Author photoAdrian Gubčo 20.01.2021 16:37

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Stavebné práce na výstavbe nemocnice sa spustili už na konci roka 2018, na jar 2019 boli dokončené základy. Následne začali pribúdať prvé podlažia, plnú výšku piatich podlaží budova dosiahla na začiatku roka 2020. V priebehu uplynulého roka sa dobudovala aj strešná konštrukcia, na ktorej vznikol heliport. Stavebník začal v tomto čase inštalovať aj okná a presklenia, vrátane budúceho hlavného vstupu do nemocnice.

Dnes je tak hrubá stavba definitívne dokončená, čo potvrdzuje aj Jana Fedáková, Komunikačný špecialista ProCare a Svet zdravia. „Koncom minulého roka bola ukončená hrubá stavba Nemocnice Bory tak, aby bolo možné kontinuálne počas zimného obdobia pokračovať vysokým tempom v interiéri. Na fasáde boli osadené všetky okná, budova je teda kompletne uzavretá a je možné v nej dokonca kúriť dočasnými mobilnými jednotkami,“ konštatuje a dodáva, že ide o predpoklad pre kontinuálne pokračovanie prác v interiéroch.

Advertising

Tie sa teraz sústredia na základné technologické a prevádzkové vybavenie. „Takto sme zabezpečili vhodné pracovné podmienky pre všetky firmy, ktoré realizujú vnútorné inštalácie ako vzduchotechnika, voda, kanál na rozvody vody a kanalizácie, potrubná pošta, silnoprúdové rozvody, sadrokartónové priečky a ďalšie,“ hovorí J. Fedáková. Pracuje sa aj mimo staveniska. „Kolegovia z IT pracujú na integrácii jednotlivých častí nemocničného informačného systému, medicínsky úsek zase testuje vybrané medicínske zariadenia, marketing pripravuje detaily navigačného systému a prevádzkový úsek finalizuje procesy.“

Podľa investora tak všetko smeruje k tomu, aby bola nemocnica plne funkčná v roku 2023. Ide o omeškanie oproti pôvodne prezentovanému termínu, ktorým bol január 2022. Skúšobná prevádzka sa mala pritom spustiť už v druhej polovici tohto roka. Posunutie otvorenia sa začínalo v súvislosti s pandémiou skloňovať na jar 2020 a dnes ho potvrdzuje aj hovorkyňa investora.

Po dokončení by mala byť táto nemocnica najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. Svet zdravia skloňuje niektoré z kľúčových parametrov projektu, ku ktorým patrí 14 operačných sál, osem pôrodných izieb, moderný urgentný príjem alebo robotická prípravňa liekov. Kostrou činnosti má byť starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia. Celkovo sa očakáva 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení za rok.

Veľmi zásadným prvkom, ktorým sa má projekt vymedzovať oproti iným nemocniciam, má byť komfort pacientov. Nachádzať sa tu má približne 400 lôžok v izbách, kde bude štandardne len jedno lôžko, s kvalitným vybavením a architektúrou, ktorá má vytvárať „liečivé prostredie“. Investor zorganizoval na dizajn nemocnice architektonickú súťaž, v ktorej sa presadili experti na nemocnice Dutch Health Architects.

Celkové náklady na výstavbu dosahujú približne 240 miliónov eur, čo developer označuje za najväčšiu súkromnú investíciu do slovenského zdravotníctva. Samotná stavba má stáť 110 miliónov eur, ďalších 75 miliónov si vyžiadajú technológie. Testovanie, uvedenie a projektový manažment má vyjsť 55 na miliónov eur.

Nemocnica sa stane súčasťou vznikajúcej štvrte Bory, ktorú rozvíja realitná divízia Penty. V budúcnosti je očakávaný vznik električkovej trate a teoreticky aj rozšírenia „nemocnice novej generácie“ o objekt pokrývajúce nové medicínske odbory alebo univerzitné centrum.

 

 

Jedným z kľúčov úspechu však bude zabezpečenie dostatku kvalitného personálu. Prevádzku zariadenia má zabezpečovať množstvo lekárov, sestier a pomocného personálu. „Cieľovo plánuje nemocnica zamestnávať 1.400 ľudí, z toho bude približne 300 lekárov a 900 sestier a ošetrovateľov,“ špecifikuje Jana Fedáková. Obsadzovanie pozícií už prebieha.

„Momentálne obsadzujeme manažérske miesta v lekárskom a ošetrovateľskom tíme. Začíname manažérmi, pretože veríme, že manažér má právo zostaviť si svoj tím. Na našej webovej stránke máme aktuálne vypísaných vyše 20 pozícií vedúcich sestier pre jednotlivé úseky nemocnice a postupne uverejňujeme ďalšie pozície.“ Investor chce pritom použiť aj pomerne výrazný benefit – zvýhodnené bývanie v priamom susedstve budovy.

Advertising

Západne od objektu aj budúcej hlavnej osi Borov, v susedstve rozostavanej tretej etapy Bory Bývanie, má vzniknúť dvojica domov so siedmimi, resp. šiestimi nadzemnými podlažiami. Pôvodne tu malo vzniknúť 188 dvojlôžkových izieb pre 376 obyvateľov. Ubytovaní mali mať k dispozícii spoločenské priestory a kuchynky na jednotlivých poschodiach, ako aj sklad bicyklov, práčovňu či room service – malo tak ísť v podstate o kvalitnejší internát.

Developer však plány čiastočne upravil. „Ubytovňa poskytne kapacitu 200 lôžok v dvoj- a jednolôžkovom štandarde. Bude určená pre naše sestry, ktoré budú hľadať ubytovanie pri nástupe do práce, ale aj pre lekárov, ktorí budú prichádzať do Bratislavy na školenia a atestácie v rámci siete Svet zdravia,“ vysvetľuje príčinu zmien J. Fedáková. Komfort budovy sa tak zvýši. Pôvodne sa tu malo nachádzať 110 parkovacích miest.

Výstavba ubytovne by sa mala spustiť už v dohľadnej dobe. „V auguste 2020 získal projekt ubytovne právoplatné stavebné povolenie a od tejto chvíle intenzívne prebieha príprava stavby. Štart samotnej výstavby je plánovaný na jar tohto roka s cieľom otvoriť ubytovňu v rovnakom období, ako samotnú Nemocnicu novej generácie na Boroch,“ dodáva Jana Fedáková.

 

 

V Boroch tak vzniká základ v budúcnosti možno rozsiahleho zdravotníckeho areálu, ktorý by mohol prispieť k výraznému zvýšeniu kvality života v Bratislave, ale aj ovplyvniť charakter Borov. Kvalita zdravotníckych zariadení a poskytovania starostlivosti je spoločne s bezpečnosťou, kvalitou školstva a dostupnosťou bývania považovaná za jeden z kľúčových parametrov, definujúcich životnú úroveň mesta. S výnimkou bezpečnosti má Bratislava veľké problémy vo všetkých oblastiach.

Súkromný investor si je toho dobre vedomý, rovnako ako faktu, že v metropole je vysoký dopyt po lepšej úrovni poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nemocnica v Boroch má byť otvorená poistencom zo všetkých zdravotných poisťovní a Svet zdravia sľubuje, že pôjde o dostupné zariadenie. Ak to tak bude, je celkom možné, že niektoré staršie verejné zariadenia budú čeliť úbytku pacientov (a personálu). Pre štát je to podnet k výraznejšej modernizácii.

Nanešťastie, projekt výstavby novej koncovej nemocnice na Rázsochách sa posúva len veľmi pomaly. Aktuálne by sa mal obstarávať projektant, pričom sa hodnotia žiadosti o účasť v obstarávaní. Tento postup bol kritizovaný, najmä Slovenskou komorou architektov, ktorá uprednostňuje najprv vyhlásenie architektonickej súťaže po vzore obdobného projektu v Martine. Aktuálne aj bývalé vedenie Ministerstva zdravotníctva považovalo vznik nemocnice za svoju prioritu, preto sa snažilo proces urýchliť. Postupuje však tak pomaly, že by súťaž žiadnym zdržaním vlastne nebola.

K iným projektom patrí rekonštrukcia Univerzitnej nemocnice v Ružinove, kde sa má taktiež zvýšiť komfort pacientov a pribudnúť tu má aj nový heliport, ktorý je dnes takmer dokončený. Rekonštrukčné práce sa realizujú v nemocnici v Podunajských Biskupiciach. Do budúcna by mohli ísť na nemocnice ďalšie peniaze z Fondu obnovy, teda zo zdrojov Európskej únie.

Napriek tomu je miera investičného dlhu taká vysoká, že je otázne, či to bude stačiť. Rozvoj zdravotníckej infraštruktúry, ale aj zdravotníctva celkovo, sa musí stať absolútnou prioritou. Bratislavské nemocnice, fungujúce na zotrvačnosti, sa dostávajú na hranu, a to nielen v dôsledku pandémie. Do budúcna by mohol byť ich stav významným faktorom, ktorý negatívne ovplyvní rozvojový potenciál slovenskej metropoly.  

 

Fotografie z 10.1.2021. Pozrite si výstavbu nemocnice vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Svet zdravia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube