YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 31.10.2019 09:33

Penta pripravuje ďalšiu časť projektu Bory Bývanie

Developer Penta Real Estate odhaľuje ďalšiu časť projektu Bory Bývanie, tentoraz pod oficiálnym názvom Obytný súbor Lamač. Najnovší sektor vznikajúcej štvrte na severozápade Bratislavy predstavuje už piatu rezidenčnú etapu, ktorá vyrastie v dotyku s pripravovaným tretím pokračovaním obytného súboru a v blízkosti novej nemocnice či nákupného centra.

Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA

Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA

Detaily o najnovšej časti Borov sú súčasťou dokumentácie k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA). Z pohľadu developera ide o zatiaľ najmenšiu etapu, ktorá však vypĺňa územie, ktoré sa z jednej strany dotýka aj komerčnej časti projektu (Bory Retail Zone). Tým sa dotvára prostredie s vyššou mierou urbanizácie, ktorá bude v budúcnosti smerom k nákupnému centru pravdepodobne gradovať.

Samotný návrh je založený na vybudovaní dvojice oproti sebe orientovaných bytových domov v tvare písmena U, ktoré takto tvoria polootvorený vnútroblok s parkovo upravenou centrálnou plochou. Daný tvar je do istej miery daný tým, že investor nevlastní celý pozemok vo vnútrobloku, jeho spoluvlastníkom je Hlavné mesto. Jednotlivé sekcie bytových domov sa líšia podlažnosťou, ktorá je nastavená tak, aby zabezpečila optimálne preslnenie. Maximálna podlažnosť je na úrovni šiestich nadzemných podlaží.

V rámci danej etapy sa ráta so vznikom 151 bytov, z toho najviac – 61 – bude dvojizbových. Okrem toho by malo byť vybudovaných aj 36 trojizbových, 20 jedenapolizbových, 18 štvorizbových a 16 jednoizbových. To predpokladá prírastok približne 386 obyvateľov. Štandard ešte nie je definovaný, dispozície však pôsobia veľmi dobre. Byty na prízemí budú mať k dispozícii predzáhradky, všetky ostatné majú k dispozícii loggiu, balkón alebo terasu.

V dome sa bude okrem bývania nachádzať aj drobný retail v dvojici priestorov v severnej bytovke s celkovou výmerou 150 metrov štvorcových. Jednotky budú orientované do veľkej miery do hlavnej ulice, smerujúcej do komerčnej zóny. Parkovanie je riešené predovšetkým v podzemí, kde vznikne 173 parkovacích miest. Ďaších 38 bude na teréne, čo celkovo dáva 211 parkovacích miest. Podzemné garáže budú taktiež oddelené pozemkom vo vlastníctve mesta.

Za architektúrou stojí kancelária Vallo Sadovsky Architects, ktorá si aj napriek odchodu jedného z partnerov zachovala svoju dobrú úroveň. Tú demonštruje aj v tomto prípade, kedy navrhla napohľad jednoduché, no zároveň elegantné bytovky, ktoré sú v danom prostredí absolútne vhodné a budú dobre nadväzovať na ostatné fázy Bory Bývanie, ktoré sú taktiež riešené touto kanceláriou. Pozitívne vnímam, že väčšina bytov disponuje loggiou a nie balkónom, vďaka čomu pôsobia fasády čisto.

Pri privretí oka obytný súbor dokonca vzdialene pripomína – minimálne tvarom, hrou s odlišnými výškami jednotlivých sekcií, väčším počtom vchodov a v neposlednom rade aj architektúrou – projekt Hájpark v Petržalke, ktorý patrí k najlepším porevolučným rezidenčným developmentom v Bratislave. Pre najnovšiu fázu Borov je to teda pochvala.

Náklady ani dátum realizácie spracovateľ dokumentácie ani investor nešpecifikovali. S ohľadom na aktuálny postup výstavby Borov však možno predpokladať, že realizácia „Obytného súboru Lamač“ sa spustí najskôr v priebehu roka 2021 s dokončením približne o dva roky neskôr.

 

Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA

 

Developer takto postupuje v príprave jedného z najväčších projektov v Bratislave, ktorého ambíciou je vytvoriť úplne novú mestskú štvrť na jej severozápadnom okraji. Penta Real Estate pripomína, že s ohľadom na rozsah občianskej vybavenosti a zelene pôjde o mimoriadne kvalitný priestor pre život, a to aj napriek pomerne veľkej vzdialenosti od centra mesta.

Touto občianskou vybavenosťou je myslené existujúce nákupné centrum Bory Mall, retail v jednotlivých komerčných boxoch v Bory Retail Zone a budúca Nemocnica novej generácie Bory, ktorá je už vo výstavbe. Okrem toho, v tesnom dotyku s dokončenou prvou fázou, ale aj v tomto článku riešenou piatou (resp. 3B), sa spustila výstavba materskej školy, ktorá bude verejná a zverená mestskej časti Lamač. Čo sa týka zelene, jej veľký rozsah je daný rozvoľneným štýlom zástavby, ktorý sa v Boroch zatiaľ presadzuje.

V skutočnosti však tieto vstupy nestačia, aby zo štvrte vzniklo skutočne kvalitné miesto pre život. Tým môže byť len územie, ktoré má jasnú filozofiu, danú racionálnym a efektívnym urbanizmom, s dobrou dostupnosťou služieb v pešom dosahu, prepojenou sieťou bezpečných verejných priestranstiev a podporou alternatívnej alebo verejnej dopravy. To všetko zatiaľ Borom chýba.

Nanešťastie, v tejto chvíli sa ani nezdá, že by sa na tom niečo zásadne menilo. Jednotlivé rezidenčné fázy majú svoje individuálne kvality, inak však nepôsobia ako súčasť jasného konceptu, ale skôr ako voľne osádzané súbory, prispôsobené aktuálnym trhovým podmienkam a nárokom. Ak chce developer, ktorý už v minulosti dokázal, že je schopný realizovať aj veľmi dobré projekty, dokázať, že to myslí vážne, bude potrebné zmeniť prístup.

Bory ešte stále môžu byť vynikajúcou štvrťou. Urbanizácia kľúčovej oblasti – severne od nemocnice, pozdĺž dlhodobo uvažovaného električkového koridoru – kde sa očakáva aj najvyššia úroveň architektúry a urbanizmu, sa ešte nespustila. Developer má šancu poprepájať fragmentované územia a dať im jasnú víziu.

Ak sa mu to nepodarí, pôjde o problém nielen pre mesto, ale aj pre samotného investora – pri absencii jasnej schémy totiž začne štvrť generovať problémy. V takom prípade si potenciálni klienti veľmi skoro rozmyslia, či pôjdu do novej štvrte bývať, zvlášť v kontexte konkurencie na pravom brehu Dunaja. Urbanizmus sa vždy robí na desiatky rokov dopredu. Jeho podoba tak nemôže byť diktovaná len aktuálnym vkusom a trhovou situáciou.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA
  • Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA
  • Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA
  • Pohľad západný. Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA
  • Pohľad východný. Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA
  • Situácia. Zdroj: Vallo Sadovsky Architects / EIA

Súvisiace články

Čoraz komplexnejšia štvrť. Bory rastú a pridávajú nové etapy

26.10.2022 13:35:47 Andrej Sárközi

Mohutná a ambiciózna štvrť Bory na severozápade Bratislavy postupne rastie. Pribúdajú nové rezidenčné etapy a tie rozostavané sa postupne dokončujú. Developer Penta Real Estate taktiež nedávno predstavil piatu etapu projektu medzi rozostavanou etapou Promenáda a predajňou Möbelix. Celý development tak získava svoju tvár a utvára si vlastnú identitu.

Čítať viac

Revolúcia v plánovaní: V Bratislave vznikla najväčšia hala na virtuálnu realitu na svete

18.10.2022 17:31:40 Andrej Sárközi

Česká firma Virtuplex expanduje na Slovensko. V Bratislave otvorila najväčšiu komerčnú halu na využitie virtuálnej reality na svete. Aspoň tak to komunikujú predstavitelia firmy. O väčšej hale na virtuálnu realitu ako o tej v Bratislave nevedia.

Čítať viac

V Boroch môže pribudnúť domov seniorov

26.05.2022 18:03:32 Adrian Gubčo

Development Bory na severozápade Bratislavy sa postupne mení na mestskú štvrť s rezidenciami, ako aj relatívne bohatou občianskou vybavenosťou. Okrem nákupného centra to bude predovšetkým veľká nemocnica zo siete Svet zdravia. To na seba viaže aj vznik špecifického typu bývania – zariadenia pre seniorov. Prvé je už v príprave.

Čítať viac

Bory Bývanie odhaľuje ďalšiu etapu

10.05.2022 17:01:35 Adrian Gubčo

Nová časť Bratislavy Bory postupne rastie. Najväčšmi skloňovaná je aktuálna Nemocnica Bory, vo výstavbe je ale aj trojica rezidenčných etáp. V najbližších rokoch pribudnú ďalšie, pričom ich počet sa rozširuje. Najnovšie predstavená etapa 5 vyplní priestor medzi rozostavanou etapou Bory Promenáda a predajňou Möbelix. Developerom je Penta Real Estate.

Čítať viac

Penta odštartovala ďalšiu etapu Borov

21.12.2021 13:08:18 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate ohlásil spustenie predaja ďalšej etapy projektu Bory. Bory Bývanie 4A, nazvané Bory Na Hrádzi, sú už zároveň aj vo výstavbe. Postupne vznikajúca štvrť na severozápade Bratislavy sa tak rozrastie o ďalšiu šesticu domov. Rozrastá sa však aj komerčná časť Borov, onedlho by tak mohol v lokalite pribudnúť ďalší supermarket predmestského typu.

Čítať viac

Penta Real Estate spúšťa predaj a výstavbu druhej časti druhej etapy Bory Home

23.03.2021 14:40:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate po dokončení prvej časti druhej etapy projektu Bory Home – nazvanej Bory Nový Dvor – spúšťa realizáciu druhej časti. Popritom rozbieha aj predaj prvých bytov, ktorých tu pribudne celkovo 321. Bory sa tak naďalej rozrastajú, keďže vo výstavbe a predaji je i tretia etapa, ako aj nová nemocnica Svet zdravia.

Čítať viac

Bory: Nová mestská štvrť alebo sídlisková kaša?

27.01.2021 12:57:10 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate postupne rozvíja svoju víziu vzniku novej časti mesta – projekt Bory, ktorý vytvára rozsiahle osídlenie na severozápade Bratislavy. Zámer vzniká doslova na zelenej lúke, preto má potenciál pre aplikovanie všetkých progresívnych myšlienok o mestskom plánovaní. Vzniká však z Borov skutočne komplexná a kvalitná mestská štvrť?

Čítať viac

Rozvoj Borov pokračuje, developer predstavil nové názvy jednotlivých zón

25.01.2021 12:28:51 Adrian Gubčo

Mohutný a ambiciózny development Bory v severozápadnej časti Bratislavy sa postupne rozrastá o nové rezidenčné etapy s novými dokončenými aj rozostavanými časťami. S rozvojom štvrte vyvstáva potreba prehlbovania identity jej nových častí, čo developera Penta Real Estate podnietilo k novému názvosloviu etáp.

Čítať viac

Penta Real Estate odhaľuje ďalšiu etapu Bory Bývanie

18.11.2020 17:30:54 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate napreduje v príprave rezidenčnej časti projektu Bory Bývanie. Po dokončení prvej a tesne pred ukončením druhej sa teraz odhaľuje podoba šiestej časti projektu. Táto vyrastie na západnom okraji plánovanej štvrte a určená má byť predovšetkým pre rodiny. To určilo aj názov a koncepciu obytného súboru, ktorý je označovaný ako Susedské dvory.

Čítať viac

Bory Bývanie napredujú, Penta štartuje výstavbu a predaj v ďalších častiach štvrte

19.06.2020 10:26:40 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate pokračuje v realizácii budúcej štvrte Bory, konkrétne jej obytnej časti. Po dokončenej prvej etape a postupne dokončovanej prvej časti druhej etapy teraz štartuje aj výstavba druhej časti. Okrem toho sa spúšťa predaj bytov v tretej etape, ktorá vyplní priestor medzi nákupným centrom Bory Mall, nemocnicou Svet zdravia a prvou rezidenčnou etapou.

Čítať viac

Penta Real Estate odkladá spustenie predaja ďalších bytov v Sky Parku aj v Boroch

09.04.2020 16:40:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate síce pokračuje vo výstavbe svojich aktuálne rozostavaných projektov, pri nových však odhalenie ponuky a spustenie predaja odkladá. Takýmto spôsobom reaguje na pandémiu koronavírusu COVID-19, ktorá negatívne zapôsobila na náladu investorov. Dotýka sa to štvrtej obytnej veže v Sky Parku aj druhej a tretej fázy Bory Bývanie.

Čítať viac

Bory postupne rastú, developer sľubuje v budúcnosti ešte vyššiu kvalitu

23.01.2020 12:15:00 Adrian Gubčo

Masívny development Bory na severozápade Bratislavy od developera Penta Real Estate postupne rastie a okrem komerčnej zóny sa začína meniť aj na rezidenčnú štvrť. Dokončená už je prvá etapa projektu, kým prvá časť druhej je v štádiu hrubej stavby. Konečne rozostavaná je aj materská škola. Okrem toho, developer sľubuje nielen blízke spustenie ďalších etáp, ale aj predstavenie nového konceptu celej štvrte.

Čítať viac

Výstavba tretej etapy projektu Bory Bývanie sa blíži

18.12.2019 10:22:00 Adrian Gubčo

Penta Real Estate čoskoro rozbehne výstavbu tretej etapy rezidenčnej časti projektu Bory. V priestore v blízkosti prvej, už dokončenej etapy, rozostavanej nemocnice Svet zdravia a nákupného centra Bory Mall vznikne osem nových bytových domov. Developer pokračuje v napĺňaní vízie postupného rastu zóny, z ktorej vznikne ďalšia bratislavská štvrť.

Čítať viac

Štvrtá fáza Borov odhaľuje ďalšie vizualizácie

09.09.2019 15:38:00 Adrian Gubčo

Na severozápade Bratislavy postupne rastie nová mestská štvrť Bory od developera Penta Real Estate, ktorá kombinuje bývanie, obchody, zdravotnícku funkciu a neskôr aj kancelárie. Rezidenčné časti zóny sa členia do etáp, z ktorých je prvá dokončená, druhá vo výstavbe a tretia so štvrtou (a aj piatou) v príprave. V prípade štvrtej sa teraz odhaľujú ďalšie nové vizualizácie.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie, 6.4.2019 & 25.4.2019

02.05.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

Nová bratislavská štvrť Bory od developera Penta Real Estate rastie a priebežne sú z nej ohlasované novinky – okrem predstavenia tretej a štvrtej etapy bol napríklad ohlásený zámer ubytovacieho zariadenia pre zdravotnícky personál novej nemocnice, ktorá je taktiež vo výstavbe. Okrem toho je pred dokončením prvá etapa rezidenčnej časti Borov, kým druhá etapa už začína viditeľne rásť.

Čítať viac

Štvrtá etapa Bory Bývanie s odhalenými detailami

29.04.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate pred niekoľkými dňami predstavil podobu ďalších dvoch etáp projektu Bory Bývanie. Kým o tretej časti developmentu na severozápadnom okraji Bratislavy máme dostatok informácií, dokumentácia k štvrtej etape bola oficiálne zverejnená len v posledných dňoch.

Čítať viac

Penta Real Estate odhaľuje ďalšie etapy Bory Bývanie

12.04.2019 07:45:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt novej mestskej štvrte Bory sa rozrastie. Developer Penta Real Estate, ktorý v týchto dňoch finišuje s realizáciou prvej rezidenčnej etapy a rozbehol druhú, začal bližšie informovať aj o ďalších pripravovaných častiach plánovaného developmentu. Do zóny by mali čoskoro pribudnúť ďalšie stovky bytov.

Čítať viac

Druhá etapa Bory Bývanie oficiálne vo výstavbe

29.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate oficiálne potvrdil spustenie výstavby druhej etapy rezidenčnej časti projektu Bory, v rámci ktorého sa doteraz nezastavaná poľnohospodársky využívaná krajina mení na novú mestskú štvrť. Okrem toho sa dokončuje aj prvá etapa, ktorú som navštívil len nedávno.

Čítať viac

Prvá fáza Bory Bývanie je pred dokončením, druhá sa začína stavať

14.11.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Hoci som projekt Bory Bývanie navštívil len nedávno, vďaka možnosti navštíviť stavenisko môžem priniesť lepšie fotografie dokončovaného obytného súboru v mestskej časti Lamač. Okrem toho, naplno sa rozbieha výstavba druhej fázy, ktorá sa však bude nachádzať už v Devínskej Novej Vsi.

Čítať viac

V Boroch sa začala výstavba škôlky

06.11.2018 13:27:12 Adrian Gubčo

Dnešným slávnostným poklepaním základného kameňa sa oficiálne spustila výstavba materskej školy v postupne vznikajúcej štvrti Bory. Developer Penta Real Estate škôlku vybuduje na vlastné náklady a po jej dokončení ju odovzdá za symbolické 1 euro do správy mestskej časti Lamač.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Ako by mohla vyzerať tretia etapa Bory Bývanie?

22.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Informácie o príprave tretej etapy rezidenčnej časti projektu Bory od developera Penta Real Estate sú známe už nejakú dobu. Vizualizácie však boli odhalené až teraz spolu so spustením novej oficiálnej webstránky kancelárie Vallo Sadovsky Architects, korá prezentuje súťažný návrh.

Čítať viac

Saratovská sa predĺži do štvrte Bory

15.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Ako na piatkovom tlačovom brífingu oznámili zástupcovia Bratislavy - hlavného mesta SR a developera Penta Real Estate, Saratovská ulica, hlavná os mestskej časti Dúbravka, dnes končiaca v nezastavanom území severne od sídliska, sa predĺži až do vznikajúcej štvrte Bory. Mesto a developer podpísali zmluvu o spolupráci.

Čítať viac

V Boroch pribudne kancelárska budova

02.10.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ: Postupne vznikajúca štvrť Bory od developera Penta Real Estate sa rozšíri. Ku vznikajúcej prvej rezidenčnej fáze a nemocnici, či plánovaným dvom ďalším obytným súborom, kancelárskemu komplexu, hotelu a k tzv. business parku pribudne kancelárska budova, nazvaná Office Space Bory. Detaily sa objavili na posudzovaní na životné prostredie EIA.

Čítať viac

Tretia etapa Bory Bývanie už v príprave

23.05.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Nie tak dávno bol spustený predaj druhej časti projektu Bory Bývanie (resp. Bory Home) od developera Penta Real Estate. Nespí však ani príprava ďalších častí vznikajúcej štvrte - na posudzovaní EIA je už tretia etapa, ktorá vyplní priestor medzi prvou etapu, parkoviskami retailovej časti Borov a novou nemocnicou, ktorá by mala vzniknuúť už v blízkej dobe.

Čítať viac

Predaj bytov v druhej fáze Bory Bývanie spustený

16.04.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate oficiálne spúšťa predaj bytov v druhej fáze projektu Bory Bývanie. Postupne vznikajúca štvrť na severozápadnom okraji Bratislavy sa tak rozšíri o ďalšie stovky bytov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube