YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 15.12.2022 18:06

Fantastický úspech aj otázky do budúcna: Opravená SNG má skvelé priestory, potrebuje skvelý obsah

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria (SNG) sa teší mimoriadnej obľube už piaty deň. Mnohí návštevníci mohli prvýkrát obdivovať jej ikonickú architektúru aj zvnútra a projekt sa stal okamžite vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Nová etapa SNG však nesmie byť len o budove, ale aj o jej obsahu.

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Vznik Slovenskej národnej galérie sa datuje už do roku 1948. O tri roky neskôr jej boli pridelené barokové Vodné kasárne na nábreží Dunaja. V tom čase boli tvorené len tromi krídlami, keďže predná časť objektu bola zbúraná v rámci rozširovania nábrežnej cesty na začiatku 40-tych rokov. Galéria bola otvorená v roku 1955, no priestory boli už od začiatku nedostatočné. 

Začalo sa tak riešiť rozšírenie galérie. Vybraný bol koncept Vladimíra Dedečka, ktorý sa s požiadavkou na rozšírenie priestorov vyrovnal najlepšie. Okrem administratívnej budovy, amfiteátra či knižnice vznikla aj najvýraznejšia časť – Premostenie, slúžiace ako expozičný priestor. Rozšírený areál SNG sa otvoril po ôsmich rokoch výstavby v roku 1977. Výstavba Premostenia však vzbudzovala vášne a verejnosťou, laickou i odbornou, bol tento architektonický počin prijatý s rozpakmi. 

V skutočnosti ale išlo umelecké dielo a konštrukčný unikát. Počas výstavby sa stavba stretla so zlacňovaním či nedostupnosťou niektorých materiálov. Tieto stavebné nedostatky sa podpísali na zhoršujúcom sa stave Premostenia, čo vyústilo až v jeho uzatvorenie v roku 2001. SNG tak začala fungovať v provizóriu.

Galéria

 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
 • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

V roku 2002 až 2005 prebehli dve architektonické súťaže, ktoré priniesli víziu novej podoby Slovenskej národnej galérie. Najlepšie na požiadavky inštitúcie odpovedala kancelária Architekti BKPŠ - Kusý, Paňák, do istej miery národní architekti Slovenska (podieľali sa na návrhu novostavby SND alebo NBS). Tí svoju koncepciu intenzívne konzultovali s Vladimírom Dedečkom (ktorý im pred smrťou odovzdal aj autorské práva). Trvalo však celé desaťročie, kým sa práce konečne spustili. 

Rekonštrukcia sa definitívne spustila až v roku 2015. Problémy však neutíchali ani po tomto období a práce boli niekoľkokrát pozastavené. Obmedzené boli pre konanie Predsedníctva Slovenska v Rade EÚ alebo pre zistenie nových konštrukčných skutočností. Išlo o nekonečný príbeh, SNG tak bola dlhé roky obmedzená len na budovu Esterházyho paláca na nároží Námestia Ľudovíta Štúra a Rázusovho nábrežia. 

Bratislavčania i celé Slovensko sa konečne dočkali 11. decembra 2022. Práve v tento deň, po 21 rokoch a minutých 75,5 miliónov eur (3,5 milióna ešte bude stáť dozariadenie interiéru), sa o desiatej hodine pre širokú verejnosť otvorila Slovenská národná galéria – kotevná inštitúcia slovenskej kultúry. Na otvorenie sa prišlo pozrieť niekoľko tisíc ľudí, pričom budova aj prvé výstavy zaujali všetky generácie. Podľa ohlasov navštívili zrekonštruované priestory rodiny s deťmi, študenti, laická i odborná verejnosť či staršie generácie.

Kompletne zrekoštruované sú vonkajšie i vnútorné priestory, ktoré sú zároveň plne bezbariérové. Výstavná plocha sa rozšírila až o 5-tisíc metrov štvorcových, obnovila sa aj kinosála, vznikla multifunkčná hala, úplne nový je depozitár či reštaurátorské dielne a ateliéry. Rekonštrukciou prešli aj administratívne priestory, nádvorie a okolité verejné priestory. V najbližších mesiacoch tu vznikne aj kaviareň, knižnica či kníhkupectvo. Všetky tieto objekty spoločne tvoria vzájomne previazaný areál s výnimočným architektonickým rukopisom Vladimíra Dedečka aj nových autorov. 

Pre mnohých bol vstup do hlavných priestorov galérie či priamo do Premostenia premiérou. Práve prístavba V. Dedečka ponúka exkluzívne a dosiaľ nepoznané výhľady na Bratislavu a Dunaj (na tomto mieste boli kedysi technológie), ale najmä unikátny výstavný priestor, ktorý je prirodzene osvetľovaný zo severu. Nedochádza teda k poškodzovaniu diel. K novým výstavným priestorom patrí aj multifunkčná sála na mieste niekdajšieho amfiteátra, ktorý je po prestrešení určený pre nadrozmerné diela alebo konanie eventov (najmä vernisáží).

Slovenská verejnosť čakala na otvorenie viac ako dve desaťročia. Ide o veľký deň pre slovenskú kultúru. Obnova SNG je na lokálne pomery monumentálna, veľkosťou, kvalitou, ale aj cenou. V tomto období je to teda predovšetkým o budove. Kedy to ale bude aj o obsahu - teda o dielach, výstavách, vzdelávacích, oddychových, osvetových a výskumných aktivitách? 

 

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Ľudia majú možnosť potenciál areálu vidieť už teraz. Slovenská národná galéria otvárala priestory výstavou „Prológ. 12 farieb reality", teda kombináciou situácií, zostavených z veľkých inštalácií, ktoré do SNG pribudli počas dlhých zatvorených rokov. Prezentovaná tiež bola výstava s názvom „Prečo umenie?”, v ktorej sa kurátori podujali odpovedať na najčastejšie otázky spojené s umením. Išlo napríklad o odpovede na otázky typu „Načo potrebujeme umenie?” či „Musí byť umenie krásne?” alebo o iné výstižné umelecké citácie. 

Návštevníci majú vďaka výstavám možnosť prezrieť si niekoľko výnimočných diel slovenských umelcov, napr. obraz The Exciting Mysterious Aquarium od Andrej Dúbravského, ktorý sa nachádza priamo v Premostení a pozornosť púta svojou veľkosťou, či ikonickú sochu s názvom Torzo veľké od Alexandra Trizuljaka, významného talentu slovenského sochárstva. Vystavené sú aj diela od baróna Ladislava Medňanského, uhorského maliara maďarského pôvodu, ktorého rodnou obcou bol slovenský Beckov, kresby od Albrechta Dürera, významného nemeckého maliara a prezentovaný je aj slávny obraz Campbellovej polievky od Andyho Warhola. V miestnostiach sa nachádzajú aj iné diela z bohatých zbierok SNG. 

Môže sa vynárať otázka, či by nebolo na mieste priniesť na začiatok veľkú samostatnú výstavu významného a známeho umelca alebo aspoň viac zaplniť výstavné priestory, ktoré boli väčšinou poloprázdne. Odpoveď je podľa vedenia SNG jednoduchá – na otvorenie Slovenskej národnej galérie sa čakalo tak dlho, že ju bolo potrebné otvoriť čo najskôr. Presťahovanie diel totiž prebieha postupne a trvalo by ďalšie mesiace, pokiaľ by bol presťahovaný a dokončený celý interiér. 

 

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

 

Povedala to v podcaste „Kedy už?” riaditeľka Slovenskej národnej gálérie Alexandra Kusá, keď poznamenala, že do priestorov by sa radi nasťahovali vo februári roku 2023, kedy by mal byť kompletne dodaný interiér. „Máme 90-tisíc diel. Ako prvé budú presťahované priestory z Hurbanových kasární (sochársky depozit, úžitkové umenie, grafiky a architektúra), nasledovať bude maľba zo Zvolena. Časť diel sa ale hýbe už teraz,” doplnila v podcaste z augusta tohto roka Mária Bohumelová, riaditeľka úseku výskumu a rozvoja. 

Výstavy, ktoré sú momentálne sprístupnené, tak majú za cieľ najmä dotvoriť atmosféru novej stavby a poodhaliť variabilitu priestorov. Slovenská národná galéria má v zbierke aj ikonické diela od Ľudovíta Fullu, Martina Benku, Mikuláša Galandu a iných, nateraz sa ale prezentovať nebudú. Významné výstavy a zaplnenie priestorov možno očakávať v priebehu budúceho roka, kedy bude galéria kompletne dokončená a vybavená. 

SNG bude novozrekonštruovaný skvost otvárať postupne. Svoje brány bude mať nateraz sprístupnené do 21. decembra, potom sa opäť zatvorí a po novom roku bude vstup regulovaný – ľudia sa budú na prehliadky či výstavy musieť prihlásiť. V priebehu roka sa otvoria stále expzície, kinosála, knižnica, kaviareň alebo kníhkupectvo. 

Slovenská národná galéria začína budovať úplne nový príbeh. Na uzavretie predošlej kapitoly bolo potrebné čakať viac ako dve desaťročia, čo je pomerne tragické. Teraz však má Slovenská národná galéria potenciál zaradiť sa medzi významné inštitúcie nielen na Slovensku, ale aj v regióne strednej Európy. Z pohľadu architektúry možno konštatovať, že už teraz patrí k celoeurópskym unikátom, čo celkom otvorene priznáva aj samotná SNG. 

Zároveň ale treba pripomenúť, že len budova sama osebe nestačí. Možno ešte ťažšou úlohou je získať adekvátny rozpočet (signály na rok 2023 sú, našťastie, pozitívne) a zabezpečiť vysokú atraktivitu výstav, podujatí a aktivít, ktoré v areáli prebiehajú. Do SNG treba pritiahnuť širšie skupiny obyvateľstva, vrátane laikov, ktorí sa doteraz o umenie zaujímali len málo, alebo turistov, vrátane zahraničných. Cestou k tomu môže byť výstava naozaj známych medzinárodných umelcov - galéria už má technické podmienky, aby ich dokázala ukázať verejnosti. Rovnako je to aj program, ktorý pritiahne rodiny, mladých ľudí či seniorov a vtiahne ich natoľko, aby venovali galérii čas (a peniaze). 

V každom prípade, optimizmus je snáď na mieste. Ako upozornila Alexandra Kusá, kvalitný priestor má potenciál aktivovať celé mesto a dodať mu novú energiu. Odkázala pritom na úspech španielskeho Bilbaa, ktoré sa radikálne zmenilo po dokončení Guggenheimovho múzea. Bratislava a Slovensko majú teraz príležitosť ťažiť z podobne atraktívneho projektu - len k nemu treba aj správne pristúpiť. 

 

Fotografie z 01.12.2022. Pozrite si rekonštrukciu SNG vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ešte lepšia SNG: Staré Mesto ohlasuje úpravu námestia pred hlavným vchodom, stačiť ale nebude

15.03.2023 14:37:53 Andrej Sárközi

Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria (SNG) patrí k tomu najlepšiemu zo slovenskej architektúry. Kultivovanejšiu a civilizovanejšiu tvár dodáva celej Bratislave, pričom revitalizáciou prešli aj časti okolitého verejného priestoru. Dlhodobým problémom je však nádvorie medzi galériou a hotelom Carlton – tzv. Námestie Karola Vaculíka. Dnes nevzhľadný priestor, patriaci najmä autám a starým garážam, by sa mal viac otvoriť ľuďom.

Čítať viac

Kľúčový bratislavský projekt je dokončený. SNG otvára po 21 rokoch zrekonštruovaný areál

01.12.2022 15:31:52 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných projektov v Bratislave je konečne dokončený. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), jednej z kotevných kultúrnych inštitúcií v krajine, radikálnym spôsobom posúva jej úroveň a s ňou aj kvalitu celého mesta i štátu. Zároveň prináša obnovu architektúry, ktorá si bez akýchkoľvek debát zaslúži prívlastok ikonická.

Čítať viac

Keď je architektúra umením. Slovenská národná galéria je pokladom nábrežia

18.11.2022 13:30:00 Adrian Gubčo

V tejto chvíli ostávajú už len dni do otvorenia zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Jej obnova bola akútna už od roku 2001, no práce sa naozaj spustili až na prelome rokov 2015 a 2016. Bratislava po dlhom čakaní v zrekonštruovanej SNG nezíska len modernejšiu inštitúciu, ale aj výnimočný verejný komplex, ktorý posunie mesto na vyššiu úroveň.

Čítať viac

Bratislava sa dočkala. SNG je pred otvorením, pozrite sa dovnútra

10.11.2022 11:19:45 Andrej Sárközi

Nekonečné prieťahy, problémy, nesplnené plány a navyšovania rozpočtov skončili. V Slovenskej národnej galérii (SNG) aktuálne prebieha kolaudačný proces. Kotevná inštitúcia slovenskej kultúry, ktorej súčasťou je najvýraznejšia stavba bratislavského nábrežia, sa takto radikálne posúva. Jej špecifické a ikonické výstavné priestory dlhé roky bezútešne chátrali, teraz sa však ukazuje, že vďaka rekonštrukcii vzniknú expozície, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Čítať viac

Dlhé čakanie na SNG je takmer na konci, komplikáciám čelí aj teraz

06.10.2022 17:12:33 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bude dokončená v lete tohto roka

03.02.2022 14:03:41 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch – ba až desaťročiach – bude tento rok konečne stavebne dokončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Kotevná slovenská kultúrna inštitúcia, sídliaca v ikonickom komplexe na nábreží Dunaja, tak získa výrazne väčšie a kvalitnejšie priestory. Hoci v plnej prevádzke, aj s vybavenými interiérmi a prvými výstavami, bude až neskôr, už tento rok by sa mala začať zrekonštruovaná časť galérie sprístupňovať verejnosti.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG sa blíži k záveru

06.08.2021 17:10:57 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných verejných projektov na Slovensku sa blíži k záveru. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) prinesie masívne skvalitnenie areálu tejto kotevnej kultúrnej inštitúcie, výrazné zlepšenie možností pre vystavovanie a uchovávanie diel a otvorenie veľkej časti mestského bloku pre návštevníkov. Dokončenie stavebných prác sa očakáva v priebehu budúceho roka.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG pokračuje, fasáda Premostenia sa začína odhaľovať

29.01.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Komplexná obnova a modernizácia komplexu Slovenskej národnej galérie v centre Bratislavy je vo vysokom štádiu realizácie. V posledných dňoch sa začala konečne odhaľovať aj finálna podoba najvýraznejšieho prvku galérie – Premostenia, jedného z najvýraznejších prvkov bratislavského nábrežia.

Čítať viac

Kontrolný deň v SNG, 11.10.2018

12.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas včerajšieho stretnutia zástupcovia našej poprednej kultúrnej inštitúcie – Slovenskej národnej galérie – predstavili aktuálny postup prác na dlhoočakávanej rekonštrukcii areálu tejto inštitúcie. Práce svižne napredujú a pomaly sa už začína rysovať budúca podoba galérie, ktorá bude jedným z najkvalitnejších priestorov pre verejnosť v metropole.

Čítať viac

Construction update: Slovenská národná galéria, 28.7.2018

31.07.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas uplynulého víkendu oslavovala Slovenská národná galéria (SNG) svoje sedemdesiate narodeniny. Významné výročie si pripomenula radou vydarených aktivít, jednou z nich bola aj prehliadka práve rekonštruovaného areálu za účasti generálnej riaditeľky galérie, Alexandry Kusej.

Čítať viac

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

19.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Čítať viac

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

23.01.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje (+ nové vizualizácie)

26.08.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem množstva súkromných projektov sa v Bratislava realizuje aj nepomerne menšie množstvo verejných zámerov. Jedným z najvýznamnejších je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá pomaly napreduje.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube