Author photoAndrej Sárközi 30.03.2023 11:39

Konečne moderná nemocnica: Nemocnica Bory sa otvára, pozrite si exkluzívnu prehliadku

Novodobá, špičková či pokroková. To je len zopár superlatívov, ktoré sú pripisované aktuálne najmodernejšiemu zdravotníckemu zariadeniu v krajine – Nemocnici Bory. Po vyše štyroch rokoch výstavby sa oficiálne otvára nové koncové zdravotnícke zariadenie zo siete Svet zdravia. Prvých pacientov privíta už od budúceho týždňa, pričom priniesť má novú úroveň kvality i vyššiu dostupnosť akútnej či plánovanej liečby.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Obyvatelia hlavného mesta aj Slovenska sa dočkali vybudovania skutočne novodobého zdravotníckeho zariadenia. Nemocnica Bory svojou inovatívnosťou presahuje hranice Bratislavy a je vlajkovou loďou siete Svet zdravia, patriacej pod skupinu Penta Investments. Prípravou na vznik novej nemocnice bola už realizácia nemocnice v Michalovciach, ktorá poslúžila ako vhodné miesto pre otestovanie nových prístupov, technológií či prevádzkových štandardov. Komplex v bratislavských Boroch však posúva latku ešte vyššie a stáva sa najmodernejšou nemocnicou v celej krajine.

Dnes oficiálne otvorená nemocnica bude svoje jednotlivé časti uvádzať do prevádzky postupne, pričom plnohodnotný režim by mala dosiahnuť na jeseň tohto roka. Uzatvorené už má taktiež zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami. Známe boli problémy s uzatvorením zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, podľa všetkého dané politickým nesúhlasom - vláde prekážalo spojenie s Pentou. Neistota však pominula v predchádzajúcich dňoch, keď bola definitívne ohlásená spolupráca aj s touto poisťovňou. 

V súčasnosti už je nemocnica pripravená na spustenie prevádzky prvých oddelení. Investor tvrdí, že zariadenie je do detailov premyslené a dizajnovanie či nastavovanie nemocnice oslovil tie najlepšie medicínske i architektonické kapacity. Zo sanitky na urgentnom príjme sa pri najťažších stavoch dostane pacient na operačnú sálu údajne už do tridsiatich sekúnd. Oddelenia sú rovnako navrhnuté tak, aby sa na ne pacient dokázal premiestniť v čo najkratšom čase. 

Galéria

 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Zdroj: Svet zdravia

Modernejšie riešenie urgentu má urýchliť dobu, do akej má byť pacient ošetrený. Inovatívne triedenie prispeje ku skráteniu čakania a podá informáciu aj pacientovi samotnému. Čakanie pri vážnych stavoch v dĺžke niekoľko hodín, ako sa nezriedka na Slovensku stáva, tak má byť konečne minulosťou. 

Investor očakáva, že nová nemocnica prinesie výrazné zlepšenie zdravotnej starostlivosti. „Penta pôsobí v slovenskom nemocničnom sektore už vyše desať rokov. Za ten čas sa nám podarilo ozdraviť sedemnásť regionálnych nemocníc. Pred piatimi rokmi sme postavili prvú nemocnicu novej generácie v Michalovciach a dnes otvárame prvú koncovú Nemocnicu Bory. V nej sme pripravení prevziať zodpovednosť za pacientov, vyžadujúcich aj tú najnáročnejšiu liečbu. Naše dlhodobé a systémové investície prinášajú trvalú hodnotu pre celý sektor a pre čoraz viac pacientov,” zdôraznil Václav Jirků, partner Penta Investments. 

Penta vymenováva jednotlivé prínosy: špičkové operačné sály, urgentný príjem novej generácie, intímne pôrodnícke izby namiesto boxov či sál, robotická centrálna nemocničná lekáreň alebo inovatívne procesy.  Súčasťou nemocnice sú aj dôležité medicínske zariadenia a riešenia, ako nadštandardné rádiodiagnostické vybavenie, jednolôžkový štandard pre pacienta či "liečivé prostredie".

Prví pacienti budú môcť otestovať pravdivosť slov investora už od spustenia ostrej prevádzky nemocnice od 3. apríla. Ako najnovšie informuje nemocnica, do zdravotníckeho zariadenia sa počas jedného roka predregistrovalo už stotisíc pacientov.

„Unikátnosť nemocnice a vysoká koncentrácia medicínskych odborníkov s rozsiahlymi domácimi a zahraničnými skúsenosťami vytvára predpoklad pre jej prínos aj v medzinárodnom meradle,” uviedol generálny riaditeľ medzinárodného holdingu Penta Hospitals International, Peter Lednický. „Zdravotníci z troch krajín našej skupiny budú môcť na jej pôde spolupracovať v medicínskych a ošetrovateľských odboroch, z čoho budú profitovať aj ich pacienti. V tomto smere sme určite otvorení pre spoluprácu aj so štátnym sektorom,” ozrejmil.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nadšenie neobchádza ani Ľuboša Lopatku, generálneho riaditeľa Nemocnice Bory. Podľa neho odviedol celý projektový tím počas ostatných ôsmich rokov výbornú prácu. „Nemocnica Bory predstavuje to najlepšie, čo sme sa naučili v zahraničí a pri úspešných realizáciách veľkých investičných projektov na Slovensku. Verím, že nový štandard Nemocnice Bory v konečnom dôsledku inšpiruje celý sektor slovenského zdravotníctva,” poznamenal generálny riaditeľ. 

Koncová nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v podmienkach verejného zdravotného poistenia. To znamená, že pacientovi bude na ošetrenie stačiť preukaz poistenca. Pre ľudí budú od prvého aprílového týždňa dostupné prvé špecializované nemocničné ambulancie, rádiologické oddelenie a pracovisko radiačnej onkológie. Nasledovať bude jednodňová zdravotná starostlivosť a v máji sa spustí operačný program s hospitalizáciami v lôžkovej časti nemocnice. Začiatkom júna bude otvorená pôrodnica s neonatológiou a na jeseň plánuje Nemocnica Bory spustiť aj urgentný príjem a pracovisko dialýzy. 

Zdravotná starostlivosť bude poskytovaná vo viac ako 50 špecializáciách. V niektorých má nemocnica ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice v rámci vlastnej siete alebo na Slovensku – to sú napríklad hepatobiliárna chirurgia, neurochirurgia, anesteziológia alebo intenzívna medicína či robotická chirurgia a ďalšie. 

Investor opakovane pripomína aj parametre zariadenia. Nemocnica bude disponovať 405 lôžkami, ročne sa tu má uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Súčasťou nemocnice bude 14 operačných sál, vrátane jednej robotickej operačnej sály. Rezervu vytvárajú ďalšie dve operačné sály. Nachádzať sa tu bude aj 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti či zmieňovaný urgentný príjem novej generácie s heliportom. Nemocnica bude tiež disponovať ôsmimi pôrodnými izbami, robotickou prípravovňou liekov či potrubnou poštou, ale aj lineárnym urýchľovačom či prvým kybernetickým nožom CyberKnife na Slovensku.

Pacienti si budú zvykať aj na nový štandard. Doň bude patriť objednávanie pacientov na konkrétny termín či prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas hospitalizácie. Samostatne majú byť spoplatnené iba nadštandardné služby, napríklad pobyt sprevádzajúcej osoby na pacientskej izbe či výber konkrétneho operatéra, pôrodníka alebo pôrodnej asistentky. 

 

Komfortnejšia izba. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nemocnica tvrdí, že má dostatok pracovníkov. O pacientov sa má postarať v čase plnej prevádzky až 1.500 zamestnancov. Z toho bude 320 lekárov, 440 zdravotných sestier, 470 zdravotníkov a 270 zamestnancov prevádzky. Vyše 500 zamestnancov bude v nemocnici pracovať už na začiatku apríla. „Máme presne toľko ľudí, koľko v danom čase potrebujeme. Tento projekt prilákal vysoké množstvo ľudí zo zahraničia a dal víziu tým, ktorí uvažovali o odchode zo Slovenska,” prezradil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ najmodernejšej nemocnice na Slovensku. 

Výstavba nemocnice odštartovala v roku 2018, v novembri 2022 získala stavba kolaudačné rozhodnutie, v marci 2023 spustila skúšobnú prevádzku a onedlho bude fungovať v ostrej prevádzke. Doteraz najvyššia súkromná investícia do slovenského zdravotníctva si vyžiadala celkovo 250 miliónov eur. 

Na diskusiu ostáva ešte dostupnosť do nemocnice mestskou hromadnou dopravou, čo ozrejmil na tlačovej konferencii Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ nemocnice: „Budú sem chodiť dva autobusy, zo Záhoria aj z mesta. Aktuálne sa o tom komunikuje s Dopravným podnikom Bratislavy a chcel by som, aby to bolo čím skôr.” Autobusové nástupištia sa nachádzajú hneď pri vchode do nemocnice, aby bol prechod do zdravotníckeho zariadenia možný v čo najkratšom čase. 

Už dlhšie je známe, že Bory spojí s centrom mesta aj nová električková radiála, ktorá je vo fáze projektovania. Kde konkrétne sa však bude nachádzať zastávka najbližšie k nemocnici, nie je v súčasnosti detailnejšie známe. Trasovanie trate je nateraz totiž len približné a zastávka nemocnice je naprojektovaná medzi nákupným centrom a nemocnicou, pri parkovisku. To však nie je definitívne riešenie. To zatiaľ nepozná ani riaditeľ nemocnice, ako sa vyjadril pre YIM.BA. 

Otázna je aj budúcnosť priestoru medzi nákupným centrom a nemocnicou Bory, kde sa aktuálne nachádzajú parkovacie plochy. Tu boli ohlásené plány na vznik námestia. „Má tu vzniknúť park a v pláne je aj výstavba parkovacieho domu, ktorý má zvýšiť kapacitu parkovacích miest,” uviedol Ľuboš Lopatka. Developer pred časom avizoval, že priestor bude predmetom architektonickej súťaže. 

 

K dispozícii budú kvalitnejšie sály. Autor: Nino Belovič / YIM.BA


Zázemie Nemocnice Bory má vytvoriť podmienky aj pre spoluprácu s akademickým sektorom v oblasti pregraduálneho a postgraduálneho štúdia. Dostupná je výuková operačná sála, resuscitačná a intenzivistická izba a štandardná lôžková izba. Minulý rok bolo podpísané spoločne s Bratislavským samosprávnym krajom a Slovenskou zdravotníckou univerzitou memorandum o porozumení k novému zdravotníckemu kampusu, ktorý by mal vyrásť v tesnej blízkosti novej nemocnice. 

Podľa najnovších informácií by mal ísť tento rok na schvaľovanie už samotný projektový zámer a ak všetko dopadne podľa predstáv zúčastnených strán, v priebehu nieľkokých rokov by mal kampus skutočne vzniknúť. Nemocnica súčasne rokuje o budúcej spolupráci aj s lekárskymi fakultami na Slovensku a v Česku.

Bratislava, jej obyvatelia, ale aj občania Slovenska sa tak konečne môžu tešiť zo vzniku prvej veľkej nemocnice po veľmi dlhej dobe. Pre niekoho bohužiaľ, pre niekoho našťastie, pôjde o zariadenie od súkromného investora, keďže štát sa pri podobnom zámere dokázal odhodlať maximálne k zbúraniu skeletu na Rázsochách. Nová univerzitná nemocnica je aj naďalej utópiou, pričom ani najvyšší predstavitelia ministerstva alebo štátu nevedia hodnoverne zodpovedať, kedy (a či) sa jej výstavba uskutoční. 

Štát tak predbehol súkromný investor, ktorý postavil Nemocnicu Bory, pôsobiacu na slovenské pomery skutočne veľkolepým dojmom. Jej využívanie pravdepodobne vyvolá nadšenie z kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti či najmodernejších technológií. Pre hlavné mesto ide o veľkú udalosť a jej otvorenie znamená veľký skok v kvalite života v podstate na celom Slovensku.

Prví pacienti sem zavítajú už o niekoľko dní. Štátna nemocnica pravdepodobne nepríjme prvých pacientov skôr ako na konci tohto desaťročia - a aj to je otázne. Ide o výpovedný obraz kolabujúceho stavu bratislavského aj slovenského zdravotníctva. Pre kvalitu života má pritom zdravotníctvo omnoho väčší význam ako mnohé iné položky, ktorým sa v krajine prikladá priorita.  

 

Fotografie z 29.3.2023. Pozrite si výstavbu Nemocnice Bory vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube