Author photoAdrian Gubčo 06.07.2020 11:10

Sky Park Tower má stavebné povolenie

V budúcnosti jedna z najvyšších a pravdepodobne aj najikonickejších budov v Bratislave je bližšie k výstavbe. Výšková budova Sky Park Tower, záverečná etapa masívneho developmentu Sky Park v novom centre Bratislavy, získala územné rozhodnutie spojené so stavebným povolením. Developerom je spoločnosť Penta Real Estate.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Ide o vyvrcholenie procesu, ktorý prebieha už takmer celé desaťročie – veža sa totiž začala z celého projektu posudzovať ako prvá, už v roku 2011. Aktuálne to však vyzerá, že bude poslednou dokončenou časťou Sky Parku. Svojou hmotou, výškou a architektúrou bude tvoriť dominantu jednej z najvýznamnejších a investične najnáročnejších schém v porevolučnej histórii Bratislavy.

Budova vznikne na nároží Landererovej a Čulenovej ulice a vytvorí prvú z línie veží, ktorá bude ďalej tvorená jednou z Panorama Towers a vznikajúcou Eurovea Tower. V tejto línii bude so svojimi 119,45 metrami a 29 nadzemnými podlažiami druhou najvyššou a jedinou kancelárskou. K veži patrí aj mohutná podzemná časť, Sky Park Tower bude mať až 5 podzemných podlaží, určených pre parkovanie so 756 parkovacími miestami.

Okrem administratívnej funkcie, ktorá bude vytvorená na druhom až 27. podlaží, sa tu bude nachádzať aj občianska vybavenosť na prízemí a 28. podlaží – pravdepodobne sa tak dočkáme už tretej vyhliadkovej reštaurácie alebo rozhľadne v Bratislave (po Nivy TowerEast Tower). Na 29. podlaží bude technologická časť. Na prízemí by malo vzniknúť aj veľkorysejšie lobby. Predpokladá sa vznik okolo 34,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch.

Developer zatiaľ neoznámil meno žiadneho nájomcu, v kuloároch sa však hovorí, že by sa sem mala z Digital Parku presťahovať celá finančná skupina Penta Investments. Hoci Digital Park patrí napriek veku (dokončený bol už v roku 2012) k najlepším bizniscentrám v Bratislave, prítomnosť v Sky Park Tower bude nepochybne známkou prestíže.

Do veľkej miery to je spôsobené faktom, že posledná časť developmentu bude po architektonickej stránke asi najviac odkazovať na výsledky pôvodnej architektonickej súťaže, ktorú v rokoch 2009-2010 developer zorganizoval. V tej zvíťazila kancelária legendárnej architektky Zahy Hadid, ktorá navrhla organickú schému pozostávajúcu zo žiarivých oblých veží osadených do moderného parku. Zámer prešiel od tej doby výraznými úpravami, Sky Park Toweru sa však dotkli najmenej.

Budova sa tak bude vyznačovať charakteristickým dvojitým zaoblením, čo by z niektorých uhlov malo viesť k tomu, že stavba bude pôsobiť ako dve štíhle veže. Ďalším výrazným architektonickým prvkom bude exoskeleton, tvorený stĺpmi a trámami. Vďaka jasnej bielej farbe majú budove dodať monumentálnosť a budú v kontraste so zvyšnými dvoma vrstvami fasády, tvorenými sklenenými fasádnymi panelmi a vonkajším ľahkým skleneným tienením. Vyznenie veže dotvorí aj dokončenie verejného priestoru v podnoži budovy. Projektantmi sú architekti zo slovenskej kancelárie Pantograph.

Výstavba by sa teda mohla začať už čoskoro, developer však zatiaľ neudal presný dátum. Donedávna – pred pandémiou – hovoril, že vežu rozostavia po zisku povolení, teraz svoju rétoriku upravuje. „Kancelárska budova od Zahy Hadid má už stavebné povolenie, aktuálne čakáme na jeho právoplatnosť,“ hovorí Gabriel Tóth, PR Specialist Penta Real Estate. „Začiatok výstavby závisí od situácie na trhu, v tejto chvíli ho nevieme presne špecifikovať.“

Dá sa predpokladať, že nielen Penta, ale viacerí developeri budú v prípade kancelárskych developmentov v najbližšej dobe opatrní. Súdim však, že táto veža sa už s ohľadom na vysoké štádium povoľovania skôr či neskôr postaví.

 

Sky Park Offices

 

Sky Park Tower – ak bude naozaj dokončená v danej podobe – bude nepochybne atraktívnou dominantou celého developmentu a jednou z najkrajších veží v meste. Ak nerátam zrekonštruované historické objekty, pôjde pravdepodobne aj o najpríťažlivejší moderný kancelársky projekt v Bratislave, a to aj v kontexte pozvoľna sa zvyšujúcej úrovne jednotlivých zámerov. Sky Park Tower sa bude môcť okrem architektúry pochváliť aj silnou značkou, súvisiacou s autormi.

Projektu ako takému neublížilo, že pôvodne mali byť takéto veže v Sky Parku dve (hoci mu ublížilo, že boli obe znížené). Druhá kancelárska veža, Sky Park Offices, bola redizajnovaná po internej architektonickej súťaži, ktorej víťazom sa stala kancelária Vietzke&Borstelmann. „Iní“ architekti v tomto prípade vôbec neprekážajú – Thomas Vietzke aj Jens Borstelmann si totiž kanceláriu založili potom, ako vystúpili zo Zaha Hadid Architects, kde boli dokonca vedúcimi projektu Sky Parku. Ich kancelárska veža je teda harmonickým doplnením tejto časti mesta.

Sky Park Offices má 18 podlaží, 80 metrov a po dokončení ponúkne 31-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. V parteri sa bude nachádzať retail, prepojený s okolitými verejnými priestranstvami. Kapacita parkovania bude 600 miest. Budova má spĺňať kritériá pre certifikáciu v systéme LEED, pravdepodobne na úrovni Gold.

Budova sa už postupne odhaľuje, fasáda je takmer úplne dokončená. V tejto chvíli tak možno konštatovať, že Sky Park doplnila veľmi dobre a svojim charakterom aj výškou vnáša do celého súboru potrebnú variabilitu – ako aj do celého bratislavského downtownu, kde má podstatná časť veží prakticky zhodnú výšku, na čom skoro nič nezmení ani Sky Park Tower. Pre lepšiu podobu tejto časti mesta je Sky Park Offices dôležitým doplnkom, keďže potrebná tu je hustá štruktúra nižších aj vyšších veží.

Kancelársky komplex by mal byť plne dokončený ešte v tomto roku.

 

Sky Park od Továrenskej, kde už vznikajú budúce prevádzky

 

Spolu s postupným dokončovaním jednotlivých častí masívneho projektu – ktorého prvá časť v podobe jednej rezidenčnej veže už má vydané povolenie k užívaniu – sa tak stáva aktuálnou otázkou podoba retailu v oblasti. Sky Park disponuje asi 7-tisíc metrami štvorcovými obchodných priestorov, zväčša orientovaných do nového parku, ktorý tu vzniká, ale aj do okolitých ulíc, Továrenskej a čiastočne Čulenovej.

Kto sú nájomníci, developer zatiaľ odmieta prezradiť. „V Sky Parku máme prenajatých už veľkú časť retailových priestorov a bude tak obsahovať širokú občiansku vybavenosť,“ hodnotí situáciu Gabriel Tóth. „Medzi prevádzkami bude lekáreň, kaviarne, vináreň, potraviny, zubná ambulancia, materská škôlka a mnoho iných.“ Z mien je známa len reštaurácia Edo-Kin (v Sky Park Offices) a nový koncept od gastronomickej skupiny Medusa, umiestnený na prízemí Jurkovičovej teplárne.

Retailu v projekte by mohlo pomôcť odsúvanie dokončenia Stanice Nivy, ktorá mala byť pôvodne otvorená už v októbri tohto roku, developer HB Reavis však dnes hovorí o konci leta 2021. Prevádzky v Sky Parku tak budú mať čas zabehnúť sa a nájsť si svoju klientelu. Podľa dostupných informácií si údajne Penta Real Estate necháva vo svojom vlajkovom projekte záležať na dizajnovej úrovni jednotlivých obchodov či zariadení a ich architektúra je predmetom intenzívnych konzultácií. Ak to je skutočne tak, je to výborná správa.

Sky Park sa stáva kľúčovou časťou nového centra Bratislavy. Určité výhrady voči jeho podobe, súvisiace s genézou projektu, sú prirodzené, stále však ostáva výrazným a príťažlivým projektom, ktorý je na miestne pomery výnimočný nielen rozsahom. Viaceré pohľady z vnútra štvrte budú naozaj zaujímavé a ešte pred niekoľkými rokmi pre mnohých nepredstaviteľné. Tento dojem sa ďalej posilní po celkovom dokončení developmentu v roku 2023 alebo 2024.

Pôjde o jeden zo symbolov novej éry slovenskej metropoly, ktorá sa napriek problémom stáva moderným veľkomestom. Táto orientácia na budúcnosť sa musí stať základnou súčasťou jej identity, k čomu môže Sky Park výrazne dopomôcť.

 

Fotografie z 28.6.2020. Pozrite si výstavbu Sky Parku a Sky Park Offices vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube