Author photoAdrian Gubčo 06.11.2018 13:27

V Boroch sa začala výstavba škôlky

Dnešným slávnostným poklepaním základného kameňa sa oficiálne spustila výstavba materskej školy v postupne vznikajúcej štvrti Bory. Developer Penta Real Estate škôlku vybuduje na vlastné náklady a po jej dokončení ju odovzdá za symbolické 1 euro do správy mestskej časti Lamač.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Materská škola vznikne západne od prvej fázy rezidenčnej časti projektu, teda Bory Bývanie. Z juhu bude vymedzená novou ulicou, zo západu vodným tokom, zo severu budúcou zástavbou a z východu japonským pavilónom (resp. záhradou).

Objekt bude jednopodlažný s kapacitou 70 detí. Výstavba by mala prebehnúť pomerne rýchlo a škôlka by mala fungovať už od školského roka 2019/2020. Developer do výstavby investuje približne jeden milión eur, architektonický návrh spracovali autori prvej etapy Bory Bývanie, ADOM M Studio. 

Penta upozorňuje, že ide o prvý prípad v Bratislave, kedy developer vybuduje na vlastné náklady predškolské zariadenie a odovzdá ho samospráve. Zároveň pripomína, že má ambíciu priniesť kompletnú občiansku vybavenosť. „...Nová materská škola je najlepším príkladom toho, ako sa celá zóna Bory postupne mení na novú štvrť Bratislavy,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ v Penta Real Estate Slovensko.

S postupným rastom Borov budú nároky na vybavenosť ďalej narastať. Okem nákupného centra Bory Mall a série retailových boxov sa už spustila výstavba nemocnice, drobná vybavenosť sa bude nachádzať v parteri niektorých objektov v druhej fáze Bory Bývanie, kde sa už taktiež začali zemné práce. Vo výhľade je aj výstavba základnej školy, hoci to je ešte otázka vzdialenejšej budúcnosti. Predtým bude potrebné dobudovať infraštruktúru verejnej dopravy. Developer aktuálne spracúva štúdiu predĺženia dúbravskej električkovej lokality do novej štvrte.

Bory postupne získavajú tvár a začínajú sa meniť na komplexnú štvrť. Skutočné dobudovanie je však ešte otázka dlhých rokov a nie je ani definitívne známe, ako bude nová zóna vyzerať. Pôjde však každopádne o novú bránu do Bratislavy zo severozápadu, pričom je pozitívne, že nejde len o sériu logistických hál, ale o polyfunkčnú zástavbu s potenciálom aktívneho života.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Základný kameň
  • Oficiálne poklepanie základného kameňa, zľava Lukáš Baňacký, zástupca starostu m.č. Lamač, Peter Šramko, starosta m.č. Bratislava - Lamač, a Juraj Nevolník z Penta Real Estate
  • Pozemok, kde škôlka vyrastie, s naznačeným pôdorysom

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube