Author photoAdrian Gubčo 25.01.2021 12:28

Rozvoj Borov pokračuje, developer predstavil nové názvy jednotlivých zón

Mohutný a ambiciózny development Bory v severozápadnej časti Bratislavy sa postupne rozrastá o nové rezidenčné etapy s novými dokončenými aj rozostavanými časťami. S rozvojom štvrte vyvstáva potreba prehlbovania identity jej nových častí, čo developera Penta Real Estate podnietilo k novému názvosloviu etáp.

Bory Nový Dvor

Bory Nový Dvor

Nové názvy sa nebudú týkať len novobudovaných častí Borov, ale aj dokončených, ktorých označenie aj umiestnenie sa má takto stať zapamätateľnejším. Pôvodné číselné označenia tak boli nahradené slovnými, ktoré reagujú na charakter jednotlivých etáp. Pomenovanie získali aj geografické zóny, čo ďalej uľahčuje orientáciu v rámci štvrte.

„Lokalita Bory má ambíciu stať sa plnohodnotnou mestskou štvrťou, ktorá bude mikrocentrom západnej časti Bratislavy,“ hovorí Lukáš Pucovský, HQ Marketing Manager v Penta Real Estate. „Aj preto sme sa rozhodli zmeniť doteraz používaný koncept číslovania jednotlivých etáp, ktorý bol z dlhodobého pohľadu neudržateľný.“ Developer vyjadril vieru v zlepšenie udržateľnosti a unikátnosti štvrte, čo priamo súvisí aj s označením jednotlivých častí projektu.

Advertising

Bory sú tak po novom rozdelené na tri geografické zóny – Centrum, Západ a Sever. Centrum je miesto, kde sa koncentruje vybavenosť a umiestnená je tu nákupná galéria Bory Mall aj postupne vznikajúca nemocnica Svet zdravia. Západ sa tiahne smerom k Devínskej Novej Vsi (ktorej je aj súčasťou) a podľa investora je určená predovšetkým pre rodinné bývanie. Pôvodne tu mala vzniknúť retailová zóna. Sektor Sever je zatiaľ len pripravovaná časť Borov severne od nemocnice, kde však bude v budúcnosti najväčší počet bytov.

Čo sa týka jednotlivých etáp, developer pripomína, že názvy budú reagovať na geografické umiestnenie aj charakter zástavby. Prvá etapa (Bory Bývanie 1) sa tak po novom volá Bory Prvé Domy, čo zdôrazňuje fakt, že išlo o úplne prvé byty v zóne. Druhá etapa je nazvaná Bory Nový Dvor, čo má reagovať na historický názov lokality (Neudorf) a prítomnosť poloprivátnych dvorov. Tretia etapa je nazvaná Bory Promenáda a podľa Penty sa bude vyznačovať pešou dostupnosťou služieb a dotykom s uvažovaným verejným parkom.

Developer medzičasom pripravuje aj ďalšie časti projektu, ujasnená je aj podoba štvrtej etapy, ktorá má k dispozícii územné rozhodnutie a vznikne severne od Nového dvoru. Názov zatiaľ ešte predstavený nebol. V príprave sú aj piatašiesta časť developmentu, s piatou v zóne Centrum a šiestou na Západe.

Celkovo len v prvých štyroch etapách rezidenčnej časti projektu vznikne okolo 1,5-tisíc bytov, s ďalšími dvoma tento počet presiahne dve tisícky. Je tak zrejmé, že ide o veľký projekt aj na bratislavské pomery, čo zvyšuje nároky na jeho celkovú urbanistickú a architektonickú úroveň.

 

Bory Promenáda

 

V tejto chvíli sa dá povedať, že architektúra jednotlivých etáp je s ohľadom na umiestnenie Borov v periférnej časti mesta na uspokojivej úrovni, čo developer garantuje vyhlasovaním interných vyzvaných architektonických súťaží. V tých sa zatiaľ najlepšie darí kancelárii Sadovsky & Architects, resp. predtým Vallo Sadovsky Architects. Táto kancelária dáva podobu dokončovanej prvej časti Nového Dvora aj rozostavanej Promenáde.

Druhá etapa projektu, vznikajúca v časti Západ a hraničiaca s vodným tokom Mláka, nahradila pôvodne uvažované retailové boxy rozvoľnenou štruktúrou bodových a doskových bytových domov, ktoré sú usporiadané do menších jednotiek, zdieľajúcich spoločný poloprivátny dvor. Centrálnou časťou druhej etapy je však parčík, v ktorého strede je umiestnená retenčná nádrž. Vybudovaná bola zatiaľ južná polovica Nového Dvora.

Umiestnených tu je 287 bytov, pričom developer hlási úspešný predaj – voľných je už len 5 bytov. Rezidenti sa začnú sťahovať v dohľadnej dobe. „Odovzdávanie bytov predpokladáme koncom prvého kvartálu 2021,“ hovorí Michal Rehák, Senior Business Development Manager v Penta Real Estate. V priebehu prvého kvartálu by sa zároveň mala budovať aj druhá časť tejto etapy.

Advertising

Táto bude mať podobu zrkadlovo obrátenej prvej časti, pribudne tak ďalších deväť štvor- až päťpodlažných bytoviek s 287 bytmi, ktorých predaj sa má taktiež spustiť v dohľadnej dobe. Penta sľubovala spustenie výstavby už v priebehu minulého roka, pričom sa pripravovala na zakladanie. To sa však naštartuje len teraz. M. Rehák odhadoval dobu výstavby na 30 mesiacov, čo znamená, že druhá časť druhej etapy bude dokončená v druhej polovici roka 2023. Na základe doteraz dokončenej časti bude architektúra príjemná, čo sa umocní s postupným rastom zelene. 

Medzičasom, v dobrom tempe napreduje výstavba tretej etapy, teda Bory Promenáda. Realizácia sa naštartovala v priebehu augusta 2020, v tejto chvíli už stavebník realizuje tretie podlažia na niektorých objektoch z maximálneho počtu šesť. Aj v tomto prípade tak bude mať etapa triezvu mierku a rozvoľnený charakter s riadkovou zástavbou, čo je z hľadiska presvetlenia bytov ideálne. Modernistický charakter zóny dotvoria ubytovacie kapacity pre zdravotníkov v nemocnici, ktoré tu začnú rásť onedlho. Medzi domami v západnej časti projektu by mal vzniknúť parkovo upravený dvor.

Vzniká tu 357 1- až 4-izbových bytov, doplnených o 488 parkovacích miest, z toho až 320 na povrchu. Dostupných je tu podľa oficiálnej webstránky 51 bytov. Pri spustení predaja bola štartovacia cena za meter štvorcový 2.340 eur, čo malo osloviť predovšetkým mladé rodiny. V bratislavskom kontexte totiž išlo o vysoko konkurenčnú cenu.

Obyvatelia tejto etapy (ako aj Prvých Domov) budú mať v pešej dostupnosti okrem nákupného centra a nemocnice aj verejnú materskú školu, ktorá už je vybudovaná. Otvorená mala byť pôvodne v septembri 2020, Michal Rehák však upozorňuje, že sa situácia zmenila. „Budova škôlky by mala byť skolaudovaná do konca januára, no konečný termín bude závisieť aj od fungovania úradov v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou.“

Pandémia ovplyvnila aj definitívny dátum otvorenia. „Čo sa týka samotného spustenia prevádzky, škôlka začne fungovať od nového školského roka v septembri 2021. Spustenie bolo intenzívne riešené spolu s mestskou časťou a po vzájomnej dohode sme usúdili, že škôlku otvoríme až k novému školskému roku,“ popisuje situáciu M. Rehák.

Neznámy ešte ostáva harmonogram realizácie tzv. japonského pavilónu a záhrady, ktorý mal vzniknúť medzi materskou školou a Prvými Domami, keďže klient projekt odsúval a upravoval. „Majiteľ pozemku, na ktorom by mal vyrásť japonský pavilón sa napriek právoplatnému územnému rozhodnutiu, ktoré sme preň získali ešte v marci 2018, rozhodol projekt prepracovať a ísť do nového povoľovacieho procesu,“ upozorňuje Penta, no dodáva, že účel by sa nemal zmeniť.

 

Kotrasty Borov - retailové boxy vedľa bytových domov

 

Dokončením aktuálne rozostavaných, resp. pripravených častí získajú časti Borov už relatívne kompaktný charakter, na rozdiel od doterajšej situácie, kedy vznikajú súbory bytových domov oddelených poľnohospodársky využívanými alebo ladom ležiacimi plochami. Napriek tomu, tieto časti Borov budú mať len sotva mestský charakter. Výstavba totiž využíva do veľkej miery okrajové polohy celej zóny, kde sa pôvodne uvažovalo nad odlišnými funkciami.

Výsledkom sú tak situácie, kedy celkom pekné bytové domy susedia s retailovými „big-boxami“, čo vytvára nepríjemný kontrast. Štruktúra pôsobí náhodilo, nemožno hovoriť o vzniku kvalitných ulíc, ktoré sú redukované do dopravných koridorov, a masívnu plochu tvoria povrchové parkoviská, typické pre suburbiá – čo Bory nemajú byť.

Developer s odhalením nového názvoslovia predstavil aj novú vizualizáciu celej štvrte, vrátane zóny Sever. Tá bližšie sprostredkúva predstavu o budúcom urbanizme tejto časti mesta, a hoci túto koncepciu nemožno považovať za definitívnu, o filozofii celej oblasti prezrádza pomerne dosť. Je to práve urbanizmus a nie individuálna kvalita jednotlivých etáp, ktorý rozhodne o úspechu celých Borov. Napriek aktuálnej situácii a obmedzeniam, trendy mestského vývoja smerujú k aktívnejšiemu využívaniu mestského prostredia a rozvoju komunity. Dobré mesto poskytuje dobré podmienky pre to, aby ľudia mali chuť využívať jeho verejný priestor a s tým súvisiacu infraštruktúru.

Či to bude aj prípad Borov a či z tejto časti mesta vznikne viac ako len sídlisko, bude predmetom ďalšieho článku.  

 

Fotografie z 10.1.2021. Pozrite si výstavbu Borov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Druhá etapa - Bory Nový Dvor
  • Druhá etapa - Bory Nový Dvor
  • Druhá etapa - Bory Nový Dvor, príprava na výstavbu druhej časti
  • Materská škola
  • Bory Promenáda
  • Bory Promenáda, v pozadí nemocnica Svet zdravia
  • Bory Nové Dvory. Zdroj: Penta Real Estate
  • Bory Promenáda. Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube