YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.09.2017 13:00

Na návšteve v Novom Ružinove

Nový Ružinov, prvý väčší projekt transformujúci časť Bratislavy známu ako Pálenisko, má dokončené svoje prvé časti - prvá etapa pozostávajúca z dvoch bytových domov je hotová a pripravená pre začiatok sťahovania majiteľov, kým druhá, pozostávajúca z ďalších dvoch domov, je pred kolaudáciou. Developer CZ Slovakia v spolupráci s realitnou kanceláriou Herrys preto predviedol, ako tento projekt vyzerá a zorganizoval Deň otvorených dverí.

Projekt Nový Ružinov bude po celkovom dokončení pozostávať minimálne zo šiestich bytových domov, ktoré sú pomenované po odrodách ruží.

V prvých dokončených budovách, "mestských vilách" Elisabeth a Landora, vzniklo 64 jedno- až trojizbových bytov, z ktorých sa vypredali úplne všetky. Podobný úspech si developer môže pripísať aj v prípade druhej fázy, v domoch Roxy a Leonardo, kde sa nachádza 70 bytov.

Vo výstavbe je už tretia fáza, väčší dom Valentine, ktorá by mala byť dokončená v polovici roku 2019. Nachádza sa tu 105 bytov, vrátane štvorizbových, voľná aktuálne zostáva približne tretina. V štvrtej fáze by mal pribudnúť ešte jeden bytový dom, ako piatu fázu developer predstavuje polyfunkčné budovy so službami a kanceláriami.

 

Prvé dve dokončené mestské vily Elisabeth a Landora, dom Valentine vo výstavbe

 

V rámci aktuálne budovaných fáz vznikol aktívny parter v dome Elisabeth, ďalšie obchodné jednotky budú vo Valentine. Parkovanie je riešené v podzemí i na povrchu.

Úspech projektu je okrem ceny do veľkej miery daný aj architektmi celého obytného komplexu, ktorým je štúdio Compass. Veľmi skúsení architekti z tohto štúdia sú autormi tisíciek bytov - okrem iného, stoja za všetkým, čo zatiaľ vzniklo v petržalskej štvrti Slnečnice - a preto navrhli aj do Nového Ružinova sériu efektívnych dispozícii, ktoré si nájdu väčšinového klienta.

Developer okrem toho prizval ku spolupráci aj silné meno z oblasti landscape architektúry, kanceláriu LABAK (Laboratórium Architektúry Krajiny) pod vedením Michala Marcinova. Ten navrhol rezidenčný park, ktorý bude atraktívnym doplnkom bývania v novovznikajúcej štvrti.

 

Súčasťou projektu je atraktívny rezidenčný park s hernými prvkami

 

Lokalita

Nový Ružinov sa nachádza na mieste niekdajších polí v blízkosti križovatky diaľnice D1 a budúcej R7, ktorej výstavba by sa mala naplno spustiť v priebehu mesiacov. Pár desiatok metrov od projektu prechádza aj železničná trať, vedúca na Prístavný most. Ruch z dopravy je citeľný a do budúcna sa nebude znižovať.

Samozrejmou súčasťou nového infraštruktúrneho projektu je však budovanie protihlukových stien, ako aj preložka súčasnej cesty (pozrite si vizualizácie v mojom staršom článku), vďaka čomu bude Nový Ružinov v podstate v slepej ulici, bude teda redukovaný tranzit v bezprostrednom okolí.

Na druhej strane, daná lokalita má aj svoje výhody. Prístup na významné cyklotrasy je veľmi pohodlný a má sa po dobudovaní R7 zlepšiť, pričom developer pripustil, že rokuje s Cyklokoalíciou ešte o lepšom napojení projektu. Dostupnosť do centra na bicykli je tak pomerne dobrá.

V blízkosti by mali viesť aj linky verejnej dopravy, hoci momentálne je prístup k najbližšej zastávke MHD veľmi nepohodlný, keďže nebol vybudovaný chodník ani prechody pre chodcov. Bola však prisľúbená dočasne aspoň provizórna náhrada. Čo sa týka služieb, ich nedostatok v pešej dostupnosti by sa mal riešiť s postupným dokončovaním ďalších fáz projektu, hoci napríklad škôlka zatiaľ vznikať nebude.

 

Vybavenosť sa zatiaľ nachádza len v parteri jednej budovy

 

Exteriér

Urbanistický koncept projektu je založený na do poloblúka zalomenej štvorici bodových domov, ktoré spoločne s dvojicou doskových domov zvierajú zazelenený vnútroblok. Ide o účelný spôsob, ako maximalizovať presvetlenie bytov a znížiť tak nutnosť zriaďovať apartmány. Srdcom života novej štvrte má byť práve zelený vnútroblok.

V čase mojej návštevy už bol park z podstatnej časti dokončený, chýbal ešte trávnik v priestore medzi bytovými domami. Treba otvorene povedať, že štandard parčíku je vysoký a jeho kvalita bude spolu s rastom zelene rásť každým rokom. Na dobrej úrovni sú aj priestory medzi jednotlivými bytovkami, nezaťažené automobilmi a parkovaním. Celý exteriér je bezbariérový, prístup do domov je riešený rampami. K oživeniu parčíku môže prispieť otvorenie prevádzok, ktoré by sa mali v budúcnosti mali nachádzať v parteri niektorých z domov.

Čo sa týka domov samotných, architektúra nie je výnimočná, ale dobre zodpovedá proklamovanému štandardu projektu, ktorý sa netvári ako luxusné bývanie pre najnáročnejších. Pozitívne pôsobia balkóny po celej dĺžke južnej (v prípade vily Elisabeth juhozápadnej) fasády, pričom byty sú zapustené do budovy namiesto toho, aby balkóny vystupovali.

Na druhej strane, hoci teraz pôsobia balkónové zábradlia dobre, tým, že nie sú plné, existuje riziko, že napriek snahám developera zabrániť tomu, obyvatelia budú osádzať rozličné ratanové doplnky, tradičný obraz z balkónov na projektoch, ktoré tieto aspekty nemajú ošetrené. Satelity by mali byť riešené centrálne a opäť nebude dovolené, aby si obyvatelia osádzali satelitné príjmače sami.

Vo výsledku pôsobí nateraz Nový Ružinov decentne a vyvážene a podľa všetkého vytvára možnosti pre príjemný život.

 

Domy sú zalomené do poloblúka, architektúra je nenáročná a zodpovedá štandardu projektu

 

Vzorový byt

Developer v rámci dňa otvorených dverí prezentoval vzorový byt, trojizbovú jednotku B2.1.2, teda na prvom podlaží mestskej vily Landora. Výmera bytu je 107,61 metrov štvorcových (z toho 33 metrov štvorcových terasa) a pre prezentačné účely je plne zariadený do štandardného riešenia (ponúkaný je holobyt aj nadštandard). Interiérovú architektúru spracovala Miroslava Gašparová priamo z ateliéru Compass.

Dispozícia samotného bytu nie je veľmi výnimočná, dobre zvládnutá je však časť s jedálenským kútom, ktorý je dostatočne veľkorysý a prevádzkovo oddelený od obývačky, čo býva niekedy problém v iných trojizbových bytoch v ostatných bratislavských novostavbách. Priestor je pomerne dobre presvetlený, terasa je v dotyku s obývačkou dostatočne hlboká. Ťahá sa však po obvode celého bytu, čo môže byť zbytočné z hľadiska využiteľnosti, avšak pozitívne pre celkovú architektúru objektu. Rodičovská spálňa je relatívne malá a medzi posteľou a náprotivnou stenou je obmedzený priestor, detská izba je však dostatočne priestorná. Kúpeľňa je štandardná, no pre ľudí, ktorí by si chceli nainštalovať aj sušičku prádla, veľa miesta neposkytuje. V byte je príprava pre klimatizáciu s jednotkou na terase, radiátory sú inštalované z podlahy, čo trochu obmedzuje priestor. Podlaha bola vyhotovená z laminátu.

Napriek niekoľkým nedostatkom však možno vzorový byt celkovo označiť za účelný kompromis, ktorý dokáže dobre slúžiť nárokom štandardnej trojčlennej, teoreticky aj štvorčlennej rodiny. Ďalšie priestorové nároky na uskladnenie napríklad bicykla alebo kočíka uspokojí kočikáreň, ktorá sa nachádza na prízemí domu. A nakoniec posledné zásadné riziko, hluk z neďalekých komunikácii (diaľnica D1, železničná trať, čoskoro aj rýchlostná cesta R7), bol citeľný v exteriéri, mal by však byť redukovaný po dobudovaní štvrtej fázy projektu. Táto časť prehliadky Nového Ružinova tak rovnako zanechala pomerne dobré dojmy.

 

Vzorový byt s interiérom od Miroslavy Gašparovej z Compass-u

 

Zhrnutie

Nový Ružinov je štandardný projekt, ktorý uspokojí väčšinového zákazníka z radov strednej triedy. Pre tých ponúka kompromis ceny, štandardu, dispozícii, vybavenosti a nakoniec aj lokality, keďže sa dá predpokladať, že práve blízkosť rušnej križovatky znižuje cenu.

Za pozitívum možno označiť, e developer stavil s výberom architektov na istotu, vďaka čomu sa podarilo vytvoriť také dispozície, ktoré v rámci možností poskytujú maximum (napríklad veľká časť 2-izbových bytov v dome Valentine má oddelenú toaletu, čo nie je bežné, relatívne dobre sú však dvojizbáky zvládnuté aj v ostatných domoch). Nový Ružinov sa tak zatiaľ ukazuje ako celkom sľubný začiatok urbanizácie tejto časti mesta.

Treba povedať, že len zatiaľ, lebo skôr či neskôr developer nepochybne odhalí aj plány pre ostatné časti Nového Ružinova, obsahujúce kancelárie a služby. Doterajšie nekonkrétne vizualizácie obsahujú v priestore medzi vilou Elisabeth a komunikáciou budovu, ktorá pôsobí ako predajňa maloobchodného reťazca.

Práve tu sa v konečnom dôsledku ukáže, do akej miery chce CZ Slovakia budovať mestskú štvrť a do akej sídlisko, v prvom prípade by totiž zmiešalo funkciu predajne a kancelárii v rámci jednej budovy. Nateraz bolo odmietnuté špecifikovať, ako budú tieto ostatné časti Nového Ružinova reálne vyzerať. Ak sa má však už zaberať poľnohospodárska pôda, využitie by malo byť pokiaľ možno čo najintenzívnejšie, aby sa predišlo ďalším záberom do budúcnosti.

 

Fotografie z 25.9.2017. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Nový Ružinov z vnútrobloku
 • Nový Ružinov z vnútrobloku
 • Pohľad od Slovnaftskej ulice
 • Dom Elisabeth
 • Dom Elisabeth
 • Herné prvky v parku sú najatraktívnejšou časťou projektu
 • Herné prvky v parku sú najatraktívnejšou časťou projektu
 • Pohľad od obslužnej komunikácie po obvode zóny
 • Vstup do bytového domu
 • Interiér vzorového bytu
 • Interiér vzorového bytu
 • Dom Valentine vo výstavbe
 • Zdroj: CZ Slovakia

Súvisiace články

Zo sídliska mestská štvrť. Nový Ružinov pripravuje veľkú expanziu

21.02.2023 17:53:58 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia vznikol ako pomerne skromný development, tvorený niekoľkými bytovkami v prehliadnuteľnej lokalite neďaleko diaľničnej križovatky Prievoz. Odvtedy výrazne podrástol a mení sa na čoraz väčšiu obytnú štvrť. Investor má však ešte ambicióznejšie plány: z Nového Ružinova bude komplexnejšia zóna, ktorá postupne vyplní nezastavané priestory v lokalite.

Čítať viac

Nová mestská štvrť je kompletnejšia. Nový Ružinov sa rozrastá o viladomy

18.01.2023 15:15:04 Andrej Sárközi

Nový Ružinov mení obraz doteraz striedmo zastavanej zóny Nové Pálenisko na plnohodnotnú mestskú štruktúru. Najväčší rezidenčný development spoločnosti CZ Slovakia už má dokončenú prvú etapu, vo vysokom štádiu výstavby je druhá a práce sa spúšťajú na ďalšej časti projektu. Z osamelého súboru niekoľkých bytoviek sa stáva samostatná štvrť.

Čítať viac

Magistrát odmieta ďalší projekt, zrušil kladné stanovisko pre tretiu etapu Nového Ružinova

21.07.2022 11:45:45 Adrian Gubčo

Nový Ružinov je postupne rastúci obytný súbor, transformujúci dosiaľ len málo využívané územia v lokalite Nové Pálenisko. V tejto chvíli ide skôr o sídlisko s obmedzeným rozsahom občianskej vybavenosti. V budúcnosti sa to malo zmeniť s výstavbou tretej etapy projektu. Problém s tým má Magistrát, ktorý zrušil svoje staršie kladné záväzné stanovisko.

Čítať viac

Nový Ružinov úspešne napreduje, k dokončeniu sa blíži ďalšia časť projektu

24.06.2022 12:34:03 RED

Nový Ružinov predstavuje najväčší rezidenčný projekt a zároveň vlajkovú loď developera CZ Slovakia. Do donedávna prakticky neurbanizovanej zóny Pálenisko prináša koncept komplexne budovanej mestskej štvrte. V tejto chvíli sa k dokončeniu blíži prvá časť druhej etapy, obsahujúca rezidenčné bývanie, vo výstavbe je aj druhá časť a vo výhľade sú ďalšie etapy.

Čítať viac

Výstavba ďalšej etapy Nového Ružinova sa naplno rozbieha

10.08.2020 12:50:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských rezidenčných projektov postupne rozbieha výstavbu ďalšej etapy – Nový Ružinov, ktorý sa jedného dňa pretransformuje na samostatnú štvrť, sa rozrastá o ďalšie bytové domy, severovýchodne od dokončenej prvej časti. Aktuálne sa už budujú základy prvých domov, povolenie získali aj ostávajúce budovy.

Čítať viac

Ďalšie časti Nového Ružinova napredujú v povoľovaní

19.03.2020 15:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie úspešného rezidenčného projektu Nový Ružinov by sa mohlo čoskoro začať realizovať. Zámer od developera CZ Slovakia postupuje v povoľovaní, pričom časť budov je už v stavebnom konaní, ďalšie práve obdržali územné rozhodnutie. Zatiaľ trochu odľahlá obytná zóna sa tak postupne začne meniť na samostatnú mestskú štvrť.

Čítať viac

Nový Ružinov spúšťa predaj bytov v druhej etape a čoskoro spustí výstavbu

05.11.2019 09:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie projektu Nový Ružinov v transformačnej lokalite Nové Pálenisko je tesne pred spustením. V súvislosti s tým developer CZ Slovakia, ktorý práve dokončuje posledný objekt v prvej etape, štartuje predaj bytov v etape druhej. Celkovo by malo pribudnúť až sedem nových objektov, ktoré prispejú ku vzniku novej ružinovskej mikroštvrte.

Čítať viac

V Novom Ružinove sa dokončuje ďalší dom, štvrť začne čoskoro ďalej rásť

18.07.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Obytný súbor Nový Ružinov postupne rastie a k štyrom dokončeným bytovým domom čoskoro pribudne piaty. Vo vysokom štádiu realizácie je aj šiesty dom, okrem toho sa však developer CZ Slovakia pripravuje na výstavbu druhej etapy projektu, ktorá ho rozšíri severovýchodným smerom a prispeje k postupnej premene Nového Ružinova na skutočnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Druhá etapa Nového Ružinova žiada o územné rozhodnutie

15.04.2019 12:15:00 Adrian Gubčo

V týchto mesiacoch získava konečnú podobu prvá časť projektu Nový Ružinov, ktorý vzniká v transformačnej lokalite, známej ako Nové Pálenisko. Daná časť Bratislavy doteraz pozostávala z polí, malopodlažnej zástavby, stavieb dopravnej infraštruktúry a výrobných areálov, dnes tu však vzniká mestská štruktúra. Tá by sa mala v najbližších rokoch rozrásť.

Čítať viac

Nový Ružinov sa rozšíri, pribudne aj administratívna budova

01.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Keď developer CZ Slovakia rozbehol výstavbu projektu Nový Ružinov, hovoril o vzniku komplexnej mestskej štvrte s mixom rozličných funkcií a dostatkom služieb. Doteraz vybudované časti projektu tomu veľmi nenasvedčovali, zatiaľ vzniklo len menšie sídlisko, to sa však mení s odhalením ďalšej fázy projektu, ktorá konečne obsahuje aj väčší rozsah občianskej vybavenosti a administratívu.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 29.7.2018

09.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne vznikajúca mikroštvrť, resp. menšie sídlisko Nový Ružinov, začína získavať svoju finálnu podobu. Zo šiestich objektov, ktoré vznikli v prvej fáze, sú už štyri dokončené, na jednom sa finalizuje fasáda, na poslednom sa budova blíži k dosiahnutiu hrubej stavby. Neskôr majú pribudnúť aj ďalšie etapy výstavby.

Čítať viac

Pripravuje sa rozšírenie Nového Ružinova

29.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia narastie. K šiestim už existujúcim alebo budovaným objektom pribudne ďalších sedem budov, ktoré vzniknú na aktuálne poľnohospodársky využívanej pôde. Informácie sa objavili v rámci posudzovania projektu na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Nový Ružinov odhaľuje ďalšiu etapu

21.12.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer CZ Slovakia postupne odovzdáva prvé dokončené byty v rámci Nového Ružinova ich vlastníkom, no pracuje aj na ďalšom rozvoji tohto ambiciózneho developmentu. Do predaja sa dostáva štvrtá etapa, "mestská vila" Mary.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 24.11.2017

26.11.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba obytného súboru Nový Ružinov od developera CZ Slovakia ďalej napreduje - po odovzdaní prvých dvoch domov budú čoskoro odovzdané ďalšie dva. Vďaka tomu tak možno predstaviť aj takéto netradičnejšie fotky priamo z jedného z bytov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube