YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.10.2021 14:51

Jurkovičova tepláreň je oficiálne dokončená a otvorená

Hoci už nejakú dobu v budove fungujú prvé firmy a otvorená je aj kaviareň s galériou, developer Penta Real Estate len v uplynulých dňoch oficiálne ukončil premenu Jurkovičovej teplárne v projekte Sky Park. Po náročnej rekonštrukcii a dostavbe tu vznikli kancelárske priestory, coworking aj priestory pre kultúru a spoločenské podujatia. Developer sebavedomo tvrdí, že ide o klenot Sky Parku aj Bratislavy – a má úplnú pravdu.

Penta Real Estate odštartovala rekonštrukciu v lete 2018 a pracovala na nej presne tri roky. Kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v auguste 2021, dnes sa tak do objektu sťahujú klienti a je prístupná aj pre verejnosť. Rekonštrukcia priniesla komplexnú obnovu budovy. Ide o jeden z posledných zachovaných zvyškov rozsiahlej industriálnej štvrte, ktorá sa tu donedávna nachádzala. Jurkovičova tepláreň však je však chránená ako Národná kultúrna pamiatka, čo ju zánikom uchránilo.

„Podobných historických pamiatok sa na Slovensku podarilo zachovať len veľmi málo,“ potvrdzuje Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko. „K rekonštrukcii sme od začiatku pristupovali s úctou a precíznosťou. Jej cieľom bolo zachovať vo vnútri čo najviac cenných a originálnych prvkov. Samotná rekonštrukcia bola koncipovaná tak, aby časti, ktoré sú pôvodné, ostali viditeľné a jedinečnosť a rukopis Dušana Jurkoviča ostali zachované vo svojej podstate.“ Developer dodáva, že ide podľa neho o jednu z najkomplexnejších obnov na Slovensku, a to rozsahom aj detailom.

Developer pri rekonštrukcii využil služby troch ateliérov či projekčných kancelárií. Architektúru a adaptáciu interiérových priestorov zabezpečil Martin Paško a tím DF Creative Group, víťaz architektonickej súťaže. Rekonštrukciu plášťa budovy mala na starosti firma Pamarch. Napokon, coworkingové priestory BASE, ktoré tvoria kľúčovú časť prenajímateľných priestorov, navrhlo pražské  architektonické štúdio Perspektiv. Hlavnou zmenou v objekte bola vstavba nových objektov do kotlovej (väčšej) a turbínovej haly, čím vznikli nové priestory a podlažia.

Jurkovičova tepláreň tak obsahuje pomerne širokú škálu funkcií. Na prízemí sa nachádza (alebo sa bude nachádzať) multifunkčná sála, kaviareň, galéria moderného umenia a reštaurácia. Súčasťou kancelárskych priestorov o výmere 3.900 metrov štvorcových tak je školiaca miestnosť, zasadacie miestnosti s vybavením, multifunkčná sála, focus roomy, minikino či priestory pre oddych a zábavu. K tým možno, okrem iného, zaradiť strešnú terasu, ktorá vznikla na streche turbínovej haly.

Výsledný produkt tak má byť ideálnym a atraktívnym miestom pre kreatívcov, ale aj milovníkov kultúry a bežných návštevníkov. „Víziou pre tepláreň bolo vytvorenie inšpiratívneho a rôznorodého pracovného priestoru, ktorý poskytne zázemie pre prepojenie viacerých skupín užívateľov, od korporátnych klientov až po start-upy, freelancerov či študentov v unikátnom prostredí národnej kultúrnej pamiatky,“ hovorí Erik Páleš, Business Development manažér v Penta Real Estate Slovensko. „Nespornou výhodou je umiestnenie v atraktívnej zóne v ľahko dopravne dostupnej lokalite v blízkosti centra mesta.“ Vďaka týmto parametrom sa má stať „komunitným centrom“ Sky Parku.

Nad rámec týchto všeobecných informácií developer bližšie predstavil detaily rekonštrukcie, architektúry a riešenia nových priestorov budovy. Spoločne vytvárajú obraz o skutočne mimoriadnom projekte, ktorým premena Jurkovičovej teplárne je.

 

Architekti vložili do budovy nový svetlík a vstavbu, zachovali však násypníky uhlia pôvodnej teplárne (vpravo)

 

Náročná rekonštrukcia na špičkovej úrovni

Jurkovičova tepláreň dnes ostáva ojedinelou pripomienkou na obdobie, kedy sa východne od Dostojevského radu a Karadžičovej nachádzala veľká priemyselná štvrť – jeden z pilierov rozvoja Bratislavy na konci 19. a v prvej polovici 20. storočia. Developer označil tepláreň za pôvodné „energetické centrum“ mesta. Tým sa má stať aj dnes, hoci v inom zmysle. Nebolo by to však možné bez mimoriadnej pozornosti, venovanej aj tým najmenším detailom.

Ako uviedol Pavol Paulíny zo spoločnosti Pamarch, s Jurkovičovou teplárňou bolo spojených viacero nejasností – okrem iného sa týkajúcich aj autorstva budovy. Dušan Jurkovič, legendárny slovenský architekt, totiž nezanechal žiaden písomný dôkaz o autorstve stavby. Experti na jeho tvorbu napriek tomu nepochybujú, že za podobou teplárne stojí práve on. Vznikla v poslednom období jeho tvorby v roku 1942 a vyznačuje sa funkčným, no dnes oceňovaným výrazom. Dva roky po svojom vzniku bola tepláreň poškodená bombardovaním Apolky, hoci priamy zásah nedostala.

Neskôr bol areál dobudovaný, pričom tepláreň bola omnoho väčšia. Zo šestnástich objektov boli za NKP v roku 2008 vyhlásené len dva, spomínaná kotlová a turbínová hala. Hoci pamiatkový potenciál malo viac častí teplárne, podľa P. Paulínyho to pamiatkarom akosi ušlo. To bolo v čase, ako sa majiteľom pozemkov a budovy stala spoločnosť Penta Real Estate. Paulíny však zdôraznil, že nový projekt vtedy ešte neexistoval.

V každom prípade to ale znamenalo, že časť fasád turbínovej haly bola deštruovaná a musela byť dobudovaná nanovo. V zlom stave boli aj fasády kotlovej haly. Odborníci museli pred začatím stavebných prác podrobne preskúmať základové konštrukcie aj tehlové fasády – a to v podrobnosti na každú tehlu. To potom porovnávali aj s originálnymi plánmi. Prieskum odhalil mnohé poškodenia, čo si potom vyžadovalo mravenčiu prácu pri výmene tehál, ale aj identifikovaní správneho typu a farebnosti. Developer doplnil, že z 20 oslovených tehelní bola schopná správnu tehlu dodať len jedna. Priamo na stavbe ju bolo schopných osadiť len niekoľko málo pracovníkov.

Náročnosť rekonštrukcie bola daná aj požiadavkou investora na kompletnú zmenu funkcie a možnosť využitia vnútorných priestorov pri zachovaní charakteristických prvkov stavby. Martin Paško z DF Creative Group vysvetlil, že základnou filozofiou bolo zabezpečenie dobrého napojenia na okolitý development a spojenie budovy s exteriérom, bezbariérovosť teplárne, vytvorenie verejne prístupných priestorov na prízemí a optimálne vloženie vnútornej hmoty. Architekti chceli odprezentovať všetky tri zachované násypníky, aspoň čiastočne odhaliť plnú výšku budovy a dostať do objektu svetlo.

Výsledkom bol vznik átria, ktoré sa na úrovni prízemia správa ako akési interiérové námestie, a pritom umožňuje precítiť celú výšku teplárne. Priestor je rozšírený vďaka špecifickej konštrukcii vstavby, čím vzniká vhodný priestor pre eventy a lepší pohyb v interiéri. Na streche kotlovej haly zas vznikol svetlík, ktorý prispieva ku vzniku unikátnych nálad v budove podľa toho, ako sa hýbe slnko. Čo sa týka nových prvkov, tie sú jasne oddelené od pôvodných, aby sa zdôraznil kontrast medzi súčasnou a originálnou architektúrou.

M. Paško upozorňuje, že v Jurkovičovej teplárni je zachované aj množstvo artefaktov, ktoré boli obnovené a nanovo využité. Patrí k nim žeriav v turbínovej hale, železobetónové konštrukcie vnútri násypníkov, okná (použité sú na presklenú stenu medzi kaviarňou a budúcou reštauráciou), pôvodné oceľové stĺpy z kotlovej haly (dnes sú v galérii) a 31-tisíc tehál. Použité boli v interiéri aj s rovnakým vzorom kladenia, čím dodávajú vnútorným priestorom industriálny charakter. Tam, kde tehly nevyšli, architekti využili obklad z heraklitu. Prítomnosť pôvodných prvkov je zdôraznená aj nočným nasvietením teplárne.

V takto obnovenom priestore tak vznikli kancelárie, ktoré Ján Antal zo Studia Perspektiv označuje za „Creative Market“ – miesto, kde si ľudia budú predávať myšlienky a ktoré bude stimulovať ku kreativite. Pre koncept BASE pracovali so zásadami zachovania a tvorby identity, dedičstva, diverzity, remeselného majstrovstva a vytvorenia príjemného miesta pre prácu. Vzniklo tak prostredie, ktoré je neformálne a pozýva k stretnutiam. Rešpektujú sa pritom pôvodné prvky, využívajú sa priehľady alebo hĺbka priestoru a nadväzuje sa na historické dedičstvo – na stenách sú tak napríklad grafické motívy, odkazujúce na Jurkovičovu tvorbu a jeho prechod z ornamentálnosti k funkcionalizmu.

Celá Jurkovičova tepláreň vyniká aj dôrazom na detail. Týka sa to orientačného systému, grafiky v spoločných priestoroch, v konštrukčných riešeniach a inde. Na konci dňa tak neprekvapí, že cena za rekonštrukciu sa vyšplhala až na 13 miliónov eur, čo nezahŕňa zariadenie kancelárií alebo vznik reštaurácie. Náklady na meter štvorcový sú na úrovni 4-tisíc eur, dvojnásobok oproti Sky Parku.

 

Hra slnečných lúčov vytvára v interiéri budovy rozličné nálady

 

Čo Bratislava (ne)získala

Čestným hosťom otvorenia Jurkovičovej teplárne bola starostka mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Ako zhodnotila vo svojom príhovore, ide o rekonštrukciu, blížiacu sa k dokonalosti. Proti slovám starostky naozaj možno len sotva čo namietať. S ohľadom na novú funkciu budovy sa naozaj dosiahlo takmer maximum toho, čo sa dalo. Hoci sa v metropole nachádza množstvo nových a atraktívnych priestorov, len absolútne minimum z nich má podobné čaro a úroveň, ako Jurkovičova tepláreň.

Verejnosť by mala mať čoskoro možnosť presvedčiť sa o tom na vlastné oči. Hoci už teraz je v teplárni verejne prístupná kaviareň a galéria, najväčší nárast návštevnosti by malo priniesť otvorenie novej reštaurácie. Ide o nový koncept známej siete Medusa, ktorá údajne do tejto prevádzky investovala dva milióny eur – viac ako do akejkoľvek svojej reštaurácie. Sieť plánuje z reštaurácie Werk očividne urobiť jednu z najpopulárnejších vo svojom portfóliu, čo znamená, že do teplárne bude mieriť (pravdepodobne) množstvo ľudí. Otvorenie sa očakáva v priebehu niekoľkých dní.

Už v dohľadnej dobe sa tak tepláreň stane známejším miestom a nebude len akousi veľkou tehlovou budovou, okolo ktorej ľudia doteraz prechádzali. Blízky kontakt verejnosti s dobre zrekonštruovaným industriálnym objektom ukáže potenciál takýchto stavieb. Do istej miery sa téma ochrany priemyselného dedičstva stáva doménou širšieho publika (aj vďaka mimoriadnym a chvályhodným snahám organizácií, ako sú Čierne diery, Klub ochrany technických pamiatok a i.), hoci pomerne neskoro. V Bratislave však ešte stále ostáva niekoľko zachovaných budov a areálov, navrhnutých dokonca aj Dušanom Jurkovičom.

Pozitívnym dopadom by tak mohlo byť posilnenie významu ochrany zostávajúcich stavieb a potvrdenie, že ich zachovanie a rekonštrukcia môže byť teoreticky pre investorov výhodná. Platí to hlavne za predpokladu, že masívne financie, vložené do takýchto budov, budú vyvážené ziskom inde. Penta Real Estate by pravdepodobne ostala veľmi dlho stratová, keby mala počítať len s financiami z nájmov v teplárni. V kontexte celého Sky Parku sa však matematika mení.

Svoj diel by mohla v tomto zohrať aj Bratislava samotná. Z Jurkovičovej teplárne by sa mohla stať do istej miery ikona mesta. Ide o dôležitú súčasť jeho dejín, na čo sa patrí odkázať aj pri jej prezentovaní pred domácim i zahraničným publikom. Platí to napriek tomu, že budova má naskrz privátny charakter. Aj tu umiestnené priestory pre kultúru sú na konci dňa súkromnou, nie verejnou galériou.

Toto je azda jediný šrám na celej rekonštrukcii. Hoci developer hovorí o vzniku „komunitného centra“ Sky Parku, nevzniklo niečo, čo má silu priťahovať širšiu verejnosť aj niečím iným ako gastronómiou a občasnou komornou výstavou. O vzniku miesta, zásadného pre rozvoj komunity, tak možno pochybovať. Úplne prvotná vízia, podľa ktorej mohlo byť z teplárne kultúrne zariadenie (múzeum), doplnené o novú dostavbu s rukopisom Zahy Hadid, je dnes už zabudnutá. Preč sú aj úvahy, podľa ktorých by mohla byť ponuka aktivít v teplárni diferencovanejšia. Umiestnená tu mohla byť napríklad pobočka staromestskej knižnice.

Z pohľadu developera je to pochopiteľné. Jedna vec je budovu postaviť či opraviť, druhá ale aj prevádzkovať. Pokiaľ nenájde vo verejnom sektore partnera, ktorý je ochotný sa na následnej prevádzke a správe podieľať, je nezmyslom očakávať, že bude platiť ešte aj za fungovanie napríklad knižnice. Priestory radšej využije v prospech funkcií, ktoré si na svoju existenciu zarobia. V tomto prípade to je co-working.

Úvahy o potenciáli Jurkovičovej teplárne v prospech verejnej funkcie tak nateraz – resp. na veľmi dlhú dobu – ostanú len úvahami. Samospráva, tak miestna ani mestská, určite nebude investovať minimálne dvadsať miliónov eur plus ďalšie milióny na adaptáciu zo svojho tesného rozpočtu, aby sa pokúsila tepláreň získať a využiť inak. Pozitívom je, že budova je zrekonštruovaná a s ohľadom na svoje zameranie skutočne vynikajúco. Ešte dlhé desaťročia, ak nie storočia, bude súčasťou Bratislavy. To je snáď dosť dlho na to, aby sa situácia zmenila a Jurkovičova tepláreň raz bola skutočne verejná.

 

Hlavným účelom budovy sú kancelárie. Na prízemí sa nachádza gastronómia, galéria a eventový priestor

 

Ako so Sky Parkom ďalej

Jurkovičova tepláreň sa teraz stáva, hoci pre mnohých skrytá medzi omnoho mohutnejšími vežami, neodmysliteľnou súčasťou Sky Parku. Developer radšej hovorí, že veže sa skláňajú k staršej budove. Platiť to azda bude aj po plnom dokončení celého developmentu.

Súčasná podoba Sky Parku, tvorená trojicou rezidenčných veží, teplárňou a kancelárskym projektom Sky Park Offices, je totiž len dočasná. V tejto chvíli už rastie štvrtá rezidenčná veža. Umiestnená je severovýchodne od teplárne a prinesie ďalších 264 bytov v identickej budove, ako sú aj prvé tri obytné veže. Na objekte už rastú prvé nadzemné podlažia a developer potvrdzuje, že sa pokračuje podľa harmonogramu – dokonca ešte mierne pred ním. Sky Park Residence 4 má byť dokončený v priebehu roka 2025. Penta Real Estate si v tomto dala skutočne dostatok času.

Dôležitou správou však je, že do výstavby by už skutočne onedlho mala ísť posledná súčasť projektu, ktorá bude aj jej dominantou – kancelárska veža Sky Park Tower. S výškou takmer 120 metrov pôjde o jednu z najvyšších budov Bratislavy (podľa všetkého štvrtú) a vďaka faktu, že takmer oproti iným vežiam prešla najmenšou mierou racionalizácie, pôjde aj o najčistejšiu prácu Zaha Hadid Architects v meste. Developer sľuboval spustenie výstavby už opakovane aj predtým, teraz sa však zdá, že padlo konečné slovo. Prvé práce sa spustia už na prelome rokov 2021 a 2022, pokiaľ dovtedy nenastane na trhu nijaký šok.

Podľa Juraja Nevolníka sa majú onedlho začať zemné práce a čistenie podložia, práce v podzemnej časti stavby budú potom prebiehať približne rok. Sky Park Tower totiž bude mať až päť podzemných podlaží. Nad nimi bude 28 podlaží kancelárií a vybavenosti, vrátane predpokladanej reštaurácie na najvyššom podlaží. Developer predpokladá, že výstavbu dokončí pravdepodobne na prelome rokov 2024 a 2025.

Sky Park sa tak chýli k celkovému dokončeniu. Celý proces od kúpy pozemku po dokončenie poslednej veže bude trvať približne 17 rokov. Tak dlho má trvať komplexná premena dôležitého priestoru v novom centre Bratislavy, spojená so vznikom šestice veží, rekonštrukciou kultúrnej pamiatky a vytvorením parkového priestoru v okolí budov. Za tú dobu sa výrazne zmenila (a zmení) aj Bratislava samotná. Mesto získava aj vďaka tomuto projektu aspoň miestami charakter medzinárodnej metropoly.

Prístup, kedy hlavné mesto získava novú a sebavedomú architektúru, či nové verejné priestory, no pritom sa nezabúda ani na pôvodné dedičstvo, je pozitívny. To isté platí aj o premenách nevyužívaných výrobných plôch a vytváraní nových priečnych spojení v lokalitách, kde to doteraz nebolo možné. Pohnúť sa treba s podporou rýchlejších konaní, flexibilnejšieho územného plánovania a lepších stavebných noriem – potom sa možno podobné príbehy, spojené so vznikom atraktívnych projektov, novým (a snáď aj dostupnejším) bývaním a aj rekonštrukciou starších hodnotných budov, stanú častejšími.

 

Fotografie z 8.10.2021. Autor Dominik Jursa. Nahliadnite do teplárne aj vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Zbieranie cien pokračuje. Výnimočná Jurkovičova tepláreň získala nové ocenenie

02.01.2023 12:07:43 Martina Gregová

Budova Jurkovičovej teplárne má na svojom konte už nejedno slovenské aj medzinárodné ocenenie. Najnovšie získala táto jedinečná industriálna pamiatka Cenu Vladimíra Karfíka - významného československého architekta, ktorý sa podieľal aj na formovaní Bratislavy.

Čítať viac

Špičková doma i vo svete. Jurkovičova tepláreň pridáva ďalšie ocenenie

29.11.2022 09:16:09 Adrian Gubčo

Len pred niekoľkými dňami bolo oznámené, že rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne, ktorá bola súčasťou vzniku projektu Sky Park od developera Penta Real Estate (dnes už patrí Alto Real Estate), získala Cenu Dušana Jurkovičova. Dnes ohlasuje ďalší fantastický úspech. V rámci The Architecture MasterPrize Award 2022 získala najvyššie ocenenie v kategórii industriálnych stavieb.

Čítať viac

Jedno ocenenie za druhým. Jurkovičova tepláreň dokazuje svoju unikátnosť

25.11.2022 19:30:00 Martina Gregová

Ďalšie významné architektonické ocenenie pozná svojho víťaza. V tomto ročníku Ceny Dušana Jurkoviča bodovali najmä rekonštrukcie a konverzie starších objektov. Do úzkeho výberu odbornej poroty sa okrem víťazného diela dostali aj ďalšie dve objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Ikona alebo sklamanie? Sky Park Tower odhalil definitívnu podobu

21.11.2022 12:36:31 Adrian Gubčo

V srdci bratislavského downtownu už nejakú dobu prebiehajú práce na snáď najočakávanejšej veži – Sky Park Tower, budúcej dominante Sky Parku od Alto Real Estate. V najbližších mesiacoch by sa mohlo začať aj zakladanie stavby. Developer preto pristúpil k oficiálnej prezentácii budovy a popritom odhalil pravdepodobne aj definitívne vizualizácie projektu.

Čítať viac

Na Nivách vzniká mesto 21. storočia. Nové projekty postupujú a menia panorámu metropoly

05.10.2022 18:33:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska zmenilo za posledných niekoľko rokov svoju panorámu radikálnym spôsobom. Metropole dominujú výškové budovy, koncentrujúce sa v oblasti Nív medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Rast tejto štvrte je však ešte ďaleko od konca. V súčasnosti tu pribúdajú ďalšie veže, ktoré prispejú k zahusteniu zástavby nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Sky Park rastie a posilňuje prítomnosť v bratislavskej panoráme

01.08.2022 17:12:03 Adrian Gubčo

Projekt Sky Park, ktorý zatiaľ ešte stále tvorí najvýraznejšiu súčasť rozvíjajúceho sa bratislavského downtownu, pokračuje v rozvoji. Obytná veža Sky Park Residence 4 rastie a dosahuje už dve tretiny výšky troch predošlých veží, kým budúca ikona projektu Sky Park Tower napreduje v príprave. Mohutný polyfunkčný súbor tak ešte posilňuje svoj dosah na panorámu Bratislavy.

Čítať viac

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

27.05.2022 18:08:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Čítať viac

Z Penty odchádza jeden zo zakladateľov a zakladá vlastnú developerskú spoločnosť Alto Real Estate

02.05.2022 12:18:32 Adrian Gubčo

Vo svete bratislavského developmentu dochádza k veľkej zmene. Potvrdené boli správy o odchode jedného z pätice pôvodných zakladateľov skupiny Penta, Jozefa Oravkina. Vo finančnej skupine zodpovedal práve za segment developmentu. V ňom ostáva aktívny aj naďalej, zakladá firmu Alto Real Estate a od Penta Real Estate preberá trojicu projektov.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Na Sky Park Tower sa spustili prípravné práce, výstavba štartuje budúci rok

13.12.2021 16:52:17 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch sa naštartovala aktivita na prázdnom pozemku na rohu Landererovej a Čulenovej ulice. Okamžite to vyvolalo veľkú pozornosť – na tomto mieste má totiž vyrásť jedna z najvyšších aj najočakávanejších výškových budov v Bratislave. Sky Park Tower od developera Penta Real Estate a architektonickej kancelárie Zaha Hadid Architects bude výškovou aj architektonickou dominantou projektu Sky Park. Začína sa už jej výstavba?

Čítať viac

Jurkovičova tepláreň je pred dokončením

21.06.2021 15:37:17 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate finišuje s rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne, vzácnej industriálnej pamiatky, tvoriacej srdce projektu Sky Park. Už v priebehu augusta by tu mal otvoriť svoj coworkingový koncept BASE, čím sa budova sprístupní. Okrem kancelárií sa tu má nachádzať aj multifunkčná sála, kaviareň, galéria moderného umenia či reštaurácia.

Čítať viac

Kancelársky komplex Sky Park Offices je skolaudovaný

08.02.2021 12:19:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate ohlásil úspešné skolaudovanie kancelárskeho komplexu Sky Park Offices, ďalšej dokončenej súčasti veľkého projektu Sky Park v novom centre Bratislavy. V developmente tak pribudli desiatky tisíc metrov štvorcových nových kancelárií, ako aj obchodné priestory a súvisiace verejné priestranstvá. Kolaudáciou tejto časti projektu sa stáva prístupným takmer celý nový park v Sky Parku.

Čítať viac

Na návšteve v Sky Park Offices

21.12.2020 09:15:04 Adrian Gubčo

Nedávno bolo ohlásené dokončenie všetkých troch rezidenčných veží v projekte Sky Park, tesne pred dokončením a otvorením sú však aj susedné kancelárske budovy Sky Park Offices a Jurkovičova tepláreň. Obe patria k architektonicky príťažlivým stavbám a už v dohľadnej dobe budú tvoriť dôležitú a výraznú súčasť nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Penta Real Estate spúšťa predaj bytov v štvrtej veži Sky Park Residence

20.11.2020 11:15:35 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate aktuálne dokončuje výstavbu prvej etapy projektu Sky Park, ktorá zahŕňa trojicu veží Sky Park Residence, kancelársku budovu Sky Park Offices a rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne. Stavebný ruch sa však v oblasti čoskoro opäť naštartuje: v 1Q budúceho roka by mala ísť do výstavby štvrtá rezidenčná veža, v ktorej sa zároveň spúšťa predaj bytov.

Čítať viac

Sky Park sa pripravuje na otvorenie zvyšku areálu

03.11.2020 11:38:00 Adrian Gubčo

Po otvorení prvej časti verejných priestranstiev v okolí projektu Sky Park sa na sprístupnenie pripravuje aj zvyšok areálu. Developer Penta Real Estate finišuje s kolaudovaním dvojice rezidenčných veží, ako aj s prácami na administratívnych objektoch. V príprave je spustenie predaja bytov v štvrtej rezidenčnej veži a teoreticky aj štart výstavby dominanty Sky Park Tower.

Čítať viac

Prvá časť parku v Sky Parku sa čoskoro otvorí

20.08.2020 14:03:00 Adrian Gubčo

O niekoľko dní sa po troch rokoch výstavby konečne otvorí prvá časť parku v rámci projektu Sky Park, kľúčovej časti nového centra Bratislavy. Sprístupnenie verejného priestranstva je spojené s dokončením a odovzdaním prvej z veží, ktoré tento rozsiahly development tvoria. Slovenská metropola získa nový ikonický priestor.

Čítať viac

Sky Park Tower má stavebné povolenie

06.07.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

V budúcnosti jedna z najvyšších a pravdepodobne aj najikonickejších budov v Bratislave je bližšie k výstavbe. Výšková budova Sky Park Tower, záverečná etapa masívneho developmentu Sky Park v novom centre Bratislavy, získala územné rozhodnutie spojené so stavebným povolením. Developerom je spoločnosť Penta Real Estate.

Čítať viac

Prvá veža Sky Park Residence je dokončená, pozrite sa do novej časti centra mesta

08.06.2020 08:47:00 Adrian Gubčo

Prvá časť jedného z najvýznamnejších developerských projektov v Bratislave za posledné desaťročie je dokončená. Spoločnosť Penta Real Estate uzavrela práce na prvej z trojice rezidenčných veží v multifunkčnom komplexe Sky Park, za ktorého návrhom stojí kancelária Zaha Hadid Architects. Ďalšie rozostavané časti projektu by mali byť dokončené ešte v priebehu tohto roka.

Čítať viac

Na Sky Parku sa začína odhaľovať už aj posledná veža

20.03.2020 11:11:00 Adrian Gubčo

Práce na rezidenčnej časti polyfunkčného projektu Sky Park sú vo finále. Po prvých dvoch vežiach sa začína odhaľovať už aj posledná, z ktorej vrcholu postupne mizne lešenie. V okolí prvej z dokončených veží medzičasom pribúdajú desiatky nových stromov, čím zároveň vzniká najnovší bratislavský park.

Čítať viac

Najvyššia veža Sky Parku žiada o územné rozhodnutie a stavebné povolenie

12.03.2020 09:40:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate postupne dokončuje prvé časti projektu Sky Park, pozostávajúce z trojice rezidenčných veží, jednej administratívnej budovy a zrekonštruovanej Jurkovičovej teplárne. Už čoskoro by k nim mal pridať ďalšie dve budovy – štvrtú rezidenčnú a najmä najvyššiu kancelársku vežu, ktorá bude dominantou komplexu. Penta teraz urobila zásadný krok k spusteniu jej výstavby.

Čítať viac

Sky Park vo februári 2020: Sky Park Offices dosiahli plnú výšku, v areáli sa už realizujú sadové úpravy

20.02.2020 15:25:00 Adrian Gubčo

Práce na projekte Sky Park od developera Penta Real Estate pokačujú vo vysokom tempe aj v priebehu februára. Významným míľnikom bolo dosiahnutie plnej výšky a ukončenie hrubej stavby na budove Sky Park Offices, kým v okolí prvej dokončenej rezidenčnej veže sa realizujú sadové úpravy, čím v modernom centre Bratislavy vzniká nový park.

Čítať viac

Sky Park napreduje: Jurkovičova tepláreň ohlasuje ďalších nájomníkov, štvrtá rezidenčná veža je pred ziskom stavebného povolenia

21.01.2020 16:25:00 Adrian Gubčo

Rok 2020 bude pre projekt Sky Park, jeden z najvýraznejších developmentov v metropole, zlomový. V priebehu najbližších mesiacov sa začnú sprístupňovať prvé časti veľkého polyfunkčného developmentu, zároveň sa rozbehne výstavba budov, ktoré rozvoj územia zavŕšia. Bratislava tak získa ďalší transformovaný kus mesta.

Čítať viac

Prvé časti Sky Parku naberajú finálne kontúry

09.12.2019 11:10:10 Adrian Gubčo

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave, Sky Park, bude mať čoskoro dokončené svoje prvé časti. Developer Penta Real Estate už postúpil vo výstavbe natoľko, že ukázal vnútro veže II, ktorá bude odovzdaná ako prvá, širšej verejnosti, resp. partnerom a klientom. Postupuje však aj realizácia ďalších častí developmentu.

Čítať viac

Prvá z veží Sky Parku je takmer hotová

18.11.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Termín dokončenia prvej fázy projektu Sky Park v srdci bratislavského downtownu sa blíži. Prvá z veží už má prakticky dokončenú fasádu, ostatné postupujú taktiež. Fasáda sa už inštaluje aj na objekte Sky Park Offices, ktorý je pred dosiahnutím plnej výšky. Táto časť developmentu od Penta Real Estate tak získava finálne kontúry.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Sky Park v októbri 2019

11.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave v posledných rokoch – Sky Park od developera Penta Real Estate, už získava definitívnu podobu. Prvá z rezidenčných veží má takmer kompletne odhalenú fasádu, na zvyšných dvoch sa finalizuje exoskelet a prvá kancelárska veža sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Mohutný mestský súbor sa tak čoskoro zapojí do života mesta.

Čítať viac

Na vežiach Sky Parku začína vznikať strešná konštrukcia, Jurkovičova tepláreň má obnovenú fasádu

28.08.2019 08:17:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Sky Park sa dostala do jednej z kľúčových fáz – postupne sa odhaľuje podoba prvej z rezidenčných veží, ktorá bude čoskoro dotvorená strešnou konštrukciou, ktorá jej má dodať očakávanú eleganciu a ešte príťažlivejší výzor. Okrem toho developer, Penta Real Estate, oznamuje, že dokončil obnovu fasády Národnej kultúrnej pamiatky Jurkovičovej teplárne.

Čítať viac

Na návšteve v Sky Parku, júl 2019

15.07.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Projekt Sky Park, jeden z najväčších a najvýznamnejších súčasných developmentov v Bratislave od spoločnosti Penta Real Estate, napreduje, hoci masívnejšie zmeny nie sú s výnimkou kancelárskej budovy Sky Park Offices také viditeľné. Intenzívne práce teraz prebiehajú najmä v interiéri, čo je viditeľné zvnútra – a práve to ukážem v tomto článku.

Čítať viac

Obytné veže Sky Parku dosiahli plnú výšku, administratíva už začína výrazne rásť

10.05.2019 14:25:00 Adrian Gubčo

Všetky tri veže, tvoriace prvú rozostavanú časť projektu Sky Park, už dosiahli štádium hrubej stavby a plnú výšku 105 metrov. Popri nich už začína výraznejšie rásť aj prvá administratívna veža, zmeny začínajú byť viditeľné na rekonštrukcii Jurkovičovej teplárne. Development od Penta Real Estate tak napreduje v súlade s harmonogramom.

Čítať viac

Sky Park v marci 2019

22.03.2019 13:40:00 Adrian Gubčo

Aj mesiac marec sa niesol v znamení rýchleho postupu na výstavbe projektu Sky Park, vrátane jeho rezidenčnej i kancelárskej časti. Po prvej veži, ktorá dosiahla plnú výšku už pre niekoľkými mesiacmi, sa k dobudovaniu hrubej stavby blížia aj ďalšie dve. Kancelársky komplex Sky Park Offices zas rastie nad úroveň terénu.

Čítať viac

Sky Park vo februári 2019

26.02.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Projekt Sky Park je v tejto chvíli asi najvýraznejším vstupom do panorámy Hlavného mesta. Vďaka svojej výške a polohe sú dnes veže projektu viditeľné z mnohých častí Bratislavy. Vo výstavbe je trojica rezidenčných výškových budov, jedna administratívna a v rekonštrukcii je objekt niekdajšej teplárne.

Čítať viac

Na návšteve v Sky Parku, december 2018

08.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Sky Park je už v tejto chvíli vďaka svojej hmote výrazným prvkom bratislavskej panorámy, priťahujúcim pohľady zo všetkých smerov. Menej časté sú však pohľady priamo zvnútra komplexu, ktorý bude čoskoro tvoriť srdce nového centra Bratislavy, no pred niekoľkými týždňami som mal možnosť stavenisko Sky Parku navštíviť.

Čítať viac

Novinky zo Sky Parku

10.12.2018 15:00:09 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Sky Park, konkrétne trojice rezidenčných veží, administratívnej budovy a rekonštrukcie teplárne rýchlo postupuje, developer Penta Real Estate však nezaháľa ani pri príprave dvoch zostávajcich častí komplexu: najvyššej kancelárskej veže a štvrtej rezidenčnej. Kým kancelárska prešla cez posudzovanie EIA (resp. sa nebude posudzovať), bytová veža získala záväzné stanovisko.

Čítať viac

Ďalšie vizualizácie Sky Park Offices odhalené

04.12.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Panorámu bratislavského downtownu začne čoskoro dopĺňať ďalšia veža – Sky Park Offices, prvá z kancelárskych budov v rámci celého developmentu, sa už zakladá, nad úroveň terénu začne rásť v priebehu jari. S postupujúcou výstavbou developer Penta Real Estate zverejnil nové vizualizácie komplexu.

Čítať viac

Prvá z veží Sky Parku dosiahla hrubú stavbu

22.11.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Na vrchole jedného z vežiakov, vznikajúcich v rámci rezidenčnej časti projektu Sky Park, sa objavil stromček – glajcha – signalizujúci dosiahnutie hrubej stavby. Bratislava tak získala ďalšiu výškovú budovu s výškou nad sto metrov, ktorú čoskoro doplnia ďalšie dve časti tohto developmentu od spoločnosti Penta Real Estate.

Čítať viac

Najvyššia veža Sky Parku získala záväzné stanovisko

15.11.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Sky Park od developera Penta Real Estate je bližšie k celkovému dokončeniu. Najvyššia z veží v rámci developmentu, administratíva s výškou 119.6 metra, získala od Hlavného mesta kladné záväzné stanovisko. Developer tak môže pokračovať v získavaní ďalších potrebných povolení.

Čítať viac

Construction update: Sky Park, 13.9.2018

18.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

S každým ďalším mesiacom sa projekt Sky Park od developera Penta Real Estate stáva výraznejším v bratislavskej panoráme. Prvá z rezidenčných veží sa začína blížiť k dosiahnutiu hrubej stavby.

Čítať viac

Construction update: Sky Park, 2.8.2018 & 6.8.2018

10.08.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Práce na projekte Sky Park postúpili do takej miery, že nielen najvyššia, ale aj zvyšné dve veže už začínajú byť viditeľné v širokom okolí. Prízemné časti projektu začínajú získavať finálny tvar, rozostavaná je už aj kancelárska časť.

Čítať viac

Penta spúšťa rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne

06.08.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Po dnešnom kontrolnom dni v priestoroch Jurkovičovej teplárne za účasti primátora mesta Iva Nesrovnala, partnera spoločnosti Penta Jozefa Oravkina a country directora Penta Real Estate Juraja Nevolníka spustila táto spoločnosť oficiálne rekonštrukciu vzácnej industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Sky Park Offices sa naďalej odhaľuje

26.07.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Po oficiálnom predstavení prvých dvoch administratívnych objektov v rámci projektu Sky Park - nižšej z budov Sky Park Offices a Jurkovičovej teplárne - developer Penta Real Estate prináša ďalšie informácie a vizualizácie v súvislosti so spustením prenájmu kancelárii. Prípravné práce na Sky Park Offices sa už spustili.

Čítať viac

Najvyššia budova SkyParku bude mať 120 metrov

08.06.2018 08:15:00 Adrian Gubčo

V procese EIA sa objavila "Administratívna budova Čulenova", teda budúca druhá fáza Sky Park Offices v rámci projektu Sky Park. Vďaka nahliadnutiu do dokumentácie sa definitívne potvrdila výška budovy, ktorá bude zaokrúhlene 120 metrov (119,64), čo z nej urobí tretiu najvyššiu budovu na Slovensku.

Čítať viac

Jurkovičova tepláreň a prvá z kancelárskych veží SkyParku odhalená

18.05.2018 12:15:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate dnes na tlačovej konferencii odhalil podobu zrekonštruovanej Jurkovičovej teplárne a prvej administratívnej veže v rámci projektu SKY PARK by Zaha Hadid. Výstavba, resp. rekonštrukcia sa naplno rozbehne už koncom leta.

Čítať viac

Najvyššia budova Sky Parku už v príprave

20.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Stále prichádzajú otázky, v akej podobe sa postaví najvyšsia administratívna budova v Sky Parku. Teraz sa odhaľujú prvé vizualizácie, ktorých autorom je štúdio Pictown.

Čítať viac

Sky Park napreduje

01.11.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Investments pomaly teasuje viacero noviniek, ktoré budú k tomuto projektu čoskoro oznámené. Tie sa týkajú rezidenčnej časti projektu, kancelárii, ale v blízkej dobe sa dá očakávať aj definitívne odhalenie budúceho využitia Jurkovičovej teplárne.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube