sa tejto pocty dočkal bratislavský projekt Mlynica, ktorý vznikol pod taktovkou ateliéru GutGut.  

Objekt Mlynice je súčasťou rozsiahleho post-industriálneho areálu Ľahkých stavebných hmôt v Bratislave. Jeho rekonštrukcia prebiehala v rokoch 2016-2017. „Architektonický návrh využíva konštrukčnú a statickú podstatu pôvodnej stavby. So železobetónovou kostrou vyplnenou pórobetónovým murivom fasád narába voľne a novú náplň len vkladá do existujúceho obalu. Fasády otvára účelovo na miestach, kde je to v súlade s novou dispozíciou, bez komponovania a s rešpektom k únosnosti existujúcich obvodových konštrukcii,” zhodnotili princípy rekonštrukcie architekti z GutGut.  

Okrem SNG sa do užšieho výberu dostalo aj niekoľko diel zo susedných krajín. Rakúsko v rámci ocenenia zastupuje projekt IKEA Vienna Western Station či projekt Townhouse Neubaugasse vo Viedni. Za Česko je to projekt Plato Contemporary Art Gallery v Ostrave. Poľsko odbornú porotu zaujalo zrekonštruovaným otvoreným trhom, nachádzajúcim sa v obci Blonie neďaleko Varšavy. Spolu s ďalšími dielami z viacerých európskych krajín sa tak Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie nachádza v naozaj silnej konkurencii.  

Získanie prestížneho európskeho ocenenia by rozhodne bolo veľkým míľnikom pre slovenskú architektúru a dôkazom toho, že podobné projekty majú svoje opodstatnenie. Už samotný posun realizácie do užšieho výberu je však obrovskou poctou, ktorej sa v minulosti dočkalo len jediné slovenské dielo.  

 

(EUMies Award, GutGut, YIM.BA)

Pozrite si rekonštrukciu SNG vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube