Author photoAdrian Gubčo 04.04.2023 18:06

Veľké víťazstvo? Nemocnica v Boroch pomôže Pente, Bratislave menej

Oficiálne otvorenie nemocnice v Boroch je mimoriadnou udalosťou. V istom ohľade je porovnateľné s otvorením zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie – v oboch prípadoch ide o mimoriadne projekty s výrazným dosahom na kvalitu života obyvateľov mesta. No kým jedna realizácia vyvoláva pocity hrdosti, druhá nám pripomína skôr hanbu.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Posledný týždeň patrí v Bratislave otvoreniu Nemocnice Bory. Nazývaná aj nemocnica novej generácie, ide o najmodernejšie zariadenie svojho druhu v metropole aj v celej krajine. Koncová nemocnice siete Svet zdravia za štvrť miliardy eur spustila ostrú prevádzku po viac ako štyroch rokoch výstavby a celkovo ôsmich rokoch prípravy. Investor, skupina Penta Investments, zdôrazňuje, že ide o nemocnicu pre všetkých obyvateľov Slovenska, nielen pre bohatých, ako sa zvyklo hovoriť.

V tejto chvíli už majú s nemocnicou podpísané dohody všetky tri zdravotné poisťovne – Dôvera, Union a po určitom váhaní napokon aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. O kvalitách komplexu presviedčajú influenceri, obyvatelia celého Slovenska majú k dispozícii bohaté mediálne pokrytie oficiálnych ceremónií, súvisiacich s otvorením, a napokon, mnoho ľudí si mohlo nemocnicu pozrieť samo – počas Dňa otvorených dverí v priebehu uplynulého víkendu ju podľa developera navštívilo viac ako 10-tisíc návštevníkov.

Nemocnica Bory predstavila viaceré priestory, v ktorých bude do konca roka naplno fungovať prevádzka. Zvedavci si mohli prehliadnuť „urgentný príjem novej generácie“, pôrodnicu, jednotky intenzívnej starostlivosti aj lôžkové oddelenia. Jednotlivé priestory boli bohato vybavené informačnými materiálmi aj samotnými zamestnancami, ktorí ochotne hovorili o kvalitách novej nemocnice. Prehliadka bola zakončená v kantíne, ktorá viac pripomínala vyleštené priestory nákupného centra ako tradičnú nemocničnú „reštauráciu“ (v tomto prípade ide o pochvalu).  

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Investments

Investor tvrdí, že sa stretol s nadšenými reakciami. „Som nadšená a teším sa, že na Slovensku vyrástla nemocnica hodná 21. storočia. S mojimi známymi sme sa prešli jej chodbami a na každom poschodí to na nás pôsobilo veľmi príjemne. Izby pre pacientov vyzerajú ako v hoteli,” cituje návštevníčku Magdalénu z Trnavy. Autor týchto riadkov si bol dokončenú nemocnicu prehliadnuť tiež, z čoho usudzuje, že nejde vôbec o nereálnu citáciu. S podobnými pocitmi budovu opúšťala väčšina návštevníkov.

Pre Penta Investments ide o veľké víťazstvo. Široké publikum videlo, že sa podarilo niečo, čo štát nedokázal za tri desaťročia: vybudovať kvalitnú a modernú nemocnicu s infraštruktúrou na súčasnej úrovni. Hoci to investor neprizná, sobotné podujatie bolo aj obrovským zdvihnutým prostredníkom všetkým garnitúram, ktoré vajatali o lepšom zdravotníctve a novej koncovej nemocnici na Rázsochách. Okrem zbúrania skeletu sa však zmohli len na pripustenie si, že to tak ľahko nepôjde – a obrovský komplex, ktorý nebude stáť menej ako pol miliardy, bude zaplatený zo štátneho rozpočtu.

Taká je totiž trpká pravda. Vybudovanie komplexnej koncovej nemocnice, ktorá pokrýva všetky odbory, má dostatočnú kapacitu a zabezpečuje okrem liečby pacientov aj výučbu nových generácií zdravotníkov a doktorov, trvá roky a stojí obrovské peniaze. Napríklad v Dánsku prešlo od spustenia prípravy po plný rozbeh najväčšej nemocnice – Novej univerzitnej nemocnice v Aarhuse – 14 rokov a stála jednu miliardu eur. Na Slovensku sa niekto snaží tvrdiť, že sa do polovice roka 2026 podarí dokončiť hrubú stavbu komplexu, ktorý ešte nemá ani dokončenú dokumentáciu (mimochodom, otázna je aj reálnosť dokončenia novej nemocnice v Martine, kde spustenie výstavby údajne oddialili náboženské dôvody).

Nie je to ale len o budove a jej technickom vybavení. Rovnako dôležitou súčasťou kvalitnej nemocnice je aj vysoko kvalifikovaný personál. V tomto smere si súkromná firma opäť môže pripísať body navyše. Nový komplex postupne napĺňa zamestnancami, ktorých má byť po plnom spustení 1,5-tisíc (aktuálne ich je okolo 500). Investor avizuje, že pritiahol množstvo odborníkov zo zahraničia.

To je možno pravda, podľa informácií YIM.BA zo zdravotníckeho prostredia ich ale predsa len nebolo dosť. Vykrýva to personálom z existujúcich slovenských a predovšetkým bratislavských nemocníc, kde hrozí rozpad tímov na viacerých oddeleniach. Možnosti ich náhrady sú obmedzené až žiadne.

Ide opäť problém pre štát, ktorý napriek rokom sťažností a upozornení od expertov nedokázal urobiť nič podstatné preto, aby zabránil kolapsu zdravotníctva. Ohrozený tým je jeden zo základných pilierov kvality života v krajine. Obava z toho, že sa ľudia stanú „obeťami“ slovenského zdravotného systému, je reálnym faktorom, ktorý najmä v prípade talentovaných a jazykovo zdatných ľudí ovplyvňuje rozhodovanie, či ostať na Slovensku. Bratislava na tom nie je (alebo nebola) o nič lepšie ako mnohé iné regióny.

Penta Investments tak môže právom oslavovať. Ukončila jednu veľkú etapu, ktorou výstavba Nemocnice Bory bola. Ešte dlho bude kapitalizovať z mizerného stavu ostatných zariadení, kým u seba poskytne časti pacientov (netreba zabúdať, že sa súkromný majiteľ sústredí najmä na tie prípady, ktoré sú z dlhodobého hľadiska finančne návratné) kvalitný štandard a predovšetkým pocit, že sa nemusí báť o ďalšie zhoršenie stavu alebo vlastnú dôstojnosť.

Väčší odborník na choroby slovenského zdravotníctva možno povie, že za jeho stav môže aj samotná Penta. To je možno pravda, nič to ale nemení na fakte, že zlyhal predovšetkým štát, ktorý má mechanizmy na to, aby to bolo inak. A kým bude pokračovať táto debata a Bratislava bude čakať na to, kedy bude mať infraštruktúru na úrovni vyspelého európskeho veľkomesta, verejnosť bude dúfať, že bude môcť využívať Nemocnicu Bory. Keď ide o život, stávajú sa politické diskusie zbytočnými.

 

Pozrite si výstavbu Nemocnice Bory vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube