Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.04.2019 12:15

Druhá etapa Nového Ružinova žiada o územné rozhodnutie

V týchto mesiacoch získava konečnú podobu prvá časť projektu Nový Ružinov, ktorý vzniká v transformačnej lokalite, známej ako Nové Pálenisko. Daná časť Bratislavy doteraz pozostávala z polí, malopodlažnej zástavby, stavieb dopravnej infraštruktúry a výrobných areálov, dnes tu však vzniká mestská štruktúra. Tá by sa mala v najbližších rokoch rozrásť.

Article Big

Zdroj: Compass Architekti

Aktuálne dokončovaná prvá časť projektu pozostáva zo šestice bytových domov, ktoré spoločne vytvárajú akési malé sídlisko, ktorého srdcom je parkovo upravená centrálna plocha. Členenie projektu aj jeho architektúra voľky-nevoľky asociuje iný bratislavský development, Slnečnice, čo je do veľkej miery dané zhodnými architektmi, kanceláriou Compass.

Developerom je však spoločnosť CZ Slovakia, ktorá požiadala o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby pre druhú časť, ktorá vznikne severovýchodne od existujúceho areálu. V súčasnosti je plocha využívaná ako poľnohospodárska pôda, namiesto nej vznikne pät bytových domov a dva „polyfunkčné objekty dopravných služieb“.

Tieto polyfunkčné objekty budú mať najväčší rozsah aj podlažnosť, pôjde o doskové domy so siedmimi nadzemnými podlažiami. Sledovať budú líniu novej ulice, ktorá vznikne severne od tejto časti developmentu, a ktorá ho prepojí s existujúcou štvrťou rodinných domov. Zvyšné bytové domy budú bodové a budú mať päť nadzemných podlaží. Svojim osadením vytvoria v strede akýsi vnútroblok s parkovou úpravou.

Prevažujúca funkcia bude rezidenčná, no pribudne aj veľký počet apartmánov a nejaké administratívne priestory, čo je dané regulatívmi Územného plánu – hoci v lokalite je potenciál najmä pre rezidenčnú funkciu. Tak či onak, naplánovaných je 120 bytov, 55 apartmánov či 76 jednotiek pre zariadenia sociálnych služieb. K tomu majú pribudnúť obchodné a administratívne priestory v polyfunkčných budovách. Počet parkovacích miest je 442.

V prípade skorého vydania územného rozhodnutia, ako aj stavebného povolenia, by sa mohli prvé práce spustiť ešte v priebehu tohto roka. Ak by sa tak stalo, realizácia by trvala približne do roku 2022. Informácie o dátume oficiálneho spustenia predaja zatiaľ nie sú známe.

 

Zdroj: Compass Architekti

 

Postupne sa tak Nový Ružinov formuje na novú mestskú štvrť. Okrem druhej fázy bola už dávnejšie bola predstavená aj vízia tretej fázy, ktorá vznikne vo väzbe na Bajkalskú ulicu a bude obsahovať aj kancelársku budovu. V zóne tak začne pribúdať aj rozsiahlejšia vybavenosť, čo je vzhľadom na jej rozsah už namieste.

Hoci kritici namiestajú zlé životné podmienky v dotyku s diaľnicou D1, železničnou traťou a budúcou rýchlostnou cestou R7, v Bratislave, ktorá zápasí s krízou dostupnosti bývania, je správne budovať aj takéto rezidenčné komplexy – „šťastím v nešťastí“ je totiž o niečo väčšia cenová výhodnosť takýchto bytov. Na druhej strane, štandard Nového Ružinova súdim z doterajších návštev ako uspokojivý.

Je nepochybné, že Nový Ružinov v budúcnosti odhalí aj ďalšie časti a fázy, a dá sa predpokladať, že developer bude spolupracovať s Compassom, ktorý pripravuje v Bratislave viacero mohutných urbanistických konceptov. Rokmi získané skúsenosti sa môžu ukázať ako veľké pozitívum a spoločne so slušnou úrovňou architektúry získa štvrť moderný a svieži výzor.

Bratislava tak začína expandovať ďalším smerom. Takýmto spôsobom sa efektivizuje využitie intavilánu Hlavného mesta, preto rast Nového Ružinova hodnotím pozitívne, podobne ako zahusťovanie aj v ostatných ružinovských lokalitách. Ide o želateľnú budúcnosť v rámci celej východnej časti Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti

Súvisiace články

Výstavba ďalšej etapy Nového Ružinova sa naplno rozbieha

10.08.2020 12:50:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských rezidenčných projektov postupne rozbieha výstavbu ďalšej etapy – Nový Ružinov, ktorý sa jedného dňa pretransformuje na samostatnú štvrť, sa rozrastá o ďalšie bytové domy, severovýchodne od dokončenej prvej časti. Aktuálne sa už budujú základy prvých domov, povolenie získali aj ostávajúce budovy.

Čítať viac

Ďalšie časti Nového Ružinova napredujú v povoľovaní

19.03.2020 15:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie úspešného rezidenčného projektu Nový Ružinov by sa mohlo čoskoro začať realizovať. Zámer od developera CZ Slovakia postupuje v povoľovaní, pričom časť budov je už v stavebnom konaní, ďalšie práve obdržali územné rozhodnutie. Zatiaľ trochu odľahlá obytná zóna sa tak postupne začne meniť na samostatnú mestskú štvrť.

Čítať viac

Nový Ružinov spúšťa predaj bytov v druhej etape a čoskoro spustí výstavbu

05.11.2019 09:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie projektu Nový Ružinov v transformačnej lokalite Nové Pálenisko je tesne pred spustením. V súvislosti s tým developer CZ Slovakia, ktorý práve dokončuje posledný objekt v prvej etape, štartuje predaj bytov v etape druhej. Celkovo by malo pribudnúť až sedem nových objektov, ktoré prispejú ku vzniku novej ružinovskej mikroštvrte.

Čítať viac

V Novom Ružinove sa dokončuje ďalší dom, štvrť začne čoskoro ďalej rásť

18.07.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Obytný súbor Nový Ružinov postupne rastie a k štyrom dokončeným bytovým domom čoskoro pribudne piaty. Vo vysokom štádiu realizácie je aj šiesty dom, okrem toho sa však developer CZ Slovakia pripravuje na výstavbu druhej etapy projektu, ktorá ho rozšíri severovýchodným smerom a prispeje k postupnej premene Nového Ružinova na skutočnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Nový Ružinov sa rozšíri, pribudne aj administratívna budova

01.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Keď developer CZ Slovakia rozbehol výstavbu projektu Nový Ružinov, hovoril o vzniku komplexnej mestskej štvrte s mixom rozličných funkcií a dostatkom služieb. Doteraz vybudované časti projektu tomu veľmi nenasvedčovali, zatiaľ vzniklo len menšie sídlisko, to sa však mení s odhalením ďalšej fázy projektu, ktorá konečne obsahuje aj väčší rozsah občianskej vybavenosti a administratívu.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 29.7.2018

09.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne vznikajúca mikroštvrť, resp. menšie sídlisko Nový Ružinov, začína získavať svoju finálnu podobu. Zo šiestich objektov, ktoré vznikli v prvej fáze, sú už štyri dokončené, na jednom sa finalizuje fasáda, na poslednom sa budova blíži k dosiahnutiu hrubej stavby. Neskôr majú pribudnúť aj ďalšie etapy výstavby.

Čítať viac

Pripravuje sa rozšírenie Nového Ružinova

29.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia narastie. K šiestim už existujúcim alebo budovaným objektom pribudne ďalších sedem budov, ktoré vzniknú na aktuálne poľnohospodársky využívanej pôde. Informácie sa objavili v rámci posudzovania projektu na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Nový Ružinov odhaľuje ďalšiu etapu

21.12.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer CZ Slovakia postupne odovzdáva prvé dokončené byty v rámci Nového Ružinova ich vlastníkom, no pracuje aj na ďalšom rozvoji tohto ambiciózneho developmentu. Do predaja sa dostáva štvrtá etapa, "mestská vila" Mary.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 24.11.2017

26.11.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba obytného súboru Nový Ružinov od developera CZ Slovakia ďalej napreduje - po odovzdaní prvých dvoch domov budú čoskoro odovzdané ďalšie dva. Vďaka tomu tak možno predstaviť aj takéto netradičnejšie fotky priamo z jedného z bytov.

Čítať viac

Na návšteve v Novom Ružinove

30.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Nový Ružinov, prvý väčší projekt transformujúci časť Bratislavy známu ako Pálenisko, má dokončené svoje prvé časti - prvá etapa pozostávajúca z dvoch bytových domov je hotová a pripravená pre začiatok sťahovania majiteľov, kým druhá, pozostávajúca z ďalších dvoch domov, je pred kolaudáciou. Developer CZ Slovakia v spolupráci s realitnou kanceláriou Herrys preto predviedol, ako tento projekt vyzerá a zorganizoval Deň otvorených dverí.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube