Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.10.2018 09:00

Saratovská sa predĺži do štvrte Bory

AKTUALIZOVANÉ Ako na piatkovom tlačovom brífingu oznámili zástupcovia Bratislavy - hlavného mesta SR a developera Penta Real Estate, Saratovská ulica, hlavná os mestskej časti Dúbravka, dnes končiaca v nezastavanom území severne od sídliska, sa predĺži až do vznikajúcej štvrte Bory. Mesto a developer podpísali zmluvu o spolupráci.

Article Big

Zdroj: Penta Real Estate

Hlavné mesto týmto projektom reaguje na nevyhovujúci stav Agátovej ulice, ktorá dnes plní funkciu spojenia nielen s Bormi, ale aj s Devínskou Novou Vsou či závodom Volkswagen. Predĺžená Saratovská by mala prejsť podjazdom popod železničnú trať a napojiť sa na cestu II/505, pričom vytvorí aj funkciu spojnice s plánovaným Terminálom integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Bory a P+R parkoviskom (odhadovaná kapacita 470 miest). Uľahčiť by sa malo spojenie s diaľnicou D2, súčasťou má byť aj cyklistické prepojenie Dúbravky s daným územím.

Projekt je už dlhšie v procese vybavovania potrebných povolení. Projektovú dokumentáciu obstaráva developer, ktorý projekt podá na stavebné povolenie, keďže územné rozhodnutie už existuje (od roku 2015) a pozemky sú vysporiadané. Teoreticky by sa tak realizácia mohla spustiť v dohľadnom čase, ak bude zabezpečené potrebné financovanie.

Ak sa mesto skutočne chystá k realizácii tohto projektu, je to dobrá správa, hoci nejde o žiadnu skutočnú novinku. Rovnako dôležitou otázkou je však zároveň aj predĺženie Dúbravskej električkovej radiály do Borov, kde rastie veľká mestská štvrť s rozsiahlou vybavenosťou - okrem nákupného centra aj nemocnica celomestského významu. Mesto odpovedalo, že predĺženie električkovej trate je otázka samostatného projektu.

V tejto odpovedi sa schováva určitý háčik, keďže doteraz nie je úplne jasné, ako bude táto trať vedená. Logické by bolo viesť ju v stredovom páse spoločne so Saratovskou, kde by podjazdom (a ideálne so zastávkou a priamym prístupom na budúci TIOP) prekonala železničnú trať. V skutočnosti však lokálni aktéri (ŽSR a Penta) navrhovali trať viesť po estakáde, teda mostnom objekte ponad železnicu. Okrem totálneho predraženia by to viedlo aj k radikálnemu zhoršeniu prestupovania medzi jednotlivými druhmi dopravy. S ohľadom na to by realizácia predĺženia trate bola zrejme otázkou oveľa vzdialenejšej budúcnosti.

Ak má mesto záujem o skutočné zlepšenie dopravnej situácie, bude prirodzene v rámci dokončovania projektovej dokumentácie presadzovať vedenie trate pod železnicou. Ak tomu tak nebude, ukáže sa proklamovaná snaha mesta o zlepšenie dostupnosti Borov a ostatných častí Bratislavy len frázou.

 

AKTUALIZOVANÉ: Developer Penta Real Estate informuje, že k otázke vedenia električkovej trate dal vypracovať Štúdiu realizovateľnosti, z ktorej vyplynulo odporučenie viesť trať estakádou ponad železničnú trať. Štúdia je v súčasnosti na posudzovaní na Hlavnom meste.

Galéria

  • Saratovská ulica. Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Penta Real Estate odhaľuje ďalšiu etapu Bory Bývanie

18.11.2020 17:30:54 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate napreduje v príprave rezidenčnej časti projektu Bory Bývanie. Po dokončení prvej a tesne pred ukončením druhej sa teraz odhaľuje podoba šiestej časti projektu. Táto vyrastie na západnom okraji plánovanej štvrte a určená má byť predovšetkým pre rodiny. To určilo aj názov a koncepciu obytného súboru, ktorý je označovaný ako Susedské dvory.

Čítať viac

Bory Bývanie napredujú, Penta štartuje výstavbu a predaj v ďalších častiach štvrte

19.06.2020 10:26:40 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate pokračuje v realizácii budúcej štvrte Bory, konkrétne jej obytnej časti. Po dokončenej prvej etape a postupne dokončovanej prvej časti druhej etapy teraz štartuje aj výstavba druhej časti. Okrem toho sa spúšťa predaj bytov v tretej etape, ktorá vyplní priestor medzi nákupným centrom Bory Mall, nemocnicou Svet zdravia a prvou rezidenčnou etapou.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Posedenie s výhľadom - nové lavičky na obnovenej Východnej terase Bratislavského hradu.

Seating with a view - new benches on revitalised Eastern terrace of Bratislava castle.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #bratislavacastle #publicspace #urbanism #city #view #architecture #design #bench
Priemyselný areál na Patrónke prejde premenou, vzniknúť tu má spoločenský hub a pripomienka histórie územia.

Industrial zone in Patrónka will transform onto social hub with memorial of historical events which took place over there.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #industrialarchitecture #culture #sport #publicspace #patronka

@bratislavsky_kraj
Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
Pozrieť viac

YouTube