YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 11.10.2022 10:25

Vysoké tempo, málo informácií: Kedy bude dokončená Petržalská radiála, nevie ani mestská časť

Príbeh dlhší ako Remarquove romány a prepletenejší ako detektívky od Agathy Christie. Dramatické zvraty okolo Petržalskej radiály sú známe už asi každému – od oneskoreného spustenia výstavby, cez poľavenie prác na stavenisku až po takmer úplné prerušenie výstavby na celej radiále pre infláciu.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR, Nino Belovič / YIM.BA

Po piatich mesiacoch pokoja na stavenisku sa v polovici augusta 2022 opäť obnovili práce na stavbe električkovej trate do Petržalky. Najdôležitejší a kľúčový dopravný projekt Bratislavy bol utlmený pre rozsiahle zdražovanie cien energií a stavebných materiálov – ocele, železa, betónu a ropy. 

Aktuálne je podľa primátora Matúša Valla na stavbe rozostavaných 40 objektov. „Chcel by som všetkých ubezpečiť, že na električke do Petržalky sa ďalej pracuje a žiadne eurofondy neprepadnú,” utvrdil primátor na svojej sociálnej sieti obyvateľov Bratislavy a doplnil, že na stavbe aktuálne pracuje približne sto ľudí. „V celom koridore budúcej trate pokračujú terénne úpravy, aby mohol byť položený železničný spodok. Na úplnom konci trate, obratisku Janíkov dvor, pripravujeme základy budúcej vozovne električiek,” povedal Matúš Vallo. 

Pozitívnou správou je, že práce na petržalskej radiále neboli od ich znovuspustenia ani raz pozastavené. Slová o stavebnej renesancii električkovej trate do Petržalky potvrdzuje aj prvá námestníčka primátora Tatiana Kratochvílová: „Práce prebiehajú prakticky na celom úseku budúcej trate.” A o aké konkrétne ide?

Na začiatku nového úseku prebieha budovanie združeného mosta cez Chorvátske rameno za zastávkou Jungmannova. Práve priestor tohto mosta bude úplne novou križovatkou Jantárovej a Rusovskej cesty. Stavebník momentálne buduje jeho základy - armuje a dební. Len pár metrov od budúceho a súčasného premostenia ramena finišuje aj výstavba bypassu č. 3, teda dočasnej obchádzkovej trasy pre vozidlá, peších aj cyklistov.  

Na túto obchádzku bude čoskoro presmerovaná doprava. Súčasné premostenie bude totiž nutné uzavrieť kvôli budovaniu vrchnej časti nového združeného mosta. Bypassu chýba už len finálna vrstva asfaltu, ktorú staviteľ položí po tom, čo prevádzkovateľ telekomunikačnej siete zrealizuje prekládku siete. Pri Gessayovej prebiehajú práce súvisiace s vyhotovovaním geodosky – navážanie drveného kameniva či pokládka geomreže a geotextílie. Tie zabezpečia dôležité vyrovnanie a stabilitu podložia koľajovej trate. 

Galéria

  • Prekládka Rusovskej cesty. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Násyp pre budúcu trať. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Prekládka Rusovskej cesty. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Násyp pre budúcu trať. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Práce pri Kostole sv. Rodiny. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Práce pri Kostole sv. Rodiny. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: iMHD.sk

Armovanie a debnenie polierov druhého a zároveň najdlhšieho mosta trate prebieha pri Kostole Sv. rodiny. O niekoľko metrov ďalej, pozdĺž Kutlíkovej, prebiehajú práce na viac ako 250 metrov dlhom “vrte”, slúžiacom na preloženie plynového potrubia bez potreby výkopov.  

Pozostatky plánov bratislavského metra – dlhá jama na Jantárovej ceste - bude onedlho minulosťou. Zhotoviteľ pracuje na násype, vďaka ktorému sa novovybudovaná trať dostane na úroveň okolia. Zmenami prechádza aj Janíkov dvor. Na tomto mieste prebieha finalizácia hĺbkových základov plochy, na ktorej vznikne budúca vozovňa. Hala ponúkne infraštruktúru pre prevádzku električkovej trate – priestory pre ľahkú údržbu a odstavenie 12 koľajových vozidiel. Rovnako sa vytvorí aj trakčná napájacia stanica (meniareň) pre napájanie trate trakčným prúdom alebo budova sociálneho zázemia pre vodičov električiek. 

Celková hodnota tejto zákazky bola stanovená na takmer 74,6 milióna eur bez DPH. V období podpisu zmluvy však nebolo známe, že v budúcnosti bude potrebné podpísať  dodatok. Ten vznikol počas stavebnej nečinnosti pred pár mesiacmi – má umožniť úpravu cien vysúťažených verejných zákaziek pre pokračujúcu vysokú infláciu a značné zdražovanie stavebných materiálov. Pointou tohto dodatku je zavedenie priebežného prepočítavania nárastov a poklesov cien v priebehu trvania stavebných prác na električkovej radiále.

Štvrtok 6. októbra 2022 však priniesol okrem noviniek od primátora aj jednu od TASR. Tlačová agentúra prišla s informáciou, že v rámci druhej etapy električkovej trate bratislavskej Petržalke chýba aktualizovaný harmonogram i bližšie informácie o priebehu stavebných prác. Zatiaľ teda nie je známe, ako dlho stavebník mešká a kedy bude trať hotová. 

Petržalská samospráva pre TASR uviedla: „Harmonogramom nedisponujeme a nie je zverejnený ani na komunikačných kanáloch hlavného mesta. Na najbližšom stretnutí však budeme apelovať na to, aby nám harmonogram poskytli alebo aby spresnili nový termín, kedy ho zverejniť dokážu.” Petržalka poukazuje na množstvo otázok od svojich občanov, ktorí by privítali pravidelné a o čosi podrobnejšie informácie – tie im ale samospráva najväčšieho bratislavského sídliska poskytnúť nevie. 

K tomuto problému sa vyjadrila aj hovorkyňa Magistrátu Dagmar Schmucková: „Zhotoviteľ vykonáva práce podľa pôvodného harmonogramu, ktorý je súčasťou zmluvy. Konečná podoba aktualizovaného harmonogramu je v súčasnosti predmetom rokovaní.” Na otázku, kedy by malo byť známe, v akom časovom sklze sú práce oproti pôvodnému plánu, už Hlavné mesto neodpovedalo. Magistrát podľa TASR len poznamenal, že má dohodu na „fázovaní" električky, čo znamená, že koniec roka 2023 nie je fixný dátum z pohľadu financovania projektu. „Ak sa termín posunie o pár týždňov alebo mesiacov, stále to bude v tomto období kríz a výrazného zdražovania úspech," odkázalo tlačovej agentúre Hlavné mesto. 

 

Električka má v blízkej budúcnosti tvoriť kľúčovú dopravnú os Petržalky. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Nakoľko je takmer isté, že koncom roka 2023 sa obyvatelia Bratislavy neprevezú električkou až na koniec Petržalky, reálny termín dokončenia je v nedohľadne. Rovnakou neznámou je aj konečná cena. V našom článku z konca septembra sme informovali, že starosta Petržalky Ján Hrčka predpokladá posun odovzdania trate minimálne o pol roka a v prípade komplikácii aj o rok. 

Po dokončení projektu dokáže nová električka denne prepraviť až 30-tisíc cestujúcich v každom smere. Aj na tomto čísle je zreteľná dôležitosť projektu, ktorý sa radí k najkomplexnejším v celej Bratislave. Dvanásť minút je čas, za ktorý by mali byť cestujúci prevezení z konečnej v Janíkovom dvore do centra mesta. Tieto informácie prezradil primátor Matúš Vallo na tlačovej konferencii ešte v minulom roku. 

V tesnom dotyku novovybudovej električkovej trate je naplánovaný alebo uvažovaný aj nový development – v Janíkovom dvore sa chystá Hlavné mesto vybudovať nájomné bývanie a v okolí Chorvátskeho ramena, kadiaľ povedie električka, sa zase očakáva vznik nového centra Petržalky. Od električky bude do istej miery závislý aj populárny rezidenčný projekt Slnečnice, nachádzajci sa v Janíkovom dvore. 

Dúfajme, že od titulu Remarquovej knihy Na západe nič nové, s pokračovaním Nekonečnej noci od Agathy Christie sa dostaneme k Rajskej záhrade od Hemingwaya. V zrozumiteľnejšom žargóne – z neúrodnej pustatiny sa aj napriek ťahaniciam stane úspešný projekt, ktorý zlepší život obyvateľov a návštevníkov Petržalky a na ktorý budú Bratislavčania hrdí. 

 

Fotografie z 23.9.2022. Pozrite si priebeh výstavby Petržalskej radiály vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Nezruinuje Bratislavu. Mesto získa financie na predĺženie Petržalskej radiály

03.02.2023 11:34:06 Adrian Gubčo

Eurofondy na predĺženie električkovej trate v bratislavskej Petržalke, v úseku od Jungmannovej po Janíkov dvor, by mohli potvrdiť vo februári. Hlavné mesto je totiž pred podpisom zmluvy o nenávratný finančný príspevok (NFP). Vyplýva to z vyjadrení, ktoré Ministerstvo dopravy SR poskytlo pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR).

Čítať viac

Pochybnosti ohľadne petržalskej električky: Kedy sa naozaj sprevádzkuje?

23.01.2023 11:37:40 Adrian Gubčo

Výstavba predĺženia električkovej trate v Petržalke pomaly postupuje. Hoci tempo nie je v súčasnosti dramatické, predsa len vidno určité pokroky v stavebných prácach. Napriek tomu sa vyskytujú pochybnosti o tom, či sa stihne trať dokončiť a sprevádzkovať v avizovanom termíne. Myslený pritom nie je pôvodne plánovaný koniec roka 2023 a dokonca ani prvá polovica roka 2024.

Čítať viac

Začína sa črtať. Rozostavaná trať pomaly mení centrálnu Petržalku

19.01.2023 15:39:25 Adrian Gubčo

Petržalská električková radiála je stíhaná problémami a omeškaniami, napriek tomu krok po kroku napreduje. Budúca hlavná os verejnej dopravy na najväčšom slovenskom sídlisku a v najľudnatejšej mestskej časti Bratislavy pomaly získava rysy. Zhotoviteľ realizuje stavebné objekty, ktoré vytvoria priestor pre trať aj súvisiacu infraštruktúru. Kedy bude ale dokončená, ostáva aj naďalej tajomstvom.

Čítať viac

Petržalská električka opäť mešká. Mesto uvažuje nad ráznym krokom

13.12.2022 11:06:55 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Výstavba predĺženia Petržalskej radiály, teda druhej etapy Nosného systému MHD v Bratislavy, je od začiatku spojená s problémami. Prakticky už od začiatku výstavby približne pred rokom sa realizácia potýka s meškaním. V lete bola stavba dokonca úplne utlmená, no na konci leta bola podpísaná nová zmluva, ktorá mala obnoviť práce. Teraz sa problémy vyskytli opäť.

Čítať viac

Pokrok na petržalskej trati: Výstavba mosta cez Chorvátske rameno postupuje, vyžiada si to obmedzenia

27.11.2022 11:18:09 Andrej Sárközi

Budovanie druhej etapy Petržalskej električkovej radiály napreduje. Napriek problémom v minulosti dnes práce postupujú rýchlo a citeľne zasahujú život na najväčšom bratislavksom sídlisku. Stavebník – Hlavné mesto SR Bratislava - včera spustil obchádzkovú trasu, ktorá umožní uvoľnenie priestoru pre výstavbu dôležitého premostenia cez Chorvátske rameno. 

Čítať viac

Viditeľný pokrok. Električková trať v Petržalke začína naberať kontúry

17.11.2022 19:50:00 Andrej Sárközi

Diskutovanejší verejný projekt pravdepodobne v Bratislave nenájdete. Druhá etapa budovania Petržalskej električkovej radiály si prešla viacerými problémami, práce na stavbe však teraz reálne postupujú. Budúca nosná línia mestskej hromadnej dopravy na najväčšom bratislavskom sídlisku naberá čoraz reálnejšie kontúry.

Čítať viac

Kľúčový dopravný projekt sa konečne rozbehol: Práce na električkovej trati v Petržalke postupujú

26.09.2022 11:37:31 RED

Napínavý príbeh s početnými peripetiami okolo Petržalskej električkovej radiály pokračuje. Od polovice augusta 2022, keď primátor hlavného mesta Matúš Vallo oznámil po mesiacoch stavebného ticha obnovenie prác na výstavbe jej predĺženia, sa veci konečne pohli z miesta. Termín dokončenia na konci roka 2023 však ostáva aj naďalej nereálny. 

Čítať viac

Konečne dobré správy: Mesto oznámilo, kedy sa obnovia práce na výstavbe električkovej trate v Petržalke

09.08.2022 16:50:48 Adrian Gubčo

Hlavné mesto po niekoľkomesačnom útlme obnovuje práce na výstavbe Petržalskej električkovej radiály. Najvýznamnejší investičný projekt Bratislavy v posledných rokoch bol takmer úplne pozastavený kvôli významnému nárastu cien materiálov, v dôsledku čoho konzorcium zhotoviteľov odmietlo pokračovať v stavebných prácach. Rokovania s mestom trvali niekoľko týždňov, teraz však primátor Matúš Vallo oznamuje, že sa konečne našlo riešenie.

Čítať viac

Nekonečný príbeh pokračuje: mesto zlyháva v obnovení výstavby električky v Petržalke

05.08.2022 12:33:51 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Ani na začiatku augusta nebadať na stavbe predĺženia Petržalskej električkovej radiály vyššiu aktivitu. Jeden z najväčších dopravných projektov v Bratislave v poslednom období je už niekoľko mesiacov utlmený, čo má byť dôsledkom neúmerného zdražovania materiálov a súvisiacej neochoty zhotoviteľa pokračovať v prácach. Kľúčom k obnoveniu výstavby je podpis dodatku k zmluve zo strany Hlavného mesta, ktorý by tento problém riešil.

Čítať viac

Prestrelka Magistrátu a MIRRI pokračuje, výstavba električky v Petržalke naďalej stagnuje

27.06.2022 15:02:09 RED

Nikoho neteší pohľad na stavenisko bez stavebného ruchu. Dvojnásobne to platí v prípade momentálne najdôležitejšieho a kľúčového dopravného projektu v Bratislave – predĺženia električkovej trate po južný okraj Petržalky. Stavebné práce na ňom už dlhšie poľavujú a časový sklz oproti pôvodnému harmonogramu sa zväčšuje.

Čítať viac

Výstavba Petržalskej radiály sa dostáva do čoraz väčšieho meškania, stavebné práce poľavujú

03.06.2022 16:09:43 Adrian Gubčo

Najvýznamnejší a najväčší mestský investičný projekt v posledných rokoch čelí komplikáciám. Druhá etapa petržalskej radiály má byť dokončená a prevádzkyschopná do konca roka 2023, napriek tomu je aktivita na stavenisku minimálna. Podľa Hlavného mesta situáciu ovplyvňuje masívna inflácia a s tým súvisiaci nárast cien a energií, ako aj nezhody v konzorciu. Vedie to až k úvahám o ohrození financovania stavby z eurofondov.

Čítať viac

Výstavba električkovej trate v Petržalke sa pomaly rozbieha

08.02.2022 11:37:50 Adrian Gubčo

Hlavné mesto pomaly rozbieha stavebné práce na druhej etape Nosného systému MHD, teda Petržalskej radiále. Nová električková trať, ktorá prepojí súčasnú konečnú na Jungmannovej s Janíkovým dvorom, vzniká v koridore, pôvodne určenom pre metro. V týchto dňoch zanikajú posledné zvyšky po jeho výstavbe, aby boli čoskoro nahradené novou traťou.

Čítať viac

Aké sú ďalšie plány rozvoja električkovej siete v Bratislave?

03.12.2021 17:57:36 Adrian Gubčo

Hlavné mesto konečne rozbehlo výstavbu predĺženia Petržalskej električkovej radiály, vďaka čomu dostane najväčšie sídlisko v krajine svoju nosnú dopravnú líniu. Spustenie realizácie projektu zároveň otvorilo otázku, ako sú na tom iné zámery rozvoja električkovej siete v metropole. Po roku od posledného obdobného článku prinášam aktualizovaný prehľad známych a plánovaných projektov.

Čítať viac

Bratislava oficiálne spustila výstavbu električkovej trate v Petržalke

22.11.2021 18:36:30 Adrian Gubčo

Hlavné mesto odovzdaním staveniska zhotoviteľovi 18.11. oficiálne odštartovalo výstavbu druhej etapy projektu druhej etapy Nosného systému MHD, resp. predĺženia Petržalskej električkovej radiály. Realizácia sa naštartovala po dlhej príprave s niekoľkoročným meškaním. Hlavné mesto chce prevádzku na predĺženej trati spustiť ešte pred koncom roka 2023.

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo zmluvu so zhotoviteľom električkovej trate v Petržalke

04.11.2021 15:12:13 Adrian Gubčo

Projekt druhej etapy Nosného systému mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, teda predĺženie Petržalskej radiály, sa konečne posúva do fázy výstavby. Hlavné mesto podpísalo zmluvu so zhotoviteľom, ktorému do 15 dní odovzdá stavenisko. Prvé práce by sa tak mohli rozbehnúť ešte v novembri. Podľa mesta majú prvé električky po trati premávať na konci roka 2023.

Čítať viac

Hlavné mesto čoskoro podpíše zmluvu na výstavbu električky v Petržalke

25.10.2021 16:20:47 Adrian Gubčo

V týchto dňoch by mala byť konečne podpísaná zmluva na výstavbu druhej etapy Nosného systému MHD v Bratislave – teda predĺženia Petržalskej električkovej radiály. Informoval o tom primátor Hlavného mesta SR Bratislava Matúš Vallo s tým, že víťaz verejného obstarávania, Združenie MHD Petržalka, má v priebehu dneška dodať podpísanú zmluvu, na čo ju podpíše aj mesto. Otvára sa tým cesta k spusteniu výstavby dlhoočakávaného projektu.

Čítať viac

Stihne sa dokončiť Petržalská radiála načas?

11.10.2021 18:08:04 Adrian Gubčo

Minulý týždeň sa opäť zablýskalo okolo projektu výstavby druhej etapy Petržalskej električkovej radiály. Spôsobené to bolo vyjadrením vicepremiérky a ministerky pre investície a regionálny rozvoj Veroniky Remišovej, ktorá zapochybovala o reálnosti dokončenia projektu načas. Pochybnosti naznačil aj minister dopravy Andrej Doležal. Magistrát vidí za kritikou politiku.

Čítať viac

Hlavné mesto predstavuje výsledok verejného obstarávania na zhotoviteľa druhej etapy petržalskej radiály

22.07.2021 17:30:05 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislava vyhodnotil verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby druhej etapy Nosného systému MHD v Petržalke – teda petržalskej električkovej trate. Momentálne najväčší dopravný projekt, zameraný na verejnú dopravu, má spojiť Jungmannovu ulicu s Janíkovym dvorom. Ponuka víťazného uchádzača musí ešte prejsť povinnými kontrolami, kým sa spustí samotná výstavba.

Čítať viac

Výstavba električkovej trate v Petržalke sa môže spustiť v roku 2022

10.06.2021 17:05:53 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy Nosného systému MHD v Petržalke, teda predĺženia petržalskej radiály, sa môže v horšom prípade spustiť až v roku 2022. Pripustil to primátor Bratislavy Matúš Vallo v rámci pondelňajšej verejnej diskusie k projektu Domino. Na projekt práve prebieha verejné obstarávanie, pričom prebieha kontrola ponúk od jednotlivých uchádzačov.

Čítať viac

Ponuky na zhotovenie druhej etapy Petržalskej radiály boli uzavreté, realizácia môže byť ďaleko

24.03.2021 10:27:00 Adrian Gubčo

DOPLNENÉ V priebehu včerajška bolo ukončené predkladanie cenových ponúk v rámci verejného obstarávania na vybudovanie druhej etapy Nosného systému MHD, teda pokračovania električkovej trate v Petržalke. Ponuky predložilo 8 uchádzačov, pričom mesto ich bude teraz vyhodnocovať. Podľa zistení Denníka E však v tomto procese hrozia komplikácie.

Čítať viac

Hlavné mesto pripúšťa omeškanie električky v Petržalke

28.01.2021 09:57:58 Adrian Gubčo

Už o niečo dva týždne by sa mali odovzdávať ponuky v rámci verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby druhej etapy Nosného systému MHD – teda predĺženia električkovej radiály. Harmonogram priebehu obstarávania a realizácie je nastavený tak tesne, že je celkom možné, že sa projekt nestihne dokončiť do sľúbeného konca roka 2023. Magistrát preto pripravuje krízový scenár.

Čítať viac

Stihne sa postaviť električková trať v Petržalke?

07.01.2021 09:30:00 Adrian Gubčo

Jedným z najdôležitejších rozvojových zámerov Hlavného mesta na najbližšie roky je výstavba druhej etapy Nosného systému MHD v Bratislave – teda predĺženia Petržalskej električkovej radiály. Keďže ide o projekt spolufinancovaný z fondov Európskej únie, mesto musí stihnúť trať dobudovať do konca roka 2023. Je to reálne?

Čítať viac

Hlavné mesto vyhlásilo súťaž na zhotoviteľa druhej etapy Petržalskej radiály

21.10.2020 11:11:00 Adrian Gubčo

V priebehu tohto týždňa sa konečne spustila súťaž na zhotoviteľa pokračovania električkovej trate v Petržalke, kľúčového projektu rozvoja verejnej dopravy v Bratislave. Hlavné mesto musí vybrať zhotoviteľa čím skôr, aby stihlo novú dopravnú líniu zrealizovať čo najskôr. Projekt má byť dokončený do konca roka 2023.

Čítať viac

Ako sa bude rozvíjať električková sieť v Bratislave?

20.10.2020 12:15:10 Adrian Gubčo

V metropole sa aktuálne dokončuje veľký projekt modernizácie Karlovesko-dúbravskej radiály či rekonštruuje úsek trate na Americkom námestí. V príprave sú aj modernizácie ďalších radiál a opravy iných úsekov. Aká je ale situácia s výstavbou úplne novej infraštruktúry a rozšírením električkových tratí do nových lokalít? Pozrime si prehľad aktuálneho stavu známych alebo uvažovaných projektov.

Čítať viac

Predĺženie petržalskej električkovej radiály má stavebné povolenie

29.06.2020 08:33:00 Adrian Gubčo

Príprava výstavby asi najdôležitejšieho aktuálneho projektu rozvoja verejnej dopravy v Bratislave dosiahla ďalší dôležitý míľnik: Stavebný úrad v mestskej časti Petržalka vydal stavebné povolenie pre druhú etapu Petržalskej radiály, ktorá prepojí dnešnú konečnú na Jungmannovej s Janíkovym dvorom. Povolenie ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

Projektová dokumentácia druhej etapy Petržalskej radiály je dokončená, čoskoro by sa mala začať súťaž na zhotoviteľa

22.05.2020 11:25:00 Adrian Gubčo

Asi najdôležitejší pripravovaný projekt rozvoja verejnej dopravy v Bratislave – druhá etapa Nosného systému MHD, lepšie známa ako pokračovanie Petržalskej radiály – sa krok po kroku blíži k začiatku výstavby. V priebehu apríla projektant odovzdal dokumentáciu pre realizáciu stavby, čo je prakticky posledný krok pred štartom súťaže na zhotoviteľa a následnou výstavbou.

Čítať viac

Druhá časť petržalskej električky žiada o stavebné povolenie

08.08.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Jeden z najočakávanejších dopravných projektov v metropole za posledné desaťročia je o krok bližšie k plnému dokončeniu. Hlavné mesto požiadalo petržalský Stavebný úrad o stavebné povolenie k predĺženiu petržalskej električkovej radiály, teda k tzv. druhej etape Nosného systému MHD. Do spustenia výstavby však ešte ostávajú približne dva roky.

Čítať viac

Územné rozhodnutie pre petržalskú električku je potvrdené

10.05.2019 08:28:00 Adrian Gubčo

Enormne dôležitý projekt predĺženia petržalskej električkovej radiály, tzv. II. Etapa Nosného systému mestskej hromadnej dopravy (MS MHD), získal jedno z kľúčových povolení. Rozhodnutie o umiestnení stavby vydala mestská časť Petržalka ešte v októbri 2018, voči nemu sa však odvolalo viacero účastníkov. Okresný úrad však odvolania zamietol a rozhodnutie tak získalo právoplatnosť.

Čítať viac

Hlavné mesto plánuje masívny rozvoj koľajovej dopravy

24.08.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava - hlavné mesto SR dnes v rámci tlačového brífingu ohlásila plány, týkajúce sa rozvoja koľajovej dopravy v podobe električkových tratí. Primátor mesta Ivo Nesrovnal predstavil zámery, ktoré majú zväčšiť električkovú sieť a zlepšiť dopravnú situáciu v metropole.

Čítať viac

Bratislava potrebuje kvalitnú električkovú dopravu, robí pre to málo

01.08.2018 12:30:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je ako všeobecný fakt daný úzus, že nosným systémom verejnej dopravy (NS MHD) v Bratislave sú električky. To by sa malo odzrkadľovať v dynamickom rozvoji tohto dopravného systému a veľkú podporu rozvoju električkovej dopravy vyjadruje aj Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy. Aká je teda súčasná situácia v rozvoji električkovej dopravy a modernizovania tratí?

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube