Author photoSimona Schreinerová 25.01.2024 09:50

Tŕnistá cesta k dôležitému zámeru. Príprava školy v Slnečniciach viazne napriek kľúčovým povoleniam

Na juhu Petržalky vzniká v podobe Slnečníc pod patronátom developera Cresco Real Estate masívna štvrť, v ktorej pribúda okrem rezidenčných objektov aj občianska vybavenosť. Združené materská, základná a stredná škola je obyvateľmi mimoriadne očakávaný projekt, ktorý však naráža na komplikácie. Napriek vydaným kľúčovým povoleniam nenapreduje.

Zdroj: Cresco Real Estate / Compass

Zdroj: Cresco Real Estate / Compass

Postupným rozvojom sa Slnečnice stávajú rozsiahlym obytným sektorom, ktorý sa rozprestiera medzi Panónskou cestou a železničnou traťou 132. Územie dopĺňajú plochy v blízkosti Azúrovej ulice. V rôznych zónach, ako sú Viladomy, Kopec alebo Mesto bude vybudované bývanie pre približne 20-tisíc obyvateľov. Predpokladaná populácia si pochopiteľne vyžaduje aj významnú občiansku vybavenosť vrátane školských a predškolských zariadení. S týmito zariadeniami sa v Slnečniciach počíta.

Kľúčová má byť združená materská, základná a stredná škola v centrálnej časti Slnečníc - Mesta. V roku 2021 získala územné rozhodnutie a očakávalo sa, že by čoskoro mohla získať aj stavebné povolenie. V marci 2022 sme ale informovali, že spojená škola nemá ujasnenú finálnu podobu a formu zariadenia. Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate, v tom čase uviedol, že developer rokoval s mestskou časťou Petržalka ohľadom potrieb, špecifikácií a kritérií samosprávy týkajúcich sa zariadenia.

Podľa Krnáča malo ísť o dôležitú diskusiu, keďže väčšina obyvateľov pravdepodobne dúfa, že pôjde o verejné zariadenie a nie o drahú súkromnú školu. Napriek rokovaniam však forma prevádzky stále nie je definitívne ujasnená, čo viedlo až k riziku prepadnutia územného rozhodnutia. Developer aktuálne požiadal o predĺženie jeho platnosti.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate / Compass
  • Zdroj: Cresco Real Estate / Compass
  • Zdroj: Cresco Real Estate / Compass
  • Zdroj: Cresco Real Estate / Compass
  • Zdroj: Cresco Real Estate / Compass

Na aktuálny stav projektu sme sa pýtali Petržalky aj developera. „Tento projekt je v gescii developera a súkromných vlastníkov pozemkov v lokalite Slnečnice, preto odporúčame bližšie otázky k nemu smerovať na spoločnosť Cresco Real Estate,“ skonštatovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.„Za našu samosprávu a jej stavebný úrad vieme nateraz povedať len toľko, že k časti medializovaných zámerov bolo už v minulosti vydané územné rozhodnutie.“

PR manažérka Cresco Real Estate Jana Šavoltová však aktuálne uviedla len to, že stále prebiehajú rokovania. Situácia so vzdelávacím zariadením na Slnečniciach zrejme nebude úplne jednoznačná ani jednoduchá. V čom by mohol byť problém, naznačila mestská časť. „Samozrejme, naša mestská časť veľmi víta akékoľvek snahy a zámery o vybudovanie vhodných priestorov pre budúce verejné stredné i základné školy či ďalšiu materskú školu v lokalite Slnečnice, keďže ide o novú miestnu časť Petržalky, v ktorej sa počíta s 20-30 tisíc obyvateľmi,“ naznačuje Halašková.

Či bude zariadené verejné alebo nie, však zatiaľ samospráva povedať nevie. „Vzhľadom na postup spoločností, ktoré developujú túto lokalitu a ktoré nám i magistrátu dlhujú viac ako 4 milióny eur z poplatkov za rozvoj, však aktuálne nevieme povedať, či sa tohto súkromného zámeru budeme ako mestská časť zúčastňovať a rovnaký postoj až do vyriešenia problému predpokladáme aj u kolegov z hlavného mesta či župy, pod ktorú spadá stredné školstvo.“

Viac informácií by malo byť podľa Halaškovej známych v kontexte uznesenia mestského zastupiteľstva na jeho februárovom zasadnutí. Na začiatku projektu Slnečnice bola spoločnosť Eltraco, ktorá sa dostala do insolvencie. V novembri minulého roka informoval Denník N o tom, že podľa starostu Petržalky Jána Hrčku dlhuje spomínané štyri milióny. Súčasný developer Cresco Real Estate mal reagovať tým, že prevzal záväzky za pôvodného developera a celú sumu zaplatí. Starosta ale upozornil na to, že samospráva má na peniaze menší dosah ako pri pôvodnom developerovi.

Tento dlh komplikuje posun projektu združenej školy. Zvlášť to platí v kontexte Petržalky, ktorá nemá dosť peňazí na svoj rozvoj ani prevádzku. S tým súvisí aj pravdepodobný skutočný dôvod, prečo mestskej časti vlastne súčasný stav vyhovuje: samospráva nemá peniaze na prevádzkovanie novej veľkej školy, ani keby ju dostala „zadarmo“.  

Teoreticky môže byť otázkou aj to, či bude škola a škôlka potrebná v budúcnosti. Cresco totiž v minulosti rokovalo so samosprávou aj na túto tému. Keďže byty v Slnečniciach kupujú prevažne mladé rodiny, v horizonte 15 až 20 rokov by malo prísť k omladeniu Petržalky. Na druhej strane však populácia starne a okrem vzdelávacích zariadení sú veľkou témou aj zariadenia pre seniorov. Tém na diskusiu medzi developerom a mestskou časťou teda môže byť viac. Pri danej populácii by však združená škola a škôlka mali v lokalite predsa len vzniknúť.

 

Zdroj: Cresco Real Estate / Compass

 

Ako bolo zmieňované, nová spojená škola by mala byť umiestnená v centrálnej časti Zóny Mesto. Nachádzať sa bude na západnom okraji veľkého líniového parku, ktorý bude pretínať túto najhustejšie obývanú časť Slnečníc západo-východným smerom. V pešej dostupnosti bude mať konečnú práve realizovanej električkovej trate, autobusovú zastávku, cyklotrasu a výhľadovo možno aj terminál integrovanej osobnej prepravy, o ktorom sa uvažuje v súvislosti s blízkou železnicou. Ide tak o strategickú polohu, dobre dostupnú podstatnej časti obyvateľov štvrte.

O podobe školy je známe len toľko, že pôjde o osemtraktový štvorpodlažný objekt so štyrmi sektormi a tromi schodiskami. Strecha bude plochá a pochôdzna, čiastočne využiteľná ako exteriérové multifunkčné ihrisko. Zariadenie bude mať aj jedno podzemné podlažie, kde bude parkovanie pre 42 vozidiel, ďalších osem parkovacích miest bude na teréne. Umiestnené tu bude aj technické zázemie.

Na nadzemných podlažiach budú priestory odborných učební, jedálne, kuchyne, knižníc, kmeňových tried, škôlky, hygienické priestory a telocvičňa cez dve podlažia. Na najvyššom podlaží sú uvažované administratívne priestory. Vonkajšie športoviská vzniknú okrem strechy v zmieňovanom líniovom parku. Umiestnený tu bude areál s vonkajšími cvičiacimi prvkami, atletickým oválom s dĺžkou 250 metrov a so štyrmi dráhami, doskočiskom a multifunkčným ihriskom.

K ďalším exteriérovým úpravám patrí plocha pre menšie detské ihrisko, malé multifunkčné ihrisko, lavičky a vydláždená plocha určená pre rôzne komunitné aktivity a relax. Presnejšie detaily, napríklad kapacita školy, počty učební a tried, aké špeciálne prvky bude obsahovať a podobne, známe nie sú. Budovu navrhuje architektonická kancelária Compass.

Nateraz nemožno odhadnúť, kedy by sa mohla reálne spustiť výstavba. Otvorená je tiež otázka prevádzkovateľa, teda či pôjde o verejné alebo súkromné zariadenie. Vznik novej škôlky, základnej a strednej školy na území Petržalky by však bol určite vítaný - o to viac, že moderných zariadení na vysokej technickej úrovni je v celej Bratislave ako šafranu. Keďže však podpora vzdelávania v metropole aj celej krajine kríva, prostriedkov na ich vybudovanie je málo. Pre budúcnosť štvrte i mesta je to zlá správa. 

 

Pozrite si rozvoj Slnečníc Mesta a Viladomov vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube