Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.10.2018 09:00

Saratovská sa predĺži do štvrte Bory

AKTUALIZOVANÉ Ako na piatkovom tlačovom brífingu oznámili zástupcovia Bratislavy - hlavného mesta SR a developera Penta Real Estate, Saratovská ulica, hlavná os mestskej časti Dúbravka, dnes končiaca v nezastavanom území severne od sídliska, sa predĺži až do vznikajúcej štvrte Bory. Mesto a developer podpísali zmluvu o spolupráci.

Article Big

Zdroj: Penta Real Estate

Hlavné mesto týmto projektom reaguje na nevyhovujúci stav Agátovej ulice, ktorá dnes plní funkciu spojenia nielen s Bormi, ale aj s Devínskou Novou Vsou či závodom Volkswagen. Predĺžená Saratovská by mala prejsť podjazdom popod železničnú trať a napojiť sa na cestu II/505, pričom vytvorí aj funkciu spojnice s plánovaným Terminálom integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Bory a P+R parkoviskom (odhadovaná kapacita 470 miest). Uľahčiť by sa malo spojenie s diaľnicou D2, súčasťou má byť aj cyklistické prepojenie Dúbravky s daným územím.

Projekt je už dlhšie v procese vybavovania potrebných povolení. Projektovú dokumentáciu obstaráva developer, ktorý projekt podá na stavebné povolenie, keďže územné rozhodnutie už existuje (od roku 2015) a pozemky sú vysporiadané. Teoreticky by sa tak realizácia mohla spustiť v dohľadnom čase, ak bude zabezpečené potrebné financovanie.

Ak sa mesto skutočne chystá k realizácii tohto projektu, je to dobrá správa, hoci nejde o žiadnu skutočnú novinku. Rovnako dôležitou otázkou je však zároveň aj predĺženie Dúbravskej električkovej radiály do Borov, kde rastie veľká mestská štvrť s rozsiahlou vybavenosťou - okrem nákupného centra aj nemocnica celomestského významu. Mesto odpovedalo, že predĺženie električkovej trate je otázka samostatného projektu.

V tejto odpovedi sa schováva určitý háčik, keďže doteraz nie je úplne jasné, ako bude táto trať vedená. Logické by bolo viesť ju v stredovom páse spoločne so Saratovskou, kde by podjazdom (a ideálne so zastávkou a priamym prístupom na budúci TIOP) prekonala železničnú trať. V skutočnosti však lokálni aktéri (ŽSR a Penta) navrhovali trať viesť po estakáde, teda mostnom objekte ponad železnicu. Okrem totálneho predraženia by to viedlo aj k radikálnemu zhoršeniu prestupovania medzi jednotlivými druhmi dopravy. S ohľadom na to by realizácia predĺženia trate bola zrejme otázkou oveľa vzdialenejšej budúcnosti.

Ak má mesto záujem o skutočné zlepšenie dopravnej situácie, bude prirodzene v rámci dokončovania projektovej dokumentácie presadzovať vedenie trate pod železnicou. Ak tomu tak nebude, ukáže sa proklamovaná snaha mesta o zlepšenie dostupnosti Borov a ostatných častí Bratislavy len frázou.

 

AKTUALIZOVANÉ: Developer Penta Real Estate informuje, že k otázke vedenia električkovej trate dal vypracovať Štúdiu realizovateľnosti, z ktorej vyplynulo odporučenie viesť trať estakádou ponad železničnú trať. Štúdia je v súčasnosti na posudzovaní na Hlavnom meste.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Saratovská ulica. Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Penta Real Estate spúšťa predaj a výstavbu druhej časti druhej etapy Bory Home

23.03.2021 14:40:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate po dokončení prvej časti druhej etapy projektu Bory Home – nazvanej Bory Nový Dvor – spúšťa realizáciu druhej časti. Popritom rozbieha aj predaj prvých bytov, ktorých tu pribudne celkovo 321. Bory sa tak naďalej rozrastajú, keďže vo výstavbe a predaji je i tretia etapa, ako aj nová nemocnica Svet zdravia.

Čítať viac

Bory: Nová mestská štvrť alebo sídlisková kaša?

27.01.2021 12:57:10 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate postupne rozvíja svoju víziu vzniku novej časti mesta – projekt Bory, ktorý vytvára rozsiahle osídlenie na severozápade Bratislavy. Zámer vzniká doslova na zelenej lúke, preto má potenciál pre aplikovanie všetkých progresívnych myšlienok o mestskom plánovaní. Vzniká však z Borov skutočne komplexná a kvalitná mestská štvrť?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube