YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.04.2019 14:09

Dúbravská cesta prešla čiastočnou obnovou, pribudla aj cyklotrasa

Dúbravská cesta v blízkosti administratívnej zóny Westend prešla rekonštrukciou, v rámci ktorej sa obnovil a zjednosmernil 330 metrov dlhý úsek medzi kancelárskym súborom Westend Gate a budovou Botanického ústavu Slovenskej akadémie vied. Popritom pribudla aj segregovaná cyklotrasa a chodník pre peších.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Rekonštrukcia bola súčasťou vyvolaných investícií v súvislosti s výstavbou posledného z kancelárskych komplexov v rámci zóny developovanej spoločnosťou J&T Real Estate, Westend Plazza. Nové bizniscentrum by malo byť definitívne dokončené v priebehu niekoľkých týždňov a doplní kampus, v rámci ktorého sa postavil alebo zrekonštruoval celý rad administratívnych objektov, čo z Patrónky robí jednu z najvýznamnejších koncentrácií pracovísk v Bratislave.

Rekonštrukcia Dúbravskej cesty patrí k iným zásahom, ktoré boli v súvislosti s komerčnou výstavbou zrealizované. Developer napríklad obnovil kruhovú križovatku pred vstupom do areálu Slovenskej akadémie vied alebo zrekonštruoval podchody pod Lamačskou cestou. Najnovší zásah prispeje k lepšiemu spojeniu s mestskou časťou Dúbravka, čo sa má odraziť aj na odľahčení blízkych križovatiek.

V rámci rekonštrukcie zanikol problematický bod na Dúbravskej ceste, kde bola v blízkosti Botanického ústavu SAV zábrana. Vďaka tomu bola cesta do veľkej miery využívaná ako parkovisko, čo sa teraz mení, výrazne sa zlepšia aj možnosti cyklistického a pešieho pohybu.

„Vďaka sfunkčneniu tejto jednosmernej cesty získali Dúbravčania novú rýchlejšiu možnosť ako sa dopraviť z práce domov. Veríme, že vybudovaním nového cyklochodníka a chodníka pre peších zároveň podporíme aj rozvoj iných druhov mobility,“ hovorí Pavol Pelikán, výkonny riaditeľ J&T Real Estate.

Hoci samotný cyklistický úsek je krátky, z hľadiska ďalšieho rozvoja je dôležitý – jeho predĺženie už pripravuje developer ITB Development, ktorý vybuduje spojenie existujúceho úseku s Harmincovou pozdĺž ulice Polianky, čo je dĺžka vyše 1,2 kilometra. Aj v tomto prípade ide o vyvolanú investíciu, tentoraz k projektu Čerešne Living. Súčasťou náročného procesu bol aj výkup pozemkov popod budúcou cyklotrasou, čo zabezpečil developer.

 

Schéma obnovy, nadväzujúcu cyklotrasu vybuduje developer ITB Development. Zdroj: J&T Real Estate

 

Po vzniku tohto úseku získajú cyklisti z Dúbravky výrazne lepšie spojenie nielen s rekreačným územím Železnej studničky, ale aj s pracoviskami v okolí Patrónky. Význam tejto lokality v budúcnosti ešte vzrastie, keď si tu svoj kampus vybuduje spoločnosť ESET. Ide teda o malé, no veľmi dôležité zásahy v snahe o zlepšenie dopravnej obsluhy lokality.

V poslednom období to boli najmä takéto zásahy, ktoré prispeli k rozšíreniu cyklistickej infraštruktúry v Bratislave. Lokálne úseky vybudovali developeri v blízkosti svojich projektov, napríklad pozdĺž Račianskej pri Urban Residence, popri Košickej pri projekte Landererova 12, pozdĺž Karadžičovej v rámci výstavby Twin City Tower alebo čoskoro v Slnečniciach, kde sa konečne chodníkom aj cyklotrasou prepoja zóny Viladomy a Mesto. Z verejných projektov mestských (teda nie rekreačných) cyklotrás v poslednom období možno registrovať (nedokončenú) cyklotrasu na Starohájskej a na Blumentálskej, prípadne lokálne úpravy na tzv. Historickom okruhu či v Ružinove.

Mnoho ľudí vyčíta novým trasám, že vedú „odnikiaľ nikam“ a teda nemajú zmysel. Takáto „salámová metóda“ je však napriek tomu potrebná, zvlášť v prípade, že Hlavné mesto či mestské časti nie sú projektovo pripravené na budovanie rozsiahlejších úsekov, čo je v Bratislave smutnou realitou.

 

Cyklotrasy dnes budujú hlavne developeri popri svojich projektoch. Zdroj: J&T Real Estate

 

Našťastie, tohtoročný rozpočet začína situáciu v tomto ohľade meniť. Hoci sa nebude realizovať také množstvo nových cyklotrás – predpokladá sa dokončenie Starohájskej, úpravy na Hodžovom námestí, výstavba trasy na Odborárskej a vybudovanie zmiešaných cyklotrás a chodníkov na Vrakunskej ceste, Tomášikovej a Račianskej ulici a na Mlynských nivách – do projekcie má byť alokovaných asi pol milióna eur, za ktoré by chcelo mesto získať projekty na asi 70 kilometrov nových cyklotrás.

Ak sa podarí všetky tieto cyklotrasy v dohľadom čase naprojektovať a v najbližších rokoch aj realizovať, Bratislava by získala viacmenej kompletnú základnú sieť cyklotrás, ktoré sa tak stanú reálnou a bezpečnou alternatívou voči iným druhom dopravy, najmä na krátke vzdialenosti do niekoľkých kilometrov. Zároveň sa tieto trasy budú môcť napojiť na úseky, ktoré už vybudovali developeri, príp. bude oveľa jednoduchšie developerov motivovať do spolufinancovania, ak budú dané úseky hradené v rámci Poplatku za rozvoj.

V oblasti cyklodopravy sa tak črtajú zlepšenia, hoci je tak ako pri iných veciach potrebné povedať, že je na to už najvyšší čas. Bratislava bude musieť teraz zintenzívniť svoje snahy o zmenu dopravného správania obyvateľov, ak chce aktívne prispieť k boju proti zmenám klímy a k vyššej kvalite verejných priestranstiev. Výmenou dostane priaznivejšie životné prostredie a zdravšie obyvateľstvo, čo sa v žiadnom prípade nedá vyvážiť nákladmi na samotnú realizáciu nových cyklotrás.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Westend Plazza je dokončená a postupne sa zapĺňa

03.10.2019 15:43:00 Adrian Gubčo

Na Patrónke bol definitívne dokončený administratívny projekt Westend Plazza od developera J&T Real Estate. Masívny kancelársky komplex je posledným zo série bizniscentier, ktoré tu developer vybudoval. Dokončenie sa naťahovalo dlhšiu dobu a len teraz dochádza k postupnému obsadzovaniu jednotlivých priestorov a prevádzok.

Čítať viac

Construction update: Westend Plazza, 19.10.2018

26.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Administratívny komplex Westend Plazza je takmer dokončený. Developer J&T Real Estate finalizuje práce na fasáde budovy, exteriéroch i v interiéri. Napriek zvýšenej aktivite v súčasnosti, dokončovanie bolo inak pomerne laxné.

Čítať viac

Výstavba administratívneho centra Westend Plazza je pred dokončením

25.09.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dokončuje posledný prírastok do administratívnej zóny Westend v lokalite Patrónka. Komplex Westend Plazza má ambíciu jednotlivé časti zóny prepájať a vytvoriť akýsi centrálny bod, čomu zodpovedá aj dizajn exteriérových priestranstiev či zloženie nájomníkov v parteri.

Čítať viac

EMA do Bratislavy nepríde

20.11.2017 17:00:00 Adrian Gubčo

Podľa aktuálnych informácií Bratislava vypadla z boja o umiestnenie sídla EMA, do druhého kola postúpili Miláno, Amsterdan a Kodaň.

Čítať viac

Dnes sa môže rozhodnúť o sídle EMA

20.11.2017 11:45:00 Adrian Gubčo

Zástupcovia krajín EÚ sa dnes stretnú, aby rozhodli o umiestnení sídla EMA (European Medicines Agency), ktoré sa sťahuje z Londýna. Podľa znalcov sú Miláno a Bratislava najhorúcejšími favoritmi.

Čítať viac

Construction update: Westend Plazza, 13.8.2017

22.08.2017 10:30:00 Adrian Gubčo

Na bratislavskej Patrónke mimoriadne rýchlym tempom rastie nový kancelársky komplex - developer J&T Real Estate realizuje posledné zo série podobných administratívnych centier pod názvom Westend Plazza. Rozvoj územia sa však týmto komplexom skončiť nemusí.

Čítať viac

Rekonštrukcia Blumentálskej je pred dokončením

09.04.2019 14:20:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončuje obnova a transformácia časti Blumentálskej ulice, ktorá si v nedávnej dobe vyslúžila veľkú publicitu. Úsek Blumentálskej medzi Floriánskym námestím a Vazovovou sa tak stáva jedným z prvých reálnych príkladov kompletnej ulice v Bratislave.

Čítať viac

Cyklotrasa na Starohájskej je takmer dokončená

06.03.2019 13:15:00 Adrian Gubčo

Pred dokončením je výstavba najnovšieho kúsku bratislavskej cykloinfraštruktúry – cyklotrasy R48 na Starohájskej ulici, ktorá je zároveň súčasťou jedného z tranzitných okruhov mestskej cyklosiete, nazvaného O4. Ide o jednu z mála (resp. o jedinú) segregovanú cyklotrasu, ktorú Hlavné mesto v poslednej dobe vybudovalo.

Čítať viac

Vo Vrakuni vznikne nová cyklotrasa a rekreačná zóna

11.09.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Vrakuňa nepatrí k najatraktívnejším častiam Bratislavy, napriek tomu ukrýva dosiaľ nevyužitý potenciál v podobe okolia Malého Dunaja, ktorý je mimoriadnym krajinotvorným prvkom. Na stole je projekt, ktorý si kladie za cieľ tento potenciál lepšie využiť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube