YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.11.2019 09:53

Vydrica napreduje v príprave, čoskoro pribudne aj prezentačné centrum

Príprava projektu Vydrica, spojená s masívnymi zemnými prácami na exponovanom pozemku priamo v Podhradí, postupuje a prináša mnoho prekvapených reakcií. Rozsah prác je totiž mimoriadny a pre časť verejnosti šokujúci. Developer Vydrica Development však upozorňuje, že ide o normálnu vec a pre zlepšenie informovanosti o projekte pripravuje prezentačné centrum.

Vydrica Development spustila prvé práce na čistení pozemku a príprave staveniska už v priebehu leta a postupne zvyšuje tempo. Súčasťou tejto časti prípravy na výstavbu nového developmentu je predovštekým odstránenie pôvodného oporného múru za niekdajším Arzenálom a vybudovanie nového vo vyššej polohe, kde bude vymedzovať novú Oeserovu ulicu, ako aj rozobranie niekdajšieho Kempelenovho vodovodu.

Okrem toho sa vykope aj stavebná jama pre celú prvú časť projektu v priestore medzi Kúriami a Vodnou vežou, čo je taktiež masívny zásah do prostredia, keďže Vydrica bude kvôli prísnej parkovacej norme musieť obsahovať rozsiahle parkovacie kapacity v podzemnej garáži. V tejto chvíli sú už v lokalite viditeľné výkopové práce, zasahujúce do podložia Hradného kopca.

Pri takomto rozsahu prác je prirodzené, že nemalá časť verejnosti je zaskočená novými pohľadmi, čo je spojené s negatívnymi reakciami. Niečo podobné sa predpokladalo už pri samotnom spustení prác, na čo Vydrica Development pripomína, že sa nijako negatívne nedotkne okolia a všetky práce sú v súlade s nariadeniami Pamiatkového úradu SR.

Obavy tak považuje za bezpredmetné, keďže oporný múr aj Kempelenov vodovod sa opäť vybudujú (základy nového oporného múru už vznikajú) a Hradný kopec bude rekultivovaný. Diskusiu totiž vzbudili aj zásahy do lokálnych ekosystémov, kde sa s ohľadom na špecifické podmienky vyvinuli zaujímavé spoločenstvá obývané viacerými vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov.

 

Na Hradnom kopci už vznikajú základy nového oporného múru

 

Aby developer mohol verejnosti bližšie predstaviť jednotlivé aspekty projektu, ozrejmiť nejasnosti a zvýšiť informovanosť, pripravuje priamo v dotyku so staveniskom nové informačné centrum. Toto už je viacmenej v štádiu hrubej stavby a budú v ňom prezentované vizualizácie, urbanistické zásady, architektonické prvky a benefity projektu pre Bratislavu.

Vydrica Development totiž opakovane zdôrazňuje, že na projekte pracovalo veľké množstvo architektonických kancelárií a tímov, ktoré v mnohých prípadoch patria vo svojom smere k najlepším na Slovensku, ale aj v blízkom zahraničí. Príprave sa venuje už niekoľko rokov a Vydricu považuje za ikonický development, čo potvrdzuje aj aktuálna reklamná kampaň, hovoriaca o „Hlavnom mieste Bratislavy“.

Nové informačné centrum by malo byť otvorené v priebehu niekoľkých týždňov. Predajné centrum sa nateraz nachádza v Urban Residence, kde jeden z co-developerov, Lucron, zabezpečoval aj predaj rezidencií v tomto projekte. Centru dominuje veľký model Vydrice, kde je prezentovaná prvá časť projektu.

 

Nové prezentačné centrum v priestore budúcej druhej fázy Vydrice

 

Prípravné práce by mali prejsť priamo do samotnej výstavby, v rámci ktorej pribudnú objekty v troch blokoch na zvažujúcom sa teréne od Hradného kopca k Dunaju. Prvej línii od nábrežia bude dominovať hmota šesťpodlažnej kancelárskej budovy a verejný priestor v podobe parku a upraveného okolia Vodnej veže, v druhej a tretej to budú bytové domy s maximálne siedmimi nadzemnými podlažiami.

Drvivá väčšina vonkajších priestranstiev bude riešená ako pešia zóna, cieľom developera je totiž predĺžiť Korzo historického jadra do tohto územia a vytvoriť nové spojenia nielen s ním, ale aj s Hradným kopcom. Súčasťou tejto stratégie je vytvorenie veľkého prestupného terminálu medzi verejnou dopravou, turistickými autobusmi a teoreticky aj loďami, ako aj vybudovanie bezbariérového spojenia na Bratislavský hrad prostredníctvom výťahu či pozemnej lanovky.

Autorský tím ráta, že pohyb v tomto území bude „topologický“, bude teda návštevníkov viesť po prirodzených trasách modelovaných terénnymi podmienkami (po vrstevnici), do ktorých budú vložené atraktívne priečne priehľady na Hrad alebo nábrežie rieky. Vysoká atraktivita verejného priestoru má byť doplnená mimoriadnou kvalitou parteru a takým výberom prevádzok, ktoré tu vytvoria autentické a kreatívne prostredie. Vzkniknúť by malo približne 4,3-tisíc metrov štvorcových občianskej vybavenosti.

Nie je prekvapením, že v takomto nielen exponovanom, ale aj ambicióznom projekte, ktorý si bude vyžadovať najvyššie architektonické aj materiálové štandardy, ak má splniť všetky predsavzatia, budú niektoré z najexkluzívnejších rezidencií v Bratislave. V prvej fáze by ich malo byť 208 a v kuloároch sa už hovorí o (na Bratislavu) mimoriadnych cenách, ale aj o veľkom záujme. Na druhej strane, kvalitu treba z niečoho zaplatiť a pokiaľ sa nájde dostatok klientov, ktorí sú ochotní to oceniť, je rozhodnutie developera správne.

Kľúčové bude naozaj dodržať stanovenú kvalitu, šírka a úroveň autorského tímu by však mohla byť určitou zárukou. Kľúčovým autorom je kancelária Compass Architekti, koncept štvrte nastavuje Marko&Placemakers, administratívu navrhol ateliér Šujan_Stassel. Projekciu zabezpečuje Siebert + Talaš, verejné priestory spracúva 2ka landscape architects, konzultantom je Jabornegg + Pálffy Architekten. Všetky tieto pracoviská patria k najrešpektovanejším v obore.

Výstavba prvej etapy by mala trvať do roku 2022, na čo plynulo nadviaže druhá a neskôr aj (pravdepodobne) tretia. Dokončenie projektu sa predbežne očakáva v roku 2024, hoci jeho plynulé zapojenie sa do života mesta bude závisieť ešte od ďalších zmien, predovšetkým v prípade podmostia Mosta SNP.

 

Nová štvrť vytvorí prepojenie medzi historickým jadrom, nábrežím a Hradným kopcom. Zdroj: Vydrica Development

 

Každopádne, Bratislava sa týmto blíži ku konečnej obnove svojho Podhradia, kedysi jednej z najromantickejších častí mesta, ktorá však bola nemilosrdne devastovaná už od polovice 20. storočia (hoci sú názory, že klincom do rakvy bol už požiar Podhradia v roku 1913). To vyústilo v jej takmer kompletnú asanáciu. Ide o urbanistickú ranu, z ktorej sa Bratislava dosiaľ nespamätala a neskoršie zásahy k tomu zásadne neprispeli.

Ak však chce byť slovenská metropola vnímaná ako kontinuálne a príjemné mesto, je riešenie tohto problému zásadné, vrátane prekonania bariéry v podobe prístupových komunikácií Mostu SNP. Dnešný autobusový terminál sa musí zmeniť z anonymného ne-priestoru na aktívne priestranstvo s inými funkciami, rovnako ako bude potrebný zánik niektorých rámp a privádzačov na most. Bratislavu čaká v tomto ešte náročná debata.

Je však čas, aby si začalo Hlavné mesto klásť vysoké ciele a začalo zodpovedne pristupovať k pálčivým otázkam, ku ktorým patrí aj totálne preriešenie tohto kľúčového územia na nábreží aj v historickom centre Bratislavy. Najbližšie obdobie v tomto predstavuje historickú príležitosť.

 

Fotografie z 2.11.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Súvisiace články

Nové Podhradie sa stáva realitou. Vydrica získava kontúry

22.11.2022 13:35:18 Adrian Gubčo

Po dlhých prípravách a desaťročiach predchádzajúcich diskusií prebieha teraz výstavba Vydrice v bratislavskom Podhradí rýchlym tempom. Kým na začiatku roka sa len začali realizovať podzemné časti stavby, dnes už prvé domy dosiahli štádium hrubej stavby. Projekt od spoločnosti Vydrica Development navyše napreduje v príprave ďalších etáp.

Čítať viac

Najznámejšia panoráma Bratislavy má byť ohrozená, developer to odmieta

13.09.2022 14:41:55 Adrian Gubčo

Rozsiahle stavebné práce, ktoré prebiehajú na južnej strane Hradného kopca, sú už dlho predmetom dohadov o celkovej stabilite masívu. Podľa niektorých zdrojov sa po spustení prác začal kopec zosúvať, podľa nedávno publikovaných informácií sa dokonca v poslaneckej ubytovni vyskytli praskliny v stenách. Existujú tak obavy z masívnejších škôd.

Čítať viac

Vydricou to nekončí. Čo ešte vznikne v Podhradí?

05.09.2022 13:25:00 Adrian Gubčo

Aktuálne rozostavaná Vydrica od Vydrica Development si za cieľ kladie prepojiť rozdelené časti Podhradia a do istej miery ukončiť jeho vývoj. Podľa urbanistov, zodpovedných za jej návrh, je obnova pôvodnej podhradskej osady posledným dielikom skladačky. Aj napriek tomu tu však aj po jej celkovom dokončení ostane niekoľko voľných plôch, ktoré by mohli byť časom vyplnené.

Čítať viac

Najdrahší projekt v Bratislave rýchlo rastie, obnoví život v mŕtvej štvrti

16.08.2022 13:27:44 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica na mieste rovnomennej historickej štvrte je jedným z najdôležitejších developmentov v meste. Jeho výstavbou sa prepojí historické jadro s novými štvrťami v Podhradí a rozšíri sa atraktívna časť centra Bratislavy. Po dlhom čakaní sa výstavba rozbehla vo vysokom tempe, na nábreží sa tak začínajú črtať prvé budovy.

Čítať viac

Vydrica odhaľuje ceny všetkých bytov, patria k najdrahším v Bratislave

08.06.2022 15:11:44 Adrian Gubčo

Vydrica v bratislavskom Podhradí postupne rastie a prvé domy už získavajú nadzemné časti. Dlhšiu dobu prebieha aj predaj – podľa developera Vydrica Development je aktuálne predaných 60% bytov z prvej fázy. Spoločnosť teraz pristúpila k nečakanému kroku: zverejnené boli ceny všetkých zostávajúcich bytov. Cieľom má byť uľahčenie výberu vhodného bývania potenciálnym klientom.

Čítať viac

Výsledky súťaže na Vodnú vežu sú odhalené

23.05.2022 15:45:58 Adrian Gubčo

Deštrukcia bratislavského Podhradia priniesla mimoriadne kultúrne a architektonické straty. Búranie prežilo len málo objektov, medzi nimi aj Vodná veža, jedna z najstarších a najvzácnejších stavebných štruktúr v meste. Unikátna stavba by sa mala už čoskoro stať srdcom novej Vydrice, ktorá okolo nej dnes rastie. Jej budúcu podobu odhalila medzinárodná architektonická súťaž.

Čítať viac

Vydrica napreduje a odhaľuje ďalšie vizualizácie

13.04.2022 16:31:58 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní a prípravách sa konečne naplno rozbieha výstavba prvej etapy Vydrice, dôležitého developmentu, ktorý má rozšíriť historického jadro mesta a prepojiť ho lepšie s Hradom a nábrežím. V Podhradí pribúdajú žeriavy a podobu získava aj masívny oporný múr, ktorý dnes vyvoláva veľké kontroverzie. Developer Vydrica Development okrem toho pripravuje spustenie predaja bytov aj v druhej fáze projektu.

Čítať viac

Prvá etapa Vydrice má definitívneho zhotoviteľa, konečne začne rásť

21.02.2022 12:48:58 Adrian Gubčo

Spoločnosť Vydrica Development oznámila, že vybrala generálneho dodávateľa pre výstavbu prvej etapy Vydrice. Masívny development v Podhradí bude budovať stavebná firma STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. Znamená to, že sa v priebehu niekoľkých dní konečne rozbehnú práce na realizácii podzemných podlaží a Vydrica začne rásť.

Čítať viac

Architektonická súťaž na riešenie Vodnej veže je vyhlásená

15.12.2021 13:10:51 Adrian Gubčo

Spoločnosť Vydrica Development dnes spustila architektonickú súťaž na budúcu podobu národnej kultúrnej pamiatky Vodná veža, jedného z najstarších a najvzácnejších objektov v historickom centre Bratislavy. V budúcnosti by sa mala stať jadrom developmentu Vydrica, pričom sa tu predpokladá umiestnenie kultúrneho pavilónu. Vyzvanej súťaže sa zúčastnia slovenské a české ateliéry.

Čítať viac

Do predaja ide ďalší dom vo Vydrici, ceny presahujú aj 10-tisíc eur za meter štvorcový

19.11.2021 12:53:43 Adrian Gubčo

Stavebné práce na projekte Vydrica sa po prípravnej fáze postupne rozbiehajú a už čoskoro začnú pod Bratislavským hradom rásť prvé domy. Pri tejto príležitosti nasadil developer, spoločnosť Vydrica Development, do predaja byty v ďalšej bytovke. Cenou za meter štvorcový by mali patriť k najdrahším v Bratislave, pričom niektoré z nich prekonali aj „čarovnú“ hranicu 10-tisíc eur za meter štvorcový.

Čítať viac

Ďalšie novinky zo Žižkovej: Vydrica a Stengl Campus sa pripravujú na výstavbu, dokončuje sa nová bytovka

29.10.2021 17:56:16 Adrian Gubčo

Žižkova ulica v bratislavskom Podhradí patrí k najviac sa meniacim uliciam v meste. Prvou radikálnou úpravou jej charakteru bol vznik projektu Zuckermandel od J&T Real Estate. Už nejakú dobu sa na jej východnom okraji pracuje na príprave vzniku Vydrice. Medzičasom, v jej strednej časti by malo čoskoro vzniknúť nové sídlo firmy Stengl a dokončuje sa tu aj bytový dom pre zahraničné zastupiteľstvo.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre prvú etapu Vydrice je právoplatné

22.07.2021 13:23:03 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch až mesiacoch by mohli začať rásť prvé budovy v dlhoočakávanom projekte Vydrica. Zámer obnovy mestskej štruktúry v kľúčovej polohe v bratislavskom Podhradí čakal na zisk stavebného povolenia a jeho správoplatnenie 16 mesiacov. V prvej etape by sa mal vyplniť priestor medzi Žižkovou ulicou a Vodnou vežou.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa môže konečne spustiť

17.06.2021 14:30:16 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších aktuálnych projektov v Bratislave môže konečne odštartovať riadnu výstavbu. Vydrica, polyfunkčný súbor na asi najviac exponovanom pozemku v krajine, je v príprave už dlhšiu dobu, počas ktorej bol odhalený svah hradného kopca. Realizácia nových budov sa však nezačala, keďže projektu stále chýbalo stavebné povolenie. To obdržalo až v posledných dňoch.

Čítať viac

Ako ďalej s Vydricou?

24.02.2021 16:20:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Keď bola v apríli 2019 odhalená podoba novej Vydrice, spoločnosť Vydrica Development, ktorého súčasťou je aj developer Lucron, predpokladala, že výstavbu spustí v dohľadnej dobe a v druhom kvartáli roku 2022 už bude dokončená prvá etapa. Teraz je začiatok roka 2021 a zatiaľ stále prebiehajú len prípravné práce. Čo sa v bratislavskom podhradí deje?

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo Memorandum o spolupráci pri projekte Vydrice

23.10.2020 11:02:04 Adrian Gubčo

Bratislavskí poslanci na ostatnom Mestskom zastupiteľstve rozhodli o odpredaji dvojice mestských pozemkov v prospech spoločnosti Vydrica Development, ktorá v danom území pripravuje výstavbu novej Vydrice. Okrem predaja bolo s investorom podpísané memorandum, kde sa developer zaväzuje k určitým úpravám v prospech vysokej kvality projektu.

Čítať viac

Vydrica spustila predaj bytov

09.06.2020 10:20:00 Adrian Gubčo

Na nábreží Dunaja v centre Bratislavy postupuje príprava výstavby projektu Vydrica, ktorú nezastavila ani pandémia koronavírusu COVID-19. Podľa developera Vydrica Development táto výrazne neovplyvnila ani predaj bytov pre prvých záujemcov. Investor teraz spúšťa predaj všetkých zvyšných rezidencií a odhaľuje ponuku obchodných priestorov, ktoré majú byť súčasťou rozšíreného bratislavského Korza.

Čítať viac

Vydrica vyvoláva opäť kontroverzie

21.05.2020 17:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce pred výstavbou novej Vydrice prebiehajú už niekoľko mesiacov, s čím súvisia masívne úpravy svahov hradného kopca. Pre mnohých ľudí ide o šokujúci pohľad, pričom sa ozývajú hlasy, že developer Vydrica Development devastuje historické prostredie. Ten však vysvetľuje, že to nie je pravda, práve naopak, všetky nálezy budú zaznamenané a čiastočne do novej Vydrice aj zapracované.

Čítať viac

Vydrica pokračuje v prípravných prácach aj napriek pandémii

25.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu sa pravdepodobne najviac dotkne najmä projektov, ktorých realizácia sa ešte nespustila alebo sa len spúšťa. Jedným z takých – a zároveň najočakávanejších – je Vydrica, kde už prebiehajú terénne práce, na ktoré nadviaže výstavba, ktorá má obnoviť život v tradičnej bratislavskej lokalite. Nateraz sa však zdá, že realizácia developmentu by sa narušiť nemala.

Čítať viac

Vydrica spúšťa predaj prvých bytov, ide o najdrahší projekt v Bratislave

28.11.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Vydrica, jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, v rámci ktorého sa obnovuje zástavba na mieste rovnomennej historickej štvrte, je už nejakú dobu v štádiu prípravných prác. Už dlhšie sa otvorene hovorilo o tom, že pôjde o jeden z najdrahších projektov v metropole. So spustením predaja pre prvých záujemcov o bývanie sa tieto slová potvrdzujú.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa rozbieha

17.09.2019 11:20:00 Adrian Gubčo

Realizácia projektu Vydrica sa postupne začína rozbiehať. Na pozemku v exponovanej polohe priamo na nábreží Dunaja pod Bratislavským hradom už prebiehajú zemné práce, ktoré jednoznačne signalizujú, že Hlavné mesto čoskoro obnoví svoje Podhradie. Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Príprava Vydrice sa spustila

20.08.2019 10:43:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave sa rozbieha. V super-exponovanej lokalite pod Bratislavským hradom sa spustili prípravné práce pre prvú časť novej štvrte Vydrica, ktorá má prepojiť nábrežie s historickým jadrom a obnoviť tak zaniknutú urbanistickú štruktúru, ktorá tu existovala niekoľko storočí. Developerom je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Prípravné práce na Vydrici sa čoskoro spustia

23.05.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica, ktorý prinesie obnovenie mestskej štvrte pod Bratislavským hradom, sa blíži k realite. Už čoskoro by sa v tejto extrémne exponovanej lokalite mali spustiť prvé práce na príprave územia pre ďalšie etapy výstavby, developer Vydrica Development totiž obdržal stavebné povolenie na hrubé terénne úpravy pozemku.

Čítať viac

Vydrica odhaľuje ďalšie detaily

04.04.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Uplynulé dni patria odhaleniu prvých informácií o projekte Vydrica, ktorý vznikne v jednej z najdôležitejších lokalít v Bratislave, priamo v dotyku s historickým jadrom mesta, areálom Bratislavského hradu a na dunajskom nábreží. Developmentu je preto oprávnene venovaná náležitá pozornosť.

Čítať viac

Projekt Vydrica sa odhaľuje, Bratislava opäť získa svoje Podhradie

03.04.2019 17:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach čakania sa definitívne odhaľuje podoba prvej fázy budúcej Vydrice, ktorá vznikne na mieste v minulosti zaniknutej štvrte a vytvorí tak dôležité pokračovanie historického centra mesta západným smerom. Prvé oficiálne informácie a vizuály dnes predstavili zástupcovia spoločností Lucron a Vydrica Development pred poslancami Hlavného mesta.

Čítať viac

Čo čakať od novej Vydrice?

27.11.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Pomaly sa blíži odhalenie jedného z najvýznamnejšíc projektov v Bratislave – novej Vydrice, ktorá vráti život na miesto, kde niekoľko storočí vznikala mestská štvrť, aby bola kompletne zrovnaná so zemou v druhej polovici 20. storočia. Čo v tejto chvíli vieme a ako sa to odrazí na podobe Vydrice?

Čítať viac

Bolo podané odvolanie voči vyhláseniu estakád Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku

08.06.2018 16:20:00 Adrian Gubčo

Na víkend ešte jedna dobrá správa: Portál Bratislava24.sk informuje, že voči vyhláseniu Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku, konkrétne jeho estakád, boli podané odvolania zo strany Magistrátu Bratislavy - hlavného mesta SR, mestskej časti Staré Mesto a spoločnosti Vydrica, a.s.

Čítať viac

Vydrica bližšie k realizácii

16.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Zdá sa, že dlhé roky spiaci projekt Vydrice sa hýbe dopredu. Ako informovali Hospodárske noviny, potvrdila sa staršia informácia o vstupe developera Lucron do projektu, ktorého cieľom je vrátiť život na miesto, kde sa kedysi nachádzala historická bratislavská štvrť, ktorá zanikla v 60-tych rokoch 20. storočia, aby uvoľnila miesto výstavbe Mostu SNP a nového sídliska.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube