Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 15.10.2018 09:00

Saratovská sa predĺži do štvrte Bory

AKTUALIZOVANÉ Ako na piatkovom tlačovom brífingu oznámili zástupcovia Bratislavy - hlavného mesta SR a developera Penta Real Estate, Saratovská ulica, hlavná os mestskej časti Dúbravka, dnes končiaca v nezastavanom území severne od sídliska, sa predĺži až do vznikajúcej štvrte Bory. Mesto a developer podpísali zmluvu o spolupráci.

Article Big

Zdroj: Penta Real Estate

Hlavné mesto týmto projektom reaguje na nevyhovujúci stav Agátovej ulice, ktorá dnes plní funkciu spojenia nielen s Bormi, ale aj s Devínskou Novou Vsou či závodom Volkswagen. Predĺžená Saratovská by mala prejsť podjazdom popod železničnú trať a napojiť sa na cestu II/505, pričom vytvorí aj funkciu spojnice s plánovaným Terminálom integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Bory a P+R parkoviskom (odhadovaná kapacita 470 miest). Uľahčiť by sa malo spojenie s diaľnicou D2, súčasťou má byť aj cyklistické prepojenie Dúbravky s daným územím.

Projekt je už dlhšie v procese vybavovania potrebných povolení. Projektovú dokumentáciu obstaráva developer, ktorý projekt podá na stavebné povolenie, keďže územné rozhodnutie už existuje (od roku 2015) a pozemky sú vysporiadané. Teoreticky by sa tak realizácia mohla spustiť v dohľadnom čase, ak bude zabezpečené potrebné financovanie.

Ak sa mesto skutočne chystá k realizácii tohto projektu, je to dobrá správa, hoci nejde o žiadnu skutočnú novinku. Rovnako dôležitou otázkou je však zároveň aj predĺženie Dúbravskej električkovej radiály do Borov, kde rastie veľká mestská štvrť s rozsiahlou vybavenosťou - okrem nákupného centra aj nemocnica celomestského významu. Mesto odpovedalo, že predĺženie električkovej trate je otázka samostatného projektu.

V tejto odpovedi sa schováva určitý háčik, keďže doteraz nie je úplne jasné, ako bude táto trať vedená. Logické by bolo viesť ju v stredovom páse spoločne so Saratovskou, kde by podjazdom (a ideálne so zastávkou a priamym prístupom na budúci TIOP) prekonala železničnú trať. V skutočnosti však lokálni aktéri (ŽSR a Penta) navrhovali trať viesť po estakáde, teda mostnom objekte ponad železnicu. Okrem totálneho predraženia by to viedlo aj k radikálnemu zhoršeniu prestupovania medzi jednotlivými druhmi dopravy. S ohľadom na to by realizácia predĺženia trate bola zrejme otázkou oveľa vzdialenejšej budúcnosti.

Ak má mesto záujem o skutočné zlepšenie dopravnej situácie, bude prirodzene v rámci dokončovania projektovej dokumentácie presadzovať vedenie trate pod železnicou. Ak tomu tak nebude, ukáže sa proklamovaná snaha mesta o zlepšenie dostupnosti Borov a ostatných častí Bratislavy len frázou.

 

AKTUALIZOVANÉ: Developer Penta Real Estate informuje, že k otázke vedenia električkovej trate dal vypracovať Štúdiu realizovateľnosti, z ktorej vyplynulo odporučenie viesť trať estakádou ponad železničnú trať. Štúdia je v súčasnosti na posudzovaní na Hlavnom meste.

Galéria

  • Saratovská ulica. Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Výstavba tretej etapy projektu Bory Bývanie sa blíži

18.12.2019 10:22:00 Adrian Gubčo

Penta Real Estate čoskoro rozbehne výstavbu tretej etapy rezidenčnej časti projektu Bory. V priestore v blízkosti prvej, už dokončenej etapy, rozostavanej nemocnice Svet zdravia a nákupného centra Bory Mall vznikne osem nových bytových domov. Developer pokračuje v napĺňaní vízie postupného rastu zóny, z ktorej vznikne ďalšia bratislavská štvrť.

Čítať viac

Penta pripravuje ďalšiu časť projektu Bory Bývanie

31.10.2019 09:33:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate odhaľuje ďalšiu časť projektu Bory Bývanie, tentoraz pod oficiálnym názvom Obytný súbor Lamač. Najnovší sektor vznikajúcej štvrte na severozápade Bratislavy predstavuje už piatu rezidenčnú etapu, ktorá vyrastie v dotyku s pripravovaným tretím pokračovaním obytného súboru a v blízkosti novej nemocnice či nákupného centra.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube